Справа № 585/3213/24
Номер провадження 3/585/943/24
23 липня 2024 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Шульга В.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, паспорт НОМЕР_1 від 28.07.2021, РНОКПП: НОМЕР_2 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
19 липня 2024 року до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначено, що 14 липня 2024 року о 13 год. 20 хв. в с. Овлаші по вул. Роменська на а/д Київ - Суми - Юнаківка, керував автомобілем не маючи права керування так як був позбавлений права керування. Повторно притягується на протязі року, а також не навчався та не отримував посвідчення водія категорії «В», чим порушив вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив. Заяв, клопотань до суду не надходило. В протоколі про адміністративне правопорушення в графі пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, по суті порушення зазначив «пояснення надам в суді».
В матеріалах справи мається відеозапис при перегляді якого видно, як в м. Ромни по бульв. Шевченка на узбіччі дороги запаркований автомобіль, до якого підходить інспектор та просить водія пред'явити документи, а саме: водійське посвідчення, реєстраційний талон на транспортний засіб та поліс страхування. Інспектор роз'яснив водію, що у відповідності до ст.40 КУпАП проводиться відеофіксація та перевіряє надані водієм документи через програму в планшеті. Перевіривши документи інспектор роз'яснив, що в нього відсутній дійсний страховий поліс і що відносно нього буде винесено дві постанови за ч.1 ст.126 КУпАП та за те, що він запаркований неправильно. Далі інспектор роз'яснив водію його права та роздрукував постанови, які надав для підписання водію. Водій підписав постанови та інспектор роз'яснив суму штрафу та строки його сплати.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 252 КУпАП, під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи.
За змістом ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягаєвона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення має бути обґрунтовано конкретними доказами, а в основу постанови покладені лише достовірні докази.
Відповідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.
Згідно ч.2 ст.126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Згідно ч. 5 ст. 126 КУпАП відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Таким чином для наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП, необхідно встановити, що особа повторно протягом року керувала транспортним засобом не маючи права керування таким транспортним засобом. З протоколу вбачається, що дії ОСОБА_1 полягали саме у керуванні транспортним засобом без права керування таким, що вчинено ним повторно протягом року, проте жодного доказу на підтвердження вказаних обставин до протоколу не додано.
Дослідивши матеріали справи, переглянувши відеозапис, який мається в справі, суд приходить до висновку, що належних і допустимих доказів на підтвердження вказаних в протоколі обставин до протоколу не додано. Зокрема з наданого суду відеозапису не підтверджується факту керування саме гр. ОСОБА_1 транспортним засобом, так як на відео видно, спілкування і винесення постанови на невідомого чоловіка, особа якого на відео не встановлювалась в м. Ромни по б-ру Шевченка, а не в с. Овлаші Роменського району як це вказується інспектором в протоколі. Також, на відео зафіксовано автомобіль марки Део Ланос, а не ВАЗ 21093 як зазначається інспектором в протоколі. Таким чином, жодного доказу на підтвердження факту керування танспортним засобом ОСОБА_1 на відео не було.
За таких обставин суд приходить до висновку, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази вчинення ОСОБА_1 порушень саме ч.5 ст.126 КУпАП, а протокол про адміністративне правопорушення сам по собі без підтвердження іншими доказами не є доказом вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП.
В зв'язку з цим суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП.
Тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1ст. 247 КУпАПза відсутності події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст. 126 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена в Сумському апеляційному суді через Роменський міськрайонний суд протягом 10 діб з дня її винесення.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В.О. Шульга