Постанова від 15.07.2024 по справі 400/2157/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/2157/24

Перша інстанція: суддя Ярощук В.Г.,

повний текст судового рішення

складено 10.04.2024, м. Миколаїв

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2024 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення Миколаївського окружного адміністративного суду у справі №400/15198/23 з урахуванням індексації та доплат, із розрахунку основного розміру пенсії 71% від суми грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, з якої ОСОБА_1 було звільнено, без обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення Миколаївського окружного адміністративного суду у справі №400/15198/23, із розрахунку основного розміру пенсії 71% від суми грошового забезпечення за відповідною аналогічною посадою з якої його було звільнено, з урахуванням вимог Постанов Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185, від 24.02.2023 року №168, від 16.02.2022 року №118, від 14.07.2021 року №713 при проведенні перерахунку з 01.02.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.02.2023 року та виплатити ОСОБА_1 відповідну суму різниці.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що ГУ ПФУ в Миколаївській області в порушення вимог Постанови №713 припинило виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн.. Позивач вважає, що до основного розміру призначеної пенсії він повинен був отримати доплату в розмірі 2000,00 грн. згідно з вказаною постановою, відтак звернувся до відповідача, який відмовив у проведенні відповідних виплат.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 року позов задоволено частково (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 16.04.2024 року):

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.02.2023 року основного розміру пенсії за вислугу років з 71 до 70 відсотків грошового забезпечення, та щодо обмеження максимального розміру його пенсії».

Зобов'язано ГУ ПФУ в Миколаївській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року з урахуванням розміру пенсії за вислугою років 71 відсотків відповідних сум його грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням вимог Постанови №713, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції в цій частині вимог скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в цій частині.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного.

З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивачу з 01.07.2021 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» встановлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн..

На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.01.2024 по справі №400/15198/23 проведено перерахунок та виплату пенсії. При здійснені перерахунку пенсії позивача її розмір збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн. і відповідач припинив виплату цієї доплати, зменшив максимальний розмір пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення, обмежив її виплату максимальним розміром 32593,88 грн., що підтверджується Розрахунком пенсії від 01.03.2024 року (пенсійна справа №1402006782).

26.02.2024 року позивач подав відповідачу заяву, в якій просив провести перерахунок та виплату йому пенсії із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.02.2023 року, із розрахунку основного розміру пенсії 71% від суми грошового забезпечення, з урахуванням вимог Постанов №168, №118, без обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.

Відповідач у листі від 01.03.2024 року №3761-2402/К-02/8-1400/24 зазначив, що у зв'язку з тим, що основний розмір пенсії на виконання рішення суду збільшився більше, ніж на 2000,00 грн., щомісячна доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 не встановлюється. Рішенням суду, на відповідача зобов'язання щодо перерахунку пенсії в розмірі 71% грошового забезпечення, не покладалось.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Крім того, суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідач зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію без обмеження її максимального розміру.

Відмовляючи в іншій частині позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до абзацу 3 пункту 1 Постанови №713 позивач не має права на отримання вказаної доплати з 01.02.2023 року, оскільки розмір нарахованої пенсії позивача з 01.02.2023 року збільшився з 31093,88 грн. до 35695,65 грн., тобто більше ніж на 2000,00 грн..

Крім того, суд першої інстанції зазначив, що вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати позивачу пенсію з урахуванням індексацій відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» є передчасними, оскільки в цій частині права позивача не порушені.

Колегія суддів при вирішенні даного спору виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Як вбачається зі змісту апеляційної скарги, апелянт не згоден з рішенням суду першої інстанції лише в частині відмови зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області нарахувати та виплатити з 01.02.2023 року доплату до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів №713.

За відсутності підстав, передбачених ч.2 ст.308 КАС України судова колегія не надає правової оцінки судовому рішенню в частині задоволених позовних вимог.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини 3 статті 43 та статті 63 Закону №2262-XII.

Частиною 3 ст.43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Положеннями ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Так, частиною 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом №2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови).

Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 1 якої зобов'язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року згідно до Постанови КМУ №704.

У подальшому, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, установлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн..

Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру (п.1 Постанови №713).

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016 - 2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту Уряду з 01.07.2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року.

Зі встановленого вище вбачається, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.

Відповідач на виконання рішення суду від 24.01.2024 року у справі №400/15198/23 провів перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 26.09.2023 року №108/2-64.

У свою чергу, судом першої інстанції зазначено про відсутність підстав для виплати спірної доплати до пенсії позивача, оскільки розмір нарахованої пенсії позивача з 01.02.2023 року збільшився з 31093,88 грн. до 35695,65 грн., тобто більш чим на 2000,00 грн..

Між тим, з аналізу вищевказаних норм матеріального права, а також мети прийняття Урядом постанови №713 слідує, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно із абзацом третім пункту 1 постанови №713, є обставиною, яка виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акту компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судових рішень з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, збільшення розміру пенсії відбулось на підставі рішення суду внаслідок відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії у належному розмірі, а не внаслідок перерахунку, а тому не може вважатись як збільшення розміру пенсії у відповідності до абзацу 3 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021 року.

До того ж, положення статті 63 Закону 2262-ХІІ не передбачають такого окремого випадку перерахунку пенсії як перерахунок на виконання судового рішення.

Відтак, на переконання апеляційного суду, позивач має право на отримання щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови КМУ №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття такої постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

При цьому перерахунків пенсії позивача у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на підставі урядових рішень не відбувалось, відповідно, не нарахування та не виплата щомісячної доплати згідно Постанови №713 у розмірі 2000,00 грн. є протиправною.

Аналогічний висновок зроблений Верховним Судом в постанові від 02.03.2023 року в справі №600/870/22-а, від 04.04.2023 року у справі №380/25987/21, від 18.04.2023 року у справі №560/6528/22, від 24.05.2023 року по справі №400/2732/22, від 17.10.2023 року у справі №580/1149/23, від 17.10.2023 року у справі №300/338/23.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, враховує вказані висновки Верховного Суду щодо застосування норм права.

Судова колегія дійшла висновку, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений пенсійним органом на виконання судового рішення, з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

Вирішуючи спір, апеляційний суд враховує висновки, викладені Верховним Судом у постанові від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22, в яких вказано, що з огляду на визначені в частині 3 статті 7 КАС України правила, суди у період чинності пунктів 1, 2 постанови №103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, повинні застосовувати Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови Уряду судом), хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році.

Таким чином правові висновки, сформульовані Верховним судом у постанові від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22 є обов'язковими для врахування судом апеляційної інстанції при вирішенні даної справи, предмет спору який є подібним предмету спору у справі №420/2473/22.

З огляду на все вищевикладене колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині відмови зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області у нарахуванні та виплаті з 01.02.2023 року доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів №713.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.

Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2024 року - змінити, виклавши абзац другий та третій резолютивної частини рішення в наступній редакції:

«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті з 01 лютого 2023 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», зменшенні основного розміру пенсії за вислугу років з 71 до 70 відсотків грошового забезпечення, та щодо обмеження максимального розміру пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року з урахуванням розміру пенсії за вислугою років 71 відсотків відповідних сум його грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум».

В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді О.В. Джабурія Н.В. Вербицька