20 жовтня 2010 року < Текст > Справа № 2а-8268/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Нестеренко Л.О., суддів Батрак І.В., Татаринова Д.В., при секретарі Міроновій К.В., розглянувши у місті Запоріжжі, у порядку письмового провадження, адміністративну справу
за заявою Енергодарської міської організації Народного Руху України
до Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області
про зобов'язання включити до складу дільничної виборчої комісії певних кандидатів,
Позивач звернувся із адміністративним позовом до Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області про зобов'язання включити до складу дільничної виборчої комісії певних кандидатів, в якому зазначив, що 15.10.2010 р. Енергодарською міською виборчою комісією Запорізької області було прийнято рішення про затвердження списків дільничних виборчих комісій виборчих дільниць №№ 22001-22022 виборчих дільниць, утворених в межах м.Енергодар Запорізької області. Згідно з цим рішенням до складу виборчих комісій на виборчих дільницях №№ 22016, 22018, не включено кандидатур, що подані позивачем, визначивши при цьому склад кожної з вказаних дільниць в кількості 21 члена комісії. В рішенні не вказані законодавчо визначені підстави для відмови у включенні кандидатур позивача до перелічених виборчих комісій.
Позивач вважає, що зазначеним рішенням від 15.10.10 р., яким затверджено списки дільничних виборчих комісій №№ 22001-22022 виборчих дільниць, утворених у межах м.Енергодар Запорізької області, відповідач порушив засади рівності суб'єктів виборчого процесу перед законом, оскільки до кожної з дільничних виборчих комісій включено як мінімум два представники від місцевих організацій Партії регіонів, кандидата на посаду міського голови від Енергодарської міської організації Партії регіонів, а представників позивача включено не до всіх виборчих комісій, хоча така можливість існує, оскільки виборчі комісії, до яких не включено представників позивача, створені в кількості 21 члена комісії, а максимально передбачена ст.. 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» кількість таких дільничних виборчих комісій - 24 члена комісії. Тобто, у відповідача була можливість і підстави включити до складу дільничних виборчих комісій на дільницях №№ 22016, 22018 кандидатур, поданих від позивача.
Тому позивач просить суд зобов'язати Енергодарську міську виборчу комісію Запорізької області включити до складу дільничної виборчої комісії наступних членів: дільниці № 22016 - Налеухіну Галину Василівну, дільниці № 22018 - Гапотій Тетяну Олександрівну.
Представник позивача, у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, у порядку письмового провадження, на позові наполягає.
Представник відповідача, у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, у порядку письмового провадження, проти позову заперечує .
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначає Закон №2487 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»
Відповідно до п.п. 1,2,3,5,7,17 Постанови Центральної виборчої комісії від 22.09.2010 № 362 "Про Роз'яснення щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та ст. 23 Закону № 2487 передбачено порядок утворення дільничної виборчої комісії :
дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією.
при утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
До складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону.
3. Дільнична виборча комісія утворюється у складі:
1) для малих дільниць - 10 - 16 осіб;
2) для середніх дільниць - 14 - 20 осіб;
3) для великих дільниць - 18 - 24 осіб.
Позивачем у відповідності зі ст. 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» було надано подання відповідачу щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій виборчих дільниць, утворених в межах м. Енергодар Запорізької області у кількості 8 осіб. Відхилень щодо внесених кандидатур не було.
15 жовтня 2010 року Енергодарською міською виборчою комісією Запорізької області було прийнято рішення № 530 «Про затвердження складу дільничних виборчих комісій», згідно з яким було затверджено склад дільничних виборчих комісій згідно додатку до протоколу відповідної комісії від 15.10.2010 за № 15.
Згідно вище зазначеного рішення були утворені дільничні виборчі комісії № 22001-22022 у м. Енергодар Запорізької області, зокрема:
№ 22001 при кількості виборців 1948 осіб - 21 член комісії; № 22002 при кількості виборців 2438 осіб - 21 член комісії; № 22003 при кількості виборців 2306 осіб - 21 член комісії; № 22004 при кількості виборців 1220 осіб - 18 членів комісії; № 22005 при кількості виборців 2294 осіб - 21 член комісії; № 22006 при кількості виборців 1959 осіб - 21 член комісії; № 22007 при кількості виборців 1065 осіб - 20 членів комісії; № 22008 при кількості виборців 2085 осіб - 21 член комісії; № 22009 при кількості виборців 2404 осіб - 21 член комісії; № 22010 при кількості виборців 1750 осіб - 21 член комісії; № 22011 при кількості виборців 1675 осіб - 21 член комісії; № 22012 при кількості виборців 2383 осіб - 21 член комісії; № 22013 при кількості виборців 1319 осіб - 18 членів комісії; № 22014 при кількості виборців 2344 осіб - 21 член комісії; № 22015 при кількості виборців 2178 осіб - 21 член комісії; № 22016 при кількості виборців 2419 осіб - 21 член комісії; № 22017 при кількості виборців 2469 осіб - 21 член комісії; № 22018 при кількості виборців 2442 осіб - 21 член комісії; № 22019 при кількості виборців 2420 осіб - 21 член комісії; № 22020 при кількості виборців 2362 осіб - 21 член комісії; № 22021 при кількості виборців 2323 осіб - 21 член комісії; № 22022 спеціальна дільниця -10 членів комісії.
Таким чином, суд вважає, що відповідач щодо формування кількісного складу членів дільничних комісій діяв у відповідності з нормами Закону № 2487 та у межах своїх повноважень.
.Згідно абз.2 ч.1 ст.23 Закону № 2487 При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
Відповідно до п. 15 Постанови Центральної виборчої комісії від 22.09.2010 № 362 "Про Роз'яснення щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" рішення щодо відхилення відповідних подань і окремих кандидатур не приймається.
Таким чином, Відповідач має право самостійно визначати осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання, але у межах числа членів дільничної виборчої комісії, кількість яких затверджена Рішенням Відповідача № 530 від 15.10.2010.
З протоколу № 15 засідання Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області від 15.10.2010 та всіх списків членів дільничних виборчих комісій м. Енергодар Запорізької області, які містяться у матеріалах справи, вбачається, що Відповідач намагався пропорційно включити кандидатів від різних суб'єктів подання. У зв'язку з тим, що до Відповідача надійшло 26 подань, а кількісний склад членів дільничних комісій від 18 до 21, відповідно можливості включити всіх кандидатів за поданнями у Відповідача не було. Тому суд приходить до висновку, що Відповідач правомірно скористався своїм правом, закріпленим у п.1.ст.23 Закону № 2487, самостійно своїм рішенням визначити осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії. Порушень ст.11 Закону №2487, а саме: рівності суб'єктів виборчого процесу перед законом, як однієї з засад проведення виборчого процесу, суд не вбачає.
Крім того, Позивачем Рішення № 530 "Про затвердження складу дільничних виборчих комісій", згідно з яким було затверджено склад дільничних виборчих комісій не було оскаржене та зауважень до протоколу №15 відповідної комісії від 15.10.2010 не було.
Вимоги позивача про зобов'язання Відповідача включити представників, згідно подання Позивача, до складу дільничної виборчої комісії, не підлягають задоволенню, оскільки ця функція є закріпленою законом за Відповідачем, відтак суд не наділений повноваженнями своїм рішенням замінювати орган, до виключної компетенції якого відносяться ці функції.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд не вбачає порушень відповідачем норм чинного законодавства про вибори, і вважає, що відповідачем дотримано вимоги законодавства під час виборчого процесу, а відтак позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 161-163, 167, 172 КАС України, ст. ст. 10, 22, 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», суд
В задоволені адміністративного позову позивачу - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Л.О.Нестеренко
Суддя І.В.Батрак
Суддя Д.В.Татаринов