Справа №498/786/24
Провадження по справі №2-о/498/38/24
про залишення позовної заяви без руху
12 липня 2024 року сел. Велика Михайлівка Одеської області
Суддя Великомихайлівського районного суду Одеської області - Чернецька Н.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Цебриківська селищна рада Роздільнянського району Одеської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
До Великомихайлівського районного суду Одеської області надійшла заява ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Цебриківська селищна рада Роздільнянського району Одеської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту, що має юридичне значення.
В обґрунтування заяви посилається на те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали однією сім'єю без реєстрації шлюбу з 2000 року по день його зникнення безвісти за особливих обставин. Під час спільного проживання народився син - ОСОБА_4 .
05.06.2024 року мати ОСОБА_3 отримала сповіщення №326 про те, що ОСОБА_3 зник безвісти 30 травня 2024 року під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Красногорівка Донецької області.
Наразі постає нагальність у заявниці встановити факт спільного проживання із зниклим безвісти в бою ОСОБА_3 однією сім'єю як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу задля подальшого оформлення всіх необхідних документів, бути потерпілою як дружина в кримінальному провадженні щодо зникнення безвісти чоловіка, соціальних виплат. Встановлення даного факту необхідно заявниці для можливості отримання соціального захисту та соціальних гарантій передбачених Законом України «Про соціальний захист і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» як дружини зниклого безвісти, чинним законодавством можливе лише за відповідним рішенням суду.
Зазначена заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням ст.ст.175,177 ЦПК України, а саме.
Згідно з ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
З обставин, зазначених у заяві про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу вбачається, що заявниця хоче встановити факт спільного проживання з ОСОБА_3 , який будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , зник безвісти 30 травня 2024 року. Встановлення даного факту необхідно заявниці для можливості отримання соціального захисту та соціальних гарантій передбачених Законом України «Про соціальний захист і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» як дружини зниклого безвісти, чинним законодавством можливе лише за відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч.4 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Як зазначено у ч.8 ст.49 ЦПК України заявник та заінтересовані особи у справах окремого провадження мають права та обов'язки сторін, крім випадків, передбачених у розділі IV цього Кодексу.
Верховний Суд України узагальнюючи судову практику у своєму листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 зокрема вказав, що при визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме: тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов'язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до частини 6 статті 9 Закону № 2011-XII за військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або безвісно відсутніми, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. Сім'ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові та інші види грошового забезпечення, у порядку та в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Дія цього пункту не поширюється на військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (місця служби) або дезертирували зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Грошове забезпечення виплачується таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей. Виплата грошового забезпечення цим членам сімей здійснюється до повного з'ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців або їх звільнення, або визнання їх у встановленому законом порядку безвісно відсутніми чи померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.
Механізм виплати грошового забезпечення, в тому числі додаткових та інших видів грошового забезпечення, сім'ям військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецтрансслужби та Держспецзв'язку, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх визначає Порядок виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 884 (далі - Порядок № 884).
Під терміном «безвісно відсутній військовослужбовець» слід розуміти зниклого безвісти під час захисту Вітчизни військовослужбовця, щодо якого понад 15 днів відсутні відомості про місце його перебування, крім відомостей про самовільне залишення військової частини або місця служби (пункт 2 Порядку № 884).
Пунктом 7 Порядку № 884 передбачено, що виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №884 від 30.11.2016 року. Зокрема право на отримання грошового забезпечення військовослужбовця мають дружина (чоловік), а в разі її (його) відсутності - повнолітні діти, які проживають разом з нею (ним), або законні представники (опікуни, піклувальники) чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особи, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батьки військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей.
Стаття 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлює, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає, що члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Як убачається із доданого сповіщення сім'ї №326 за вих.№3572 від 05.06.2024 року сповіщення про зникнення безвісті військовослужбовця ОСОБА_3 прийшло на ім'я матері ОСОБА_3 - ОСОБА_5 .
Крім того, згідно наданих матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 мав з заявницею спільного сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого 15 серпня 2002 року Виконкомом Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області.
Звертається увага заявника на те, що у разі визнання людини безвісно зниклою чи у разі її смерті, породжуються певні правові наслідки як щодо майна такої особи, його утриманців, зокрема, враховуючи зазначені у заяві обставин, призначення та виплата одноразової грошової допомоги сім'ї військовослужбовця.
Таким чином, встановлення вказаного факту впливатиме також на права й обов'язки інших осіб, не зазначених заявником у статусі заінтересованих осіб.
Крім того, відповідно до чинного законодавства України, командир (начальник, керівник) військової частини (установи, організації) розглядає протягом 15 днів подані документи та приймає рішення щодо виплати або відмови у виплаті грошового забезпечення, про що повідомляється заявнику в письмовій формі (п. 5 Порядку виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 884).
Разом з тим, право на отримання членами сім'ї військовослужбовця грошового забезпечення військовослужбовця, який зник безвісти передбачено у ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та відповідно до ст.23 цього Закону, фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.
Тому заявнику пропонується також визначитися із залученням відповідної юридичною особи (осіб), - розпорядника коштів Державного бюджету України в цій частині.
Звертаючись до суду з позовом про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, заявником не залучено до участі в справі Міністерство оборони України, військову частину, в якій проходив військову службу зниклий безвісти ОСОБА_3 .
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», - вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ЦПК України щодо розгляду справ окремого провадження.
Відповідно до п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява має містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Згідно ч.2 ст.48 ЦПК України позивачем і відповідачем (заінтересованою особою) можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
У разі залучення всіх належних заінтересованих осіб до участі у справі, заявнику необхідно зазначити дані цих осіб відповідно до вимог п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України та долучити до матеріалів заяви копій заяв та додатків до них для направлення вказаним заінтересованим особам по справі, або підтвердження направлення заінтересованим особам заяви з усіма додатками.
Також звертається увага заявниці на те, що в заяві про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу ніяким чином не обґрунтовано зазначення в якості заінтересованих осіб саме Цебриківської селищної ради Роздільнянського району Одеської області та ІНФОРМАЦІЯ_1 , - тобто не зрозуміло яким чином вказані заінтересовані особи заінтересовані у правових наслідках вирішення справи.
Також, на виконання вимог п.8 ч.3 ст.175 ЦПК України, заявниці необхідно уточнити щодо місцезнаходження (у заявника або інших осіб) щодо кожного з оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.
З огляду на те, що вказані обставини мають значення для правильного вирішення справи, вважаю, що заяву про встановлення юридичного факту необхідно залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків.
Згідно з вимогами ч 1, 2, 3 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявникові.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 258-261 ЦПК України, суддя
постановив:
Заяву ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Цебриківська селищна рада Роздільнянського району Одеської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.
Надати позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків, який обчислюється з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити заявнику, що у разі коли недоліки заяви вчасно усунені не будуть або будуть усунені частково, заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.С. Чернецька