Постанова від 27.11.2007 по справі 20-5/381

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2007 р.

№ 20-5/381

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

В. Овечкін -головуючого,

Є. Чернов В. Цвігун

розглянув касаційну скаргу

суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1

на рішення

Севастопольського апеляційного господарського суду від 05 квітня 2007 року

у справі

№ 20-5/381 господарського суду м. Севастополя

за позовом

суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1

до

Ленінської районної ради м. Севастополя суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2

треті особи

Севастопольська міська рада Севастопольська міська державна адміністрація Ленінська районна державна адміністрація м. Севастополя Управління міського будівництва і архітектури Севастопольської міської державної адміністрації Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів

про

визнання незаконними рішення, визнання недійсними договорів оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду м. Севастополя від 02.02.2005 (суддя: І.Антонова) позовні вимоги про визнання недійсним рішення Ленінської районної ради м. Севастополя від 17.09.2004 в частині затвердження суб'єкту підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_2 проектів відводу земельних ділянок в районі речового ринку для розміщення малих архітектурних форм і передачі їх в оренду відмовлено.

Рішення суду мотивовано приписами ст. 16 Закону України "Про оренду землі" згідно з якою у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок та тими обставинами, що позивач не звертався до Ленінської районної ради в м. Севастополі із заявою про передачу йому в оренду земельної ділянки, а відповідно відсутні підстави для проведення конкурсу на визначення орендаря земельної ділянки, відповідно, районна рада правомірно не керувалася порядком укладення договору оренди на умовах конкурсу, оскільки було лише одне клопотання від СПД-ФО ОСОБА_2

Оскільки підставою для укладення договорів оренди між Лпенінською районною радою в м. Севастополі та СПД-ФО ОСОБА_2 є рішення Ленінської районної ради м. Севастополя від 17.09.2004, яке як встановлено відповідає законодавству, тому підстави для визнання договір недійсними відсутні.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 05.04.2005 (судді: Л.Заплава, О.Латинін, Т.Видашенко) рішення суду залишено без змін з аналогічних мотивів та підстав.

Позивач просить в касаційній скарзі судові рішення у справі скасувати з підстав порушення норм матеріального права.

Скаржник посилається на те, що суди неправильно витлумачили норми ст. 212 ЗК України, в порушення ст. 4 ГПК України неправомірно керувалися угодою про порядок взаємодії Ленінської райради в м. Севастополі та Севастопольського міського управління земельних ресурсів Севастопольської міської адміністрації з питань регулювання земельних відносин, затвердженої рішенням Ленінської районної ради в м. Севастополі від 27.02.2004 № 217, при передачі спірної земельної ділянки в оренду порушено вимоги закону щодо проведення конкурсу, судом неправомірно відмовлено у спільному розгляді даного спору із спором у справі № 20-12/377/028 та № 20-12/021, неправомірно відмовлено у проведені експертизи.

Сторони не скористалися наданим процесуальним правом на участь в засіданні суду касаційної інстанції.

Вищий господарський суд України у відкритому судовому засіданні дослідив матеріали справи, доводи касаційної скарги, вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій рішенням Ленінської районної ради в м. Севастополі № 365 від 17.09.2004 "Про передачу в оренду земельних ділянок для розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності" затверджені проекти відведення земельних ділянок з встановленням меж і площ в натурі для розміщення об'єктів малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності без права капітального будівництва і передачі їх в оренду.

На підставі вказаного рішення 18.11.2004 між Ленінською районною радою в м. Севастополі та СПД ОСОБА_2було укладено договори оренди земельних ділянок для установки торгових павільйонів.

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними і радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах.

Рішенням Севастопольської міської ради № 1165 від 10.06.2003р. «Про об'єми повноважень районних в місті Севастополі рад" визначені виключні повноваження районних рад.

Рішенням за № 2027 від 26.05.2004р. Севастопольська міська рада внесла доповнення в зазначене рішення.

Згідно п. 2.15 Рішення від 10.06.2003р. № 1165 і п. 8 Рішення від 26.05.2004р. Ленінська районна рада в м. Севастополі має право приймати рішення про передачу з ділянок в оренду під тимчасове розміщення об'єктів загальною площею до 19 кв.м. без впорядкування, без капітального будівництва до 5 років по поданню міської комісії по розміщенню стаціонарних малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності.

Рішенням Ленінської районної ради в м. Севастополі від 28.05.2004 за № 292 СПД ОСОБА_2 дана згода на розробку проекту відведення земельних ділянок під розміщення малих архітектурних форм в кількості 6 одиниць згідно з наданим СПД ОСОБА_2 клопотанням від 21.05.2004р., вх. № 1-15/356; а також матеріалами, що надійшли із Севастопольської міської державної адміністрації (виписування із протоколу засідання комісії по розміщенню малих архітектурних форм від 25.02.2004р, вх. 1-15/335, паспорту на установку, зовнішню обробку і впорядкування прилеглої території об'єктів і споруд, затвердженого і узгодженого в установленому порядку).

Розглянувши надані СПД ОСОБА_2 проекти відведення земельних ділянок 187/1-04/187/6, які були узгоджені у встановленому порядку, а також висновками державної землевпоряджувальної експертизи, керуючись Типовими правилами розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності, затвердженими наказом Держаного комітету будівництва, архітектури і житлової політики України № 227 від 13.10.2000, Ленінська міська рада в м. Севастополі 17.09.2004 прийняла рішення № 365.

Відповідно до п.п. 6, 7 ст. 16 Закону України «Про оренду землі" у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок. Порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначаються законодавством.

Судами встановлено, що з моменту передачі Севастопольською міською радою повноважень в галузі регулювання земельних відносин Ленінській районній раді в м. Севастополі позивач не звертався до Ленінської районної ради в м. Севастополі, із заявою про передачу йому в оренду земельної ділянки під розміщення малих архітектурних форм в районі речового ринку 5-го км Балаклавського шосе в м.Севастополі.

Заява позивача від 07.06.2004р. на ім'я голови Ленінської районної ради в м. Севастополі про таке звернення не свідчить, оскільки містить вимоги про скасування рішення Ленінської районної ради в м. Севастополі від 28.05.2004р. № 292 щодо надання СПД ОСОБА_2 першочергового права на розробку проекту відводу під малі архітектурні форми, отже не може розглядатися як клопотанням на передачу в оренду земельної ділянки і не є підставою для проведення конкурсу на визначення орендаря земельної ділянки.

Позивачем в порядку ст. 33 ГПК України не доведено обставин щодо здійснення передбачених чинним законодавством дій щодо розробки проекту відведення земельної ділянки, погодження з відповідними органами та винесення на розгляд сесії ради.

Посилання скаржника на незастосування ст. 16 Закону України “Про оренду землі» до уваги не може бути прийнято, оскільки як зазначено позивач не звертався до відповідача з клопотанням про передачу в оренду спірної земельної ділянки, яку передано в користування СПД ОСОБА_2, у зв'язку суд дійшов правомірного висновку про відсутність підстав для проведення конкурсу.

Доводи скаржника в касаційній скарзі зводяться до посилання на обставини справи та необхідності вирішення касаційною інстанцією питань про надання переваги доказів скаржника над іншими, що суперечить вимогам ст.1117 ГПК України, тому до уваги не приймаються.

Враховуючи наведене, оскаржуване рішення районної ради прийнято у відповідності з вимогами законодавства, тому відсутні підстави для визнання його недійсним з наведених скаржником підстав.

Надаючи оцінку обставинам, на які позивач посилається як на підставу визнання договорів оренди недійсними, суд правильно зазначив, що позовні вимоги щодо визнання договорів оренди недійсними мають похідний характер і не можуть бути задоволені за відсутності недоліків оскаржуваного рішення районної ради на підставі якого було укладено оспорювані договори.

Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 05.04.2005 та рішення господарського суду м. Севастополя від 02.02.2005 у справі № 20-5/381 господарського суду м. Севастополя залишити без змін, а касаційну скаргу -без задоволення.

Головуючий В. Овечкін

судді Є. Чернов

В. Цвігун