"17" липня 2024 р. Справа № 596/1158/24
Провадження № 3/596/778/2024
Суддя Гусятинського районного суду Тернопільської області Лисюк І.О., за участю секретаря судового засідання Туткалюк В.Р., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від командира військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, старшого сержанта, старшого техніка інженерно-мостобудівельної роти інженерного батальйону військової частини НОМЕР_1 , за ч.3 ст. 172-20 КУпАП, -
Згідно змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії А7147№183 від 15 червня 2024 року, військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 старший сержант ОСОБА_1 14.06.2024 року о 16:00 год., в період дії військового стану, перебував на території військової частини НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився в присутності свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні вини у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП не визнав, суду пояснив, що він є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 . 14.06.2024 отримав завдання проводити ремонт техніки в АДРЕСА_3 . У зв'язку з відсутністю необхідних запчастин близько 14 год. він повертався в військову частину та розминувся з службовим автомобілем підполковника ОСОБА_4 , який зателефонував йому та вимагав пояснень чому він не займається ремонтом техніки.
Приблизно о 14 год. він повернувся в військову частину, де старший лейтенант ОСОБА_2 йому повідомив, що зараз він повезе його на медичне освідчення на стан алкогольного сп'яніння в Чортківську лікарню. Вони приїхали в Чортків в медичний заклад, там була черга. Близько 16 год. вийшов лікар і запитав: де Ваші свідки. Свідків не було. Він ще трохи почекав і пішов.
14.06.2024, 15.06.2024, 16.06.2024 йому ніхто не повідомляв, що відносно нього буде складатись протокол за ч.3 ст. 172-20 КУпАП. 17.06.2024, коли він заступив в наряд, близько 13 години офіцер МПЗ його повідомив, що відносно нього буде складатись протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 172-20 КУпАП за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння і щоб він з'явився. В протоколі про адміністративне правопорушення, який датований 15.06.2024, він зазначив, що не відмовлявся та не відмовляється від проходження огляду і що протокол складено 17.06.2024.
Додатково пояснив, що 14.06.2024 він не вживав алкогольних напоїв та не відмовлявся від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому порядку. Так, зокрема, на місці події в військовій частині ніхто не пропонував йому проходити огляд на стан сп'яніння, і відповідно, він не відмовлявся від такого огляду. В його присутності не складались жодні документи.
Йому невідомо, чому в поясненнях свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_5 від 15.06.2024, останні надали пояснення про його відмову від медичного огляду 14 квітня 2024 року. Зазначає, що пояснення від ОСОБА_5 відбирались не 15.06.2024, а 17.06.2024, оскільки останній 15.06.2024 перебував в звільненні.
Дослідивши докази в справі, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Згідно приписів ч.3 ст.172-20 КУпАП відповідальність настає за дії передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду. (Згідно ч.1 ст.172-20 КУпАП відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння).
Як встановлено, військовослужбовцю ОСОБА_1 ставиться в провину перебування на території військової частини НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння старший сержант ОСОБА_1 відмовився.
Процедура огляду військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції регламентовано ст. 266-1 КУпАП, Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Служби зовнішньої розвідки України 14.08.2018 № 300, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 р. за № 1018/324707, а також приписами ст. 266-1 КУпАП.
Так, відповідно до ст. 266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення військовою частиною до суду, крім протоколу про адміністративне правопорушення, надано: направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння від 14.06.2024 року №524; акт про факт відмови від проходження медичного освідчення від 14.04.2024; письмові поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , від 15.06.2024 року.
Як встановлено, зазначені документи не підтверджують винуватість військовослужбовця ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Так, згідно дослідженого акту про факт відмови від проходження медичного освідчення, складеного 14.04.2024 за підписами командира ВЧА7147 ОСОБА_4 , т.в.о. заступника командира ОСОБА_6 , т.в.о. командира ОСОБА_7 , водія-машиніста ОСОБА_8 , актом встановлено факт відмови від проходження медичного освідчення на стан алкогольного сп'яніння військовослужбовця ОСОБА_1 , який 14 квітня 2024 року о 16 год перебував на території військової частини НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці. (а.с.11).
Аналогічні обставини про подію, яка мала місце 14.04.2024 о 16 год. зазначені свідком ОСОБА_2 в письмових поясненнях від 15.06.2024. (а.с.6).
В письмових поясненнях, відібраних в свідка ОСОБА_5 15.06.2024, останній пояснює, що подія мала місце 14 червня 2024 року. (а.с.7).
Як встановлено, зазначені докази є суперечливими та не узгоджуються між собою щодо дати вчинення адміністративного правопорушення та суперечать даним протоколу про адміністративне правопорушення А7147 №183 від 15.06.2024, складеного відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Крім того, ці докази не містять інформації щодо обставин огляду військовослужбовця ОСОБА_1 командиром військової частини з використанням спеціальних технічних засобів та тестів чи фіксування відмови від такого огляду згідно приписів ч.2 ст.266-1 КУпАП. Також матеріали справи не містять доказів, що військовослужбовець відмовився від проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів, і у зв'язку з цим він був направлений в найближчий медичний заклад відповідно до приписів ч.4 ст. 266-1 КУпАП.
Не відображено цих обставин і в протоколі про адміністративне правопорушення А7147 №183 від 15.06.2024, складеного відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП. Як видно із змісту двох примірників протоколу, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 датовані 17.06.2024. (а.с.1-2).
Як слідує із направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння, старшого сержанта ОСОБА_1 направлено в Чортківську центральну міську лікарню 14.06.2024 року, про те в порушення приписів Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Служби зовнішньої розвідки України 14.08.2018 № 300, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 р. за № 1018/324707, не всі графи бланку направлення заповнені, зокрема, не зазначено часу направлення особи на огляд. (а.с.10).
З врахуванням наведеного, процедура фіксування відмови військовослужбовця від огляду на стан алкогольного сп'яніння проведена з численними порушеннями, а тому згідно приписів ч.9 ст.266-1 КУпАП, є недійсною.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст.62 Конституції України «обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь».
Згідно ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції у точній відповідності з законом.
Оцінюючи надані докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст. 129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст. 62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Виниклі сумніви щодо винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, суд, керуючись принципом презумпції невинуватості, тлумачить на користь останнього та приходить до висновку щодо недоведеності існування складу та події адміністративного правопорушення.
На переконання суду, застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності будь-яких доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень.
Оскільки матеріали справи не містять будь-яких даних про протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність ОСОБА_1 суддя приходить до висновку про недоведеність факту вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а тому на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, справа відносно нього підлягає закриттю.
Керуючись ст. 62, 68, 129 Конституції України, ст. 7, 8, 172-20, 221, 245, 247, 251, 266, 283, 284, 287, 288, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її проголошення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Ірина ЛИСЮК