Справа №760/14425/24
1-кс/760/6384/24
24 червня 2024 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором Солом'янської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, на підставі матеріалів досудового розслідування в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12024100090001733 від 01.06.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, -
Слідчий звернувся з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Так, СВ Солом'янського УП ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024100090001733 від 01.06.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), з метою митного оформлення та випуску у вільний обіг товарів надали Київській, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 завідомо підроблені сертифікати про походження товару.
В період 2021 - 2023 років суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності -
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) неодноразово здійснювався імпорт товарів, що класифікуються у товарній групі 06 згідно з УКТ ЗЕД («Живі дерева та інші рослини; цибулини, коріння та інші аналогічні частини рослин; зрізані квіти і декоративна зелень»), серед яких були товари «троянди зрізані свіжі», що класифікуються за кодами 0603110010 та 0603110090 згідно з УКТ ЗЕД.
Загалом, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) через Київську, Львівську та Волинську митниці імпортували 112 партій товарів «троянди зрізані свіжі», які були заявлені з країною походження - Ефіопія і на підтвердження такої країни походження митним органам надано, відповідно 112 сертифікатів про походження товару, виданих Нідерландською Торгово-промисловою палатою.
Згідно з рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 16.04.2021 № СП-487/2021/4411-03 «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну зрізаних свіжих троянд незалежно від країни походження та експорту», що набуло чинності 22.05.2021, до товарів «свіжі троянди» незалежно від їх країни походження та експорту, що можуть класифікуватися згідно з УКТ ЗЕД за кодом 06031100, застосовано спеціальні заходи строком на 3 роки шляхом запровадження спеціального мита у розмірі:
- з дня застосування спеціальних заходів в розмірі 56 %;
- через 12 місяців із дня застосування спеціальних заходів в розмірі 44,80 %;
- через 24 місяці з дня застосування спеціальних заходів в розмірі 35,84 %.
Одночасно, даним рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі встановлено, що дія спеціальних заходів не поширюється на імпорт в Україну товару походженням з визначеного переліку країн, серед яких - Федеративна Демократична Республіка Ефіопія.
Пунктом 1 частини 1 статті 42 Митного кодексу України визначено, що країна походження товару та відомості про сертифікат про походження товару обов'язково заявляються (декларуються) митному органу, якщо до такого товару залежно від його країни походження застосовуються заходи, вжиті органами державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в межах повноважень, визначених законами України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну», «Про зовнішньоекономічну діяльність».
Одночасно, згідно з положеннями частини 3 статті 46 Митного кодексу України, у разі неможливості достовірно встановити країну походження товарів, щодо яких застосовуються особливі види мита (антидемпінгове, компенсаційне, спеціальне або додатковий імпортний збір), такі товари випускаються у вільний обіг на митній території України, за умови сплати особливих видів мита.
Відповідно до положень статей 275, 288 Митного кодексу України, спеціальне мито є особливим видом мита, що застосовується незалежно від інших видів мита на умовах, визначених законом.
ІНФОРМАЦІЯ_6 (Держмитслужба) у відповідності до Розділу 3 Спеціального додатка К до Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур (Кіотська конвенція в редакції від 26.06.199) було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_7 запит від 08.12.2023 № 15/15-03-01/11/5869 щодо верифікації вищевказаних сертифікатів про походження товару.
25.03.2024, листом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 22.03.2024 № 15/15-03-01/7/1568 «Про результати перевірки доказу походження» (вх. Київської митниці № 9477/4-15 від 25.03.2024) на адресу ІНФОРМАЦІЯ_9 скеровано лист ІНФОРМАЦІЯ_7 від 19.03.2024 № MvdW, отриманий у відповідь на звернення ІНФОРМАЦІЯ_10 від 08.12.2023 № 15/15-03-01/11/5869 щодо верифікації сертифікатів про походження товару.
Виходячи зі змісту листа ІНФОРМАЦІЯ_7 від 19.03.2024 № MvdW та інших доданих до листа ІНФОРМАЦІЯ_8 від 22.03.2024 № 15/15-03-01/7/1568 «Про результати перевірки доказу походження» (вх. Київської митниці № 9477/4-15 від 25.03.2024) матеріалів, перевірці підлягали 112 сертифікатів про походження товарів.
Одночасно, зі змісту листа ІНФОРМАЦІЯ_7 від 19.03.2024 № MvdW слідує, що всі 112 сертифікатів про походження товарів останньою не видавались та є фальсифікованими.
Враховуючи викладене орган досудового розслідування вважає, що декларанти ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) надали митним органам для митного оформлення та випуску товарів у вільний обіг завідомо підроблені сертифікати про походження товарів, склавши при цьому завідомо неправдиві офіційні документи (митні декларації) і внесли до них завідомо неправдиві відомості щодо походження товарів.
Так, з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин кримінального провадження, для забезпечення проведення почеркознавчої експертизи та технічної експертизи документів, встановлення кола осіб, причетних до вчиненого злочину та для використання як доказів у кримінальному провадженні (власно предметів злочину як офіційних документів), у органу досудового розслідування виникла необхідність для подальшого ефективного розслідування або спростування наявної інформації, отримати доступ до даних, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику представників ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , у володінні якої знаходиться інформація.
Вказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та встановленню подій кримінального правопорушення.
В інший спосіб, окрім як проведення тимчасового доступу, отримати вказану інформацію та документи не надається можливим.
Слідчий подав до суду заяву в якій зазначає, що подане клопотання підтримує, з підстав зазначених у клопотанні та просить його задовольнити, провівши судове засідання у його відсутності.
Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання у відсутність слідчого/прокурора/дізнавача та без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки дізнавачем було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Згідно з ч.4 ст.107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних заходів не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, відносяться відомості, які містять персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з урахуванням вказаних обставин і визначенням обсягу і меж тимчасового доступу до речей.
За викладеним, керуючись ст. ст. 159, 160, 162-164 КПК України, слідчий суддя,-
клопотання - задовольнити.
Надати слідчим слідчого відділу Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , які входять до складу групи слідчих, та прокурорам Солом'янської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_4 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , які входять до групи прокурорів, у кримінальному провадженні №12024100090001733 від 01.06.2024 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю ознайомитися з ними, вилучити їх оригінали (здійснити їх виїмку), які містять охоронювану законом таємницю, та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- до оригіналів усіх матеріалів митного оформлення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за митною декларацією № UA205140/2022/017558 від 26.02.2022 та сертифікатом про походження товару № Y20451463 від 22.02.2022, та оригіналів справи по порушення митних правил по вказаному митному оформленню.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1