Справа № 629/3727/24
Провадження № 2/629/1056/24
18.07.2024 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Цендри Н.В., за участю секретаря Андрієнко С.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям, суд, -
Представник позивача звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям. В обґрунтування позову зазначила, що ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Так, останньою була надана Декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій ОСОБА_1 зазначила, що її сім'я за період з 01.07.2019 по 31.12.2019 отримувала тільки допомогу в УПСЗН. На підставі наданої інформації ОСОБА_1 було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям з 08.01.2020 року. Однак, в результаті проведеної управлінням перевірки інформації про доходи відповідача було виявлено, що ОСОБА_1 подала неповну інформацію про доходи, а саме: не повідомила, що вона у період з жовтня 2019 року по лютий 2020 року (включно) отримувала дохід у ТОВ «Віотехсом», що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 5250,06 грн. ОСОБА_1 визнала свій борг та виплачувала кожного місяця кошти. Остання сплата була здійснена нею у жовтні 2022 року, більше виплат не надходило. На момент подання позову до суду, сума переотриманих та не повернутих відповідачем бюджетних коштів у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям складає 3900,06 грн. На підставі викладеного, представник позивача просить стягнути з відповідача на користь позивача вищевказані кошти, а також понесені судові витрати у розмірі 3028,00 грн.
Ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 19 червня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника Управління. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки не повідомила. З заявою до суду про неможливість розгляду справи у її відсутність не зверталася, відзив на позов не подала.
Згідно до положення ч. 3 ст. 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з'явилися в судове засідання без поважних причин.
Відповідно до ч.4 ст.223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
З огляду на викладене, враховуючи, що відповідач належним чином повідомлена про дату, час та місце судового засідання, доказів про поважність неявки до суду не надала, також не подала відзив на позовну заяву, тому у відповідності з вимогами ст. 280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача, постановивши по справі заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши надані докази, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
08.01.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області із заявами про призначення допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до поданої відповідачем декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, останньою в Розділі ІІ зазначено, що в період з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року отримувала державну соціальну допомогу в УПСЗН, не працювала, не навчалася, інших доходів не мала. В центрі зайнятості на обліку не перебувала.
На підставі заяви та Декларації відповідача рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області від 11.01.2020 року та 20.07.2020 року ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям (з урахування доходів).
Відділом контролю за правильністю надання соціальних виплат управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, згідно з довідкою про завантажені доходи від 09.04.2020 року, відповіддю від 10.07.2020 року на запит до ТОВ «Віотехсом» була проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої на призначення допомоги одиноким матерям заявником ОСОБА_1 . В ході якої було виявлено, що ОСОБА_1 було надано неповну інформацію про доходи. Внаслідок цього були надмірно виплачені кошти в сумі 5250,06 грн., про що було складено відповідний акт.
В довідці ТОВ «Віотехсом» від 06.07.2020 року, зазначено, що ОСОБА_1 дійсно була сурогатною матір'ю в медичному центрі ТОВ «Віотехсом». 02.10.2019 року вона отримала від товариства одноразову фінансову допомогу в сумі 1550,00 грн., 24.10.2019 року - 900,00 грн, 01.11.2019 року - 900,00грн, 19.11.2019 року - 900,00 грн, 13.12.2019 року - 2750,00 грн, 14.01.2020 року- 900,00 грн, 14.01.2020 року - 15400,00 грн, 03.02.2020 року - 900,00 грн., 27.02.2020 року - 900,00 грн.
Даний факт підтверджується договором №021019/8 від 02.10.2019 року укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю «Віотехсом» та ОСОБА_1 , угодами про матеріальну компенсацію, що є додатком до цього договору.
Із картки контролю за поверненням надмірно виплачених коштів вбачається, що ОСОБА_1 частково повернуті кошти, сума переотриманих та не повернутих бюджетних коштів у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям складає 3900,06 грн.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм та умови надання державної допомоги сім'ям з дітьми регулюється Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим (далі - Порядок) Постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».
Відповідно до п. 5 ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: допомога на дітей одиноким матерям.
Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям, призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
За положеннями п. 36 Порядку допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
Відповідно до ст. 18-3 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно з п. 34 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми» розмір соціальної допомоги визначається як різниця між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Як передбачено п.28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Оскільки відповідач не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області про отримання у період жовтня 2019 року по лютий 2020 року доходу отриманого від ТОВ «Віотехсом», тому порушила умови отримання соціальної допомоги.
Станом на день звернення до суду відповідач не повернула позивачу надміру виплачені кошти.
Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Зважаючи на те, що відповідач не повідомила орган праці та соціального захисту населення про отримання нею у період жовтня 2019 року по лютий 2020 року доходів, вказане свідчить про недобросовісність дій відповідача, тому кошти, сплачені останній за призначеною державною допомогою на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року у розмірі 3900,06 грн., з урахуванням часткової сплати відповідачем коштів, підлягають поверненню.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ст.141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача понесені судові витрати по справі.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 141, 263-268, 280-284, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, надміру виплачені кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 3900 гривень 06 копійок, перерахувавши на р/р UA268201720343150043000049149, банк ДКСУ України в м.Київ, МФО 820172, код 25813017.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, сплачений судовий збір у розмірі 3028 гривень, перерахувавши на р/рUA688201720344260026000049149, Держказначейська служба України, м.Київ, МФО 820172, код 25813017.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, місцезнаходження за адресою: 64606, м.Лозова, Харківська область, м-н 4, буд.73, код ЄДРПОУ 25813017.
Відповідач - ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя Наталія ЦЕНДРА