Рішення від 19.07.2024 по справі 560/8223/24

Справа № 560/8223/24

РІШЕННЯ

іменем України

19 липня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

1. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії шляхом їх ділення на 24 місяці - протиправними.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 від 27.11.2023 № 7641, відповідно до абзацу 4, пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 № 393, шляхом ділення їх загальної суми за фактичні місяці служби з листопада 2022 по червень 2023 року підряд перед звільненням на 8 (вісім) місяців, та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.08.2023.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що їй призначено пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Відповідачем середньомісячна сума обчислена всупереч пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова №393), шляхом ділення суми додаткових видів грошового забезпечення за останні фактичні 2 місяці служби на 24 місяці, що не відповідає фактичній кількості місяців, за які грошове забезпечення було отримано, чим порушено права та законні інтереси позивача. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 06.06.2024 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що приписи ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ не передбачають врахування всіх видів грошового забезпечення, які були виплачені військовослужбовцю за час проходження служби та з яких сплачено страхові внески при призначенні пенсії, а наведений вказаною нормою перелік видів грошового забезпечення, які є підставою для призначення (перерахунку) пенсії є вичерпним, то у діях головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не вбачається будь якої неправомірності. Звертає увагу, що перед мобілізацією померлого годувальника передує його служба по контракту, відтак вимога позивачки щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії по втраті годувальника з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії згідно довідки Військової частини НОМЕР_1 від 27.11.2023 № 7641 шляхом ділення їх загальної суми за фактичні місяці служби з листопада 2022 по червень 2023 року підряд перед звільненням на 8 (вісім) місяці є безпідставною та необґрунтованою. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

У відзиві на позов відповідач просить розглянути справу в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін з метою з'ясування всіх обставин справи.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по втраті годувальника згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Військова частина НОМЕР_1 направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку №7641 від 27.11.2023 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення померлого годувальника, ОСОБА_2 (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії позивача відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р №393 (зі змінами). Вказана довідка видана за 8 місяців (з листопада 2022 по травень 2023). Згідно витягу із наказу №12 від 24.11.2022, виданого Міністерства оборона України, ОСОБА_2 мобілізований та зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 з 24.11.2022.

В результаті звернення до відповідача із заявою щодо призначення пенсії 03.05.2024 на рахунок позивача зараховано пенсійну виплату у розмірі 7 800 грн.

Позивач вважає, що розрахунок пенсії є протиправним, оскільки середній розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення помилково визначено шляхом ділення загальної суми на 24 місяці, а не на 8 місяців - що є порушенням абз. 4, п.7, Постанови Кабміну № 393 від 17.07.1992. У зв'язку із наведеним звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Так, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України, є, зокрема, Законом України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За ч. 1 статті 1 Закону №2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно ч. 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами ст. 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей.

Положеннями пункту 7 Постанови №393 (у попередній редакції, чинній на момент спірних правовідносин) визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748, від 3 вересня 2005 р. № 865, від 9 березня 2006 р. № 268 і від 15 листопада 2006 р. № 1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців.

Тобто, пенсія, призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, обчислюється, у тому числі з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. При цьому, необхідною умовою для такого обчислення пенсії є безперервність проходження служби протягом 24 місяців. В іншому випадку, пенсія обчислюється з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням.

З матеріалів справи суд встановив, що згідно витягу із наказу №12 від 24.11.2022, виданого Міністерства оборона України, ОСОБА_2 мобілізований та зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 з 24.11.2022.

Військова частина НОМЕР_1 направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку №7641 від 27.11.2023 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення померлого годувальника, ОСОБА_2 (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії позивача відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р №393 (зі змінами). Вказана довідка видана за 8 місяців (з листопада 2022 по травень 2023).

Отже, період фактичної військової служби позивача, що перед загибеллю, є меншим, ніж 24 календарні місяці.

З матеріалів пенсійної справи позивача суд встановив, що розмір пенсії по втраті годувальника позивачу обчислено з 01.08.2023 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення шляхом ділення загальної суми на 24 місяці.

Однак, з огляду на приписи пункту 7 Постанови № 393, пенсія позивача має бути розрахована з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розрахованої шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Доводи відповідача про несення померлим годувальником контрактної служби до мобілізації суд відхиляє як безпідставні, оскільки необхідною умовою для обчислення пенсії є безперервність проходження служби протягом 24 місяців.

Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії шляхом їх ділення на 24 місяці слід визнати протиправними.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.08.2023 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 від 27.11.2023 № 7641, відповідно до абзацу 4, пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 № 393, шляхом ділення їх загальної суми за фактичні місяці служби з листопада 2022 по червень 2023 року підряд перед звільненням на 8 (вісім) місяців, та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір, слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обчислення розміру пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії шляхом їх ділення на 24 місяці - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.08.2023 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 від 27.11.2023 № 7641, відповідно до абзацу 4, пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 № 393, шляхом ділення їх загальної суми за фактичні місяці служби з листопада 2022 по червень 2023 року підряд перед звільненням на 8 (вісім) місяців, та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський