17 липня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/6747/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Луганській області) /а.с. 34/, у якому просив:
визнати протиправними дії ГУПФ України в Луганській області щодо відмови здійснити призначення та перерахунок ОСОБА_1 пенсії з моменту його первісного звернення (первісної подачі заяви), тобто з 18.04.2022;
зобов'язати ГУПФ України в Луганській області призначити, обчислити, здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з моменту його первісного звернення (первісної подачі заяви), тобто з 18 квітня 2022 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтував тим, що 18.04.2022 він вперше звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зниження пенсійного віку, однак рішенням ГУПФ України в Полтавській області від 27.05.2022 йому було відмовлено у призначенні такої пенсії.
06.06.2023 позивач повторно подав заяву про призначення пенсії, у задоволенні якої відмовлено рішенням ГУПФ України в Дніпропетровській області від 13.06.2023. Не погодившись з цим рішенням позивач оскаржив його до суду.
Полтавський окружний адміністративний суд рішенням від 21.08.2023 позов ОСОБА_1 задовольнив частково, визнав протиправним та скасував рішення ГУПФ України в Дніпропетровській області від 13.06.2023 та зобов'язав пенсійний орган повторно розглянути заяву позивача від 06.06.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до страхового та пільгового стажу роботи період з 15.08.1988 по 24.10.1994.
На виконання судового рішення пенсійний орган призначив ОСОБА_1 пенсію за віком з 06.06.2023, тоді як на переконання позивача така пенсія йому має бути призначена з дати первинного звернення - 18.04.2022, оскільки підстави відмови у призначення пенсії у рішеннях ГУПФ України в Полтавській області від 27.05.2022 та ГУПФ України в Дніпропетровській області від 13.06.2023 були однаковими, а він мав достатньо стажу для призначення пенсії станом на 18.04.2022.
2. Позиція відповідачів.
Відповідач позов не визнав. Представник ГУПФ України в Луганській області у наданому до суду відзиві на позов просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 38-44/. Свою позицію представник відповідача мотивував посиланням на те, що заява ОСОБА_1 від 18.04.2022 стосувалась не призначення пенсії, а підтвердження стажу для цілей визначення права на пенсію, така заява була розглянута комісією при ГУПФ України в Полтавській області, яка рішенням від 27.05.2022 №36 підтвердила ОСОБА_1 період роботи, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV, з 06.09.1988 по 01.05.1991 та відмовила в підтверджені роботи у період з 15.08.1988 по 05.09.1988.
Із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зниження пенсійного віку позивач вперше звернувся 02.06.2022, така заява за принципом екстериторіальності розглянута ГУПФ України у Київській області, яке рішенням від 08.06.2022 відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії з огляду на відсутність достатньої тривалості пільгового стажу роботи.
Позивач зазначене рішення пенсійного фонду не оскаржив, а повторно із заявою про призначення пенсії звернувся лише 06.06.2023. А тому представник відповідача вважав відсутніми підстави для призначення позивачу пенсії з 18.04.2022.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Обставини справи
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджено копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 /а.с. 24-26/.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою та проживає у м. Полтаві Полтавської області /а.с. 28/.
18.04.2022 позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про підтвердження періодів роботи з 15.08.1988 по 01.05.1991, що дає право на пенсію за віком зі ниженням пенсійного віку (робота за списком №1).
Рішенням комісії при ГУПФ України в Полтавській області від 27.05.2022 №36 підтверджено ОСОБА_1 період роботи, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV, з 06.09.1988 по 01.05.1991 та відмовлено в підтверджені роботи у період з 15.08.1988 по 05.09.1988 /а.с. 53, зі звороту, а.с. 54/.
02.06.2022 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку /а.с. 45-46/.
Зазначена заява за принципом екстериторіальності розглянута ГУПФ України у Київській області, яке рішенням від 08.06.2022 №121130004200 відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії з огляду на відсутність достатньої тривалості пільгового стажу роботи /а.с. 58/.
Позивач згадане рішення у визначеному законом порядку не оскаржив.
Натомість 06.06.2023 позивач знову звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку /а.с. 59/, що розглянута ГУПФ України в Дніпропетровській області та рішенням від 13.06.2023 №121130004200 ОСОБА_1 відмовлено у призначення пенсії з огляду на відсутність необхідного пільгового стажу /а.с. 66/.
Не погодившись з цим рішенням позивач оскаржив його до суду.
Полтавський окружний адміністративний суд рішенням від 21.08.2023 у справі №440/8747/23 позов ОСОБА_1 задовольнив частково, визнав протиправним та скасував рішення ГУПФ України в Дніпропетровській області від 13.06.2023 №121130004200 та зобов'язав ГУПФ України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.06.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до страхового та пільгового стажу роботи за період з 15.08.1988 по 24.10.1994, та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням правової оцінки, наданої судом /а.с. 68-70/.
На виконання цього судового рішення ГУПФ України в Дніпропетровській області зараховано до пільгового стажу роботи за списком №1 періоди роботи з 15.08.1985 по 01.05.1991, з 22.05.1991 по 25.03.1993, з 02.09.1993 по 24.10.1994 та з 06.06.2023 призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV, про що позивача повідомлено листом ГУПФ України в Луганській області від 23.02.2024 /а.с. 71/.
27.02.2024 позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою, у якій просив призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з дати первісного звернення до пенсійного органу - 18.04.2022 /а.с. 72/.
Листом ГУПФ України в Луганській області від 03.04.2024 позивача повідомлено про відсутність підстав для призначення (перерахунку) його пенсії з 18.04.2022 /а.с. 72-73/.
Не погодившись з відповіддю пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
У силу пункту 1 частини першої статті 9 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати - пенсія за віком.
За змістом пункту 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (надалі - Порядок №22-1, у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до пункту 1.8 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
частиною четвертою статті 45 Закону №1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Оцінка судом обставин справи
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У цій справі позивач оскаржує відмову пенсійного органу у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку з дати первинного звернення із заявою про призначення пенсії.
Суд враховує, що за загальним правилом, встановленим частиною першою статті 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
За обставин цієї справи позивач 18.04.2022 та 02.06.2022 звертався до пенсійного органу щодо призначення йому пенсії.
Заява від 18.04.2022 розглянута комісією при ГУПФ України в Полтавській області, яка рішенням від 27.05.2022 №36 підтвердила ОСОБА_1 період роботи, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV, з 06.09.1988 по 01.05.1991 та відмовлено в підтверджені роботи у період з 15.08.1988 по 05.09.1988.
Заява від 02.06.2022 за принципом екстериторіальності розглянута ГУПФ України у Київській області, яке рішенням від 08.06.2022 №121130004200 відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії з огляду на відсутність достатньої тривалості пільгового стажу роботи.
Матеріали справи не містять доказів оскарження позивачем рішення комісії при ГУПФ України в Полтавській області від 27.05.2022 №36 та/або рішення ГУПФ України у Київській області від 08.06.2022 №121130004200, тобто такі рішення є чинними.
Повторно із заявою про призначення пенсії за віком позивач звернувся до пенсійного органу лише 06.06.2023 та саме з цієї дати ГУПФ України в Дніпропетровській області йому призначена пенсія за віком зі зниженням пенсійного віку.
Суд зауважує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
За вищенаведених обставин суд дійшов висновку, що у спірних відносинах відсутнє порушення прав позивача рішеннями, діями чи бездіяльністю ГУПФ України в Луганській області, оскільки згаданий пенсійний орган не розглядав заяви (звернення) позивача від 18.04.2022, 02.06.2022, 06.06.2023 щодо призначення йому пенсії.
Визначених законом підстав для перерахунку (призначення) позивачу пенсії з 18.04.2022 немає.
Доводи позивача про те, що первісна відмова у призначенні пенсії є протиправною, оскільки у подальшому суд у справі №440/8747/23 встановив наявність у нього достатньої тривалості пільгового стажу суд відхиляє як безпідставні, оскільки рішення комісії при ГУПФ України в Полтавській області від 27.05.2022 №36 та рішення ГУПФ України у Київській області від 08.06.2022 №121130004200 є чинними, а предметом судового спору у справі №440/8747/23 було питання про наявність підстав для призначення позивачу пенсії відповідно до його заяви від 06.06.2023.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У силу статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Зважаючи на встановлені у ході судового розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.
Розподіл судових витрат
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Полтавський окружний адміністративний суд ухвалою від 10.06.2024 звільнив позивача від сплати судового збору /а.с. 32/.
Інші судові витрати у справі відсутні.
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Олександр КУКОБА