22 жовтня 2010 року < Текст > Справа № 2а-8381/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Нестеренко Л.О., суддів Каракуша С.М., Щербак А.А., при секретарі Міроновій К.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу
за заявою ОСОБА_1
до Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області
3-тя особа: Токмацька міська організація Партії регіонів,
про скасування постанови про винесення попередження,
Позивач звернувся із адміністративним позовом до Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області, 3-тя особа - Токмацька міська організація Партії регіонів, про скасування постанови про винесення попередження, в якому зазначив, що 18.10.2010 р. Токмацькою міською виборчою комісією Запорізької області було прийнято рішення № 13 про задоволення скарги представника Токмацької міської організації Партії регіонів на його дії як кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області, а саме - використання 14.10.10 р. друкованих агітаційних матеріалів, які визнані порушенням ч. 9 ст. 49 Закону України “Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, і позивачу було винесено попередження.
Позивач в позовній заяві зазначив, що вважає зазначене рішення Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області № 13 від 18.10.10, таким що суперечить вимогам Закону України “Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, а саме- є незаконним та необґрунтованим у зв'язку з тим, що він, як кандидат в депутати Токмацької міської ради Запорізької області на виборах 31.10.2010 р., не мав жодного відношення до виготовлення, розміщення та використання агітаційного матеріалу, про який ведеться мова в рішенні відповідача, бо зазначений агітаційний матеріал було виготовлено й розміщено Токмацькою міською партійною організацією політичної партії «Сильна Україна». В даному випадку реклама політичної сили розміщена на транспортному засобі і не є друкованим агітаційним матеріалом, тому підпадає під дію ч. 5 ст. 47 Закону України “Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, як інші форми передвиборної агітації. Таким чином, позивач вважає, що в його діях відсутній склад порушення, передбаченого ч. 9 ст. 47 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», та просить суд скасувати зазначене рішення відповідача від 18.10.10 р. за № 13.
В судовому засіданні представник позивача на своїх вимогах наполягає, просить суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні з позовом не згодний, пояснив, що до виборчого комітету надійшла скарга представника Токмацької міської організації партії регіонів Барабаша В.П., в якій він просить визнати дії кандидата у депутати Токмацької міської ради Запорізької області в багатомандатному виборчому окрузі за виборчим списком «Сильної України» та кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14 ОСОБА_1 такими, що порушують ч. 9 ст. 49 Закону України України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Це порушення на думку скаржника виявилося в тому, що 14.10.10 р. вулицями м. Токмак Запорізької області їздив автомобіль із розміщеними на ньому друкованими агітаційними матеріалами відносно деяких кандидатів в депутати Токмацької міської ради Запорізької області, в т.ч. і позивача.. При цьому примірник вищезазначених друкованих агітаційних матеріалів до Токмацької виборчої комісії Запорізької області не надавався. Розглянувши скаргу по суті, комісія прийшла до висновку, що позивачем разом з іншими кандидатами 14.10.10 р. дійсно було вчинено порушення ч. 9 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Тому, згідно з ч. 6 ст. 45 зазначеного Закону позивачу було оголошено попередження. Вважає дії комісії законними, а її рішення від 18.10.10 р. № 13 - обґрунтованим, і просить суд в позові позивачу відмовити.
Представник 3-ї особи в судовому засіданні з позовом також не згодний, вважає його безпідставним та просить відмовити позивачу в позові.
Суд, вислухавши думку сторін, дослідивши надані сторонами матеріали справи, вважає позов позивача таким, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні з пояснень сторін та матеріалів справи, Постановою Токмацької міської виборчої комісії № 7 від 02.10.2010 р. “Про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати» позивач ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом у депутати Токмацької міської ради Запорізької області в багатомандатному виборчому окрузі за виборчим списком «Сильної України» та кандидатом у депутати Токмацької міської ради Запорізької області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14.
16.10.2010 р. Представником Токмацької міської Партії регіонів Барабашем В.П. був складений акт та подана скарга до відповідача про виявлення порушень виборчого законодавства деякими кандидатами в депутати, у т. ч. і позивачем, а саме - неправомірне використання друкованих агітаційних матеріалів шляхом розміщення політичної реклами на транспортному засобі /автомобілі, який пересувався вулицями міста Токмаку Запорізької області 14.10.2010 р., без надання примірника вищезазначених друкованих агітаційних матеріалів до відповідача, що є порушенням ч. 9 ст. 49 Закону України “Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”. У своїй скарзі Барабаш В.П. просить виборчу комісію визнати дії кандидата в депутати ОСОБА_1 з використання друкованого агітаційного матеріалу із зображенням кандидата в депутати шляхом транспортування агітаційних матеріалів вулицями міста Токмак за допомогою автомобіля, а також ненадання примірника агітаційного друкованого матеріалу до виборчої комісії протягом двох днів після його виготовлення розповсюдження, такими, що порушують ч. 9 ст. 49 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, та оголосити кандидату в депутати ОСОБА_1 попередження за зазначене порушення.
