. 19 липня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/5366/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
03 травня 2024 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 262140008295 від 15 березня 2024 року про відмову у призначенні пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити позивачу з 07 березня 2024 року пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зарахувавши до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", участь у ліквідації ЧАЕС відповідно до довідок № 01/13-17/у, № 01/13-17 та посвідчення Серії НОМЕР_1 (повторно) від 13 лютого 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що йому протиправно відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Наполягав на тому, що Пенсійний фонд має призначити йому такий вид пенсії, зарахувавши до стажу, який дає право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", участь у ліквідації ЧАЕС відповідно до довідок № 01/13-17/у, № 01/13-17 та посвідчення Серії НОМЕР_1 (повторно) від 13 лютого 2019 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 травня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 30 травня 2024 року та від 14 червня 2024 року витребувано у позивача належним чином завірену копію довідки № 01/13-17.
16 травня 2024 року до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що подані позивачем для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку в порядку статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" документи не дають підстав для її призначення. Так позивачем до заяви про призначення пенсії приєднано довідки про підтвердження участі у ліквідації аварії на ЧАЕС № 01/13-17у та № 01/13-17, у яких зазначено прізвище особи, яка не відповідає паспортним даним позивача.
17 травня 2024 року судом отримано відзив Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому останнє заперечувало проти позову та підтримало позицію співвідповідача. Крім того, звернуло увагу на те, ним лише прийнято до розгляду документи позивача, а рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку фактично ухвалило Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області за принципом екстериторіальності.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
07 березня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку в порядку статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви додано відповідні документи, зокрема: паспорт, код, трудову книжку, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи ІІ категорії, довідки про роботу на ЧАЕС.
Відповідно до принципу екстериторіального розподілу єдиної черги завдань, заява позивача розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, яке прийняло рішення № 262140008295 від 15 березня 2024 року про відмову в призначенні йому зі зниженням пенсійного віку в порядку статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з відсутністю довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122.
Зі змісту рішення випливає, що підставою для його прийняття стало виявлення в довідках, що підтверджують участь позивача в ліквідації аварії на ЧАЕС № 01/13-17/у, № 01-13-17 невідповідності прізвища заявника його паспортним даним. В табелі обліку робочого часу за березень 1987 року неможливо визначити місце перебування ініціатора звернення в зоні відчуження (обрізано). Страховий стаж роботи ОСОБА_1 складає 23 роки 06 місяців 15 днів.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач усуваючих недоліки у поданих довідках документів відповідачу не подав, а звернувся до суду з цим позовом.
Не погоджуючись з позицією відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи реалізується відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796).
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з абзацами першим та другим частини першої статті 55 Закону №796 до учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС належать, зокрема, особи:
- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, що дає право на зменшення пенсійного віку на 10 років;
- які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, що дає прав на зменшення пенсійного віку на 8 років.
Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Пенсійний вік за бажанням може бути знижено тільки за однієї підстави, передбаченою цією статтею.
Перелік населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджений постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106.
За приписами частини сьомої статті 55 Закону № 796 призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до підпункту 7 пункту 2.1 розділу 2 Порядку № 22-1 подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії з урахуванням положень статті 55 Закону № 796 додаються також документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
- довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №
122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження;
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Як встановлено судом до заяви про призначення пенсії позивачем приєднано довідки про підтвердження участі у ліквідації аварії на ЧАЕС № 01/13-17у та № 01/13-17, у яких зазначено прізвище особи, яка не відповідає паспортним даним позивача.
На переконання суду довідки про підтвердження участі у ліквідації аварії на ЧАЕС мають визначальне значення для призначення позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку в порядку статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Разом із тим наявні недоліки у довідках про підтвердження участі у ліквідації аварії на ЧАЕС № 01/13-17у та № 01/13-17 є істотними та об'єктивно перешкоджають врахуванню зазначених документів під час вирішення питання про призначення пенсії.
При цьому позивачем не вчинено жодних дій з метою усунення таких недоліків у поданих документах.
Враховуючи викладене, суд не вбачає в діях відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку в порядку статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі поданих ним документів ознак протиправності. На переконання суду територіальний орган Пенсійного фонду України під час розгляду звернення позивача діяв у межах та у спосіб, що визначені чинним законодавством.
Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідачами доведено правомірність своїх дій, а тому суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 6-9, 77, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
. Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ 53, 04053, ЄДРПОУ 42098368), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова