Справа 229/4525/24
Номер провадження 3/229/1871/2024
17 липня 2024 року м. Дружківка
Суддя Дружківського міського суду Донецької області Панова Т.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянку України, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
27 червня 2024 року, о 14 годині 30 хвилин, під час дії правового режиму воєнного стану, в магазині " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який розташований за адресою: м. Дружківка, вул. Козацька, 78, продавець ОСОБА_1 здійснила продаж горілки об'ємом 0,5 л., міцністю 40% обертів, за ціною 150 грн громадянину ОСОБА_2 , чим порушила вимоги п. 1 Наказу командувача оперативно-стратегічного угрупування військ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " №16од від 09.07.2022 р. "Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спитровій основі", чим вчинила правопорушення, передбачене у ч. 3 ст. 156 КУпАпП
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася. Про розгляд справи повідомлена належним чином. В складеному відносно неї протоколі, надала письмові пояснення в яких просила розглядати справу без її участі. З рішенням суду заздалегіть згідна.
Відповідно до ст. 268 КУпАП явка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не є обов'язковою, тому суд вважає можливим розглянути справу у відсутність особи, що притягується до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні допитаний свідок ОСОБА_2 , відомості про якого зазначені у протоколі від 25.12.2023 серії ВАД № 367121.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Диспозиція частини 3 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність, зокрема, за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних праві свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану зокрема заборонено у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Відповідно до наказу командувача оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 09.07.2022 № 16од «Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі», на території Донецької області заборонено на період дії правого режиму воєнного стану торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів), що узгоджується з Розпорядженням Начальника Донецької обласної військової адміністрації від 11.08.2022 р. №365/5-22 "Про здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану на території Донецької області".
Факт скоєння адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими у судовому засіданні доданими до матеріалів справи протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 219793 від 27.06.2024 року, поясненнями ОСОБА_2 , протоколом огляду речей від 27.06.2024 р. ОСОБА_2 з участю та в присутності двох понятих, квітанцією про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення №297.
В письмових поясненнях свідок ОСОБА_2 підтвердив факт придбання ним в магазині "Нептун" за адресою: м. Дружківка, вул. Козацька, 78, 27.06.2024 р. горілки розливної об'ємом 0,5 л., за ціною 150,00 грн., яку він добровільно видав поліцейським для огляду та вилучення.
Згідно з протоколом огляду від 27.06.2024 р. ОСОБА_2 добровільно видав, придбану ним в магазині "Нептун" за адресою: м. Дружківка, вул. Козацька, 78, пляшку горілки об'ємом 0,5 л.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснив, що 27.06.2024 р. в день, точного часу він не пам'ятає, він зайшов до магазину "Нептун" з метою купити продукти харчування та алкоголь. Придбав горілку розливну, об'ємом 0,5 л. за ціною 150 грн., яку продавчиня налила йому в пластикову пляшку з під води. Після того як він вийшов з магазину, його зупинили поліцейські. На їх запитання він пояснив, що придбав горілку в магазині "Нептун".
Підтвердив, що надавав поліцейським пояснення, які долучені до матеріалів справи та які він особисто підписав. Також при ньому було складено протокол огляду речей, який він особисто підписав та добровільно видав придбану ним в магазині "Нептун" горілку.
Крім того, в судовому засідані Цигуті було пред'явлено фото в паспорті ОСОБА_1 , в якій свідок впізнав продавчиню, яка 27.06.2024 р. продала йому горілку.
Суд не має сумнівів у поясненнях свідка, оскільки свідок попереджений про кримінальну відповідальність за дачу суду завідомо неправдивих показань, та приведений судом до присяги.
Отже, в судовому засіданні встановлено, що письмові пояснення свідка, долучені до матеріалів справи, його свідчення в судовому засіданні, та зміст протоколу узгоджуються між собою.
Так, оцінивши в сукупності всі наявні у справі докази, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого у ч.3 ст.156 КУпАП, а саме торгівля алкогольними напоями на територіях, заборонених законом.
При обранні розміру стягнення, передбаченого у ч.3 ст.156 КУпАП, відповідно до положень ст. 33 КУпАП, враховано характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.3 ст.156 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі, що становить 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.
Відповідно до ч. 6 ст. 283 КУпАП, постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 25.12.2023 року працівниками поліції було проведено особистий огляд та огляд речей, передбачені ст. 264 КУпАП , що були у ОСОБА_2 , та згідно зі ст. 265 КУпАП придбана ним в магазині "Нептун" горілка об'ємом 0,5 літра за ціною 150 грн вилучена.
Відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Суд прийшов до висновку, що вилучені речі підлягають конфіскації.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
За правилом ст. 283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
На підставі п.5 ч.1 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року, в сумі 605 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1,ч. 3 ст. 156, 221, 283-285, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого у ч.3 ст.156 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу
в сумі 6 800 (шість тисяч вісімсот) грн з конфіскацією предмета торгівлі.
Речі, виявлені та вилучені для тимчасового зберігання згідно ст. 265 КУпАП, а саме: горілка розливна об'ємом 0,5 літра, конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. в дохід держави (стягувач) в особі Державної судової адміністрації України.
Адміністративне стягнення у виді штрафу підлягає сплаті на номер рахунку UA808999980313000106000005694, отримувач коштів- Донецьке ГУК/Дружківська МТГ/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), кодкласифікації доходів бюджету- 21081100, найменування кодукласифікації доходів бюджету: "Адміністративні штрафи та інші санкції".
Реквізити для сплати судового збору на користь держави (стягувач):
Отримувач коштів-ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ)-37993783, Банк отримувача-Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача-UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету-22030106, Призначення платежу *;101;_________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір стягнутий з ___________ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору).
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієї постанови, органами державної виконавчої служби з порушника буде стягнуто подвійний розмір штрафу.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання постановою законної сили.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя: Т.Л.Панова