Постановою Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області “Про скаргу представника Токмацької міської організації Партії регіонів з правом дорадчого голосу Барабаша В.П.» № 13 від 18 жовтня 2010 року визнано дії кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в багатомандатному виборчому окрузі за виборчим списком «Сильної України» та кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14 ОСОБА_1 такими, що порушують ч. 9 ст. 49 Закону України України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», та оголошено кандидату в депутати ОСОБА_1 попередження.
Суд вважає прийняте Токмацькою міською виборчою комісією рішення № 13 від 18.10.10 р. обґрунтованим та таким, що винесено відповідачем в межах своїх повноважень, з огляду на наступне.
Згідно з положеннями ч. 1, 2 ст. 47 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів”(далі Закон), передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати, від яких вони зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах.
Місцева організація партії, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів. Ведення передвиборної агітації до початку і після закінчення встановлених у цій статті строків забороняється.
Відповідно до ч. 7 ст. 50 Закону, політична реклама - це одна з форм передвиборної агітації, розміщена за допомогою рекламних засобів, яка спонукає виборців голосувати за або не голосувати за певного суб'єкта виборчого процесу.
До політичної реклами належить використання символіки або логотипів політичної партії, місцевої організації партії, яка є суб'єктом виборчого процесу, а так само повідомлення про підтримку місцевої організації партії, кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах місцевих організацій партії чи певних осіб як кандидатів.
Відповідно до ст. 25 ч. 5 п. 19 Закону, до компетенції міської, районної в місті територіальної виборчої комісії віднесено здійснення контролю за дотриманням установленого цим Законом порядку проведення передвиборчої агітації.
Згідно з ч. 6 ст. 45 Закону, у разі порушення місцевою організацією партії - суб'єктом виборчого процесу, кандидатом вимог цього Закону, крім порушень, зазначених у пункті 5 частини першої та пункті 5 частини другої цієї статті, територіальна виборча комісія може оголосити відповідній місцевій організації партії - суб'єкту виборчого процесу або кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови попередження. Інформація про оголошення попередження оприлюднюється відповідною виборчою комісією в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший спосіб.
Як встановлено судом, рішення про визнання дій кандидата в депутати ОСОБА_1 щодо розміщення та використання 14.10.10 р. на транспортному засобі в м. Токмаку Запорізької області агітаційних матеріалів і ненадання примірника цих агітаційних матеріалів до виборчої комісії такими, що порушують вимоги ч. 9 ст. 49 Закону України № 2487, та оголошення йому попередження прийнято у зв'язку з порушенням позивачем установленого Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів” порядку проведення передвиборчої агітації, а саме: вимог ч. 9 ст. 49 зазначеного Закону.
Згідно із ч. 9 ст. 49 Закону № 2487-VI позивач зобов'язаний подати відповідачу по одному примірнику кожного друкованого агітаційного матеріалу, виготовленого за рахунок власних виборчих фондів, не пізніш як через два дні після його виготовлення.
Судом встановлено й позивачем не заперечується цей факт, що позивачем не були виконані вимоги ч. 9 ст. 49 Закону № 2487-VI.
Факт розміщення та використання агітаційних матеріалів шляхом пересування на транспортному засобі та ненадання примірника цих агітаційних матеріалів виборчій комісії був підтверджений актом, що додавався до скарги Барабаша В.П.
Невиконання позивачем вимог Закону № 2487-VI щодо порядку здійснення передвиборної агітації надає йому незаконні переваги порівняно з іншими кандидатами в депутати Токмацької міської ради Запорізької області.
З врахуванням наведеного, суд доходить висновку, що оскаржувана постанова № 13 від 18.10.10 р. прийнята відповідачем з дотриманням приписів ч. 3 ст. 2 КАС України та вимог законодавства України про вибори. Доводи позивача про те, що замовником політичної реклами виступав не він, а Токмацька міська партійна організація «Сильна Україна», суд вважає необґрунтованими, оскільки саме від цієї партійної організації позивач висунутий кандидатом в депутати Токмацької міської ради Запорізької області і саме його зображення міститься на рекламному щиті на транспортному засобі.
З наведених вище підстав суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог позивачу слід відмовити.
Керуючись ст. 11, 17, 19, 52, 161-163, 172 КАС України, , ст. ст. 25, 45, 50, 47, 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», суд
У задоволенні позову кандидату в депутати Токмацької міської ради Запорізької області ОСОБА_1 - відмовити.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження -з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судове рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в дводенний строк з дня його проголошення.
Головуючий суддя: Л.О. Нестереренко
Суддя: С.М. Каракуша
Суддя: А.А. Щербак