Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 липня 2024 року Справа №200/1919/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Чекменьов Г.А., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, третя особа - Державна казначейська служба України, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, третя особа - Державна казначейська служба України, в якому просила суд:
визнати протиправними дії щодо нарахування та виплати суддівської винагороди за період з 01 січня 2024 року по 31 березня 2024 року включно, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді в розмірі 2102,00 грн;
зобов'язати провести нарахування суддівської винагороди та допомоги на оздоровлення на підставі частин 2, 3 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня 2024 року, а саме в сумі 3028,00 грн, щомісячних доплат за вислугу років в розмірі 70% від посадового окладу, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті за період з 01 січня 2024 року по 31 березня 2024 року;
Позивач також просила зобов'язати відповідачів подати звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що працює суддею Слов'янського міськрайонного суду Донецької області. В період з 01 січня 2024 року по 31 березня 2024 року отримала суддівську винагороду та допомогу на оздоровлення у розмірі меншому, ніж це передбачено статті 135 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі Закон № 1402).
Позивач зауважила, що рішенням Конституційного Суду України від 28 серпня 2020 року № 10-р/2020 положення частин 1, 3 статті 29 Закону України від 14 листопада 2019 року № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (зі змінами) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Нараховуючи та виплачуючи суддівську винагороду із застосуванням статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», відповідач як суб'єкт владних повноважень діяв всупереч приписам статті 130 Конституції України, статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», що призвело до порушення прав та гарантій незалежності судді.
Ухвалою від 08 квітня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державною судовою адміністрацією України надано відзиви на позовну заяву, в яких зазначили, що вважають за необхідне залучити до участі у справі Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України оскільки Міністерство фінансів України подає Кабінету Міністрів України для розгляду проект закону про Державний бюджет України. А під час формування бюджетного запиту головні розпорядники бюджетних коштів здійснюють обрахунки своїх потреб із суми, яку доведено Міністерством фінансів України до відома. У цій сумі вже закладено розмір прожиткового мінімуму на відповідний рік. Просять залучити до участі у справі Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України з посиланням, зокрема, на статті 49, 51 КАС України.
Розглянувши надані клопотання, суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
За приписами частини 5 статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
У поданому клопотанні відповідачами не обґрунтовано, яким чином рішення у справі вплине на права, обов'язки та інтереси Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, так як повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки закону про Державний бюджет жодним чином не свідчать про наявність підстав для залучення його до участі у цій справі в якості третьої особи, а компетенція та повноваження Міністерства фінансів України не є предметом дослідження у цій справі. При цьому заявниками не доведено, що у зв'язку з розглядом цієї адміністративної справи у сторін за рішенням суду виникне право заявити вимоги до Міністерства фінансів України або останнє зможе заявити до сторін у справі вимоги, що є обов'язковою ознакою матеріально-правової заінтересованості третьої особи та передумовою залучення її до участі у справі
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що клопотання про залучення до участі Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись статями 49, 248, 256 КАС України, суд
У задоволенні клопотань Державної судової адміністрації України та Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про залучення третіх осіб на стороні відповідача - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/) відповідно до наявних умов електропостачання та функціонування програмного забезпечення через обставини збройної агресії проти України.
Суддя Г.А. Чекменьов