Рішення від 22.07.2024 по справі 160/7971/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2024 рокуСправа №160/7971/24

Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

установив:

28 березня 2024 року позивачка звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із вищезазначеною позовною заявою, в якій заявлені вимоги:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо не встановлення позивачці з 01.07.2021 року в сумі 1000 грн. та з 24.03.2022 року розміру щомісячної доплати в сумі 2000 грн. до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 №713..

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату позивачці з 01.07.2021 року в сумі 1000 грн та з 24.03.2022 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 №713 відповідно до абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 №713 у розмірі 2000 грн, із врахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка зазначила, що вона звернулася до відповідача із заявою про здійснення щомісячної доплати до пенсії в сумі 1 000 грн. з 01.07.2021 року, та 24.03.2022 року в сумі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”. Проте, відповідач відмовив у встановленні щомісячної доплати до пенсії позивача, передбаченої п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713, посилаючись на те, що оскільки розмір пенсії обчислено на виконання рішення суду з грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 р., а не на 01.03.2018 р., як визначено Постановою № 713, тому підстави для встановлення до розміру його пенсії щомісячної доплати відсутні. Позивач вважає таку відмову протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 р. вказана позовна заява була залишена без руху та встановлено позивачу строк десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків, а саме: надати заяву про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважних причин пропуску строку звернення до суду та доказів на підтвердження поважності цих причин; надати оригінал документа про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн., або документ про звільнення від сплати судового збору.

На виконання ухвали суду від 01.04.2024 р., позивачем 03.04.2024 р. було надано заяву про поновлення строків звернення до суду, яка обгрунтована тим, що про припинення виплати щомісячної доплати встановленою постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000,00 грн., вона дізналася лише з відповіді суб'єкту владних повноважень. Крім того, зазначає, що Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області вчиняючи дії щодо припинення виплати доплати встановленою ніяким чином не повідомляло її про припинення такої виплати.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 р. заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду задоволено та продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії на десять днів з дня отримання копії цієї ухвали. Встановлено позивачці строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, шляхом надання оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 968,96 грн.

На виконання ухвали суду від 10.04.2024 р., позивачем 15.04.2024 р. усунуто означені недоліки позовної заяви.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2024 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Крім того, цією ухвалою суду зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- надати відомості щодо того, чи була призначена (та з якого часу) позивачу щомісячна доплата, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”;

- надати відомості щодо того, з якого часу припинена, чи не припинена, виплата позивачу щомісячної доплати, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”;

- надати докази того, чи виплачувалась позивачу щомісячна доплата, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” та якщо виплачувалась, необхідно надати докази щодо розміру цієї доплати за кожен місяць усього періоду виплати;

- надати докази щодо того, коли позивачу було здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення суду та за який період здійснено такий перерахунок.

16 травня 2024 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому вони просили відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що оскільки розмір пенсії позивача обчислено на виконання рішення суду з грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 р., а не на 01.03.2018 р., як визначено Постановою №713, підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати у сумі 2000 грн. відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та з 01.07.2019 р. отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 р. у справі №160/14304/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.04.2023 року № ФД117489, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.04.2023 року № ФД117489, з урахуванням раніше виплачених сум.

27 лютого 2024 року позивачка звернулася до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просила виплатити їй пенсію з включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 р.

Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області листом від 26.02.2024 р. №0400-010202-8/38609 повідомило, що на виконання судового рішення їй з 02.07.2019 р. проведено перерахунок пенсії. Оскільки розмір його пенсії обчислено на виконання рішення суду з грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 р., а не на 01.03.2018 р., як визначено Постановою № 713, тому підстави для встановлення до розміру його пенсії з 01.07.2021 р. щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. відсутні.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі № 0401023897 ОСОБА_1 з 01.07.2021 р. встановлена щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021р. у сумі 1000,00 грн.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі № 0401023897 ОСОБА_1 з 01.03.2022р. встановлена щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021р. у сумі 1000,00 грн.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі № 0401023897 ОСОБА_1 з 01.03.2023р. встановлена щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021р. у сумі 1000,00 грн.

Відповідно до розрахунку пенсії по пенсійній справі № 0401023897 ОСОБА_1 з 01.03.2023 р. щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 відсутня.

Відповідно до розрахунку пенсії по пенсійній справі № 0401023897 ОСОБА_1 з 01.02.2024 р. щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 відсутня.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не проведення доплати до пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон № 2262).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262, згідно із частинами першою-четвертою якої, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

14 липня 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

У преамбулі цієї постанови зазначено, що вона прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника”), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00 - 2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 р. у справі № 420/2473/22.

Суд зазначає, що позивачка має право на щомісячну доплату до пенсії з 01.07.2021 р. з огляду на таке.

Як встановлено, позивачка перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та з 01.07.2019 р. отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до вимог Закону № 2262-XII.

Пунктом 1 Постанови № 713 передбачено, що з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Отже, відповідно до пункту 1 Постанови № 713 щомісячна доплата також встановлюється особам, яким призначено пенсію після 1 березня 2018 р., якщо розмір такої пенсії обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р.

Як вбачається з рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 р. у справі №160/14304/23, позивачці пенсію призначено саме з грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.03.2018 р., тому позивачка, як особа, пенсію якій призначено після 01.03.2018 р., також має право на щомісячну доплату до пенсії з 01.07.2021 р.

Щодо зазначених відповідачем підстав для відмови позивачці у виплаті щомісячної допомоги.

Так, відповідач зазначив, що оскільки розмір його пенсії обчислено на виконання рішення суду з грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 р., а не на 01.03.2018 р., як визначено Постановою № 713, підстави для виплати щомісячної доплати відсутні.

У цій справі встановлено, що позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі судового рішення.

Як зазначив Верховний Суд, такий перерахунок є перерахунком з метою усунення порушеного права особи, на належний розмір пенсії та не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Такий вид перерахунку (а саме на виконання судового рішення) не є тим перерахунком, що згідно з Постановою №713 зумовлює невиплату доплати до пенсії.

Отже, зазначені відповідачем підстави для відмови позивачці у виплаті щомісячної допомоги є необґрунтованими та протиправними.

Щодо розміру доплати у різні періоди.

Суд зазначає, що відповідно до статті 41 Закону №2262 в редакції, що діяла на день набрання постановою №713 законної сили, на всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію, призначається одна спільна пенсія, щомісячна доплата до пенсії в сумі 2000,00 грн. ділиться пропорційно на всіх утриманців померлого годувальника.

З 24.03.2022 року Законом №2146-IX від 24.03.2022 року “Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника” редакція статті 41 Закону 2262 була змінена.

Так, згідно нової редакції: “Пенсія в разі втрати годувальника призначається кожному непрацездатному члену сім'ї, який має право на таку пенсію.”.

Тобто, з 24.03.2022 року вилучена норма, що на всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію, призначається одна спільна пенсія.

Отже, у період з 01.07.2021 р. до 23.03.2022 р. за померлого годувальника позивачці було призначено одну спільну з іншим з іншим членом сім'ї пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону №2262, у зв'язку з чим до основного розміру пенсії відповідно до Постанови №713 позивачці належала до виплати щомісячна доплата до пенсії в сумі 1000,00 грн.

З 24.03.2022 року вилучена норма, що на всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію, призначається одна спільна пенсія, тому відповідно до Постанови №713 позивачці належала до виплати щомісячна доплата до пенсії в сумі 2000,00 грн.

Як встановлено з протоколів перерахунку пенсії по пенсійній справі № 0401023897 ОСОБА_1 з 01.07.2021 р. встановлена щомісячна доплата у сумі 1000,00 грн.; з 01.03.2022р. встановлена щомісячна доплата у сумі 1000,00 грн.

Також встановлено, що з 01.03.2023р. встановлена щомісячна доплата у сумі 1000,00 грн.

Тобто, з 01.03.2023р. доплата становили лише 1000,00 грн., хоча з 24.03.2022 року позивачці належала до виплати щомісячна доплата до пенсії в сумі 2000,00 грн.

Крім того, всупереч відображеним у протоколах та розрахунках нарахуванням доплати, у своєму листі від 26.02.2024 р. ПФУ зазначає, що після перерахунку пенсії з 02.07.2019 р. на виконання судового рішення, підстав для встановлення з 01.07.2021 р. доплати позивачці немає.

Отже, надана відповідачем інформація є суперечливою та взаємовиключною, тому згідно із наявними документами, відповідач не підтвердив, що позивачу виплачена у повному обсязі доплата у спірний період та що ця доплата (у разі якщо вона повністю, чи частково виплачена) не була вирахувана після перерахунку пенсії позивача.

З метою з'ясування вказаних обставин суд ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2024 р. зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: надати відомості щодо того, чи була призначена (та з якого часу) позивачу щомісячна доплата, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”; надати відомості щодо того, з якого часу припинена, чи не припинена, виплата позивачу щомісячної доплати, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”; надати докази того, чи виплачувалась позивачу щомісячна доплата, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” та якщо виплачувалась, необхідно надати докази щодо розміру цієї доплати за кожен місяць усього періоду виплати; надати докази щодо того, коли позивачу було здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення суду та за який період здійснено такий перерахунок.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Проте, відповідач, всупереч вказаним нормам, не виконав вимоги ухвалу суду та не надав витребувані докази та довів, що доплата, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 р., позивачу виплачена у повному обсязі.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими.

При цьому, суд задовольняє позовні вимоги шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу щомісячну доплату до пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Отже, виплаті підлягають суми (її частини), які не виплачені відповідачем у спірний період.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як свідчать матеріали справи, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 968,96 грн., а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 доплати до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” починаючи з 01.07.2021 у сумі 1000,00 грн., з 24.03.2022 р. у сумі 2000 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячну доплату до призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” починаючи з 01.07.2021 у сумі 1000,00 грн, з 24.03.2022 р. у сумі 2000 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя А.В. Савченко