01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
"08" вересня 2010 р. № 3/149-08/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю СПМК «Шляховик»
до: 1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест «Поліськсільбуд»
2. Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області»
3. Товариства з обмеженою відповідальністю «Веста-Трейд 2008»
про скасування державної реєстрації права власності та скасування реєстраційного посвідчення
за участю представників:
від позивача: Гоголіна Н.В. (довіреність від 08.05.2009р.)
від відповідача 1: не з'явився
від відповідача 2: не з'явився
від відповідача 3: Побережний В.П. (довіреність від 16.06.2009р.)
Обставини справи:
Рішенням господарського суду Київської області від 28.05.2009р. у справі №3/149-08 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю СПМК «Шляховик»задоволені частково, визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю СПМК “Шляховик” право власності на нежилі будівлі, позначені в інвентарній справі №1102 літерами “А”, “Б”, “В” та розташовані за адресою: Київська область, м. Вишневе, вул. Чорновола (колишня Радянська), 39.; зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю “Веста-Трейд 2008” повернути Товариству з обмеженою відповідальністю СПМК “Шляховик” з незаконного володіння нежилі будівлі, позначені в інвентарній справі №1102 літерами “А”, “Б”, “В”, які розташовані за адресою: Київська область, м. Вишневе, вул. Чорновола (колишня Радянська), 39; провадження у справі в частині позовних вимог, заявлених до відповідача 2, щодо скасування державної реєстрації права власності на нежилі будівлі, позначені в інвентарній справі № 1102 літерами “А”, “Б”, “В” та розташовані за адресою: Київська область, м. Вишневе, вул. Чорновола (колишня Радянська), 39, за організацією орендарів орендного тресту “Поліськсільбуд” та визнання недійсним реєстраційного посвідчення на об'єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам, складене 14.04.1999р. Комунальним підприємством “Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області” про реєстрацію права власності організації орендарів орендного тресту “Поліськсільбуд” на нежилі будівлі за адресою: Київська область, м. Вишневе, вул. Чорновола (колишня Радянська), 39 припинено; стягнуто судові витрати.
Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 30.09.2009р. зазначене рішення в частині припинення провадження у справі скасовано, справу в частині позовних вимог про скасування державної реєстрації права власності на нежилі будівлі, позначені в інвентарній справі № 1102 літерами “А”, “Б”, “В” та розташовані за адресою: Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола (колишня Радянська), 39, за організацією орендарів орендного тресту “Поліськсільбуд” та визнання недійсним реєстраційного посвідчення на об'єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам, складене 14.04.1999 року Комунальним підприємством “Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області” про реєстрацію права власності організації орендарів орендного тресту “Поліськсільбуд” на нежилі будівлі за адресою: Київська область, м. Вишневе, вул. Чорновола (колишня Радянська), 39 передано для розгляду по суті до господарського суду Київської області, в решті рішення залишено без змін.
Ухвалою господарського суду Київської області від 18.12.2009р. провадження у даній справі зупинено до розгляду касаційної скарги відповідача 1 на постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 30.09.2009р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 26.05.2010р. справу №3/149-08 прийнято до свого провадження суддею Яремою В.А., справі присвоєно №3/149-08/21 та призначено її до розгляду на 09.06.2010р.
08.06.2010р. через загальний відділ господарського суду Київської області від відповідача 3 надійшло клопотання про відкладення розгляду даної справи. Зазначене клопотання судом задоволено.
Ухвалами господарського суду Київської області від 09.06.2010р., 21.06.2010р. та 23.06.2010р. розгляд даної справи відкладався на 21.06.2010р., 23.06.2010р. та 07.07.2010р. відповідно.
23.06.2010р. через загальний відділ господарського суду Київської області від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд скасувати державну реєстрацію права власності на нежилі будівлі, позначені в інвентарній справі № 1102 літерами “А”, “Б”, “В” та розташовані за адресою: Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола (колишня Радянська), 39, за організацією орендарів орендного тресту “Поліськсільбуд” та скасувати реєстраційне посвідчення на об'єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам, складене 14.04.1999р. Комунальним підприємством “Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області” про реєстрацію права власності організації орендарів орендного тресту “Поліськсільбуд” на нежилі будівлі за адресою: Київська область, м. Вишневе, вул. Чорновола (колишня Радянська), 39. Зазначені уточнення судом прийняті.
Ухвалою господарського суду Київської області від 02.07.2010р. провадження у даній справі зупинено до розгляду касаційної скарги ТОВ «АТЛ»на рішення господарського суду Київської області від 28.05.2009р. у даній справі.
Ухвалою господарського суду Київської області від 21.08.2010р. провадження у даній справі поновлено, розгляд справи призначено на 01.09.2010р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 01.09.2010р. розгляд даної справи відкладено на 08.09.2010р.
08.09.2010р. через загальний відділ господарського суду Київської області від відповідача 3 надійшло клопотання про відкладення розгляду даної справи. У задоволенні зазначеного клопотання судом відмовлено з огляду на його необґрунтованість.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про припинення провадження у даній справі в порядку п. 1 ст. 80 ГПК України виходячи з наступного.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Судом встановлено, що предметом даного спору є вимога про скасування державної реєстрації права власності на нежилі будівлі, позначені в інвентарній справі № 1102 літерами “А”, “Б”, “В” та розташовані за адресою: Київська обл., м. Вишневе, вул. Чорновола (колишня Радянська), 39, за організацією орендарів орендного тресту “Поліськсільбуд” та скасування реєстраційного посвідчення на об'єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам, складене 14.04.1999р. Комунальним підприємством “Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області” про реєстрацію права власності організації орендарів орендного тресту “Поліськсільбуд” на нежилі будівлі за адресою: Київська область, м. Вишневе, вул. Чорновола (колишня Радянська), 39.
Відповідно до ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
спорів про приватизацію державного житлового фонду;
спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство.
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції.
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери.
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до рекомендацій Президій Вищого господарського суду України від 27.06.2007р. №04-5/120 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам»(із змінами та доповненнями) підвідомчість - це визначена законом сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції (стаття 12 Господарського процесуального кодексу України).
З огляду на приписи частини третьої статті 22 Закону України "Про судоустрій України", згідно з якими місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності, та вимоги статей 1, 4-1, 12 ГПК України господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 ГПК України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
У вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, слід виходити з визначень, наведених у статті 3 Господарського кодексу України.
Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:
а) участь у спорі суб'єкта господарювання;
б) наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин;
в) відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
У визначенні критеріїв поділу спорів на адміністративні та господарські слід враховувати таке.
Поняття "справа адміністративної юрисдикції" визначено у статті 3 КАС України, відповідно до якої справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, в якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Відповідно до п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7.02.2002р. №7/5, Державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно п. 1.4 Положень державна реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.
Відповідно до п. 3.9 Положень у разі переходу права власності на нерухоме майно, яке вже зареєстроване в Реєстрі прав, реєстратор при реєстрації прав на це майно одночасно скасовує попередній запис щодо права власності на це майно.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно здійснюється органами державної влади, зокрема, підприємствами бюро технічної інвентаризації, шляхом виконання покладених на них владних управлінських функцій, зокрема, реєстраційної.
Таким чином, механізм реалізації виконання вимоги про скасування державної реєстрації права власності на нежилі будівлі, та як наслідок скасування спірного реєстраційного посвідчення на об'єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам, складене 14.04.1999р. передбачає зобов'язання Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області», як суб'єкта владних повноважень, вчинити певні дії, направлені на скасування державної реєстрації.
Відповідно до ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 3 КАС України, згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відтак необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що до суб'єктного складу учасників даного спору входить суб'єкт владних повноважень - Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області», а спір у даній справі в частині скасування державної реєстрації права власності виник з приводу реалізації відповідачем 2 компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень (здійснення реєстрації та її скасування).
Оскільки судом встановлено, що даний позов пред'явлено до Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області», як до суб'єкта владних повноважень, щодо скасування державної реєстрації права власності на нежилі будівлі, вчиненої останнім при здійсненні ним владних управлінських функцій, наданих йому чинним законодавством України, а вимога про скасування спірного реєстраційного посвідчення на об'єкти нерухомого майна є похідною, суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України, а тому провадження у даній справі підлягає припиненню в порядку п. 1 ст. 80 ГПК України.
Враховуючи викладене та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. ст. 12, 86 ГПК України, суд
Ухвалив:
1. Провадження у справі №3/149-08/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю СПМК «Шляховик»до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест «Поліськсільбуд», Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області»та Товариства з обмеженою відповідальністю «Веста-Трейд 2008»про скасування державної реєстрації права власності та скасування реєстраційного посвідчення припинити.
2. Копію ухвали направити учасникам судового процесу.
Суддя В.А. Ярема