28 травня 2024 рокуСправа №160/24149/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Тернівської міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
20.09.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернівської міської ради, в якій позивач з врахуванням уточнених позовних вимог просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Тернівської міської ради, а саме розпорядження Тернівського міського голови №101/0/3-23 від 05 липня 2023 року в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування гаражу № НОМЕР_1 в наданні містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва MU01: 8736-6396-5905-8981, “Будівництво гаражу в ГТ “Шахтар-5” за адресою: 51500, Дніпропетровська область, Павлоградський район, Тернівська територіальна громада, м. Тернівка, вул. Спортивна, ГТ “Шахтар-5”, №1059;
- зобов'язати Тернівську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , подану 28 червня 2023 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування гаражу в АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є власником земельної ділянки, З метою побудувати на вказаній земельній ділянці об'єкт будівництва гараж він звернувся до відповідача з заявою про надання містобудівних умов та обмежень для проектування зазначеного об'єкта будівництва, у відповідь на яку отримав відмову. Підставою відмови у видачі містобудівних умов та обмежень зазначено невідповідність намірів забудови цільовому призначенню земельної ділянки, невідповідність цільового призначення земельної ділянки функціональному призначенню території відповідно до містобудівної документації. Вважає відмову в наданні містобудівних умов та обмежень протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
10.04.2024 відповідачем до суду надіслано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог та вказує, що відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні - Генерального плану та плану зонування території м. Тернівка, затверджених рішенням Тернівської міської ради від 12.09.2011 р. № 190-12/УІ «Про затвердження матеріалів генерального плану і зонування території міста Тернівка», цільове призначення земельної ділянки 02.05 Для будівництва індивідуальних гаражів з кадастровим номером 1213500000:01:029:0012 не відповідає функціональному призначенню, визначеному містобудівною документацією. В діючій містобудівній документації на місцевому рівні - План зонування території м. Тернівка - дана територія по функціональній класифікації відноситься до територій «Озеленення», Р-2 - зона перспективних міських парків, скверів, бульварів, набережних.
Земельна ділянка з кадастровим номером 1213500000:01:029:0012, площею 0.0048 га з цільовим призначенням 02.05 Для будівництва індивідуальних гаражів була сформована та надана у власність гр. ОСОБА_2 у 2010 році, ще до затвердження діючої на сьогодні містобудівної документації на місцевому рівні Генерального плану та плану зонування території м. Тернівка, затверджених рішенням Тернівської міської ради від 12.09.20 і 1 р. № 190- 12/МІ «Про затвердження матеріалів генерального плану і зонування території міста Тернівка». В діючій містобудівний документації на даній території не передбачено будівництво індивідуальних гаражів.
27.05.2024 року від відповідача надійшли додаткові документи по справі.
Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, 06 травня 2015 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки розміром 0,0048 га, яка розташована в місті Тернівці Дніпропетровської області, Гаражне товариство «Шахтар-5» і надана для будівництва індивідуальних гаражів. Ця земельна ділянка має кадастровий номер 1213500000:01:029:0012. Земельна ділянка належала ОСОБА_2 на підставі: Державного акту серії ЯЛ № 275255, виданого Головою Тернівської міської ради 08 листопада 2010 року, на підставі рішення сесії Тернівської міської ради від 28 липня 2010 року та зареєстровано в Книзі записів актів на право приватної власності на землю за № 011011600184.
Відповідно до довідки Відділу архітектури та містобудування від 31 січня 2017 року № 29 земельна ділянка ( кадастровий номер 1213500000:01:029:0012), яка належить ОСОБА_1 , надана для будівництва індивідуальних гаражів. Дана земельна ділянка розташована в ГТ «Шахтар-5» по вул. Спортивна та передбачена для будівництва гаражу № 1059.
28.06.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування гаражу в АДРЕСА_1 .
Розглянувши заяву № АМ01:4947-8978-8847-4810 на видачу містобудівних умов та обмежень «Будівництво гаражу в ГТ "Шахтар-5" за адресою м. Тернівка, Дніпропетровської області по вул. Спортивна, ГТ «Шахтар-5», № 1059 та додані до неї документи уповноважений орган містобудування та архітектури виконавчого комітету Тернівської міської ради - відділ архітектури та інспекції державного архітектурно- будівельного контролю прийняв рішення про надання відмови в наданні містобудівних умов та обмежень з підстав невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні (ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». А саме: відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні - Генерального плану та плану зонування території м. Тернівка, затверджених рішенням Тернівської міської ради від 12.09.2011 р. № 190-12/УІ «Про затвердження матеріалів генерального плану і зонування території міста Тернівка», цільове призначення земельної ділянки 02.05 Для будівництва індивідуальних гаражів з кадастровим номером 1213500000:01:029:0012 не відповідає функціональному призначенню, визначеному містобудівною документацією. В діючій містобудівній документації на місцевому рівні - План зонування території м. Тернівка - дана територія по функціональній класифікації відноситься до територій «Озеленення», Р-2 - зона перспективних міських парків, скверів, бульварів, набережних.
Земельна ділянка з кадастровим номером 1213500000:01:029:0012, площею 0.0048 га з цільовим призначенням 02.05 Для будівництва індивідуальних гаражів була сформована та надана у власність гр. ОСОБА_2 у 2010 році, ще до затвердження діючої на сьогодні містобудівної документації на місцевому рівні Генерального плану та плану зонування території м. Тернівка, затверджених рішенням Тернівської міської ради від 12.09.20 і 1 р. № 190- 12/МІ «Про затвердження матеріалів генерального плану і зонування території міста Тернівка». В діючій містобудівний документації на даній території не передбачено будівництво індивідуальних гаражів.
Не погодившись з рішенням відповідача позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Надаючи оцінку встановленим у справі обставинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів (далі Закон).
Порядок забудови територій визначено у ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", відповідно до якої забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 4-1) проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об'єктів; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону основними складовими вихідних даних є:
1) містобудівні умови та обмеження;
2) технічні умови;
3) завдання на проектування.
За змістом п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Отже, містобудівні умови та обмеження є складовою вихідних даних, отримання яких є необхідною умовою для набуття власником земельної ділянки права на її забудову. Містобудівні умови та обмеження є видом містобудівної документації та визначають комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва, дотримання яких є обов'язковим для всіх суб'єктів містобудівної діяльності.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 29 Закону фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні (ч. 4 ст. 29 Закону).
При цьому невідповідність намірів забудови означає, що запланований для будівництва об'єкт не відповідає вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, тобто затвердженим текстовим та графічним матеріалам з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій конкретного населеного пункту.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові верховного Суду від 14.08.2018 р. у справі №823/5665/15.
Так з оскаржуваного рішення вбачається, що відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні - Генерального плану та плану зонування території м. Тернівка, затверджених рішенням Тернівської міської ради від 12.09.2011 р. № 190-12/УІ «Про затвердження матеріалів генерального плану і зонування території міста Тернівка», цільове призначення земельної ділянки 02.05 Для будівництва індивідуальних гаражів з кадастровим номером 1213500000:01:029:0012 не відповідає функціональному призначенню, визначеному містобудівною документацією. В діючій містобудівній документації на місцевому рівні - План зонування території м. Тернівка - дана територія по функціональній класифікації відноситься до територій «Озеленення», Р-2 - зона перспективних міських парків, скверів, бульварів, набережних.
Матеріали справи не містять доказів скасування, оскарження рішення Тернівської міської ради від 12.09.2011 р. № 190-12/УІ «Про затвердження матеріалів генерального плану і зонування території міста Тернівка», що свідчить про обґрунтованість відмови у наданні містобудівних умов та обмежень.
Посилання позивача на цільове призначення земельної ділянки для будівництва гаражу, суд приймає до уваги, проте вважає за необхідне зазначити, що цільове призначення земельної ділянки та її функціональне призначення не є тотожними поняттями. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель мають визначатись з урахуванням містобудівної документації, тобто з урахуванням функціонального призначення територій.
Частина 4 статті 26 вказаного вище Закону встановлює, що право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
За таких обставин, з огляду на викладене, суд зазначає, що в межах доводів позовної заяви та встановлених по справі обставин, підстав для задоволення вимог адміністративного позову не вбачається.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Тернівської міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна