Рішення від 27.06.2024 по справі 211/1962/19

Справа № 211/1962/19

Провадження № 2/211/72/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2024 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі :

головуючого судді - Ткаченко С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Бірж Д.В.,

позивача ОСОБА_1 , його представника ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи» «Криворіжгаз» про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення у порядку захисту прав споживачів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи» «Криворіжгаз» та просить суд визнати незаконним та скасувати рішення діючої комісії відповідача з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму про здійснення донарахування за не облікований об'єм природного газу в частині здійснення йому донарахування за не облікований об'єм природного газу на суму 15 428,00 грн.. В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.20-15 № 2498, між нею та відповідачем було укладено типовий договір постачання природного газу споживачем, умови якого він сумлінно виконує, регулярно сплачуючи послуги за договором у терміни, визначені в рахунках. 23.02.2019 працівниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення від 23.02.2019 № 110, яким нібито встановлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу пошкодження пломб заводу виробника. Однак 18.07.2013 після проведення чергової перевірки газовий лічильник «Галус-4» № 015253 був встановлений в його квартирі та опломбований працівниками АТ «Криворіжгаз». Самовільне розпломбування та втручання в роботу газового лічильника він не допускав, що підтверджується тим, що протягом 2013-2019 років контролери АТ «Криворіжгаз», які здійснювали чергові перевірки показань газових лічильників, жодних порушень не виявили. При цьому працівники відповідача в порушення вимог Кодексу газорозподільних систем склали незаконний акт від 23.02.2019 № 110 без участі незаінтересованих осіб, відео фіксації своїх дій на сертифіковані прилади відеозапису. Його, як споживача природного газу, працівниками ПАТ «Криворіжгаз» було фактично позбавлено права внести зауваження та заперечення до акту, викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Внаслідок цього за результатами розгляду акту про порушення від 23.02.2019 АТ «Криворіжгаз» було прийняте незаконне рішення про донарахування не облікованого об'єму та обсягу природного газу за період з 23.02.2018 по 23.02.2019, що складає 15 428,00 грн. Тому наполягає на задоволенні вимог.

В ході розгляду справи позивач ОСОБА_4 вимоги позову уточнив та в редакції позову від 29.10.2019 просив суд визнати незаконним акт АТ «ОГС «Криворіжгаз» про порушення № 110 від 23.02.2019, про встановлення факту несанкціонованого відбору природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , визнати незаконним акт АТ «ОГС «Криворіжгаз» № 967 від 27.02.2019 про встановлення факту несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що розташований в його домоволодінні, як побутового споживача природного газу, визнавши також незаконним та скасувати рішення діючої комісії відповідача з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму про здійснення нарахування природного газу побутовому споживачу від 12.03.2019 в частині здійснення йому донарахування за не облікований об'єм природного газу на суму 15 428,00 грн., визнавши незаконним вимогу АТ «ОГС «Криворіжгаз» з оплати експертизи лічильника газу у сумі 3 035,36 грн. та податку на додану вартість 505,89 грн. згідно акту про надання послуг від 27.02.2019. Доповнено, що акт про порушення АТ «Криворіжгаз» від 23.02.2019 № 110 повністю не відповідає формі, встановленій додатком 1 до Положення про проведення експертизи лічильників газу від 27.12.2005 № 619 та завчасно без проведення експертизи лічильника встановлює факти прошень в роботі лічильника газу. Це свідчить про упередженість та перевищення службових повноважень працівників АТ «Криворіжгаз» при складанні акту № 110 в частині встановлення порушень Кодексу газорозподільних систем, які можуть бути встановлені тільки шляхом проведення спеціальної експертизи. Крім того, в технічному паспорті належного йому лічильника вказано наступну модель «Gallus-2000 G4» заводський номер № НОМЕР_1 , натомість в акті відповідача від 27.02.2019 № 967 експертизи ЗВТ та пломб вказано наступні дані: модель «Галлус G4», 2006 року випуску. В довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 27.02.2019 № Т-ДН-687/19 вказано наступну модель газового лічильника «Gallus G4». Данні нетотожності свідчать про те, що 27.02.2019 працівниками АТ «Криворіжгаз» була проведена фіктивна експертиза неналежного йому лічильника газу, до якого він не має жодного юридичного відношення. Фактично працівниками АТ «Криворіжгаз» було здійснено несанкціоноване розпломбування пакету з його газовим лічильником «Gallus-2000 G4» заводський номер № НОМЕР_1 ; заміни в пакеті до проведення експертизи лічильника належного йому справного газового лічильника «Gallus-2000 G4» на належний невстановленій особі пошкоджений газовий лічильник «Gallus G4» або «Gallus-4». Тому у нього є усі підстави вважати акт експертизи ЗВТ та пломб від 27.02.2019 № 967, що був складений комісією АТ «Криворіжгаз» незаконним та таким, що не може породжувати будь-які юридичні наслідки для нього і просить задовольнити вимоги.

Ухвалою суду від 03 травня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_4 та його представник ОСОБА_2 вимоги позову підтримали з підстав, викладених в тексті позовної заяви.

Представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала з підстав, викладених у відзиві на позов.

В обґрунтування відзиву зазначено, що позивач є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , де встановлено лічильник газу «Галлус» тип G-4, заводський номер 1523240. Працівниками АТ «Криворіжгаз» 23.02.2019 за адресою домоволодіння відповідача по АДРЕСА_1 було складено акт про порушення № 110 від 23.02.2019. Так, було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем п. 7 частини 9 розділу Х пп. 3 п. 1 гл. 2 розділу ХІ - несанкціоноване втручання в роботу лічильника шляхом пошкодження пломб заводу виробника. Зазначено, що присутність та підписання акту незаінтересованими особами чи проведення відео фіксації є обов'язковим виключно у випадках, якщо споживач відмовляється від підписання акту про порушення. У той же час акт про порушення № 110 від 23.02.2019 був підписаний позивачем особисто, що підтверджується актом про порушення та не заперечується самим позивачем. Сертифікація засобів, на які здійснюється відео фіксація, не передбачена жодним нормативно-правовим актом, який регулює порядок складання актів про порушення оператором ГРМ. При цьому позивачем внесено в акт про порушення № 110 від 23.02.2019 відповідні зауваження, які засвідчені його особистим підписом із зазначенням дати їх внесення. На засіданні комісії, що відбулось 07.03.2019 за участі споживача, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення та виконано донарахування не облікованих об'ємів природного газу за період з 23.02.2018 по 23.02.2019 (за 12 місяців) на загальну суму 15 428,00 грн. (50% від розрахованих відповідно до п. 1 глави 3 розділу 11 Кодексу об'ємів). Актом експертизи № 967 від 27.02.2019 комісією було підтверджено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника позивача, що здійснено прихованими заходами. Тому оскільки позивач зобов'язаний забезпечувати цілісність та збереження пломб та/або засобу вимірювальної техніки, не допускаючи самовільних дій, як зі свого боку, так і з боку сторонніх осіб, просить відмовити у задоволенні вимог.

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснила, що вона як член комісії з проведення експертизи лічильника, приймала участь при складанні Акту № 967 експертизи лічильника газу від 27.02.2019 року як старший менеджер, також була головою комісії при складанні протоколу № 18 від 07.03.2019 року з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу та споживачу, що не є побутовим. При проведенні експертизи перевірявся газовий лічильник типу Галус G-4, 2006 року випуску з заводським номером U01523240, відповідно до Кодексу газорозподільних систем. В ході проведення експертизи даного газового лічильника було виявлено невідповідність пломби, тобто пломба підроблювалась. При проведені дослідження спочатку перевіряється цілісність сейф - пакету з лічильником, в даному випадку сейф - пакет був цілий, далі дістається лічильник і всі члени комісії оглядають його на наявність пошкоджень чи втручання, при цьому лічильник фотографується, потім член комісії, який має дозвіл, проводить розбирання лічильника та всі члени комісії проводять його детальний огляд, всі пломби з веху та знизу звіряються з листом заводу виробника і з відтисками по кожному типу лічильника. Свідок ОСОБА_6 пояснив, що працює інженером-метрологом в «Кривбасстандарметрології». 27.02.2019 року у складі комісії, було проведено експертизу лічильника газу Галус-4, 2006 року випуску та в ході дослідження було встановлено втручання. В ході повірки даного лічильника та визначенні метрологічних характеристик, було встановлено, що пломба заводу виробника не відповідає вимогам. Так було виявлено сліди розсвердління, подряпини, як зовні так і в середині, біля місця де встановлена пломба, наявні сліди, подряпини, коли технік вийняв пломбу, то було виявлено місце розсвердління, тобто пломба знімалася, також відрізняється відбиток повірочного тавра, у самому лічильному механізмі наявні сліди та подряпини, про що було зроблено висновок по експертизі.

Свідок ОСОБА_7 пояснив, що працює у службі по зняттю, установці газових лічильників AT «Криворіжгаз», в 2019 році приїздив з перевіркою лічильника до позивача та під час огляду лічильника у нього виникли сумніви щодо пломби заводу виробника даного лічильника у зв'язку із чим лічильник було знято та запаковано в спеціальний сейф-пакет, для його подальшого направлення на дослідження у лабораторію, про що ним 23.02.2019 року було складено акт порушення № 110 та протокол про зняття лічильника на перевірку. Також свідок зазначив, що акт про порушення ним було заповнено на підставі каталогу, тобто акт було заповнено, як він заповнює завжди.

Суд, вислухавши учасників процесу, свідків, дослідивши матеріали справи, дійшов до таких висновків.

Спірні правовідносини врегульовані Цивільним кодексом України, Законом України «Про захист прав споживачів», а також Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2016 року № 2494, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, встановлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року № 619 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.01.2006 року за № 53/11927.

Кодексом газорозподільних систем визначені наступні поняття: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання; пошкодження ЗВТ/лічильника газу механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання; пошкодження пломб, відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування визначені главою 2 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем. Зокрема п.3 цієї глави зазначено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Як встановлено судом та не оспорюється учасниками процесу, позивач ОСОБА_4 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .

23 лютого 2019 року представниками АТ «Криворіжгаз» за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, м. Кривий Ріг, вул. Вольтера, буд.15, було складено акт про порушення № 110, яким встановлено порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем: «несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу шляхом пошкодження пломб заводу виробника»

23 лютого 2019 за адресою проживання ОСОБА_4 представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт № 234 про демонтаж лічильника газу Галус-4 заводський номер 01523240 для проведення експертизи.

23 лютого 2019 представниками оператора ГРМ складено протокол № 234 щодо направлення лічильника на експертизу, відповідно до якого за результатами перевірки встановлено: 1. Наявність цілісність пломби заводу виробника лічильника або Держстандарту України - пломби не відповідають стандартам. 2. Наявність та цілісність пломб ПАТ «Криворіжгаз» - пломба наявна, 3. Перевірка роботи лічильника на мінімальній витраті - працює. В графі докладний опис порушень зазначено «пломба заводу виробника не відповідає стандартам».

Актом № 967 від 27 лютого 2019 проведено експертизу лічильника газу марки Галлус-4 завод. № U01523240 відповідно до змісту якого виявлено порушення, (які зафіксовані фотозйомкою): «свинцева наявна пломба підробка - не відповідає зразкам. На суматорі відлікового механізму всередині у кутах наявні сліди оплавлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних коліс наявні подряпини. Суматор та біндекс відлікового механізму у місці встановлення пломби наявні сліди розсвердлення. Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу, зроблені прихованими заходами та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до експлуатації».

Експертиза проведена в присутності споживача ОСОБА_8 , який від підпису відмовився, вказавши, що все написане - брехня. В акті експертизи зазначена цілісність пломби на упаковці (сейф пакету) № UA00111796, який був опломбований під час демонтажу лічильника газу для проведення експертизи.

За результатами розгляду акту про порушення № 110 від 23.02.2019 на засіданні комісії за участі позивача прийнято рішення про задоволення акту та часткового виконання донарахування не облікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості у розмірі 50% від розрахунку за період з 23.02.2018 по 23.02.2019, що складає 15 428,00 грн., 1363,1 куб.м.

Відповідно до пунктів 2, 3 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини; забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.

Згідно з пунктом 3 частини другої, частини третьої статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина перша, пункти 2, 5, 7 частини другої статті 59 Закону «Про ринок природного газу»).

Кодексом ГРМ, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, визначано взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначено правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Згідно з положеннями, визначеними пунктами 4-6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, споживач відповідає за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр).

Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.

У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Положення пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГС визначають види порушень споживача внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, до яких, зокрема, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ надано визначення такого поняття, як пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових.

Кодекс ГРМ розмежовує такі види порушень, як «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу» та «пошкодження ЗВТ/лічильника газу».

Так, для кваліфікації виявленого порушення, саме як «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу» необхідна наявність цілого складу факторів.

Відповідно до глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу» відноситься до порушень, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та, внаслідок яких, здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу (пункт 1 вказаної глави розділу ХІ).

Натомість, «порушення цілісності та місцезнаходження пломб та цілісності заводського та повірочного тавра на ЗВТ, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно» належить до порушень за умови несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ.

При порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, процедура щодо визначення необлікованих об'ємів природного газу або зміни їх режиму нарахування не застосовується (пункт 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ).

Згідно із пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване відновлення газоспоживання; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Положення наведеного пункту прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

Аналогічні правові висновки викладено у постановах Верховного Суду від 14 червня 2018 року у справі № 916/1656/17, від 14 лютого 2018 року у справі № 155/1314/15-ц та від 2 квітня 2019 року у справі № 903/885/17, де зазначено, що для висновку про несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу необхідним є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). За відсутності однієї із вказаних обставин твердження про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ /лічильника газу та донарахування об'єму газу є необґрунтованим.

Згідно частини першої статті 83 ЦПК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження (пункти 1 та 2 частини першої статті 264 ЦПК України).

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 04 квітня 2019 року у справі № 535/868/18 (провадження № 61-2151св19) вказано, що: «відмовляючи у задоволенні позову ПАТ «Полтавагаз», суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, встановивши повно та всебічно обставини справи, дослідивши, врахувавши та надавши оцінку всім поданим сторонами доказам за своїм внутрішнім переконанням на предмет їх належності, достовірності та достатності, обґрунтованого виходив із того, що позивач не довів достатніми та допустимими доказами факт вчинення відповідачем правопорушення на ринку природного газу щодо несанкціонованого відбору природного газу, пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра лічильника газу, що впливає на результати вимірювання, або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (тобто знаходяться у причинно-наслідковому зв'язку). Суди попередніх інстанцій вірно вказали, що перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування здійснюється у випадку доведеності пошкодження лічильника газу або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, але ПАТ «Полтавагаз» не доведено вчинення відповідачем таких дій, зокрема, актом експертизи лічильника газу від 02 березня 2018 року № 10608 встановлено факт зупинки відлікового механізму при дії спрямованого магнітного поля, однак не доведено та не встановлено факту впливу стороннього фактору на результати вимірювання або викривлення даних обліку природного газ».

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 24 жовтня 2018 року у справі № 914/2384/17 вказано, що: «відповідно до абз.3 п.1 розділу 2 глави ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (у тому числі, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Проаналізувавши зміст вказаного положення, слід констатувати правильність висновку суду першої інстанції про те, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, наявності наскрізного отвору у корпусі лічильника споживача, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). Висновок суду апеляційної інстанції про те, що самі по собі отвори є втручанням у роботу лічильника, які є аналогічними зриву пломби та не потребують проведення відповідної експертизи, не ґрунтуються на нормах права та здійснений внаслідок вільного помилкового тлумачення зазначених вище положень законодавства».

Отже, споживач послуг не несе відповідальності за пошкодження лічильника газу, у разі, якщо доведе відсутність його вини у цьому, оскільки ці правові принципи не суперечать вказаним вище нормам матеріального права.

Факт втручання споживача в роботу приладів обліку, у разі невизнання цього споживачем, обов'язково має бути підтверджений експертизою.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 11 липня 2018 року у справі № 336/6535/16-ц.

Згідно з підпунктом 3.1.3 пункту 3.1 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року № 619 (далі - Положення), лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації, зокрема: ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника.

В пунктах 3.2 - 3.3 Положення зазначено, що у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації.

Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.

Відшкодування збитків здійснюється згідно з Порядком відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання.

У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.

При наявності акта про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов'язана протягом трьох робочих днів у містах та п'яти робочих днів у сільській місцевості віддати реєстрації заяви або акта про виявлені порушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу.

Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.

У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.

Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи.

У разі демонтажу лічильника газу на підставі акта про виявлені порушення на період проведення експертизи газопостачальна (газотранспортна) організація при демонтажі лічильника газу зобов'язана безкоштовно встановити на його місце лічильник газу з власного обмінного фонду.

Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.

Експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу.

При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або вповноваженої ним особи.

Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.

Залежно від результатів експертизи до акта експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99.

Зі справи вбачається, що, згідно акту № 967 від 27 лютого 2019 експертизи лічильника газу марки Галлус-4 завод. № U01523240 виявлено: «свинцева наявна пломба підробка - не відповідає зразкам. На суматорі відлікового механізму всередині у кутах наявні сліди оплавлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних коліс наявні подряпини. Суматор та біндекс відлікового механізму у місці встановлення пломби наявні сліди розсвердлення. Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу, зроблені прихованими заходами та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до експлуатації».

Між тим, беззаперечних підтверджень втручання споживача ОСОБА_4 у роботу лічильника не встановлено, АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» не надано суду доказів того, що саме невідповідність пломби заводу-виробника нормативній документації вплинула на роботу або конструкцію чи складові конструкції ЗВТ, та саме внаслідок її невідповідності нормативній документації витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковувалася (обліковувалася частково чи з порушенням законодавства) та призвело до викривлення даних обліку природного газу. Проведеною експертизою не встановлено, як саме та обставина, що свинцева наявна пломба підробка та не відповідає зразкам; на суматорі відлікового механізму всередині у кутах наявні сліди оплавлення; на біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних коліс наявні подряпини та Суматор і біндекс відлікового механізму у місці встановлення пломби наявні сліди розсвердлення - вплинуло на роботу лічильника, з огляду на що суд критично відноситься до висновків, які викладені у акті експертизи лічильника газу.

До того ж, згідно довідки КП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-687/19 від 27.02.2019, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам щодо рекомендацій Р-50-071-98 . Лічильник непридатний до використання. Пломба зводу виробника не відповідає вимогам ЕД, однак указаний доказ не дає змоги ідентифікувати винну особу, яка могла б своїми умисними діями призвести до невідповідності пломби заводу-виробника. Похибки у роботі лічильника відсутні.

Матеріалами справи не підтверджено, що під час проведення експертного дослідження було встановлено та досліджувалося питання можливості вчинення конкретних дій з метою викривлення даних обліку природного газу. Висновком експертного дослідження несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ не підтверджено.

За відсутності обов'язкового елементу складу правопорушення, факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ не доведений.

Донарахування ціни необлікованого об'єму газу не є штрафними санкціями, а витратами за використаний, але несплачений газ. Підставами для здійснення донарахування ціни необлікованого газу має бути встановлений факт, що газ дійсно не обліковувався та оплата за його використання не проводилась.

Факту умисного ушкодження лічильника не встановлено, а припущення АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», що пошкодження дозволяє впливати на роботу облікового механізму не є беззаперечним доказом такого впливу з боку позивача.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що підставами для покладення на споживача газу відповідальності за несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, є сукупність складових умов, які полягають у такому: самовільне несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника; витрати (споживання) не облікованого об'єму природного газу, тоді як АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» не надав належних, достатніх та допустимих доказів на підтвердження наявності такого порушення як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, у зв'язку з чим заявлені вимоги підлягають задоволенню.

Згідно частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів», судові витрати покладаються на відповідача за три вимоги немайнового характеру.

Керуючись статтями 625, 714 ЦК України, розділів 1, 6,10,11 Кодексу газорозподільних систем, статями 10, 12,13, 141, 263, 265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_4 про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (днарахування) або зміну режиму нарахування природного газу у порядку захисту прав споживачів - повністю.

Визнати незаконним акт Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи» «Криворіжгаз» про порушення № 110 від 23.02.2019, про встановлення факту несанкціонованого відбору природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати незаконним акт Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи» «Криворіжгаз» № 967 від 27.02.2019 про встановлення факту несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що розташований за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Вольтера, буд.15, як побутового споживача природного газу.

Визнавши незаконним та скасувати рішення діючої комісії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи» «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму про здійснення нарахування природного газу побутовому споживачу від 12.03.2019 в частині здійснення ОСОБА_4 донарахування за не облікований об'єм природного газу на суму 15 428,00 грн.

Визнавши незаконним вимогу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи» «Криворіжгаз» з оплати експертизи лічильника газу у сумі 3 035,36 грн. та податку на додану вартість 505,89 грн. згідно акту про надання послуг від 27.02.2019.

Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» (код ЄДРПОУ 03341397, юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1) на користь держави судовий збір у сумі 2296 (дві тисячі двісті дев'яносто шість) гривень 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: С. В. Ткаченко

Повний текст рішення складено 12 07 2024