22 жовтня 2010 року < Текст > Справа № 2а-8383/10/0870
(10 год. 40 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого судді Щербака А.А., суддів: Нестеренко Л.О., Татарінова Д.В при секретарі Пекній Т.В, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в багатомандатному виборчому окрузі за виборчим списком «Сильної України» та кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №1 ОСОБА_1 до Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області, третя особа: Токмацька міська організація Партії регіонів про скасування рішення,
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться зазначений адміністративний позов.
Позивач просить постанову №13 Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області від 18 жовтня 2010р. в частині визнання дій позивача як кандидата в депутати Токмацької міської ради в багатомандатному виборчому округу за виборчим списком Токмацької міської партійної організації політичної партії «Сильна Україна» та кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі 31 порушенням ч. 9 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та оголошення позивачу попередження скасувати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що не вчиняв порушення, яке йому поставлене за вину оскаржуваним рішенням. Агітаційний матеріал було виготовлено та розміщено Токмацькою міською партійною організацією політичної партії «Сильна Україна» на підставі договору від 12 жовтня 2010р., тому саме на Токмацьку міську партійну організацію політичної партії «Сильна Україна» покладалось виконання обов'язків, передбачених ч. 9 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, які викладені в позові. Представник відповідача проти позову заперечував в повному обсязі, пояснив, що оскаржена постанова прийнята у відповідності з вимогами Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а позовні вимоги про її скасування безпідставними та такими що не підлягають задоволенню.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору проти позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що постановою №13 від 18 жовтня 2010р. Токмацької міської виборчої комісії Запорізької області вирішено визнати дії кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в багатомандатному виборчому окрузі за виборчим списком «Сильної України» та кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №1 ОСОБА_1 з використання 14 жовтня 2010р. друкованих агітаційних матеріалів такими, що порушують ч. 9 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Оголошено кандидату в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в багатомандатному виборчому окрузі за виборчим списком «Сильної України» та кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №1 ОСОБА_1 попередження за порушення вимог ч. 9 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Як вбачається з зазначеної постанови, підставою прийняття оскарженого рішення є скарга представника Токмацької міської організації партії регіонів ОСОБА_2
При розгляді зазначеної скарги відповідачем було встановлено, що оскаржувані дії полягають в публічному показі друкованого агітаційного матеріалу із зображенням позивача шляхом його транспортування вулицями м. Токмак за допомогою автомобіля та в неподачі одного примірника до комісії протягом двох днів після його виготовлення.
Згідно ч. 1 ст. 47 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Ч. 3 ст. 47 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передбачає, що передвиборна агітація здійснюється в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції та законам України. Офіційні повідомлення в період виборчого процесу про дії кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, пов'язані з виконанням ними посадових (службових) повноважень, передбачених Конституцією та законами України, підготовлені у порядку, визначеному Законом України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", не є передвиборною агітацією. Такі офіційні повідомлення не повинні містити коментарів агітаційного характеру, а також відео-, аудіозаписів, кінозйомок, фотоілюстрацій про дії зазначених осіб як кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
У відповідності до ч. 5. ст. 47 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передвиборна агітація може здійснюватися:
1) шляхом проведення зборів, зустрічей з виборцями, мітингів, демонстрацій, процесій, публічних дебатів, дискусій та інших масових заходів;
2) шляхом розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів;
3) через засоби масової інформації;
4) в інших формах, що не суперечать Конституції та законам України.
Ч. 9 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передбачає, що місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови зобов'язані подати по одному примірнику кожного друкованого агітаційного матеріалу, виготовленого за рахунок власних виборчих фондів, не пізніш як через два дні після його виготовлення до відповідної територіальної виборчої комісії.
Токмацькою міською виборчою комісії Запорізької області встановлено, що в порушення вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в багатомандатному виборчому окрузі за виборчим списком «Сильної України» та кандидата в депутати Токмацької міської ради Запорізької області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №1 ОСОБА_1 примірника агітаційного матеріалу до виборчу комісію не надався.
Зазначена фактична обставина сторонами по справі не заперечувалась.
Відповідно до ст. 25 ч. 5 п. 19 Закону, до компетенції міської, районної в місті територіальної виборчої комісії віднесено здійснення контролю за дотриманням установленого цим Законом порядку проведення передвиборчої агітації.
Згідно з ч. 6 ст. 45 Закону, у разі порушення місцевою організацією партії - суб'єктом виборчого процесу, кандидатом вимог цього Закону, крім порушень, зазначених у пункті 5 частини першої та пункті 5 частини другої цієї статті, територіальна виборча комісія може оголосити відповідній місцевій організації партії - суб'єкту виборчого процесу або кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови попередження. Інформація про оголошення попередження оприлюднюється відповідною виборчою комісією в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший спосіб.
Враховуючи, що до компетенції міської виборчої комісії віднесено здійснення контролю за дотриманням установленого Законом порядку проведення передвиборної агітації, у разі виявлення порушення такого порядку виборча комісія має право оголосити кандидату в депутати попередження, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення Токмацької міської виборчої комісії прийнято в межах її компетенції та на підставі закону.
Факт розміщення та використання агітаційних матеріалів шляхом пересування на транспортному засобі та ненадання примірника цих агітаційних матеріалів виборчій комісії був підтверджений актом, що додавався до скарги ОСОБА_2
З врахуванням наведеного, суд доходить висновку, що оскаржувана постанова № 13 від 18.10.2010 р. прийнята відповідачем з дотриманням приписів ч. 3 ст. 2 КАС України та вимог законодавства України про вибори. Доводи позивача про те, що замовником політичної реклами виступав не він, а Токмацька міська партійна організація «Сильна Україна», суд вважає необґрунтованими, оскільки саме від цієї партійної організації позивач висунутий кандидатом в депутати Токмацької міської ради Запорізької області і саме його зображення міститься на рекламному щиті на транспортному засобі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження -з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судове рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в дводенний строк з дня його проголошення.
Головуючий суддя А.А. Щербак
Суддя Л.О. Нестеренко
Суддя Д.В. Татаринов