Постанова від 17.07.2024 по справі 334/5198/24

Дата документу 17.07.2024

Справа № 334/5198/24

Провадження № 3/334/2347/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2024 року м. Запоріжжя

Суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Новікова Наталія Валеріївна, розглянувши об'єднані матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.3 ст.130, ч. 5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

15.06.2024 о 11 год. 47 хв. в м. Запоріжжя, вул. Гребельна, навпроти буд.2, водій ОСОБА_1 , керував ТЗ ВАЗ 210934-20, д.н.з НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився. Про повторність попереджений, від керування відсторонений шляхом паркування ТЗ без порушення ПДР України, чим порушив п. 2.5. ПДР.

15.06.2024 о 11 год. 47 хв. в м. Запоріжжя, вул. Гребельна, навпроти буд.2, водій ОСОБА_1 , керував ТЗ ВАЗ 210934-20, д.н.з НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортним засобом. Правопорушення вчинено повторно протягом року. 23.07.2023 р. ОСОБА_1 був притягнутий до відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП, постанова серії ЕАС 7384590, чим порушив п.2.1а ПДР.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.3 ст.130, ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судові засідання 08.07.2024 та 17.07.2024 ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином за адресою зазначеною в протоколі, причини неявки суду не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду не надходило.

Відповідно до положень ст. 268 КУпАП, за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Частиною 2 ст. 268 КУпАП визначено, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 130 КУпАП не є обов'язковою.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, будучи достеменно обізнаною про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, не вжила заходів для явки до суду, не подала письмових заперечень проти протоколу або заяв про відкладення судового розгляду, при цьому присутність такої особи не є обов'язковою, в розумінні ч. 2 ст. 268 КУпАП.

Статтею 277 КУпАП встановлено строки розгляду справи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), яка згідно з частиною першою статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Недотримання строків розгляду цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований статтею 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07 липня 1989 року, виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій, направлений на невипрадане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було зневільовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, якщо таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.

В цьому ж рішенні Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально, використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на тому, що розумність тривалості розгляду справи повинна визначатися з огляду на конкретні обставини справи з урахуванням критеріїв, сформованих у практиці Суду, зокрема складності справи, поведінки сторін та відповідних державних органів (рішення Європейського суду з прав людини від 29.05.2008 р. «Якименко проти України»; рішення Європейського суду з прав людини від 21.12.2006 р. «Мороз та інші проти України» та інші).

Рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» в п.41 наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

До того ж у рішенні Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі «Смірнова проти України» Суд наголосив, що обов'язок швидкого здійснення правосуддя насамперед покладається на відповідні державні судові органи. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.

ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, повідомлявся у встановленому законом порядку, шляхом направлення судової повістки на адресу, яка зазначена в протоколі, з заявою про відкладення розгляду справи не звертався, його неявка не перешкоджає розгляду справи, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст.251 КУпАП).

Вина ОСОБА_1 у вчинені інкримінованих правопорушень підтверджена протоколами про адміністративні правопорушення серії ААД №817062 від 15.06.2024, серії ААД №817063 від 15.06.2024, в яких зафіксовано, що 15.06.2024 о 11 год. 47 хв. в м. Запоріжжя, вул. Гребельна, навпроти буд.2, водій ОСОБА_1 , керував ТЗ ВАЗ 210934-20, д.н.з НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився. Про повторність попереджений, від керування відсторонений шляхом паркування ТЗ без порушення ПДР України, чим порушив п. 2.5. ПДР.

15.06.2024 о 11 год. 47 хв. в м. Запоріжжя, вул. Гребельна, навпроти буд.2, водій ОСОБА_1 , керував ТЗ ВАЗ 210934-20, д.н.з НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортним засобом. Правопорушення вчинено повторно протягом року. 23.07.2023 р. ОСОБА_1 був притягнутий до відповідальності за ч.4 ст.126 КУпАП, постанова серії ЕАС 7384590, чим порушив п.2.1а ПДР.

Протоколи про адміністративні правопорушення за своєю формою та змістом відповідають вимогам чинного законодавства; складені з дотриманням вимог ст.ст. 254-256 КУпАП, містять всі необхідні для розгляду справи відомості, передбачені вказаними статтями. Достовірність відомостей, зазначених у протоколах, сумнівів не викликає та підтверджується відеозаписом, який було відтворено в судовому засіданні.

Порушень з боку поліцейських при оформленні даних протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів не вбачається

Крім того, вина ОСОБА_1 підтверджується доданими до вищезазначених протоколів документами, а саме:

- направленням водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.06.2024;

- рапортом 15.06.2024;

- формою вивода;

- дисками з відеозаписами, які повністю підтверджують обставини, викладені у протоколах серії ААД №817062 від 15.06.2024, серії ААД №817063 від 15.06.2024,

- постановою серії ЕАС №7384590 від 23.07.2023;

Відповідно до довідки щодо повторності вчиненого правопорушення вбачається, що згідно з базою даних підсистеми «Адмінпрактика» ITC ІПНП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повторності за ст. 130 КУпАП має. Рішенням Ленінського районного суду м. Запоріжжя №334/6885/23 від 19.09.2023 р. штраф 34000 грн. з позбавлення права керування усіма видами транспортних засобів строком 3 роки. Рішенням Хортицького районного суду м. Запоріжжя №337/4057/23 від 21.09.2023 штраф 51000 грн. з позбавленням права керування усіма видами транспортних засобів строком на 10 років Посвідчення водія не отримував.

Відповідно до довідки вбачається, що згідно з базою даних підсистеми «Адмінпрактика» ITC ІПНП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повторності за ст.126 КУпАП має. Постанова ЕАС/7384590 від 23.07.2023 р. Посвідчення водія не отримував.

Відповідно до реєстраційної картки ТЗ щодо належності ТЗ, транспортний засіб ВАЗ 210934-20, д.н.з НОМЕР_1 , значиться зареєстрованим за ОСОБА_2 .

Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідності до ст. 251, 255 КУпАП, поліцією зібрано достатньо доказів при складанні протоколів про адміністративні правопорушення для всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Проаналізовані судом докази в сукупності дають підстави для висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.130, ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст.33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених КУпАП та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , як і обставин, що обтяжують його відповідальність, судом не встановлено.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.

Оцінюючи все вищевикладене, враховуючи що, стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування не призвели до запобігання вчинення ОСОБА_1 нових адміністративних правопорушень, суд вважає за необхідне, з урахуванням ст. 36 КУпАП, накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту строком на 15 (п'ятнадцять) діб, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років, без конфіскації транспортного засобу, так як вказаний транспортний засіб не належить ОСОБА_1 .

Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 33, 36, 38, 40-1, 124, 126, 130, 283, 284, 287, 289 КУпАП, суд,

постановив:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч.3 ст.130, ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту на строк 15 (п'ятнадцять) діб, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років та без конфіскації транспортного засобу.

Строк відбування адміністративного стягнення відраховувати з моменту затримання ОСОБА_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя, прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Суддя: