Рішення від 12.07.2024 по справі 160/10093/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2024 рокуСправа №160/10093/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Акціонерного товариства "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування індивідуального акту,-

ВСТАНОВИВ:

18.04.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшов позов Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт суб'єкта владних повноважень, виданий на виконання владних управлінських функцій, а саме п. 13.1 наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.12.2020р. №379 в частині надання права підпису розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій (додатки 6 та 7 Інструкції №21-1) від імені Головного управління начальникам відділів забезпечення наповнення бюджету №1-4 фінансово-економічного управління.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області пред'явлено до відшкодування розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Разом з тим, позивач вважає, що отримані розрахунки підписані не уповноваженою особою. Так, 23.12.2020 начальником Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області виданий наказ №379 «Про надання права підпису документів», відповідно до п. 13.1 якого, надано право підпису розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій від імені головного управління - начальникам відділів забезпечення наповнення бюджету №1-4 фінансово-економічного управління. Цей пункт наказу позивач вважає протиправним, так як змінює норму встановлену актом вищої юридичної сили, а саме додатком 6 Інструкції №21-1, про те, що належним підписантом розрахунків має бути тільки керівник (заступник керівника) органу Пенсійного фонду України. На думку позивача, вказаний акт індивідуальної дії, а саме п. 13.1 наказу від 23.12.2020 №379, порушує право позивача на отримання належно оформлених розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області відповідно до Інструкції №21-1.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.

29.04.2024 позивач повідомив суд про виконання вимог ухвали суду від 23.04.2024 шляхом надання через систему «Електронний суд» заяви про поновлення строку звернення до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 позивачу поновлено строк звернення до суду з позовом, відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 06.05.2024, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

24.05.2024 через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому представник у задоволенні позову просила відмовити повністю, посилаючись на те, що на виконання положень п. 6.8. Інструкції № 21-1 Головним управлінням позивачу були направлені розрахунки, які сформований програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України, тобто, у відповідності до вимог п. 6.4 Інструкції 21-1 та підписані уповноваженими особами, відповідно до п. 13.1 наказу начальника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 23.12.2020 №379 «Про надання права підпису документів». Представник відповідача зазначає, що цей наказ не є актом індивідуальної дії, а його зміст, характер та юридичне спрямування не дають підстав стверджувати, що вказаний наказ створює чи може створювати юридично значущі наслідки для позивача, не зумовлює впливу на його права, обов'язки або інтереси, що унеможливлює їх порушення з боку Головного управління. Крім того, звертала увагу суду, що розрахунки, не оскаржувались позивачем, тобто, є чинними. На підставі викладеного у задоволенні позову просила відмовити.

28.05.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій представник зазначає, що спірний наказ, а саме п. 13.1, в частині надання права підпису розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, порушує права позивача на отримання належно оформлених розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій від Головного управління ПФУ у Дніпропетровській області, відповідно до інструкції №21-1, отже, АТ «ДТЕК Дніпроенерго» є суб'єктом правовідносин, у яких застосований акт індивідуальної дії

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго» (код ЄДРПОУ 00130872) зареєстроване як юридична особа 08.04.1998 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за адресою: вул. Добролюбова, буд.20, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 00130872.

Відповідно до Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго» є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону № 1058-ІV.

У АТ «ДТЕК Дніпроенерго» на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, працювали особи, яким призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а», п. «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком № 1 та Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України.

За даними Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області АТ «ДТЕК Дніпроенерго» мало заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії, яка залишилась несплаченою.

Розмір заборгованості підтверджений складеними управліннями Пенсійного фонду України розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б-з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Так, програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України, у відповідності до вимог пункту 6.4 Інструкції 21-1, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сформовано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №10102/Р від 03.05.2023, №9872/Р від 02.05.2023, №15060/Р від 02.10.2023, №14589/Р від 04.09.2023, №14468/Р від 04.09.2023, №13391/Р від 01.08.2023, №13543 від 02.08.2023, №12471/Р від 03.07.2023, №12833/Р від 05.07.2023, №13622/Р від 02.08.2023, №11657/Р від 06.08.2023, №11146/Р від 01.06.2023, №8576/Р від 04.04.2023, №8326/Р від 04.04.2023.

Вказані розрахунки направлено на адресу АТ «ДТЕК Дніпроенерго» та отримані останнім.

З вказаних розрахунків вбачається, що останні підписані:

- начальником ВЗНБ №3 фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - Оленою Брегедою;

- заступником начальника відділу забезпечення наповнення бюджету №3 фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - Вікторією Медведєвою;

- начальником ВЗНБ №4 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - Оленою Тригуб.

Судом встановлено, що право підпису від імені Головного управління начальникам та заступникам начальників відділів забезпечення наповнення бюджету №1-4 фінансово-економічного управління надано наказом начальника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області №379 від 23.12.2020, а саме п. 13.1 цього наказу.

Позивач не погоджується з цим пунктом наказу, який надає право підпису розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій від імені Головного управління - начальникам відділів забезпечення наповнення бюджету №1-4 фінансово-економічного управління, та вважає його протиправним, оскільки останній змінює норму встановлену актом вищої юридичної сили, а саме додатком 6 Інструкції №21-1, про те, що належним підписантом розрахунків має бути тільки керівник (заступник керівника) органу Пенсійного фонду України.

Отже, спір між сторонами виник з підстав правомірності та обґрунтованості прийняття начальником Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області наказу №379 від 23.12.2020 в частині надання права підпису розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій від імені Головного управління - начальникам відділів забезпечення наповнення бюджету №1-4 фінансово-економічного управління.

Вирішуючи спір по суті пред'явлених вимог, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV ( далі - Закон №1058-IV), зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.

Пунктом 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону №1788-XII до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку: підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.

Відтак витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до пунктів «а», «б» - «з» частини першої статті 13 Закону України №1788-ХІІ за списком №1 та списком № 2 покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 01 січня 2004 року, не пов'язаний з датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №809/602/17, від 28.02.2019 у справі №808/329/17, від 12.03.2019 у справі №809/602/17 від 25.04.2019 у справі №816/3653/15.

Отже, необхідність відшкодування відповідачем позивачу фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1 та Списком №2, передбачена діючим законодавством.

При цьому, процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначає Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція №21-1),

Так, відповідно до пункту 1.3 Інструкції №21-1 застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом пункту 2.1.1. Інструкції №21-1 платниками страхових внесків є страхувальники роботодавці, а саме:

підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру;

колективні та орендні підприємства, сільськогосподарські кооперативи, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок);

дипломатичні представництва, консульські установи України, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами;

іноземні дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України.

Пунктом 6.4 Інструкції № 21-1 визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно із п. 6.5 Інструкції №21-1 розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

За приписами пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Отже, обов'язок з відшкодування у повному розмірі витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, в частині пенсій, призначених у порядку статті 13 Закону №1788-ХІІ та статті 114 Закону №1058-IV, покладений на роботодавця.

У контексті викладеного суд зазначає, що обов'язок визначення належних до відшкодування сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій покладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а АТ «ДТЕК Дніпроенерго» зобов'язано здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених пенсійним органом.

Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного Фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які надсилаються роботодавцю. Органи Пенсійного фонду зобов'язані повідомити підприємство про настання обставин, які впливають на суму відшкодування, шляхом надіслання відповідного розрахунку.

Під час розгляду справи судом встановлено, що на виконання вимог п. 6.4 Інструкції №21-1 Головним управлінням Пенсійного фонду в Дніпропетровській області складені та направлені на адресу позивача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №10102/Р від 03.05.2023, №9872/Р від 02.05.2023, №15060/Р від 02.10.2023, №14589/Р від 04.09.2023, №14468/Р від 04.09.2023, №13391/Р від 01.08.2023, №13543 від 02.08.2023, №12471/Р від 03.07.2023, №12833/Р від 05.07.2023, №13622/Р від 02.08.2023, №11657/Р від 06.08.2023, №11146/Р від 01.06.2023, №8576/Р від 04.04.2023, №8326/Р від 04.04.2023., якими підтверджується заборгованість АТ «ДТЕК Дніпроенерго» по відшкодуванню Пенсійному органу фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

З вказаних розрахунків вбачається, що останні підписані: начальником ВЗНБ №3 фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - Оленою Брегедою; заступником начальника відділу забезпечення наповнення бюджету №3 фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - Вікторією Медведєвою; начальником ВЗНБ №4 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - Оленою Тригуб.

Водночас, судом встановлено, що отримавши вищевказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, позивач до Пенсійного органу своїх заперечень не надав та не оскаржив ці розрахунки в суді, відповідно доказів протилежного суду надано не було.

Тобто, позивач фактично узгодив їх.

Аналогічний висновок вказано Верховним Судом у постановах від 28.05.2020 у справі № 826/7913/17, від 14.05.2021 у справі № 812/1125/17, від 28.07.2022 у справі № 812/630/17.

Щодо доводів позивача про відсутність повноважень у осіб, які підписували зазначені вище розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалось, п. 6.4 Інструкції № 21-1 передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7).

Суб'єктом підпису розрахунку (у додатку 6) зазначено керівника (заступника керівника) органу Пенсійного фонду України.

Судом в ході розгляду справи оглянуті копії усіх долучених до матеріалів справи розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів б-з статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, останні, в свою чергу, за формою та змістом відповідають додатку 6 Інструкції № 21-1, яким затверджено бланк розрахунку.

Згідно з п. 6.5 Інструкції №21-1, розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

Отже, п. 6.5 Інструкції №21-1 визначено, що правом підпису розрахунків наділені уповноважені особи.

При цьому, суд звертає увагу, що ця інструкція не містить обмежень, щодо визначення кола осіб, які можуть бути уповноважені правом підпису розрахунків, або застережень, щодо надання такого права виключно певним особам.

Таким чином, наявні у матеріалах справи розрахунки фактичних витрат підписані не керівником (заступником керівника) органу Пенсійного фонду України, а уповноваженими вчиняти такі дії особами.

Судом встановлено, що право підпису розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій від імені Головного управління уповноваженим особам надано наказом начальника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області №379 від 23.12.2020, а саме п. 13.1 цього наказу.

Пунктом 13 зазначеного наказу надано право начальнику та заступникам начальників відділів забезпечення наповнення бюджету №1-4 фінансово-економічного управління, підписувати від імені Головного управління розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (додатки 6, 7 до Інструкції №21-1), акти звіряння, інформацію по платниках про стан фінансових відносин.

Таким чином, наказом начальника Головного управління в Дніпропетровській області надано певним особам повноваження на підписання розрахунків фактичних витрат.

Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до вказаного Положення Головне управління Фонду (територіальне управління) відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує роботу управлінь Фонду щодо стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків, надміру сплачених страхових коштів та інших платежів і виплат; здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів. Начальник головного управління Фонду, зокрема, затверджує положення про структурні підрозділи головного управління Фонду, посадові інструкції працівників головного управління Фонду, подає на затвердження загальними зборами (конференцією) державних службовців головного управління Фонду правила внутрішнього службового розпорядку та загальними зборами трудового колективу головного управління Фонду правила внутрішнього трудового розпорядку; призначає на посади та звільняє з посад керівників самостійних структурних підрозділів головного управління Фонду, інших державних службовців та працівників головного управління Фонду, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Таким чином, оскаржуваний наказ в частині наділення правом підпису, прийнятий начальником Головного управління ПФК в Дніпропетровській області правомірно, відповідно до наданих повноважень, та є достатнім доказом для підтвердження права підпису розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій уповноваженими особами.

Доводи позивача, що спірний пункт наказу змінює норму встановлену актом вищої юридичної сили, а саме додатком 6 Інструкції №21-1, про те, що належним підписантом розрахунків має бути тільки керівник (заступник керівника) органу Пенсійного фонду України, суд вважає безпідставними, оскільки спростовуються встановленими в ході розгляду справи обставинами.

Будь-яких інших підстав для визнання протиправним наказу в оскаржуваній частині позивачем суду не зазначено.

З огляду на вказане, суд доходить висновку, що оскаржуваний наказ в частині надання права підпису розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій від імені Головного управління - начальникам відділів забезпечення наповнення бюджету №1-4 фінансово-економічного управління від 23.12.2020 №379, прийнятий відповідачем правомірно, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд доходить висновку, що відсутні підстави для задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для вирішення питання стосовно повернення судового збору, сплаченого позивачем при зверненні до суду.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20, код ЄДРПОУ 00130872) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Набрежна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними та скасування індивідуального акту - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець