Справа № 738/1533/24
№ провадження 3/738/583/2024
19 липня 2024 року м. Мена
Менський районний суд Чернiгiвської області у складі:
судді Савченко О.А.
з участю секретаря: Лях Н.М.,
особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали про притягнення до адмiнiстpативної вiдповiдальностi:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає по АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адмiнiстpативнi правопорушення, -
В С Т А H О В И В:
До Менського районного суду Чернігівської області надійшов протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, відповідно до якого ОСОБА_1 30.06.2024 о 01.48 год. в смт. Березна по вул. Чернігівська, 67 керував тз д.н.з НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини, нестійка хода). Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку та продуття приладу Драгер на місці події відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення серед іншого вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Розділом ІV Кодексу України про адміністративні правопорушення визначений порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення, який в силу ст.7 КУпАП повинен бути дотриманий як особами повноважними розглядати справи, так і особами повноважними складати протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 , останній вчинив адміністративне правопорушення на транспорті (ч.1 ст. 130 КУпАП), проте в протоколі не вказаний вид і марка транспортного засобу.
Положення КУпАП не надають суду право вносити зміни до протоколів про адміністративні правопорушення, які складені уповноваженими особами.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи вищевикладене, суд не має можливості розглянути даний протокол відповідно до вимог чинного законодавства та винести законне і обґрунтоване рішення по справі.
На підставі викладеного, кеpуючись ст.ст. 251, 256 КпАП Укpаїни, суд -
П О С Т А H О В И В:
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП повернути до Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області - для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.А.Савченко