Провадження № 2-а/734/44/24 Справа № 734/3341/24
Ухвала
про передачу справи до іншого суду за підсудністю
25 липня 2024 року смт. Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Іванюк Т.І., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,-
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом в Козелецький районний суд Чернігівської області до ОСОБА_2 , у якому просить постанову Відповідача від 15 липня 2024 року серія ЕНА номер 2607551у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.122 ч.4 КУпАП скасувати, а справу про адміністративне правопорушення щодо нього,- закрити.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, вважаю, що позовна заява підлягає направленню до іншого суду за підсудністю, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
У позовній заяві позивач не обґрунтовував підсудність даної справи Козелецькому районному суду Чернігівської області. При цьому відповідно до позовної заяви, Позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, судом встановлено, що позивачем спрямовано до Козелецького районного суду Чернігівської області, як адміністративного суду, адміністративний позов, який йому не підсудний відповідно до статті 20 КАС України, тобто порушені правила підсудності.
Відповідно до вимог ст. 318 КАС України прийняте судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 28 цього Кодексу є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Частинами 1 та 2 ст. 30 КАС України визначено, що спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Оскільки позивач ОСОБА_1 не надав суду даних про його перебування або знаходження у встановленому законом порядку на території Чернігівського району, яка входить до юрисдикції Козелецького районного суду Чернігівської області, тому справа підлягає передачі до адміністративного суду за місцем проживання позивача, а саме до Солом'янському районного суду м.Києва.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Керуючись п. 2 ч.1 ст. 29 КАС України, суд, -
передати справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі на розгляд Солом'янському районному суду м.Києва (03113, м.Київ, вул. Полковника Шутова, 1).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення.
Суддя: