Рішення від 14.02.2024 по справі 160/938/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2024 рокуСправа №160/938/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09.01.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №046350014677 від 12.12.2023р. про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 з повним робочим днем на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

- період військової служби під час мобілізації в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р. на посаді гірника очисного забою на ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля»;

- період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи безпосередньо у заходах з 04.08.2022р. по 22.08.2022р., з 22.08.2022р. по 22.10.2022р., з 06.11.2022р. по 26.11.2022р., з 10.12.2022р. по 14.01.2023р., з 22.01.2023р. по 03.02.2023р., з 23.03.2023р. по 26.07.2023р., з 18.08.2023р. по 29.08.2023р., з 31.08.2023р. по 17.10.2023р., з 28.10.2023р. по 13.11.2023р. (день видачі довідки ВЧ НОМЕР_1 № 6068 від 13.11.2023р.) у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці);

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.12.2023р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням кратності, із зарахуванням до кожного повного року роботи за основною професією гірник очисного забою з повним робочим днем у шахті - за 1 рік 3 місяці відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8, та призначити і виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 08.12.2023 року.

В обґрунтування позовної заяви зазначається, що 08.12.2023 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу за місцем свого проживання із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області№046350014677 від 12.12.2023р. позивачеві безпідставно відмовлено у призначенні такої пенсії, з посиланням на відсутність у нього достатнього пільгового стажу, передбаченого ч.3 ст.114 ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV)(25 років на непровідних професіях, 20 років на провідних професіях), при цьому пенсійним органом в порушення приписів ст.8 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) та Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014р. за №1294/2607 (далі - Положення №530),безпідставно не зараховано до пільгового стажу позивача період проходження ним військової служби під час мобілізації в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р., а також не зараховано період його безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 04.08.2022р. по 22.08.2022р., з 22.08.2022р. по 22.10.2022р., з 06.11.2022р. по 26.11.2022р., з 10.12.2022р. по 14.01.2023р., з 22.01.2023р. по 03.02.2023р., з 23.03.2023р. по 26.07.2023р., з 18.08.2023р. по 29.08.2023р., з 31.08.2023р. по 17.10.2023р., з 28.10.2023р. по 13.11.2023р. у кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці, хоча наданими пенсійному органу документами підтверджено, що позивач на момент призову на військову службу за мобілізацією працював за професією, що надавала право на пенсію за віком на пільгових умовах.Крім того, на думку позивача,розрахунок його пільгового стажу відповідно до записів в трудовій книжці має здійснюватися із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8, тобто такий стаж має бути розрахований з урахуванням кратності - кожен рік роботи за 1 рік 3 місяці роботи. Відтак, загальний пільговий стаж позивача становить понад 25 років, що є достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV. Враховуючи вищезазначене, позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням та вважає відмову у призначені йому пенсії за віком на пільгових умовах протиправною і незаконною, у зв'язку із чим просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/938/24 за позовом ОСОБА_1 , призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) з 31.01.2024 року, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Також вказаною ухвалою суду витребувано у ГУ ПФУ в Сумській області завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

14.02.2024 року до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що за наданими документами у позивача відсутнє право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 Закону №1058-IV, оскільки у нього відсутній необхідний пільговий стаж, передбачений цієї нормою Закону.Так, відповідно до наданих документів із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону №1058-IVстраховий стаж позивача складає - 22 роки 7 місяців 2 дні,в тому числі пільговий стаж за Списком №1 - 18 років 10 місяців 11 днів, з яких: провідні професії (при необхідних 20 років) - 13 років 1 місяць 7 днів; професії за постановою №202 (при необхідних 25 років) - 22 роки 1 місяць 20 днів, навчання за фахом - 1 місяць 21 день, що є недостатнім у розумінні ч.3 ст.115 Закону №1058-IV. Крім цього у позивача також відсутнє право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058-IV, оскільки він не досяг передбаченого цією нормою Закону пенсійного віку. Відтак, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Крім того, на виконання вимог ухвали суду від 15.01.2024 року відповідачем надано копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 08.12.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.

За результатами розгляду вищевказаної заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 08.12.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення №046350014677 від 12.12.2023р., яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV, з посиланням на відсутність у позивача необхідного пільгового стажу, передбаченого ч.3 ст.114 цього Закону (25 років на підземних і відкритих гірничих роботах чи 20 років на роботах провідних професій), в той час, як пільговий стаж позивача складає за Списком №1 - 18 років 10 місяців 11 днів, провідні професії (20) - 13 років 1 місяць 7 днів; професії за постановою №202 (25) - 22 роки 1 місяць 20 днів, навчання за фахом - 1 місяць 21 день, що є недостатнім. Також у цьому рішенні вказано про відсутність у позивача й права на призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058-IV через недосягнення пенсійного віку - 55 років (вік заявника - 43 роки 3 місяці 9 днів).

Також з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , зокрема, з розрахунку стажу, в тому числі пільгового (форма РС-право) встановлено, що до його пільговий стаж розраховано з кратністю - « 1» і до його пільгового стажу не враховано період військової служби в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р.

Незгода позивача з вищевказаним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також з діями відповідача щодо обрахунку його пільгового стажу в одинарному розмірі та щодо не зарахування до пільгового стажу періоду військової служби в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р., в тому числі періоду безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 04.08.2022р. по 22.08.2022р., з 22.08.2022р. по 22.10.2022р., з 06.11.2022р. по 26.11.2022р., з 10.12.2022р. по 14.01.2023р., з 22.01.2023р. по 03.02.2023р., з 23.03.2023р. по 26.07.2023р., з 18.08.2023р. по 29.08.2023р., з 31.08.2023р. по 17.10.2023р., з 28.10.2023р. по 13.11.2023р. у кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці, зумовила звернення ОСОБА_2 до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України встановлено, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Абзацами 1-2 частини 1 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Частиною 1 статті 114 Закону №1058-IV встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з абз.1 п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Частиною 3 статті 114 Закону №1058-IV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий, склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень) - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Відповідно до ч.5 ст.114 Закону №1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Абзацом другим пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV встановлено, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Так, частиною першою статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

При призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

За приписами п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005р. за №1451/11731 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Відповідно до ст.62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 48 Кодексу законів про працю України також встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до п.10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93р. №637.

Пунктами 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637), встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з абз.1 п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Так, у разі якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі №439/1148/17.

Як слідує з трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 , копія якої міститься в матеріалах справи, у спірні періоди позивач працював на наступних посадах:

- Філія шахта «Західно-Донбаська» ВАТ Державна холдингова компанія «Павлоградвугілля»:

21.07.2005р. - прийнятий підземним гірничим 3 розряду з повним робочим днем в шахті (розпорядження 106к від 21.07.2005р.);

19.01.2009р. - переведений підземним гірничим очисного забою 5 розряду з повним робочим днем в шахті (розпорядження 7 о/к від 19.01.2009р.).

Також у трудовій книжці міститься запис про те, що ВСП шахта «Західно-Донбаська» ВАТ Державна холдингова компанія «Павлоградвугілля» перейменована на ВСП шахта «Західно-Донбаська» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», а також запис щодо шляхом об'єднання ВСП шахта «Західно-Донбаська» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та ВСП шахта «Самарська» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» створено виробничий структурний підрозділ «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

01.01.2013р. - переведений підземним гірничим очисного забою 5 розряду з повним робочим днем в шахті ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (розпорядження 1 від 01.01.2013р.), де працює до цього часу.

При цьому відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 08.12.2023р. №1195, виданої ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” ВСП “Шахтоуправління Тернівське”, ОСОБА_1 дійсно працює повний робочий день на ВСП “Шахтоуправління Тернівське ” ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля”, зокрема за період:

з 19.01.2009р. (розп. 7-в/к від 19.01.2009р.) по теперішній час та виконував в гірничому виробництві: проведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією, посадою гірник очисного забою дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем у шахті, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 пункт а позиція 1010100а згідно з Постановою ради Міністрів СССР №1173 від 22.08.1956р, Постановою ради Міністрів СССР №10 від 26.01.1991р. Вказана професія дає право виходу на пенсію на пільгових умовах передбачених ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та підтверджена результатами атестації робочих місць. За період з 19.01.2009 р. по теперішній час у позивача наявний стаж - 14 років 10 місяців 20 днів.

Також в довідці зазначено, що підставою її видачі слугувала особова картка Т-2, накази керівника підприємства, особові рахунки про заробітну плату, табелі спуску в шахту, довідника ЕТКС, атестації робочого місця, Список 1 постанов Рад.Мін.СССР № 1173 від 22.08.1956р., Рад. Мін.СССР №10 від 26.01.1991р., КМУ №162 від 11.03.1994р., КМУ №36 від 16.01,2003р.. КМУ №461 від 24.06.2016р.; професій за сумісництвом не було, відпустка без збереження заробітної плати не пов'язаних з виробничою необхідністю - 29.08.2018р.

Крім цього, в довідці вказано, що з 27.02.2022р. по теперішній час на виконання Указу Президента України від 24.02.22р. №64/2022 "Про введення воєнного стану и Україні" та №69/2022 "Про загальну мобілізацію" ОСОБА_1 увільнений від роботи на час мобілізації до закінчення воєнного стану в Україні, або до фактичної демобілізації із збереженням місця роботи і середньої заробітної плати (наказ 39.7 від 28.02.2022р.). З 19.07.2022 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" від 01.07.2022 № 2352 без збереження середнього заробітку.

Список №1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162, що діяв до 16 січня 2003 року, Список №1 затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16 січня 2003 року, що діяв до 24 червня 2016 року та Список №1, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461, містить в собі розділ 1 підрозділ 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень у яких передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Таким чином, професії та посади позивача, за якими він працював, віднесені до Списку №1.

Як встановлено судом, вищевказаний період роботи позивача зараховано до його пільгового стажу у повному обсязі, проте в одинарному розмірі без застосування кратності, з чим не погодився позивач.

Щодо вимог позивача застосовувати при розрахунку його пільгового стажу за основною професією гірник очисного забою з повним робочим днем у шахті роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 «Про порядок нарахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням кратності - з урахуванням до нього кожного повного року роботи за 1 рік 3 місяці, суд зазначає наступне.

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:

- кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого проказу за 1 рік роботи 3 місяці;

- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

Тобто відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 року №8 основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10 - річного стажу на підземних роботах.

Між тим, зміст положень статті 14 та частини шостої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» засвідчує, що така умова як наявність десятирічного стажу роботи на провідних професіях не визначена диспозиціями цих правових норм як обов'язкова підстава для їх застосування.

Як зазначив Верховний Суд у своїй постанові 18 липня 2019 року справа №826/2426/16 листи - це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб'єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.

Таким чином, роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 року за своєю суттю і юридичною природою не належить до актів законодавства, в тому числі до актів нормативно - правового характеру, а носить лише рекомендаційний характер й, до того ж, в цьому роз'ясненні були довільно і помилково розтлумачені норми всупереч правового регулювання, запровадженого статтями 14 та частиною шостою статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналогічний правовий висновок щодо застування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20.01.1992 року викладено Верховним Судом в постанові від 08 липня 2021 року у справі №212/1743/17-а.

Враховуючи, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 не є нормативно-правовими актами і не можуть підміняти і доповнювати положення статті 114 Закону України №1058, оскільки носить лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер, суд приходить висновку що відповідач правомірно не прийняв до уваги зазначене роз'яснення при розрахунку пільгового стажу позивача. При цьому, суд враховує, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 стосувалося порядку врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України Про пенсійне забезпечення, в той час як позивач порушує питання щодо призначення йому пенсії а віком на пільгових умовах за положеннями ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 про застосування кратності при розрахунку його пільгового стажу за основною професією гірник очисного забою з повним робочим днем у шахті із зарахуванням до кожного повного року роботи за 1 рік роботи 3 місяці згідно з роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 задоволенню не підлягають, а посилання позивача на обов'язковість застосування роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є необґрунтованими з огляду на положення статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій закріплено перелік джерел права, які застосовуються судом.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 в частині відносно зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача за спеціальністю гірник очисного забою дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем в шахті період його військової служби в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р., а також період безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 04.08.2022р. по 22.08.2022р., з 22.08.2022р. по 22.10.2022р., з 06.11.2022р. по 26.11.2022р., з 10.12.2022р. по 14.01.2023р., з 22.01.2023р. по 03.02.2023р., з 23.03.2023р. по 26.07.2023р., з 18.08.2023р. по 29.08.2023р., з 31.08.2023р. по 17.10.2023р., з 28.10.2023р. по 13.11.2023р. у кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці, суд зазначає таке.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною шостою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надаєтьсявійськовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Пунктом 4 Порядку №413 визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року

№ 2011-XII (далі - Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 Закону №2011-XII військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до абз.1 п.19 ст.6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову навійськову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014р. за №1294/2607, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей (далі - Положення №530).

Підпунктом 1 пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу) один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;

час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року;

час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України “Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки”;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;

час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 30 «Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН» (зі змінами);

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;

інші періоди, зазначені в підпункті «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами);

крім вищезазначених, періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах, наведені в додатку 2 до цього Положення.

Водночас, підпунктом «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393) встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

а) один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 1 січня 1988 року;

таємно (щодо змін додатково див. Постанову КМ № 747 від 19.09.93 - таємно);

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичної установи України, її співробітників та членів їх сімей;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Таким чином, час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа, зокрема, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, і такий час військової служби зараховується до пільгового стажу в одинарному розмірі, крім часу проходження служби, передбаченого у п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п. п. «а» п.3 Порядку №393, який підлягає зарахуванню до стажу, що враховується для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у кратності один місяць служби за три місяці.

З наявного в матеріалах справи розрахунку стажу, в тому числі пільгового, ОСОБА_1 судом встановлено, що до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону №1058-IV, відповідачем взагалі не було зараховано період його військової служби під час мобілізації в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р. на посаді гірника очисного забою на ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля», і такий період зараховано лише до загального страхового стажу позивача.

Разом з цим, судом встановлено, що згідно з записами військового квитка серії НОМЕР_3 та довідки Військової частини НОМЕР_1 від 18.03.2022 року №538 ОСОБА_1 , зокрема, з 02.03.2022р. по теперішній часперебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_1 .

Водночас, як зазначалося вище, відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 та довідки від 08.12.2023р. №1195, виданої ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” ВСП “Шахтоуправління Тернівське”, ОСОБА_1 , зокрема з 19.01.2009р. (розп. 7-в/к від 19.01.2009р.) працює на ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” ВСП “Шахтоуправління Тернівське” та виконував в гірничому виробництві: проведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією, посадою гірник очисного забою дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем у шахті, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 пункт а позиція 1010100а згідно з Постановою ради Міністрів СССР №1173 від 22.08.1956р, Постановою ради Міністрів СССР №10 від 26.01.1991р.і саме з цієї посади він був призваний на військову службу за мобілізацією в особливий період і з 27.02.2022р. по теперішній час на виконання Указу Президента України від 24.02.22р. №64/2022 "Про введення воєнного стану и Україні" та №69/2022 "Про загальну мобілізацію" ОСОБА_1 увільнений від роботи на час мобілізації до закінчення воєнного стану в Україні, або до фактичної демобілізації із збереженням місця роботи і середньої заробітної плати (наказ 39.7 від 28.02.2022р.), а з 19.07.2022 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" від 01.07.2022 № 2352 без збереження середнього заробітку, про що вказано у довідці ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” ВСП “Шахтоуправління Тернівське” від 08.12.2023р. №1195.

Отже, за встановлених судом обставин, позивач має право на зарахування до пільгового стажу за спеціальністю гірник очисного забою дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем в шахті періоду проходження ним військової служби за призовом під час мобілізації, в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р., оскільки на момент призову на таку військову службу ОСОБА_1 займав посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26.03.2020р. у справі №226/4/17 (адміністративне провадження №К/9901/45497/18) та враховується судом відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при розгляді цієї справи.

За наведених обставин, не зарахування відповідачем до пільгового стажу позивача за спеціальністю гірник очисного забою дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем в шахті періоду проходження ОСОБА_1 військової служби за призовом під час мобілізації, в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р. є протиправним.

Крім цього судом встановлено, що відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 , виданого 18.05.2023р. Управлінням персоналу штабу Військової частини НОМЕР_5 , копія якого міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 є учасником бойових дій.

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 13.11.2023р. №6068 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України старший сержант ОСОБА_1 дійсно в період з 04.08.2022р. по 22.08.2022р., з 22.08.2022р. по 22.10.2022р., з 06.11.2022р. по 26.11.2022р., з 10.12.2022р. по 14.01.2023р., з 22.01.2023р. по 03.02.2023р., з 23.03.2023р. по 26.07.2023р., з 18.08.2023р. по 29.08.2023р., з 31.08.2023р. по 17.10.2023р., з 28.10.2023р. по теперішній час брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України; підставою видачі довідки слугували: Наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 04.08.2022р. №225, від 22.08.2022р. №246, від 22.10.2022р. №310, від 06.11.2022р. №329, від 26.11.2022р. №353, від 10.12.2022 №375, від 14.01.2023р. №14, від 22.01.2023р. №22, від 03.02.2023р. №34, від 23.03.2023р. №88, від 26.07.2023р. №213, від18.08.2023р. №236, від 29.08.2023р. №247, від 31.08.2023р. №249, від 17.10.2023р. №296, від 28.10.2023 №307.

Посилаючись на цю довідку, а також приписи п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п.п. «а» п.3 Порядку №393, позивач стверджує, що вказані у цій довідці періоди підлягають зарахуванню до його пільгового стажу у кратності один місяць служби за три місяці.

Однак, суд не погоджується з такою позицією позивача, оскільки з аналізу вищенаведених приписів п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п.п. «а» п.3 Порядку №393 слідує, що у наведених в цих нормах переліках час безпосередньої участі особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, як такий, що підлягає зарахуванню до стажу, що враховується для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у кратності один місяць служби за три місяці, не значиться.

При цьому у довідці Військової частини НОМЕР_1 від 13.11.2023р. №6068 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України не значиться, що в означені у цій довідці періоди позивач саме брав участь у бойових діях у воєнний час, або брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, щоб у розумінні приписів п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п.п. «а» п.3 Порядку №393 надавало б право на зарахування таких періодів до пільгового стажу позивача у кратності один місяць служби за три місяці.

Натомість, саме участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, як вказано у довідці Військової частини НОМЕР_1 від 13.11.2023р. №6068, згідно з приписами п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п.п. «а» п.3 Порядку №393 не надає право на зарахування періодів такої участі до стажу, що враховується для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у кратності один місяць служби за три місяці.

Отже, періоди, вказані у довідці Військової частини НОМЕР_1 від 13.11.2023р. №6068, підлягають зарахуванню до стажу позивача, що враховується для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в одинарному розмірі, як і весь період проходження ОСОБА_1 військової служби за призовом під час мобілізації, в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача період безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 04.08.2022р. по 22.08.2022р., з 22.08.2022р. по 22.10.2022р., з 06.11.2022р. по 26.11.2022р., з 10.12.2022р. по 14.01.2023р., з 22.01.2023р. по 03.02.2023р., з 23.03.2023р. по 26.07.2023р., з 18.08.2023р. по 29.08.2023р., з 31.08.2023р. по 17.10.2023р., з 28.10.2023р. по 13.11.2023р. у кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці, слід відмовити.

Разом з цим, з урахуванням встановлених обставин, суд також доходить висновку, що спірним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №046350014677 від 12.12.2023р. було протиправно відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV, бо при прийнятті цього рішення пенсійним органом неправильно визначено пільговий стаж позивача, що дає право на призначення такої пенсії, через протиправне не зарахування до цього стажу періоду проходження позивачем військової служби за призовом під час мобілізації в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р.

Таким чином, зважаючи на те, що спірне рішення Головного управління Пенсійного фонду України у в Сумській області №046350014677 від 12.12.2023р. про відмову у призначенні позивачеві пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV через відсутність необхідного пільгового стажу було прийнято відповідачем із розрахунку пільгового стажу позивача за Списком №1 - 18 років 10 місяців 11 днів, провідні професії (20) - 13 років 1 місяць 7 днів; професії за постановою №202 (25) - 22 роки 1 місяць 20 днів, навчання за фахом - 1 місяць 21 день, разом з цим, судом встановлено факт протиправного не зарахування пенсійним органом до стажу позивача, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоду проходження ним військової служби під час мобілізації в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р. за спеціальністю гірничий очисного забою 5 розряду з повним робочим днем в шахті, що, в свою чергу, свідчить про помилковість викладених в оскаржуваному рішенні №046350014677 від 12.12.2023р. висновків пенсійного органу щодо кількості пільгового стажу позивача, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №046350014677 від 12.12.2023р. про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV та, відповідно, про задоволення позовних вимог в цій частині.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З метою поновлення порушеного права позивача вищевказаним протиправним рішенням відповідача, суд доходить висновку про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період проходження ним військової служби за призовом під час мобілізації, в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р. за спеціальністю гірник очисного забою дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем в шахті та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08.12.2023р. та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, згідно з вимогами чинного законодавства, та, відповідно, про задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо частини позовних вимог про зобов'язання відповідача призначити і виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 08.12.2023 року, суд зазначає наступне.

Як слідує з положень Рекомендації Комітету Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 р. № 1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності, вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта, він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але й не має права виходити за її межі.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21.05.2013 року № 21-87а13.

Так, призначення та обрахунок пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Відповідно до частин 1, 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

У випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

На час розгляду справи позивачеві пенсія ще не призначена і остаточний правильний обрахунок пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону №1058-IV, пенсійним органом не проведено, відтак, останнім і не зроблено остаточного висновку про наявність/відсутність у позивача достатнього пільгового стажу для призначення такої пенсії.

При цьому, призначення пенсії, в тому числі і обрахування стажу, необхідного для її призначення, за законом віднесено до компетенції відповідних управлінь Пенсійного фонду України. Суд не має права перебирати на себе функції органів пенсійного фонду щодо призначення пенсії, якщо відсутні підстави стверджувати, що у цьому випадку для прийняття рішення про призначення пенсії виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У даному випадку прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень - відповідача діяти на власний розсуд, бо останньому слід на виконання цього судового рішення здійснити новий обрахунок пільгового стажу позивача із зарахуванням до нього періоду проходження позивачем військової служби під час мобілізації в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р. за спеціальністю гірничий очисного забою 5 розряду з повним робочим днем в шахті, і після остаточного обрахунку пільгового стажу ОСОБА_1 визначитися із тим, чи достатньо такого стажу для призначення позивачеві пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV. При цьому, суд також враховує, що доводи позивача відносно протиправного не зарахування пенсійним органом до пільгового стажу позивача періодів безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 04.08.2022р. по 22.08.2022р., з 22.08.2022р. по 22.10.2022р., з 06.11.2022р. по 26.11.2022р., з 10.12.2022р. по 14.01.2023р., з 22.01.2023р. по 03.02.2023р., з 23.03.2023р. по 26.07.2023р., з 18.08.2023р. по 29.08.2023р., з 31.08.2023р. по 17.10.2023р., з 28.10.2023р. по 13.11.2023р. у кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці, а також щодо протиправного не застосування відповідачем при розрахунку пільгового стажу ОСОБА_1 за основною професією гірник очисного забою з повним робочим днем у шахті роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 «Про порядок нарахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням кратності - з зарахуванням до нього кожного повного року роботи за 1 рік 3 місяці, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, відтак, остаточний розрахунок пільгового стажу ОСОБА_1 , наведений ним у власній позовній заяві, також є помилковим.

За наведених обставин, підстави для зобов'язання відповідача призначити і виплатити позивачеві пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV з 08.12.2023 року відсутні, тож у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, тим паче, що вимога щодо зобов'язання виплатити позивачеві пенсію взагалі заявлена не до належного відповідача і є передчасною, бо з приписів п.4.2-п.4.3, п.4.7, п.4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005р. №22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі Порядок №22-1), слідує, що рішення про призначення пенсії або про відмову у її призначенні приймається пенсійним органом, що призначає пенсію, який визначений за принципом екстериторіальності, а в подальшому, у разі прийняття таким органом рішення про призначення пенсії, це рішення разом з електронною пенсійною справою засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії, тобто виплата пенсії здійснюється не пенсійним органом, що призначає пенсію, який визначений за принципом екстериторіальності, а пенсійним органом, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи.

Відповідно до ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного та встановлених судом обставини справи, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивач відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат згідно зі ст.139 КАС України у даному випадку відсутні.

Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, місцезнаходження: вул. Пушкіна, буд.1, м. Суми, 40030) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №046350014677 від 12.12.2023р. про відмову в призначенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, місцезнаходження: вул. Пушкіна, буд.1, м. Суми, 40030) щодо не зарахування до стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоду проходження ним військової служби за призовом під час мобілізації, в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р. за спеціальністю гірник очисного забою дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем в шахті.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, місцезнаходження: вул. Пушкіна, буд.1, м. Суми, 40030) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період проходження ним військової служби за призовом під час мобілізації, в особливий період з 27.02.2022р. по 08.12.2023р. за спеціальністю гірник очисного забою дільниці видобутку вугілля з повним робочим днем в шахті.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, місцезнаходження: вул. Пушкіна, буд.1, м. Суми, 40030) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08.12.2023р. та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, згідно з вимогами чинного законодавства.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: О.М. Турова