Постанова від 23.07.2024 по справі 420/10678/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/10678/24

Перша інстанція: суддя Бездрабко О.І.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача-Шляхтицького О.І.,

суддів: Домусчі С.Д., Семенюка Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 у справі № 420/10678/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом у якому просила:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо врахування до середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії призначенні ОСОБА_1 відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" усі види виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2019 р. по 31.12.2023 р. згідно довідки від 30.01.2024 р. № 21-12вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за останні 60 календарних місяців роботи перед звільненням;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок призначеної пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ ОСОБА_1 з врахуванням до середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії починаючи з 30.01.2024 р. усі види виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2019 р. по 31.12.2023 р. згідно довідки від 30.01.2024 р. № 21-12вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за останні 60 календарних місяців роботи перед звільненням на загальну суму 1831015,41 грн., а саме: надбавку за інтенсивність праці - 1180131,35 грн.; щомісячну премію - 153733,15 грн.; індексацію - 2763,53 грн.; грошова допомога, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щорічне оцінювання - 494387,38 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем призначено пенсію позивачу відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 у розмірі 18823,26 грн., обчислену з середньомісячного заробітку - 31372,10 грн. за період з 01.12.2023 по 31.12.2023. Із вказаним розрахунком позивач не погоджується, оскільки останній не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме не враховано надбавки за інтенсивність праці, щомісячної премії, індексації за період з 01.01.2019 по 31.12.2023, які зазначені у довідці від 30.01.2024 № 21-12вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). На звернення позивача здійснити перерахунок призначеної пенсії із врахуванням вказаних складових, відповідач листом відмовив у такому перерахунку, мотивуючи набранням чинності Постанови № 1409 та Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік". Позивач вважає свої права порушеними, а дії відповідача протиправним та такими, що порушують її конституційні права на пенсійне забезпечення, а тому звернулась до суду з даним позовом.

18.04.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якої просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30.01.2024 № 21-11вих-24 надбавка за вислугу років встановлена в розмірі 30 відсотків посадового окладу за стаж державної служби 20 років. Тобто, заробітна плата визначена на основі класифікації посад у 2024 році, а отже, з дотриманням вимог, передбачених Постановою № 1409. Враховуючи вищезазначене, для врахування надбавки за інтенсивність праці, щомісячної премії, індексації за період з 01.01.2019 по 31.12.2023, які зазначені у довідці від 30.01.2024 № 21-12вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), при обчисленні пенсії підстав немає. Також вказує, що позивач продовжує працювати на державній службі й наголошує на дискреційності повноважень органів Пенсійного фонду України.

19.04.2024 позивач надав до суду відповідь на відзив відповідача, в якому заперечила проти викладених у ньому доводів та аргументів. Зокрема, наголошує, що відповідачем проігноровано приписи постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, а також постійно зауважує про продовження трудової діяльності позивача на державній службі, однак останній факт ніяким чином не стосується предмету спору.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 01.05.2024 у справі № 420/10678/24 адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив.

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) щодо не врахування до середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ усіх видів виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2019 р. по 31.12.2023 р. згідно довідки від 30.01.2024 р. № 21-12вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за останні 60 календарних місяців роботи перед звільненням.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ з врахуванням до середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії починаючи з 30.01.2024 р. усіх видів виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2019 р. по 31.12.2023 р. згідно довідки від 30.01.2024 р. № 21-12вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за останні 60 календарних місяців роботи перед звільненням на загальну суму 1 831 015,41 грн., а саме: надбавку за інтенсивність праці - 1180131,35 грн.; щомісячну премію - 153733,15 грн.; індексацію - 2763,53 грн.; грошову допомогу, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та щорічне оцінювання - 494387,38 грн.

Стягнув з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм процесуального та неправильним застосуванням норм матеріального права, неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуваного судового рішення:

- суд першої інстанції не врахував факт продовження трудової діяльності позивача на державній службі, що є підставою для неврахування всіх видів виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно довідки від 30.01.2024 № 21-12вих-24.

- інші доводи відтворюють зміст відзиву на позовну заяву.

Позивачка надала відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечує проти її задоволення. Вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими та такими, що не підтверджені належними та допустимими доказами та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Обставини справи.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області з 15.01.2024. Первинно пенсію позивачу призначено за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

30.01.2024 позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення із пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу".

До заяви про перехід позивачем надано довідки, видані Херсонською обласною прокуратурою: довідка від 30.01.2024 № 21-11вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 30.01.2024; довідка від 30.01.2024 № 21-12вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

За результатами розгляду заяви позивача від 30.01.2024 відповідачем переведено ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону № 3723 у розмірі 18823,26 грн., яка обчислена з середньомісячного заробітку - 31372,10 грн. за період з 01.12.2023 по 31.12.2023.

При цьому, при призначенні пенсії відповідачем не враховано надбавки за інтенсивність праці, щомісячної премії, індексації, грошової допомоги, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щорічне оцінювання за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 які зазначені у довідці від 30.01.2024 № 21-12вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

12.02.2024 позивач через особистий електронний кабінет на веб-порталі звернулася до відповідача та просила врахувати до середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії призначенні ОСОБА_1 відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII усі види виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 згідно довідки від 30.01.2024 № 21-12вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за останні 60 календарних місяців роботи перед звільненням.

Листом від 13.03.2024 № 2217-1322/В-02/8-2100/24 відповідач повідомив, що для врахування надбавки за інтенсивність праці, щомісячної премії, індексації, грошової допомоги, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щорічне оцінювання за період з 01.01.2019 по 31.12.2023, які зазначені у довідці від 30.01.2024 № 21-12вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), при обчисленні пенсії підстав немає, оскільки заробітна плата визначена на основі класифікації посад у 2024 році, а отже, з дотриманням вимог, передбачених Постановою № 1409.

Позивач вважає, що відмова відповідача є протиправною, а тому звернулась до суду з цим позовом.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Висновок суду першої інстанції.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що довідка Херсонської обласної прокуратури про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 30.01.2024 № 21-12вих-24, видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ про розмір надбавки, премії та інші виплати за період з 01.01.2019 по 31.12.2023, тобто за період до дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 № 1409 "Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році", яка упорядкує умови оплати праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад Кабінет Міністрів України з 01.01.2024. При цьому, Постанова № 622 на час виникнення спірних правовідносин є чинною.

З огляду на викладене, суд вказав, що довідка Херсонської обласної прокуратури про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 30.01.2024 № 21-12вих-24, видана ОСОБА_1 , підлягає врахуванню відповідачем при вирішенні питання про перехід позивача на пенсію за віком за ст.37 Закону № 3723-ХІІ.

Також суд вважав безпідставними доводи відповідача про продовження трудової діяльності позивача на державній службі як підстави для неврахування всіх видів виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 згідно довідки від 30.01.2024 № 21-12вих-24, оскільки остання не впливає на обчислення розміру належної позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІУ (далі по тексту Закон № 1058-ІУ).

Стаття 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України “Про недержавне пенсійне забезпечення”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Законом, який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ (далі-Закон №1788-ХІІ).

Відповідно до п.п.1 п.2 розд. ХІ Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII) Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) втратив чинність, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 розділу ХІ цього Закону.

Згідно п.10 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до п.12 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно ч.1 ст.37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону № 1058-IV, та мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Тобто, за умови перебування станом на 01.05.2016 на посаді, віднесеної до державної служби, за наявності станом на 01.05.2016 стажу не менш 10 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, позивач мала право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

З матеріалів справи слідує, що 30.01.2024 відповідачем реалізовано право позивача на отримання пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч.8 ст.37 Закону № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджений Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Пунктом 4 Порядку № 622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються не тільки посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.

Згідно матеріалів адміністративної справи, відповідач обчислив основний розмір належної позивачу пенсії із розрахунку 60 % від середньомісячного заробітку з середньомісячного заробітку - 31372,10 грн. за період з 01.12.2023 р. по 31.12.2023 р., який включає: посадовий оклад - 23517,00 грн.; надбавку за ранг - 800,00 грн.; надбавку за вислугу років - 7055,10 грн.0

Так, як правильно встановлено судом першої інстанції, довідка Херсонської обласної прокуратури від 30.01.2024 № 21-12вих-24 видана позивачці для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ про розмір надбавки, премії та інші виплати за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 (надбавка за інтенсивність праці; надбавка за виконання особливо важкої роботи; надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю; виплати за додаткові навантаження; премія місячна; інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць). У довідці зазначено, що на всі види оплати праці, включені у довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за період з 01.01.2019 по 31.12.2023.

Форма вказаної довідки та відомості цієї довідки відповідають вимогам постанови Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, та пункту 5 Порядку № 622.

Довідка Херсонської обласної прокуратури про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 30.01.2024 № 21-12вих-24, видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ про розмір надбавки, премії та інші виплати за період з 01.01.2019 по 31.12.2023, тобто за період до дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 р. № 1409 "Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році", яка упорядкує умови оплати праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад Кабінет Міністрів України з 01.01.2024 р. При цьому, Постанова № 622 на час виникнення спірних правовідносин є чинною.

З огляду на викладене, правильними є висновки суду першої інстанції про те, що довідка Херсонської обласної прокуратури про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 30.01.2024 № 21-12вих-24, видана ОСОБА_1 , підлягає врахуванню відповідачем при вирішенні питання про перехід позивача на пенсію за віком за ст.37 Закону № 3723-ХІІ.

Так, розмір пенсії позивачки за віком відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ із розрахунку 60 % від середньомісячного заробітку повинен бути обчислений з середньомісячного заробітку - 61889,02 грн. Однак, відповідач обчислив його із середньомісячного заробітку - 31372,10 грн.

Таким чином, колегія суддів погоджується із способом відновлення порушеного права позивачки шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ з врахуванням до середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії починаючи з 30.01.2024 усіх видів виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 згідно довідки від 30.01.2024 № 21-12вих-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за останні 60 календарних місяців роботи перед звільненням на загальну суму 1831015,41 грн., а саме: надбавку за інтенсивність праці - 1180131,35 грн.; щомісячну премію - 153733,15 грн.; індексацію - 2763,53 грн.; грошову допомогу, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та щорічне оцінювання - 494387,38 грн.

Відтак, правильними є висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги.

Твердження апелянта про продовження трудової діяльності позивачки на державній службі, як підстави для неврахування всіх видів виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2019 по 31.12.2023 згідно довідки від 30.01.2024 № 21-12вих-24 апеляційний суд вважає необґрунтованими, оскільки остання не впливає на обчислення розміру належної позивачці пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.

Оцінюючи інші доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає, що згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

При цьому, згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Інші доводи апеляційної скарги, яким надано оцінку в мотивувальній частині постанови, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з частиною 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 у справі № 420/10678/24 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.І. Шляхтицький

Судді С.Д. Домусчі Г.В. Семенюк