17 липня 2024 року м. Рівне №460/5028/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач 2), в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-1 від 03.01.2024 №956140156696 щодо відмови у переведенні позивача із пенсії за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком, яка обчислюється відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII;
зобов'язати відповідача перевести позивача із 03.01.2024 із пенсії за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, обчисливши її виходячи із 60% від усієї суми заробітної плати, вказаної у довідках Територіального управління Державної судової адміністрації в Рівненській області від 02.01.2024 №2 та від 02.01.2024 №4.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач 01.08.1983 була прийнята на державну службу, а після досягнення пенсійного віку їй як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області призначено пенсію, яка обчислюється і виплачується відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач вважає, що у зв'язку зі звільненням з посади, робота на якій дає право на призначення пенсії державного службовця 01.01.2024, маючи стаж роботи на посаді державного службовця на дату звільнення понад 40 років, вона набула право на призначення пенсії відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII. У зв'язку з цим, 03.01.2024 позивач звернулась до відповідача-2 із заявою про перерахунок пенсії у спосіб її переведення на пенсію державного службовця, виходячи із: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років станом на січень 2024 року. Натомість, відповідач-1 рішенням №956140156696 від 03.01.2024 відмовив в переведенні на пенсію за віком як державному службовцю у зв'язку з тим, що згідно з п. 3 постанови КМУ "Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році" від 02.01.2024 №1409, яка набрала чинності з 01.01.2024, з метою упорядкування праці державних органів на основі класифікації посад Кабінет Міністрів України постановляє, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплати державним службовцям, затверджені постановою КМУ від 18.01.20017 №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" не застосовуються до державних органів, що провели класифікацію посад державної служби. Позивач, вважаючи таке рішення протиправним, звернулась до суду із заявою про його скасування.
Ухвалою суду від 14.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачі позовні вимоги не визнали, подавши відзиви на позовну заяву, які за змістом тотожні один одному. В обґрунтування заперечень Пенсійні органи повідомили, що відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. № 622 посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до нею у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби). Відповідачі вказали, що форма довідок по заробітну плату, що подаються для призначення пенсії державними службовцями, затверджується правлінням пенсійного фонду України за погодженням із Міністерством соціальної політики. Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023р. №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», яка набрала чинності з 01.01.2024, з метою упорядкування умов праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад установлено, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017р., № 9, ст.284; 2022р.№12, ст. 667; 2023р., № 9, ст.642), не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби. Під час аналізу наданих ОСОБА_1 документів, як вважають відповідачі, встановлено, що довідка №2 від 02.01.2024 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки видана на підставі особових рахунків за грудень 2023 року. З огляду на вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 956140156696 від 03.01.2024 про відмову в переході з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону № 889. З урахуванням викладеного на переконання відповідачів, що оскільки Пенсійним органом не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно ОСОБА_1 , підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Оскільки розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Перебуваючи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області позивач отримує пенсію за віком, яка обчислюється їй відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
01.01.2024 позивач була звільнена з посаду заступника керівника апарату Сарненського районного суду Рівненської області, у зв'язку із виходом на пенсію, що підтверджується наказом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області від 02.01.2024 №70-к.
Загальний стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 01.01.2024 склав 40 років 05 місяців 01 день, що підтверджується довідкою Сарненського районного суду Рівненської області від 02.01.2024 №118.
02.01.2024 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у спосіб її переведення на пенсію державного службовця, виходячи із посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років станом на січень 2024 року, на підставі довідки ТУ ДСА в Рівненській області від 02.01.2024 №2; заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби станом на грудень 2023 року (абз. 6 п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою КМУ від 14.09.2016 №622), на підставі довідки ТУ ДСА в Рівненській області від 02.01.2024 №4.
02.01.2024 начальник відділу обслуговування громадян №10 (Сервісний центр) Ірина Кроткіх звернулась до начальника управління контрольно-перевірочної роботи ОСОБА_2 із службовою запискою №138/02-16 про проведення позапланової перевірки довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ОСОБА_1 , виданих Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Рівненській області, а саме №2 від 02.01.2024, №3 від 02.01.2024, №4 від 02.01.2024.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області №956140156696 від 03.01.2024 позивачу відмовлено в її переведенні на пенсію за віком як державному службовцю, що обчислюється відповідно до пунктів 10, 12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII з тих підстав, що згідно з п. 3 постанови КМУ «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» від 29.12.2023 №1409, яка набрала чинності з 01.01.2024, з метою упорядкування праці державних органів на основі класифікації посад Кабінет Міністрів України постановляє, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплати державним службовцям, затверджені постановою КМУ від 18.01.20017 №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» не застосовуються до державних органів, що провели класифікацію посад державної служби. В ході аналізу наданих документів встановлено, що довідка про заробітну плату не відповідає вимогам постанови №1409 від 29.12.2023.
Листом Пенсійного фонду України від 20.03.2024 №10273-8771/T-03/8-2800/24 оскаржене рішення залишене без змін, а скарга ОСОБА_1 без задоволення. За змістом цього листа Пенсійний фонд України вказав, що обчислення пенсій, що призначаються відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу ХІ Закону №889-VIII особам, зазначеним у пунктах 10 і 12 Розділу ХІ Закону №889 здійснюється відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб». Складові заробітної плати державних службовців державних органів, які провели класифікацію посад державної служби та умови оплати праці державних службовців у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, визначені пунктами 12, 13 Прикінцевих положень Закону України від 09.11.20.23 №3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік». Роз'яснення щодо періоду врахування складових заробітної плати за посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності в державному органі відповідних посад державної, можливо надати після внесення відповідних змін до Порядку №622. Пенсійним фондом України погоджено із зауваженнями проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб», якою враховані зміни в оплаті праці державних службовців державних органів, які з 01.01.2024 провели класифікацію посад державної служби.
Вважаючи протиправним рішення відповідача-1 про відмову у переведенні з пенсії за віком, що обчислюється на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, позивач звернулась до суду із позовною заявою.
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд враховує наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Згідно із пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723-XII) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач станом на звернення до Пенсійного органу із заявою про її переведення на пенсію державного службовця посаду, із державної служби була звільнена. Водночас, за змістом оскарженого позивачем рішення Пенсійного органу та поданих відповідачами відзивів на позовну заяву вбачається, що не є спірним у даній справі наявність або ж відсутність у ОСОБА_1 спеціального стажу роботи на посадах державних службовців як станом на 01.05.2016, так і станом на дату подання заяви про призначення пенсії державного службовця.
Єдиною підставою для відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком як державному службовцю слугував висновок Пенсійного органу про те, що надана позивачем довідки про заробітну плату для обчислення пенсії не відповідає вимогам чинного законодавства, позаяк відображає заробітну плату за посадою службовця органу місцевого самоврядування на грудень 2023 року.
Оцінюючи поведінку Пенсійного органу в цій частині суд враховує наступне.
Відповідно до вимог п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 (далі - Порядок №622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) (абз. 2 п. 4 Порядку);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні (абз. 3 п. 4 Порядку).
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі (абз. 6 п. 4 Порядку №622).
Зазначені положення Порядку №622 свідчать про те, що пенсія державного службовця обчислюється виходячи із основних (абз. 2 п. 4 Порядку) та додаткових (абз. 6 п. 4 Порядку) складових заробітної плати державного службовця.
Як встановлено судом, оскільки 01.01.2024 позивач була звільнена з державної служби, для обчислення пенсії державного службовця із 03.01.2024 ТУ Державної судової адміністрації України в Рівненській області видало їй довідки: про посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років (абз. 2 п. 4 Порядку) від 02.01.2024 №2 станом на січень 2024 року; про заробітну плату в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії - грудень 2023 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі (абз. 6 п. 4 Порядку) від 02.01.2024 №4.
Відповідно до п. 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" №1-3 від 17 січня 2017 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за №180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІ "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", а саме:
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Відповідно до форми довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3, така видається для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону Про державну службу пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, а виплати (надбавки, місячні премії) зазначаються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, зазначаються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, виходячи із середнього розміру таких виплат у місяці, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, визначеного з урахуванням кількості відповідних (прирівняних) посад.
Водночас суд зауважує, що оскаржене рішення про відмову в призначенні пенсії державного службовця не містить будь-яких належних та допустимих доказів того, що надані позивачем довідки про заробітну плату не відповідають Порядку №622 або ж формам, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3.
При цьому, Порядок №622 (в застосованій ТУ ДСА в Рівненській області редакції) при видачі позивачу довідок про заробітну плату для обчислення пенсії на час виникнення спірних правовідносин є чинним.
Суд встановив, що станом на 03.01.2024 (дату подання відповідачу-2 заяви про призначення пенсії) позивач: мала стаж державної служби понад 40 років; 01.01.2024 була звільнена із посади державного службовця; подала відповідачу дві довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 02.01.2024 №2 , від 02.01.2024 №4.
Спірне рішення Пенсійного органу та лист Пенсійного фонду України містить інформацію про те, що лише після внесення змін до Порядку №622 з врахуванням норм, що містяться у постанові КМУ від 29.12.2023 №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» можливе обчислення пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю.
Суд оцінює критично та відхиляє зазначені доводи відповідачів з тих підстав, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» (далі - постанова №1409) метою упорядкування умов оплати праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад Кабінет Міністрів України постановляє затвердити такі, що додаються: схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році; перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад. Міністрам, керівникам центральних і місцевих органів виконавчої влади та інших державних органів забезпечити виконання цієї постанови виключно в межах фондів заробітної плати, затверджених у кошторисах.
Установлено, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 “Питання оплати праці працівників державних органів” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 9, ст. 284; 2022 р., № 12, ст. 667; 2023 р., № 9, ст. 642), не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби (абз. 1 пункту 3 постанови №1409).
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до затвердженого ТУ ДСА в Рівненській області штатного розпису Сарненського районного суду Рівненської області на 2023 рік, чинного і станом на дату подання позивачем 03.01.2024 заяви про переведення її на пенсію державного службовця, посадовий оклад заступника керівника апарату суду відповідно до фонду заробітної плати на місяць складав 14170,00 грн.
10.01.2024 Національне агентство з питань державної служби надало роз'яснення №175-р/з та №176-р/з щодо умов оплати праці державних службовців державних органів які провели та які не провели класифікацію посад державної служби, за змістом яких пунктом 13 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачено, що умови оплати праці державних службовців, передбачені цим Законом, не застосовуються для державних службовців у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби. Оплата праці таких державних службовців здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2023 рік. У разі проведення класифікації посад державної служби, оплата праці відбуватиметься з урахуванням положень пункту 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік».
Штатним розписом на 2024 рік Сарненського районного суду Рівненської області, що вводився в дію з 01.01.2024, затвердженим начальником ТУ ДСА в Рівненській області від 29.01.2024 також було визначено посадовий оклад за посадою заступника керівника апарату суду відповідно до фонду заробітної плати на місяць - 14170,00 грн (в розмірі, чинному у 2023 році та станом на дату видачі позивачу довідки про заробітну плату і звернення до відповідача-2 із заявою про призначення пенсії).
Таким чином судом встановлено, що, як станом на дату видачі ОСОБА_1 02.01.2024 довідок про заробітну плату, так і на 03.01.2024 - подання позивачем заяви про переведення її на пенсію державного службовця, відображена у довідках заробітна плата відповідала як первинним документам, так і чинному законодавству, що визначав порядок її обчислення.
Згідно з нормами п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону №1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
На підставі п.4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Як встановлено судом, на підставі службової записки начальника відділу обслуговування громадян №10 (Сервісного центру) від 02.01.2024 №138/02-16, адресованої начальнику управління контрольно-перевірочної роботи ОСОБА_2 позапланова перевірка довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ОСОБА_1 , виданих Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Рівненській області, а саме №2 від 02.01.2024, №3 від 02.01.2024, №4 від 02.01.2024, проведена не була, позаяк відповідні результати її проведення як позивачу, так і суду надані не були.
Проте, на виконання п.4.2 Порядку №22-1 відповідач-1 не зазначив позивачу у необхідності надання додаткових документів про заробітну плату для обчислення пенсії державного службовця у зв'язку з наданням неправильних довідок про заробітну плату, з якого розмір такої пенсії розраховується.
Суд зауважує, що будь-які домисли щодо безпідставності або ж необґрунтованості видачі позивачу довідок про заробітну плату ТУ ДСА в Рівненській області могли бути підтверджені за результатом проведення перевірки особових рахунків по заробітної плати, що відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не реалізовано.
Окрім цього, суд встановив, що зазначена у довідці про заробітну плату сума посадового окладу відповідає наданому позивачу штатному розпису Сарненського районного суду, станом на грудень 2023 року та січень 2024 року, що спростовує твердження відповідача-1 про невідповідність заробітної плати первинним документам.
Таким чином, з врахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що оскаржене позивачем рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 03.01.2024 №956140156696 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 із пенсії за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком, яка обчислюється відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII є протиправним та підлягає скасуванню.
Однак, суд враховує також позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 08.02.2024 по справі № 500/1216/23, згідно з якою дії зобов'язального характеру щодо призначення позивачу пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Донецькій області. А відтак, у задоволенні позовних вимог до ГУ ПФУ в Рівненській області позивачу слід відмовити.
Визначаючи спосіб відновлення порушених прав Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.02.2019 у справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18) (провадження № 11-555заі18) для належного захисту порушених прав вказала на необхідність зобов'язання відповідача призначити і здійснити нарахування та виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідці про заробітну плату (щодо основних та додаткових складових заробітної плати).
У зв'язку з чим, виходячи системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів у справі, з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, враховуючи також висновки суду щодо достовірності та належності довідок про складові заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, суд дійшов висновку, що для відновлення порушених прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 із 03.01.2024 із пенсії за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, обчисливши її виходячи із 60% від усієї суми заробітної плати, вказаної у довідках Територіального управління Державної судової адміністрації в Рівненській області від 02.01.2024 №2 та від 02.01.2024 №4.
Згідно з ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Пенсійними органами не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності поведінки у спірних правовідносинах.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України пропорційно задоволеним позовним вимогам, суд присуджує на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03.01.2024 №956140156696 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 із пенсії за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком, яка обчислюється відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 із 03.01.2024 із пенсії за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, обчисливши її виходячи із 60% від усієї суми заробітної плати, вказаної у довідках Територіального управління Державної судової адміністрації в Рівненській області від 02.01.2024 №2 та від 02.01.2024 №4.
В решті позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 17 липня 2024 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3,м. Слов'янськ,Краматорський р-н, Донецька обл.,84122, ЄДРПОУ/РНОКПП 13486010) Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Д.П. Зозуля