Справа № 580/11379/23 Суддя (судді) першої інстанції: Алла РУДЕНКО
19 липня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Штульман І.В.
суддів: Маринчак Н.Є.,
Черпака Ю.К.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
29 листопада 2023 року ОСОБА_1 звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з позовною заявою до Управління Служби безпеки України в Черкаській області, в якій просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо зменшення розміру відсоткової надбавки за особливості проходження служби зі 100 до 45 відсотків та відмові у поверненні цієї надбавки у розмірі 100 відсотків, визначеної відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XІІ), в порядку встановленому статтями 43 і 63 Закону №2262-XІІ, встановленої у довідці відповідача від 30 серпня 2023 року №21/238;
- зобов'язати відповідача відповідно до Постанови №704 оформити та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року, в якій у довідці Управління Служби безпеки України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення від 30 серпня 2017 року №21/238 поновити надбавку за особливості проходження служби у розмірі 100 відсотків відповідно до підпункту 1 пункту 5 Постанови №704, відповідно до Закону №2262-ХІІ, в порядку встановленому статтями 43 і 63 Закону №2262-XІІ.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено повністю.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати до грошового забезпечення враховуються у середніх розмірах, які фактично виплачені за місяць, в якому в особи виникло право на перерахунок її пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а не на час звільнення пенсіонера з відповідної служби.
Не погодившись з рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року, позивач ОСОБА_1 (надалі - позивач, апелянт), посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, подав апеляційну скаргу, просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що у позовній заяві він не просив включити надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100 відсотків, як складову його грошового забезпечення, а просив поновити її розмір, встановлений висновком при призначенні пенсії відповідно до Постанови №704, оформивши та надавши Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, в якій повернути у довідку Управління СБУ в Черкаській області про розмір грошового забезпечення від 30 серпня 2023 року №21/238 надбавку за особливості проходження служби у розмірі 100 відсотків відповідно до підпункту 1 пункту 5 Постанови №704, в порядку встановленому статтями 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Відповідач заперечує проти апеляційної скарги позивача ОСОБА_1 у повному обсязі з підстав, зазначених у письмовому відзиві на апеляційну скаргу та зазначає, що рішення суду від 04 квітня 2024 року прийнято у відповідності до вимог законодавства.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що апеляційна скарга позивача ОСОБА_1 задоволенню не підлягає, мотивуючи це слідуючим.
З матеріалів справи вбачається, і це правильно встановлено судом першої інстанції, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до висновку про призначення (відновлення) пенсії за вислугу років позивачу з 09 вересня 1995 року призначено пенсію за вислугу 23 років у розмірі 59 відсотків окладу, зокрема надбавка за особливості проходження служби (особливі умови) була встановлена у розмірі 100 відсотків (а.с.13).
Позивачу 05 серпня 2020 року була видана довідка №21/557 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою станом 05 березня 2019 року, відповідно до якої, зокрема, надбавка за особливості проходження служби була встановлена у розмірі 45 відсотків (а.с.15).
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2023 року по справі №580/4577/23 відповідач 30 серпня 2023 року видав ОСОБА_1 довідку №21/238 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою станом 01 січня 2023 року, згідно якої «розмір грошового забезпечення позивача складає 22316,78 грн, в тому числі посадовий оклад - 7740 грн, оклад за військовим званням - 1770 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 4279,50 грн, надбавка за особливості проходження служби (45%) - 6205,28 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1161 грн, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-службовій діяльності на конфіденційній основі (5%) - 387 грн, премія (10%) - 774 грн.» (а.с.14).
Позивач 31 серпня 2023 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надання роз'яснення щодо зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби зі 100 відсотків на 45 відсотків.
Відповідач повідомив позивачу, що відповідно до пункту 5 Постанови №704 розмір надбавки за особливості проходження служби установлюється керівником органу у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання в розмірі до 100 відсотків з урахування окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (лист від 20 вересня 2023 року №73/21/С-364/14). Наказом ЦУ СБ України №245/дск від 14 лютого 2019 року граничний розмір указаної надбавки по посаді начальника Звенигородського відділення Управління СБ України в Черкаській області складає 45 відсотків.
Не погоджуючись із довідкою відповідача від 30 серпня 2023 року №21/238 про розмір надбавки за особливості проходження служби, позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до частин другої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідача як на уповноважений орган покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
Спірні правовідносини виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення від 30 серпня 2023 року №21/238, виданій Головним управлінням СБУ в Черкаській області, розміру надбавки за особливості проходження служби - 45 відсотків. Позивач вважає, що має бути зазначена надбавка за особливості проходження військової служби у розмірі 100 відсотків, яку ОСОБА_1 отримував на час призначення йому пенсії за вислугу років та вказана у висновку про призначення (поновлення) пенсії за вислугу років від 06 вересня 1995 року.
Підпунктами 1, 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 2 глави 2 розділу ІІІ "Щомісячні та одноразові додаткові види грошового забезпечення" Інструкції про грошове забезпечення та компенсаційні виплати військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затверджена Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 13 березня 2018 року №515 передбачено, що граничні розміри надбавки за особливості проходження служби визначаються щороку Головою СБ України в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних військовослужбовцями посадових обов'язків та напряму діяльності відповідного підрозділу системи СБ України.
Розміри такої надбавки встановлені наказом Центрального управління Служби безпеки України "Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2019 році" від 14 лютого 2019 року №245/ДСК та згідно з Додатком №13 не перевищують 61 відсотків в залежності від тарифного розряду військовослужбовця.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду звертає увагу, що Постанова №704 не містить конкретних розмірів надбавки за особливості проходження служби за відповідною посадою позивача.
Враховуючи встановлені обставини, оскільки Кабінетом Міністрів України не встановлено конкретних розмірів надбавки за особливості проходження служби, то така надбавка має бути включена у довідку для перерахунку пенсії - у середньому розмірі, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Аналогічно і премія включається у довідку для перерахунку пенсії - у середніх розмірах, що прямо передбачено наведеними вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393».
Верховний Суд у постанові від 05 березня 2024 року у зразковій справі №380/19324/23, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року, дійшов наступного висновку: «надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає, висновок суду першої інстанції про те, що спірна довідка №21/238 від 30 серпня 2023 року про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії надана відповідачем з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії, встановлених за відповідною (аналогічною) посадою, складена станом на 01 січня 2023 року, а тому розмір надбавки за особливості проходження військової служби повинен бути зазначений у розмірі, який фактично виплачувався станом на зазначену дату за аналогічною посадою.
Суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1 та не вбачає підстав для зміни або скасування рішення суду першої інстанції, а аргументи і доводи позивача не спростовують висновків суду першої інстанції і не вказують на наявність порушень судом норм матеріального та процесуального права.
Щодо посилання позивача на правову позиція висловлену Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року по справі №21-348а13, від 17 грудня 2013 року по справі №21-445а13 та 06 жовтня 2015 року по справі № 21-2432а15, то судом першої і апеляційної інстанції застосовано саме останню практику на час розгляду даної справи.
Щодо посилання апелянта на те, що наказ Служби безпеки України №245/дск від 14 лютого 2019 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України в 2019 році» протирічать одному з основних принципів права, яке відображене в статті 58 Конституції України та Постанові №704, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду зауважує, що в матеріалах справи відсутні докази визнання нечинним вказаного наказу і він не є предметом даного спору.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Апеляційна скарга не містять посилання на обставини, передбачені статтями 317-319 Кодексу адміністративного судочинства України, за яких рішення суду підлягає скасуванню.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Штульман
Судді: Н.Є. Маринчак
Ю.К. Черпак