Справа № 420/5604/24
17 липня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.05.2023 року №55373-2411-1423 та від 08.05.2023 року №55372-2411-1423.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований позивачем тим, що він є власником земельної ділянки розташованої за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, площею 2,0000 га, кадастровий №4820982200:12:055:0193, 08.02.2024 року дізнався про те, що контролюючими органами обраховується заборгованість з оплати податкових зобов'язань по земельному податку у сумі 332745,88 грн. на підставі податкових повідомлень-рішень №55372-2411-1423 від 08.05.2023 року на суму 89065,86 грн. та №55373-2411-1423 від 08.05.2023 року на суму 243680,02 грн. Позивач вважає, що з що контролюючим органом не дотримано вимог щодо отримання інформації про саму земельну ділянку, яка необхідна для обчислення суми земельного податку. Із зазначених у ППР розрахунків вбачається, що контролюючий орган при винесенні ППР №55372-2411-1423, яким нараховано земельний податок у розмірі 89065,86 гривень використав дані про НГО земельної ділянки у розмірі 4453293,25 грн., а при винесенні ППР №55373-2411-1423 контролюючий орган використав дані про НГО земельної ділянки у розмірі 12184001,33 грн., однак із вказаних в ППР розрахунків не вбачається надання вказаній величині персоналізованого характеру у відношенні конкретної земельної ділянки, а також відсутні відомості про отримання контролюючим органом у встановлений законодавством спосіб інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що ним нараховано позивачу суму земельного податку за 2021 рік за вищезазначену земельну ділянку наступним чином: 2га (площа земельної ділянки) х (нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 30.12.2021 №814/34-21 (за 1 га)) х 1 % (ставка податку згідно рішення Коблівської сільської ради від 26.06.2020 №28 «Про встановлення на території Коблівської сільської ради ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2021 рік»). На підставі вищезазначеного проведено нарахування та винесено ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення від 08.05.2023 №55372-2411-1423 на сплату земельного податку з фізичних осіб за 2021 рік у сумі 89065,86 гривень. Також, нарахування суми земельного податку за 2023 рік здійснено наступним чином: 2га (площа земельної ділянки) х (нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу №НВ-4800094822023 від 14.02.2023 р. (за 1 га)) х 1 % (ставка податку згідно рішення Коблівської сільської ради від 13.07.2022 №3 «Про встановлення земельного податку на території Коблівської сільської територіальної громади»). На підставі вищезазначеного проведено нарахування та винесено ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення від 08.05.2023 №55373-2411-1423 на сплату земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік у сумі 243680,02 гривень.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача та заперечення відповідача, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , площею 2,0 га, кадастровий номер 4820982200:12:055:0193, цільове призначення - для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування.
Головним управлінням ДПС у Миколаївській області 08.05.2023 року прийнято податкове повідомлення-рішення №55372-2411-1423, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб за 2021 рік у розмірі 89065,86 грн. за належну земельну ділянку площею 2,0 га, кадастровий номер №4820982200:12:055:0193.
Головним управлінням ДПС у Миколаївській області 08.05.2023 року прийнято податкове повідомлення-рішення №55373-2411-1423, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб за 2023 рік у розмірі 243680,02 грн. за належну земельну ділянку площею 2,0 га, кадастровий номер №4820982200:12:055:0193.
Не погоджуючись з податковими повідомленнями-рішеннями від 08.05.2023 року №55373-2411-1423 та №55372-2411-1423, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до пп. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269, пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270, п. 271.1, 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України платниками плати за землю є платники земельного податку, зокрема, власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).
Об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування земельним податком, зокрема, земельні ділянки, які перебувають у власності.
Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно з п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є, зокрема, дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку землі» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Із зазначеного в податковому повідомленню-рішенню від 08.05.2023 року №55372-2411-1423 розрахунку вбачається, що відповідач при нарахуванні позивачу земельного податку за 2021 рік у сумі 89065,86 грн. використав дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 4820982200:12:055:0193 у сумі 4453293,25 грн. за 1 га, що повністю відповідає наданому Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 30.12.2021 року №814/34-21 (8906586,49 грн.) у відповідь на запит Головного управління ДПС у Миколаївській області, розмір ставки земельного податку - 1% згідно рішення сесії Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області від 26.06.2020 року №28 «Про встановлення на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2021 рік».
Отже, суд вважає, що податковим повідомленням-рішенням від 08.05.2023 року №55372-2411-1423 відповідачем обґрунтовано та правомірно нараховано позивачу суму 89065,86 грн. земельного податку за 2021 рік за вищезазначену земельну ділянку, виходячи з наступного розрахунку: 2га (площа земельної ділянки) х 4453293,25 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 1 га) х 1% (ставка податку).
Із зазначеного в податковому повідомленню-рішенню від 08.05.2023 року №55373-2411-1423 розрахунку вбачається, що відповідач при нарахуванні позивачу земельного податку за 2023 рік у сумі 243680,02 грн. використав дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 4820982200:12:055:0193 у сумі 12184001,33 грн. за 1 га, що повністю відповідає наданому витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 14.02.2023 року №НВ-4800094822023 (24368002,65 грн.), розмір ставки земельного податку - 1% згідно рішення сесії Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області від 13.07.2022 року №3 «Про встановлення земельного податку на території Коблівської сільської територіальної громади» з 01.01.2023 року.
Отже, суд вважає, що податковим повідомленням-рішенням від 08.05.2023 року №55373-2411-1423 відповідачем обґрунтовано та правомірно нараховано позивачу суму 243680,02 грн. земельного податку за 2023 рік за вищезазначену земельну ділянку, виходячи з наступного розрахунку: 2га (площа земельної ділянки) х 12184001,33 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 1 га) х 1% (ставка податку).
При цьому, посилання позивача в обґрунтування позову, що із вказаних в ППР розрахунків не вбачається надання вказаній величині персоналізованого характеру у відношенні конкретної земельної ділянки, а також відсутні відомості про отримання контролюючим органом у встановлений законодавством спосіб інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, суд вважає необґрунтованими та безпідставними, що здійснені з невірним тлумаченням норм законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що в оскаржуваних ППР містяться відомості про податковий період, адресу, вид цільового призначення, кадастровий номер, площу, нормативну грошову оцінку, кількість місяців оподаткування, розмір ставки земельного податку, суму податкового зобов'язання.
Надані під час розгляду справи відповідачем матеріали підтверджують отримання контролюючим органом у встановлений законодавством спосіб інформації про нормативну грошову оцінку належної позивачу земельної ділянки за вказані періоди.
Суд також не погоджується з доводами позивача, що єдиним документом, який підтверджує відомості про грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 4820982200:12:0550193 є звіт про експертну грошову оцінку (оціночна вартість 559020,00 грн.), оскільки його було зроблено експертом Приватного підприємства «УКРЛЕНД» в 2016 році при відчуженні права власності на цю земельну ділянку, а базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації на 1 січня поточного року.
Відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про оцінку землі» грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки. Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
З урахуванням зазначеного, вказаний звіт про експертну грошову оцінку не повинен використовуватися при визначенні бази оподаткування земельним податком, оскільки він використовується тільки при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них.
Щодо доводів позивача про те, що контролюючим органом складено податкові повідомлення-рішення від 08.05.2023 року за податковий період - 2023 звітний рік, який на момент складення ППР ще тривав, суд зазначає наступне.
Згідно з положень п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
У разі переходу права власності на земельну ділянку або права на земельну частку (пай) від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку або права на земельну частку (пай) від одного власника - фізичної особи до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Якщо такий перехід відбувся після 1 липня поточного року, контролюючий орган надсилає (вручає) попередньому власнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Відповідно до п. 287.1, 287.2, 287.10 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), щороку до 1 травня.
Податкове зобов'язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, нарахування сум плати за землю проводиться шляхом надсилання податкового повідомлення-рішення платнику податку до 1 липня поточного року. При цьому, податкове повідомлення-рішення з цього податку також може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строку 1095 днів.
Отже, в даному випадку відповідач обґрунтовано 08.05.2023 року сформував та направив позивачу податкові повідомлення-рішення про нарахування земельного податку за податкові періоди - 2021 та 2023 роки, тобто за поточний податковий період (2023 рік) та за податковий період в межах 1095 днів (2021 рік).
Під час розгляду справи суд не встановив порушень відповідачем порядку нарахування позивачу суми податкового зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб за 2021 та 2023 роки за земельну ділянку кадастровий номер 4820982200:12:055:0193.
З огляду на встановлені обставини справи та їх нормативне регулювання в сукупності, суд дійшов висновку про те, що податкові повідомлення-рішення від 08.05.2023 року №55373-2411-1423 та №55372-2411-1423 про визначення позивачу суми податкового зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб за 2021 та 2023 роки за земельну ділянку кадастровий номер 4820982200:12:055:0193 прийняті відповідачем в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, буд. 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 44104027) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.05.2023 року №55373-2411-1423 та від 08.05.2023 року №55372-2411-1423 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА