Справа № 357/9777/24
3/357/4619/24
23.07.2024 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Оксана Вознюк розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ППП в м. Біла Церква та Білоцерківському районі УПП в Київській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2
за ч. 3 ст. 126 КУпАП,
До Білоцерківського міськрайонного суду Київської області 11.07.2024 надійшли адміністративні матеріали за ч. 3 ст. 126 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 126 КУпАП розглядаються у п'ятнадцятиденний строк.
Частиною 1 ст. 268 КУпАП передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Громадянин ОСОБА_1 з'явився до суду. В судовому засіданні встановлено особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та роз'яснено права та обов'язки.
Дослідивши адміністративний матеріал, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя встановила наступне.
Частиною 3 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху.
Частиною 9 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія. Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України.
Забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами (ч. 10 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух»).
Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як вбачається з дослідженого протоколу про адміністративне правопорушення, 27.06.2024 о 02 год 30 хв в Київській області, Білоцевківський район, м. Узин, вул. Ярослава Мудрого, 137в водій ОСОБА_1 рухався на транспортному засобі Volkswagen Passat, номерний знак НОМЕР_3 будучи обмеженим у праві керування транспортним засобом постановою про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортним засобом від 07.09.2021. ВП № 57220881, Жажківський відділ державної виконавчої служби в Уманському районі Черкаської області міжрегіонального управління Міністерства юстиції України. (протокол серії ААД № 892134 від 27.06.2024).
Відповідно до пояснень ОСОБА_1 , наданих на місці зупинки, останній рухався на службу в м. Канів. У зв'язку з проходженням військової служби не мав можливості вирішити питання з виконавчою службою.
В судовому засіданні громадянин ОСОБА_1 визнав, що керував транспортним засобом 27.06.2024. Щодо наявності в нього обмеження права керування дізнався під час спілкування з працівниками поліції. Після цього звернувся до виконавчої служби та скасував тимчасове обмеження. Зазначив, що проходження військової служби безпосередньо пов'язано з керуванням транспортними засобами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як вбачається з постанови головного державного виконавця Жажківського відділу державної виконавчої служби в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 07.09.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено тимчасове обмеження права керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Вказана постанова була скасовано постановою в.о. начальника відділу Жажківського відділу державної виконавчої служби в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 03.07.2024.
Отже на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 тимчасове обмеження діяло і формально його дії (керування транспортним засобом) підпадають під ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП України.
Разом з тим, 24.02.2022 почалось повномасштабне вторгнення російських військ на територію України. Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Відповідно до довідки від 27.06.2024 т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 , ОСОБА_1 перебуває на службі у зазначеній військовій частині на посаді водій зенітного кулеметного відділення зенітного кулеметного взводу зенітної кулеметної роти з 16.11.2023. Аналогічні відомості щодо військової посади ОСОБА_1 містяться у наданому ним військовому квитку.
Отже, з досліджених доказів, суддя вбачає, що вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення відбулось внаслідок виконання ним свого конституційного обов'язку з захисту Вітчизни та проходження військової служби у лавах Збройних Сил України. Статтею 17 Конституції України передбачено, що Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Починаючи з 24.02.2022 балістичні та крилаті ракети, дрони-камікадзе рф майже щодня обстрілюють населені пункти України, цілеспрямовано завдаючи значної руйнації цивільній інфраструктурі, зокрема з метою залишення цивільного населення без електричної енергії, зв'язку, водо- та теплопостачання. За даними ООН, тільки у період від 1 березня по 31 травня 2024 року, в Україні через дії росії загинули щонайменше 436 цивільних і 1760 - були поранені.
Зенітні ракетні війська, у складі яких проходить службу водієм ОСОБА_1 , призначений для забезпечення у взаємодії з іншими родами військ, протиповітряної оборони країни.
Отже дії ОСОБА_1 , який під час несення служби керував транспортним засобом будучи особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування, були направлені на усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, що підпадає під визначені ст. 18 КУпАП ознаки крайньої необіхності.
Зокрема вказаною статтею визначено, що не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і передбачена цим Кодексом або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з вчиненням дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони.
З огляду на викладене, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч. 3 ст. 126 КУпАП підлягає закриттю, у зв'язку з вчиненням діяння у стані крайньої необхідності.
Керуючись статтями 18, 36, 126, 221, 247, 283-285, 294 КУпАП, суддя
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП на підставі п. 4 ст. 247 КУпАП у зв'язку вчиненням ним дії в стані крайньої необхідності.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
СуддяОксана ВОЗНЮК