Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 липня 2024 року Справа№200/3006/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Донецькій області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, суд -
До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Донецькій області до фізичної особи ОСОБА_1 , відповідно до якої просить суд:
стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до бюджету податковий борг у сумі 146 915,43 грн, а саме:
- податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11010500) у сумі 2 340,00 грн;
- військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11011001) у сумі 56,77 грн;
- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010300) у сумі 37 730,00 грн;
- орендна плата з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010900) у сумі 106 788,66 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за ФОП ОСОБА_1 обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у сумі 146 915,43 та виник у термін з 02.03.2022 по 09.02.2024 з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих боржником самостійно, а також несплати податкового зобов'язання згідно з податковими повідомленнями-рішеннями податкового органу. Станом на теперішній час сума заборгованості перед бюджетом самостійно відповідачем не сплачена, таким чином у Головного управління ДПС у Донецькій області виникли правові підстави для стягнення боргу.
21 травня 2024 року ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління ДПС в Донецькій області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Відкрито провадження в адміністративній справі № 200/3006/24.
Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу..
Відповідач не скористався своїм правом на надання до суду відзиву на позов.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Головне управління ДПС у Донецькій області у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів).
Відповідач, ОСОБА_1 , зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 18.08.2011 року, номер державної реєстрації 22430000000001045, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
За обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у сумі 146 915,43 та виник у термін з 02.03.2022 по 09.02.2024 з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих боржником самостійно, а також несплати податкового зобов'язання згідно з податковими повідомленнями-рішеннями податкового органу, а саме:
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11010500), у сумі 2 340,00 грн, який виник на підставі податкової декларацiї про майновий стан i доходи вiд 09.02.2024 № 9314525659, термін сплати 09.02.2024;
- військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11011001), у сумі 56,77 грн, який виник на підставі податкової декларацiї про майновий стан i доходи вiд 09.02.2024 № 9314525659, термін сплати 09.02.2024;
- орендної плати з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010900) у сумі 106 788,66 грн, який виник на підставі поданої платником податкової декларацiї з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельнi дiлянки державної або комунальної власностi) вiд 02.02.2022 № 6998319, зокрема:
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,06 грн, термін сплати 02.03.2022;
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,06 грн, термін сплати 30.03.2022;
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,06 грн, термін сплати 03.05.2022;
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,06 грн, термін сплати 30.05.2022;
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,06 грн, термін сплати 30.06.2022;
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,06 грн, термін сплати 01.08.2022;
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,06 грн, термін сплати 30.08.2022;
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,06 грн, термін сплати 30.09.2022;
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,06 грн, термін сплати 31.10.2022;
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,06 грн, термін сплати 30.11.2022;
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,06 грн, термін сплати 30.12.2022;
нараховано платником самостійно основного платежу у сумі 8 899,00 грн, термін сплати 30.01.2023.
- податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010300), у сумі 37 730,00 грн, який виник на підставі:
податкового повiдомлення-рiшення (форма «Ф») вiд 31.10.2023 № 0336704-2414-0537- UA14160150000038750, (податковий період 2021 рік) термін сплати 24.01.2024, у сумі 18110,40 гривень; податкового повiдомлення-рiшення (форма «Ф») вiд 31.10.2023 № 0336705-2414-0537- UA14160150000038750, (податковий період 2022 рік) термін сплати 24.01.2024, у сумі 19619,60 гривень.
У зв'язку з несплатою платником податків Відповідачем узгоджених податкових зобов'язань, контролюючим органом було сформовано податкові повідомлення-рішення (форма «Ф») вiд 31.10.2023 № 0336704-2414-0537- UA14160150000038750 та вiд 31.10.2023 № 0336705-2414-0537-UA14160150000038750, які 24.11.2023 направлено на адресу платника податків та поштове відправлення вручено згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 25.11.2023.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення платником не оскаржувались в апеляційному чи в судовому порядку.
Станом на день подання позову за Відповідачем обліковується податковий борг в сумі 146 915,43 грн. який самостійно останньою не сплачено.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.15.1 ст.15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з пунктами 16.1.3 та 16.1.4 ст.16 зазначеного Кодексу платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 54.5 статті 54 вказаного Кодексу України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно п.п.14.1.175 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Також, згідно з п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У зв'язку з несплатою Відповідачем узгоджених грошових зобов'язань контролюючим органом було сформовано податкові повідомлення-рішення (форма «Ф») вiд 31.10.2023 № 0336704-2414-0537- UA14160150000038750 та вiд 31.10.2023 № 0336705-2414-0537-UA14160150000038750, які направлено поштою та поштове відправлення вручено згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. Податкова вимога не оскаржувалась та не відкликалась.
Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.
Згідно з пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95).
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи те, що сума податкового боргу фізичної особи ОСОБА_1 складає 146 915,43 грн., підтверджується матеріалами справи, не сплачена відповідачем в добровільному порядку, доказів скасування податкової вимоги відповідачем не подано, суд вважає позовні вимоги правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати (судовий збір) не підлягають стягненню з відповідача на користь суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Донецькій області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до бюджету податковий борг у сумі 146 915,43 грн, а саме:
- податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11010500) у сумі 2 340,00 грн;
- військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11011001) у сумі 56,77 грн;
- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010300) у сумі 37 730,00 грн;
- орендна плата з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010900) у сумі 106 788,66 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Суддя О.О. Галатіна