11 березня 2024 рокуСправа №160/678/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
05.01.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, в якій просить:
- визнати протиправними дії та бездіяльність Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка щодо не встановлення з 01.08.2023 року, як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), та невиплаті індексації грошового забезпечення Позивачу в період з 01.08.2023 року по 20.09.2023 року,
- визнати протиправними дії Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка щодо неврахування абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, при нарахуванні індексації грошового забезпечення позивачу в період 01.08.2023 року по 20.09.2023 року;
- визнати протиправними дії Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка щодо не встановлення Позивачу в серпні 2023 року фіксованого розміру індексації відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;
- зобов'язати Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка здійснити перерахунок, доплату та виплату індексації грошового забезпечення Позивачу за період з 01.08.2023 року по 20.09.2023 року, із застосуванням серпня 2023 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), в період з 01.08.2023 року по 20.09.2023 року, з урахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
- зобов'язати Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка встановити Позивачу в серпні 2023 року фіксований розмір індексації 4258,75 грн. відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач не здійснював нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.08.2023 року по 20.09.2023 року. При цьому, звертається увага на тому, що відповідачем не надано доказів того, що у бюджеті відповідного рівня, з якого фінансується Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка кошти на індексацію грошового забезпечення відсутні. Крім того, відповідачем не надано доказів того, що ним надсилались до органу потреби на виділення додаткових коштів для виплати військовослужбовцям індексації грошового забезпечення.
Ухвалою віл 10.01.2024 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
25.01.2024 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, яким заперечується проти задоволення позовних вимог у повному обсязі. Індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за періоди з 01.08.2023 року по 20.09.2023 року нараховувалася та виплачувалася у відповідності до вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 зі змінами. Також слід зазначити, що відповідно до вимог абзацу вісімнадцятого пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 року №2710-IX та з врахуванням пункту 5 окремого доручення Міністерства оборони України від 01.02.2023 року, виплата індексації грошового забезпечення військовослужбовцям в 2023 році призупинена до окремого доручення. Тобто, з огляду на вище викладене, за період проходження військової служби (навчання) у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка, колишньому курсанту ОСОБА_1 , передбачені законодавством виплати, в тому числі індексація грошового забезпечення, нараховувались та виплачувались з суворим дотриманням вимог нормативно-правових актів України, які регулюють порядок та умови виплати.
Щодо розрахунку індексації грошового забезпечення за період 01.08.2023 року по 20.09.2023 року із встановленням колишньому курсанту ОСОБА_1 фіксованого розміру індексації 4258,75 грн., відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення » затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 щомісячної фіксованої суми індексації грошового забезпечення, слід зазначити, що за період проходження військової служби (навчання) у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка, колишньому курсанту ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), індексація грошового забезпечення нарахована та виплачена в повному обсязі, відповідно до вимог нормативно-правових актів, які регулюють порядок виплати індексації грошового забезпечення в Україні.
Ухвалами від 29.01.2024 року відмовлено у задоволенні клопотань Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка про залишення позовної заяви без розгляду та про зупинення провадження по справі.
01.02.2024 року до чуду через систему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій наголосив на протиправній бездіяльності відповідача щодо ненарахування індексації грошового забезпечення у період з 01.08.2023 ркоу по 20.09.2023 року.
01.02.2024 року відповідачем подані заперечення на відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Згідно з витягом з наказу №232 від 07.08.2023 року Начальника Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка (по стройовій частині) сержанта ОСОБА_1 , який прибув з ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Дніпро та перебуває в службовому розпорядженні у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка, якого на підставі наказу начальника Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка (по особовому складу) від 17.07.2023 року №20-РС призначено на посаду «курсант штатний», з 01.08.2023 року припинити службове відрядження та зарахувати до списків особового складу навчального батальйону резерву офіцерського складу факультету післядипломної освіти Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, на всі види забезпечення.
Відповідно до копії витягу з наказу №276 від 20.09.2023 року Начальника Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка (по стройовій частині) сержанта ОСОБА_1 , курсанта штатного навчального батальйону резерву офіцерського складу, вважати таким, що вибув до нового місця служби - м. Баранівка Житомирської області.
11.10.2023 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести розрахунок у частині невиплаченої індексації грошового забезпечення військовослужбовців за період проходження навчання у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка з 01.08.2023 року по 20.09.2023 року з урахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
15.11.2023 року відповідач надав відповідь на зазначену вище заяву позивача та повідомив, що відповідно до вимог абзацу вісімнадцятого пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 року №2710-IX та з врахуванням пункту 5 окремого доручення Міністерства оборони України від 01.02.2023 року, виплата індексації грошового забезпечення військовослужбовцям в 2023 році призупинена до окремого доручення.
Тобто, з огляду на вище викладене, за період проходження військової служби (навчання) у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка, колишньому курсанту ОСОБА_1 , передбачені законодавством виплати, в тому числі індексація грошового забезпечення, нараховувались та виплачувались з суворим дотриманням вимог нормативно-правових актів України, які регулюють порядок та умови виплати.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації у спірний період, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Так, спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"(далі по тексту -Закон №2011-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно частин першої та другої статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-XII).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року №1282-XII(далі по тексту - Закон №1282-XII, у відповідній редакції).
Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з положеннями статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Частиною 1 статті 4 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум грошового забезпечення військовослужбовців.
Водночас, суд звертає увагу, що відповідно до абзацу 18 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" №2710-IX від 03.11.2022 року зупинено на 2023 рік дію Закону №1282-XII.
Як встановлено з матеріалів даної справи, позивачу у 2023 році індексація грошового забезпечення не виплачувалась, що підтверджується позивачем та не було заперечено відповідачем.
Ненарахування та невиплата індексації грошового забезпечення позивачу була обумовлена саме приписами абзацу 18 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" №2710-IX від 03.11.2022 року, яким зупинено на 2023 рік дію Закону №1282-XII.
Суд звертає увагу, що вказана норма підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.
При цьому, ця норма є чинною на даний час та не визнавалась неконституційною.
Відтак, підприємства, установи, організації у 2023 році звільнені від обов'язку здійснювати нарахування та виплату індексації доходів, зокрема, оплати праці (грошового забезпечення). Обчислення індексу споживчих цін для нарахування сум індексації у 2023 році не здійснюється.
При цьому, оскільки дію Закону №1282-XII зупинено на 2023 рік, то підзаконний нормативно - правовий акт - Порядок проведення індексації грошових доходів населення», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, який прийнятий на виконання вимог ч. 2 ст. 6 вказаного Закону також не діє протягом 2023 року.
Таким чином, відсутнім є факт протиправних дій Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, яка полягає у не проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.08.2023 року по 20.09.2023 року.
Стосовно доводів позивача про те, що сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті, то суд зазначає, що це не спростовує факту того, що на 2023 рік зупинено дію Закону №1282-XII приписами абзацу 18 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" №2710-IX від 03.11.2022 року, який, як вже зазначалося вище, підлягає застосуванню у спірних правовідносинах у даній справі.
Також, суд враховує посилання позивача на правові позиції Європейського суду з прав людини, проте зазначає, що дане рішення суду не суперечить їм.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку щодо необґрунтованості та безпідставності заявлених позовних вимог.
За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 244, 245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко