вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
18 липня 2024 року Справа № 480/2518/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2518/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову в призначенні пенсії за віком від 01.03.2024 №184150013172;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 23.02.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, у віці 57 років, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23.02.2024 року.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що 23.02.2024 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення дострокової пенсії за віком на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Проте рішенням №184150013172 від 01.03.2024р. відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком, у зв'язку з відсутністю законних підстав. В ході аналізу документів управлінням ПФ було встановлено, що прізвище позивача в архівних довідках про період участі у ліквідації аварії на ЧАЕС, посвідченні учасника ліквідації аварії на ЧАЕС (2 категорія) та військовому квитку не відповідає паспортним даним. Позивач не погоджується з даним рішенням відповідача, вважає його протиправним та таким, що порушує його права.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк відповідачам для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача. Крім того даною ухвалою витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
На виконання вимог суду, представником Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області було надано суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема, зазначивши, що позивач 23.02.2024 року звернувся до органів ПФУ із заявою про призначення пільгової пенсії. Рішенням №184150013172 від 01.03.2024р. було відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю законних підстав. В ході аналізу документів управлінням було встановлено, що прізвище позивача в архівних довідках про період участі у ліквідації аварії на ЧАЕС, посвідченні учасника ліквідації аварії на ЧАЕС (2 категорія) та військовому квитку не відповідає паспортним даним (а.с. 26-27).
Також представником Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області було надано через систему "Електронний суд" витребувані судом докази (а.с. 32-52).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернувся до органів пенсійного фонду із заявою від 23.02.2024 щодо переведення пенсії за віком, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с. 42).
Відповідно до розписки-повідомлення, до заяви позивачем було додано, зокрема, військовий квиток, посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС та архівну довідку (а.с. 42 (зворотній бік).
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.
Рішенням від 01.03.2024 №184150013172 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за відсутності законних підстав (а.с. 48).
При цьому в даному рішенні зазначено, що вік заявника - 57 років, страховий стаж особи становить - 16 років 6 місяців 10 днів. В ході аналізу документів встановлено, що прізвище заявника ( ОСОБА_2 ) в архівних довідках про період участі у ліквідації аварії на ЧАЕС, посвідченні учасника ліквідації аварії на ЧАЕС (2 категорія) та військовому квитку не відповідає паспортним даним заявника (Чорноморд).
Не погодившись з даним рішенням відповідача, позивач звернулася з позовною заявою до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:, зокрема, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з п.п. 7 п. 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
Зміст наведених норм дає підстави для висновку, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, працювали визначену кількість днів у зоні відчуження та за наявності не менше 15 років страхового стажу.
Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
За приписами ч. 1 та 3 ст. 65 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
З аналізу наведених норм права слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях, тощо, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Такі висновки щодо застосування норм права викладені Верховним Судом у постановах від 17.05.2021 №398/494/17, від 17.05.2021 №336/6218/16-а, від 08.06.2022 у справі №805/3752/18-а, від 26.07.2023 у справі №460/2589/20.
Суд зазначає, що матеріали справи містять копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р., виданого 19.12.1995 року Сумською облдержадміністрацією. При цьому в даному посвідченні зазначено прізвище, ім'я та по батькові особи - ОСОБА_3 (а.с. 11).
В свою чергу відповідно до відомостей паспорту серії НОМЕР_1 , виданого 12.04.2000 року Охтирським МРВ УМВС України в Сумській області, копія якого наявна у матеріалах справи, прізвище, ім'я та по батькові позивача зазначено " ОСОБА_1 " (а.с. 8).
Отже, прізвище, вказане у посвідченні учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. не відповідає відомостям, зазначеним у паспорті позивача серії НОМЕР_1 .
Щодо посилання представника позивача, що розбіжності в посвідченні, військовому квитку та архівних довідках щодо написання прізвища позивача, зумовлені перекладом прізвища позивача з російської мови, яка на момент заповнення військового квитка та проходження останнім військової служби була основною мовою ділового обороту, на українську мову, яка є державною відповідно до приписів Конституції України, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що військовий квиток НОМЕР_2 було видано російською мовою. Архівні довідки, видані Центральним архівом Міністерства оборони Російської федерації та, відповідно, також містять інформацію на російській мові.
Отже суд погоджується з доводами представника позивача, що розбіжності щодо написання прізвища позивача у військовому квитку, архівних довідках та паспорті виникли внаслідок перекладу з російської мови.
Проте як вже зазначалося судом вище, єдиним документом, що підтверджує статус, зокрема, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", а не різного роду довідки та військовий квиток.
При цьому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р., у якому зазначено прізвище особи " ОСОБА_2 ", було видане 19.12.1995 року Сумською облдержадміністрацією українською мовою, що спростовує вище зазначене посилання представника позивача.
Водночас в матеріалах справи відсутні докази щодо надання позивачем до Пенсійного органу разом із заявою від 23.02.2024 року документів, які б підтверджували відповідність особистих даних позивача, які зазначені у посвідченні учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р., даним, зазначеним у паспорті.
Крім того суд зазначає, що в матеріалах справи міститься копія трудової книжки колгоспника № НОМЕР_3 з датою заповнення "25.06.1984 р." (до видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р.), в якій зазначено прізвище особи " ОСОБА_4 ", а не " ОСОБА_2 " (а.с. 46).
Отже фактично позивачем не було надано пенсійному органу документ, що підтверджує його статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає йому право призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Полтавській області, відмовляючи рішенням від 01.03.2024 №184150013172 позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", діяло у межах повноважень, у спосіб та у порядку, визначені нормами чинного законодавства.
А відтак позовні вимоги позивача є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову в призначенні пенсії за віком від 01.03.2024 №184150013172; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 23.02.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, у віці 57 років, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23.02.2024 року - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек