про передачу адміністративної справи з
одного адміністративного суду до іншого
м. Вінниця
24 липня 2024 р. Справа № 120/8559/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара Павла Анатолійовича, дослідивши матеріали справи за позовом: Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України "Лють" до: ОСОБА_1 про: відшкодування вартості предметів однострою
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України "Лють" до ОСОБА_1 про відшкодування вартості предметів однострою.
Питання територіальної юрисдикції адміністративних судів врегульовано нормами параграфу 3 глави 2 розділу І КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України визначає територіальну підсудність справ до фізичної особи виключно за місцем реєстрації такої особи.
Уряд затвердив Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) постановою КМУ від 07.02.2022 № 265 (далі - Порядок декларування та реєстрації місця проживання), яка діє з 14.03.2022.
Реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
У позовній заяві позивачем зазначено місцем реєстрації відповідача - ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд до іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Оскільки місце реєстрації/проживання позивача знаходиться на території Чернівецької області, що відноситься до територіальної підсудності Чернівецького окружного адміністративного суду, а місцезнаходження відповідача також не відноситься до компетенції Вінницького окружного адміністративного суду, вважаю за необхідне передати справу на розгляд за підсудністю за зареєстрованим місцем проживання відповідача.
Згідно з ч. ч. 1,2 ст.3 0КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Керуючись ст.ст. 29, 248, 256, 294 КАС України, -
Адміністративну справу за позовом Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України "Лють" до ОСОБА_1 про скасування постанови про стягнення вартості предметів однострою, - передати за підсудністю на розгляд до Чернівецького окружного адміністративного суду (58001, м. Чернівці, вул. Садова 1-І).
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович