Ухвала від 09.07.2024 по справі 761/24798/24

Справа № 761/24798/24

Провадження № 1-кс/761/15989/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого детектива другого відділу детективів підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

Старший детектив другого відділу детективів підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 за погодженням із прокурором 3 відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Обґрунтовуючи клопотання, зазначив, що другим відділом детективів підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72024001220000027, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Установлено, що службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за попередньою змовою із керівниками КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Смілянської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОМР (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), КНП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) упродовж 2021-2024 років внаслідок постачання ємностей для зберігання кисню за завищеними цінами по ланцюгу придбання від пов'язаних підприємств ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) здійснено привласнення бюджетних коштів в розмірі 5 782 021 грн., що є особливо великим розміром.

Відомості про вчинення кримінального правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі аналітичного продукту у формі висновку аналітика від 22.05.2024 № 9.3/3.3.1/4075-24 щодо дослідження фінансово-господарських операцій по ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), складеного старшим аналітиком Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ.

Відповідно до указаного аналітичного продукту встановлено наступне.

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » є учасниками державних закупівель ємностей для зберігання рідкого кисню та кисню рідкого для медичних закладів, неплатників ПДВ та юридичних осіб.

Упродовж 2021-2024 років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » придбало ємності для зберігання рідкого кисню об'ємом 5000 літрів кожна у кількості 7 штук від пов'язаних підприємств ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » загальною сумою 7 659 995 грн., або по ціні 1 094 285 грн. за 1 шт. без ПДВ.

Указані ємності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » реалізувало в адресу КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Смілянської міської ради, КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОМР, КНП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » по ціні 1 920 288 грн. за 1 шт. без ПДВ на загальну суму 13 442 016 грн.

Таким чином, встановлено завищення вартості товарно-матеріальних цінностей, реалізованих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в адресу медичних закладів, на 5 782 021 грн., що свідчить про ймовірне здійснення розтрати бюджетних коштів за рахунок реалізації ємностей для кисню за завищеними цінами в середньому на 75,4%.

Також, відповідно АІС «Інспектор» встановлено, що ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_8 » імпортовано ємності для зберігання рідкого кисню « ІНФОРМАЦІЯ_10 » об'ємом 5000 л кожна у кількості 14 шт. Згідно із даними митної та статистичної вартості ціна ємностей становила 615 580 грн. за 1 шт. без ПДВ. Аналізом податкових накладних встановлено, що ємності реалізовані в адресу медичної установи НП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » Івано-Франківської міської ради по середній ціні 1 453 500 грн. за 1 шт. без ПДВ або з торговою націнкою у 136%, що у фінансовому вираженні становить суму у розмірі 1 675 840 грн.

Окрім цього, ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_8 » упродовж 2021-2024 років реалізовувало кисень рідкий без ПДВ та з ПДВ із ставкою 7% в адресу медичних установ та інших суб'єктів господарської діяльності. За результатами аналізу цін реалізації ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_8 » кисню рідкого в адресу медичних установ та інших небюджетних підприємств установлено завищення цін на кисень в загальній сумі на 13 888 805 грн., що свідчить про ймовірне здійснення розтрати бюджетних коштів.

Загальна сума завищення цін при постачанні на медичні установи ємностей для зберігання кисню та кисню по ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_8 » становить 15 564 645 грн.

Крім того, відповідно АІС «Інспектор» ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » в грудні 2021 року імпортовано ємності для зберігання рідкого кисню « ІНФОРМАЦІЯ_10 » об'ємом 5000 л кожна у кількості 3 шт. по ціні 662 898 грн. за 1 шт. без ПДВ. Даний товар ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » реалізувало в адресу КНП « ІНФОРМАЦІЯ_12 » по ціні 1 450 000 грн. за 1 шт. без ПДВ на загальну суму 2 900 000 грн. (торгова націнка складає 118%).

Таким чином, встановлено завищення вартості ємностей для зберігання рідкого кисню, реалізованих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » в адресу медичної установи, на 1 574 204 грн., що свідчить про ймовірне здійснення розтрати бюджетних коштів.

Відповідно ст. 7 Бюджетного кодексу визначено, що Бюджетна система України ґрунтується на чітко визначених принципах. Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 7 БК принцип цільового використання бюджетних коштів означає, що бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями. Відповідно до п. 6 ст. 7 Бюджетного кодексу, при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Водночас, в ході проведеного аналітичного дослідження встановлено, що упродовж 2021-2024 років:

- в порушення п. 6 ст. 7 Бюджетного кодексу України службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ймовірно здійснено привласнення бюджетних коштів в розмірі 5 782 021 грн., отриманих від КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Смілянської міської ради, КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОМР, КНП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », внаслідок постачання ємностей для зберігання кисню за завищеними цінами по ланцюгу придбання від пов'язаних підприємств ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 »;

- в порушення п. 6 ст. 7 Бюджетного кодексу України службовими особами ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ймовірно здійснено привласнення бюджетних коштів в розмірі 15 564 645 грн., в т.ч. 1 675 840 грн., отриманих від КНП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » Івано-Франківської міської ради, внаслідок постачання ємностей для зберігання кисню за завищеними цінами по ланцюгу імпорту від ІНФОРМАЦІЯ_13 (Китайська Народна Республіка) і ІНФОРМАЦІЯ_14 (Китайська Народна Республіка) та 13 888 805 грн., отриманих від медичних установ Київської, Одеської, Івано-Франківської, Дніпропетровської, Луганської та інших областей, внаслідок постачання кисню останнім за завищеними цінами по ланцюгу придбання від підприємств - виробників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 »;

- в порушення п. 6 ст. 7 Бюджетного кодексу України службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ймовірно здійснено привласнення бюджетних коштів в розмірі 1 574 204 грн., отриманих від КНП « ІНФОРМАЦІЯ_12 », внаслідок реалізації ємностей для зберігання кисню за завищеними цінами в адресу останнього по ланцюгу імпорту від ІНФОРМАЦІЯ_17 (Китайська Народна Республіка).

На даний час, з метою встановлення та дослідження всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, виникла необхідність у тимчасовому доступі та вилученні оригіналів документів КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОМР з приводу фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 01.01.2021 по теперішній час.

Зазначив, що вказані документи мають значення для встановлення істини по справі, необхідні для проведення аналітичного дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », документальної перевірки підприємства, судових економічної та почеркознавчої експертиз.

В судове засідання детектив не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність та зазначив, що клопотання підтримує в повному обсязі.

Слідчий суддя на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України розглянув клопотання про тимчасовий доступ без виклику представників особи у володінні якої перебувають речі та документи.

Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності слідчого, прокурора на підставі наявних доказів.

Фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України не здійснювалась.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Як визначено у ч. 3 та ч. 4 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Аналізуючи викладене, беручи до уваги, що документи до яких просить надати тимчасовий доступ детектив, мають значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та знаходяться у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОМР, враховуючи, що інформація не є такою, доступ до якої заборонено, проте відноситься до охоронюваної законом таємниці, слідчий суддя вважає, що клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів з наданням можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, є обґрунтованим та підлягає задоволенню в цій частині.

Щодо надання дозволу на вилучення оригіналів запитуваних документів з метою проведення експертиз, то слідчий суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Отже, для одержання дозволу на вилучення оригіналів запитуваних документів, матеріали клопотання повинні містити постанову про призначення експертизи у кримінальному провадженні.

Разом з тим, детективом не надано постанови про призначення експертизи у кримінальному провадженні, щоб обумовлювало доцільність вилучення оригіналів документів.

Отже, в частині вилучення документів, доступ до яких просить надати детектив, клопотання задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 107, 132, 159, 160, 163, 164, 166, 245, 309 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого детектива другого відділу детективів підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити частково.

Надати дозвіл старшому детективу другого відділу детективів підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , старшому детективу другого відділу детективів підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_5 , старшому детективу другого відділу детективів підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_6 , детективу другого відділу детективів підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_7 , детективу другого відділу детективів підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_8 , детективу другого відділу детективів підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_9 на тимчасовий доступ до оригіналів документів КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОМР (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) з приводу фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2021 по дату постановлення ухвали слідчим суддею, у т.ч., але не виключно, договорів (угод) та додатків до них, зовнішньоекономічних контрактів, митних декларацій, видаткових накладних, податкових накладних, товарно-транспортних накладних, актів приймання - передачі виконаних робіт (надання послуг), актів приймання - передачі ТМЦ, довіреностей, сертифікатів якості продукції, інвойсів, оригіналів документів, що підтверджують оплату поставленого товару чи наданих послуг (квитанцій до прибуткового касового ордеру, банківських виписок), інших документів, які підтверджують факт проведених взаємовідносин з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій.

В задоволені клопотання в частині надання дозволу на вилучення зазначених документів - відмовити.

Строк дії ухвали становить два місяця з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.

Ухвала виготовлена у двох примірниках, один з яких знаходиться в матеріалах справи.

Cлідчий суддя

Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_10