Рішення від 06.06.2024 по справі 921/210/24

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06 червня 2024 року м. ТернопільСправа № 921/210/24

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Боровця Я.Я.

за участю секретаря судового засідання Крутіної Ю.С.

Розглянув справу в порядку загального провадження

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор", проспект Юності, 39, с. Павлів, Червоноградський район, Львівська область

до відповідача Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Чортківське лісове господарство" ДП "Ліси України", вул. Шевченка, 42, м. Чортків, Чортківський район, Тернопільська область

про спонукання виконати певні дії

За участю учасників судового процесу:

від позивача: Кулініч Т.М. - адвокат,

від відповідача: Мартищук Л.П. - адвокат.

Судові процедури.

Судом роз'яснено форму і стадії судового провадження, що здійснюється у межах даної справи згідно до вимог ГПК України.

Фіксування судового засідання технічними засобами здійснюється відповідно до статті 222 ГПК України.

Заяв про відвід (самовідвід) судді та секретаря судового засідання з підстав, визначених ст. ст. 35-37 ГПК України не надходило.

Суть справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Чортківське лісове господарство" ДП "Ліси України" про зобов"язання вчинити певні дії - видати спеціальний дозвіл (лісорубний квиток) на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників на земельній ділянці площею 0,9774 га та провести вирубування дерев та чагарників.

Відкриття провадження у справі.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 05.04.2024, для розгляду справи №921/210/24 визначено суддю Боровця Я.Я.

Ухвалою суду від 10.04.2024 позовну заяву (вх. №240 від 05.04.2024) Товариства з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" залишено без руху, на підставі статті 174 ГПК України, для надання можливості позивачу усунути недоліки позовної заяви.

18.04.2024 на адресу Господарського суду Тернопільської області надійшла заява про усунення недоліків ( вх. №3120), зі змісту якої вбачається, що позивачем усунуто недоліки позовної заяви, які визначено в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 10.04.2024.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 23.04.2024 відкрито провадження у справі №921/210/24 за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 16.05.2024.

Розгляд справи здійснювався за правилами загального позовного провадження.

Підготовче провадження.

Підготовче засідання вперше призначено на 16.05.2024.

Ухвалою суду від 15.05.2024 підготовче засідання призначено на 22.05.2024 з підстав, викладених в ній.

Ухвалою суду від 22.05.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу №921/210/24 до судового розгляду по суті на 06.06.2024.

Розгляд справи по суті.

У судовому засіданні - 06.06.2024 розпочато розгляд справи по суті.

При розгляді справи по суті, суд з'ясував обставини справи, дослідив докази у справі, заслухав обґрунтування позовних вимог представника позивача, його вступне та заключне слово та заперечення представника відповідача, його вступне та заключне слово.

У судовому засіданні 06.06.2024, після з'ясування обставин справи та дослідження доказів у справі, суд, після виходу із нарадчої кімнати, оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Аргументи сторін

Правова позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем порушено умови договору про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022.

Також вказує, що відповідачем не видано спеціальний дозвіл (лісорубний квиток) на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників на земельній ділянці площею 0,9774 га та проведення вирубування дерев та чагарників, дані дії суперечать нормам чинного законодавства.

В якості правових підстав позову позивач зазначає, зокрема статті Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Земельного кодексу України та Лісового кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просить суд позов задоволити.

Заперечення відповідача.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо позову з підстав, викладених у відзиві ( вх. № 3623 від 07.05.2024), просить суд у задволенні позову відмовити. Зокрема, вказує, що на даний час підприємство працює в умовах воєнного стану, виконуючи мобілізаційне замовлення. Багато працівників підприємства мобілізовані до Збройних Сил України , у зв"язку з чим не має об"єктивної можливості видати спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників та провести відповідні роботи.

Фактичні обставини, встановлені судом.

24 березня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" отримало технічні умови на зовнішнє газопостачання (приєднання та підключення) об'єкту Товариства - газоспоживаючого обладнання цукрового заводу ТзОВ "Радехівський цукор" (Чортківський підрозділ) до магістрального газопроводу (МГ) "Союз" в районі смт. Заводське Чортківського району Тернопільської області, з максимальною заявленою потужністю в місці приєднання 15 тис.н.м3/год та максимальним вихідним тиском газу 1,5 МПа, видані Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", для здійснення планованої діяльності з нового будівництва газопроводу до газоспоживаючого обладнання цукрового заводу ТзОВ "Радехівський цукор" (Чортківський підрозділ).

Управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації проведено оцінку впливу на довкілля, за результатами якої складено Висновок з оцінки впливу на довкілля від 03.12.2020.

У зазначеному Висновку наведено екологічні умови провадження планованої діяльності (п.1.1. Висновку), зокрема: - дотримання вимог Земельного та Лісового кодексів України; - вирубку дерев проводити на підставі матеріалів відведення лісових насаджень в рубку та лісорубних квитків; - при прокладанні магістрального газопроводу на землях лісового фонду дотримання ширини будівельної смуги в межах 20 метрів, тощо .

26 лютого 2021 року Відділом містобудування та архітектури та житлово-комунального господарства Чортківської районної державної адміністрації затверджено Містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва, реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва MU01:5386-5588-9116-5303, про що свідчить наказ №2-од "Про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об"єкта будівництва".

В п.3 Містобудівних умов та обмежень наведено перелік земельних ділянок, на яких передбачено будівництво газопроводу, в тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 6125588000:01:001:3050, площа 33,04 га, цільове призначення: 09.01 для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, постійним користувачем якої є ДП "Чортківське лісове господарство".

В 2022 році проектантом ТОВ "НОРДІК-БУД" був розроблений робочий проект "Нове будівництво газопроводу до газоспоживаючого обладнання цукрового заводу ТзОВ "Радехівський цукор" (Чортківський підрозділ) на землях Заводської селищної ОТГ Чортківського району Тернопільської області. Зовнішнє газопостачання".

Державним підприємством "Укрдержбудекспертиза" проведено оцінку проекту "Нове будівництво газопроводу до газоспоживаючого обладнання цукрового заводу ТзОВ "Радехівський цукор" (Чортківський підрозділ) на землях Заводської селищної ОТГ Чортківського району Тернопільської області. Зовнішнє газопостачання" та видано Експертний звіт (позитивний) від 31.08.2022 за № 14-0054/01-21.

21 жовтня 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" отримало дозвіл на виконання будівельних робіт, виданий Державною інспекцією архітектури та містобудування України.

Як зазначає позивач, траса газопроводу слідує по землях лісового фонду (Колиндянське лісництво, ДП Чортківське лісове господарство). Такою земельною ділянкою є земельна ділянка з кадастровим номером 6125588000:01:001:3050, площа 33,04 га, цільове призначення: 09.01 для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, постійним користувачем якої є ДП "Чортківське лісове господарство".

В 2021 році ТОВ "Права на землю" розроблена технічна документація із землеустрою, кадастровий номер 6125588000:01:001:3050, Користувач: ДП "Чортківське лісове господарство", Сервітуарій: ТОВ "Радехівський цукор". Даною технічною документацією із землеустрою, на підставі статті 124-1 Земельного кодексу України, завдання на розробку документації із землеустрою, передбачено встановити межі частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту ТОВ "Радехівський цукор", площею 1,9485 га, яка знаходиться на території Угринської сільської ради Чортківського району Тернопільської області (за межами населеного пункту). Земельний сервітут встановлюється на право прокладання та експлуатації ліній електропередач, зв'язку, трубопроводів, інших ліній комунікацій - 07.03.

14 лютого 2022 року між ТзОВ "Радехівський цукор", як Сервітуарій та ДП "Чортківське лісове господарство", як Землекористувач укладено договір про встановлення земельного сервітуту відповідно до умов якого Землекористувач надає Сервітуарію невиключне право обмеженого користування частиною земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту на території Заводської територіальної громади Чортківського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125588000:01:001:3050, що перебуває в постійному користуванні ДП "Чортківське лісове господарство" з метою прокладання (розміщення) та експлуатації лінійних об'єктів трубопровідного транспорту (приєднання та підключення зовнішнього газопостачання до магістрального газопроводу "Союз") в строк до 31.12.2022 (п.1.1 Договору).

Земельний сервітут встановлюється на частину земельної ділянки площею 1,9485 га відповідно до плану меж земельного сервітуту, який є невід'ємною частиною цього Договору (п.1.2 Договору).

Використання лісових ресурсів, в тому числі проведення рубки дерев , здійснюється відповідно до Лісового кодексу України та за умови комісійного вирішення питання та наявності письмового дозволу на вирубку дерев Тернопільської ОДА ( п.1.3 Договору).

Пунктом 2.2 Договору визначено, що Землекористувач зобов"язаний не перешкоджати Сервітуарію у праві обмеженого користування земельною ділянкою, на якій встановлено земельний сервітут. На основі отриманих Сервітурієм дозволів провести вирубку дерев у смузі відводу газового трубопроводу на частині земельної ділянки з кадастровим номером 6125588000:01:001:3050 площею 1,9485 га.

Право земельного сервітуту зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 17.02.2022, реєстраційний номер об"єкта нерухомого майна 2231414661255.

21.10.2022 між ТзОВ "Радехівський цукор", як Сервітуарій та ДП "Чортківське лісове господарство", як Землекористувач укладено та підписано додаткову угоду №1 до Договору про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022, якою сторони погодили п.1.1 Договору викласти в наступній редакції: " 1.1 Землекористувач надає Сервітуарію невиключне право обмеженого користування частиною земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту на території Заводської територіальної громади Чортківського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125588000:01:001:3050, що перебуває в постійному користуванні ДП "Чортківське лісове господарство" з метою прокладання (розміщення) та експлуатації лінійних об'єктів трубопровідного транспорту (приєднання та підключення зовнішнього газопостачання до магістрального газопроводу "Союз") в строк до 31.12.2027 включно". Також, погодили п.5.1 Договору викласти в наступній редакції: "5.1 Цей Договір набирає чинності з дати державної реєстрації земельного сервітуту та діє до 31.12.2027 включно".

Продовження строку земельного сервітуту до 31.12.2027, який встановлений Додатковою угодою № 1 від 21.10.2022 до Договору про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022, зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 26.12.2022.

24.03.2023 між Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" в особі філії "Чортківське лісове господарство " (Землекористувач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" (Сервітуарій) укладено та підписано Додаткову угоду №2 до Договору про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022 та про внесення змін до Додаткової угоди №1 до Договору про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022 укладеної 21.10.2022 , якою внесли зміни в частині найменування Землекористувача, у зв"язку з реорганізацією ДП "Чортківське лісове господарство" правонаступником прав та обов"язків якого є Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі філії "Чортківське лісове господарство ".

Відповідні зміни внесені до Державного реєстру речових прав, про що свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав від 05.04.2023.

Сторонами погоджено, що план меж земельного сервітуту встановлений у технічній документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту.

Позивач зазначає, що 31 липня 2023 року для розчистки будівельної смуги від дерев та кущів площею 0,9711 га відповідачем оформлено спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників - лісорубний квиток ТЕ 008301.

У серпні-вересні 2023 року відповідачем проведено вирубування дерев та чагарників на земельній ділянці площею 0,9711 га для розчистки будівельної смуги шириною 10 м.

В межах будівельної смуги підрядником ТОВ "Інженерно-технічний центр Рембудсервіс" виконано підрядні роботи та прокладено трубопровід, про що свідчать Акти приймання виконаних будівельних робіт та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати.

З метою виконання умов Договору з врахуванням Додаткових угод, 01.11.2023, ТзОВ "Радехівський цукор" звернулося з листом/вимогою за № 757 до Філії "Чортківське лісове господарство" з проханням невідкладно провести вирубку дерев та чагарників в межах охоронної зони магістрального газопроводу DN100 І класу, який прокладено через земельну ділянку з кадастровим номером 6125588000:01:001:3050, постійним землекористувачем якої є філія, згідно вимог будівельного проекту: до 10 метрів від осі трубопроводу з кожного боку (площа розширення становитиме 0,9774 га).

01.12.2023 та 22.03.2024 ТзОВ "Радехівський цукор" зверталося з листами/вимогами відповідно № 812 та № 205 до Філії "Чортківське лісове господарство" ДП "Ліси України" з вимогою щодо розгляду звернення щодо вирубування дерев і чагарників та видати спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників на площі 0,9774 га, правовою підставою якого є договір про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022 із додатковими угодами № 1 від 21.10.2022 та № 2 від 24.03.2023, в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6125588000:01:001:3050, постійним землекористувачем якої є Філія "Чортківське лісове господарство".

Вказані вимоги відповідачем залишено без відповіді та без задоволення .

Також позивач вказує, що ТзОВ "Радехівський цукор", на виконання вимог ст.ст. 156, 157 Земельного кодексу України, Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284, Порядку визначення втрат лісогосподарського виробництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2023 № 588, здійснило відшкодування збитків та лісогосподарських втрат згідно отриманих розрахунків, що підтверджується платіжними інструкціями № 1С5592 від 21.03.2024 на суму 58 155,00 грн, № 1С5595 від 21.03.2024 на суму 339 180,64 грн.

Як вважає позивач, що невиконання зобов'язань відповідачем щодо оформлення лісорубного квитка та проведення вирубки дерев та чагарників на виділеній лісовій ділянці унеможливлює реалізацію будівельного проєкту позивача, в рамках якого останнім отримано всі необхідні дозвільні документи, та зумовлює в майбутньому покладення на відповідача додаткового фінансового тягаря у вигляді відшкодування вартості понесених збитків на розробку проектної документації на будівництво, землевпорядної документації на право користування земельними ділянками, вартості проведених будівельних робіт на прокладання трубопроводу та інших супутніх витрат, загальна вартість яких сягає десятки мільйонів гривень.

Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв"язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Норми права, які застосував суд.

Мотивована оцінка судом.

Всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши у сукупності усі докази, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

За змістом статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ст. 16 Цивільного кодексу України.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Тобто, право на судовий захист у суб'єкта господарювання виникає у разі порушення або оспорювання його права або охоронюваного законом інтересу.

Статтею 175 Господарського кодексу України визначено, що майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Як визначено статтею 11 Цивільного кодексу України та статтею 174 Господарського кодексу України, що господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно статті 509 Цивільного кодексу України та статті 173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

До виконання господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України (стаття 193 Господарського кодексу України).

У відповідності до частини 1 статті 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (стаття 204 Цивільного кодексу України).

Із змісту частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України випливає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Стаття 627 Цивільного кодексу України закріплює свободу договору, тобто відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд та за погодженням сторін, та умов, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (стаття 628 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 7 статті 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами ( стаття 629 Цивільного кодексу України).

Статтею 2 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу. Земельні відносини, що виникають при наданні та використанні земельних ділянок для розміщення об'єктів енергетики, встановлення та дотримання правового режиму земель спеціальних зон об'єктів енергетики, у тому числі на підставі договорів про встановлення земельних сервітутів на таких земельних ділянках, регулюються цим Кодексом (стаття 3 Земельного кодексу України).

Стаття 98 Земельного кодексу України зазначає, що право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки чи іншої заінтересованої особи на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).

Правовідносини сторін виникли на підставі договору про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022, укладений між ТзОВ "Радехівський цукор", як Сервітуарій/позивач та ДП "Чортківське лісове господарство", як Землекористувач/відповідач відповідно до умов якого Землекористувач надає Сервітуарію невиключне право обмеженого користування частиною земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту на території Заводської територіальної громади Чортківського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125588000:01:001:3050, що перебуває в постійному користуванні ДП "Чортківське лісове господарство" з метою прокладання (розміщення) та експлуатації лінійних об'єктів трубопровідного транспорту (приєднання та підключення зовнішнього газопостачання до магістрального газопроводу "Союз") в строк до 31.12.2022 (п.1.1 Договору).

Земельний сервітут встановлюється на частину земельної ділянки площею 1,9485 га відповідно до плану меж земельного сервітуту, який є невід'ємною частиною цього Договору (п.1.2 Договору).

Використання лісових ресурсів, в тому числі проведення рубки дерев , здійснюється відповідно до Лісового кодексу України та за умови комісійного вирішення питання та наявності письмового дозволу на вирубку дерев Тернопільської ОДА ( п.1.3 Договору).

Пунктом 2.2 Договору визначено, що Землекористувач зобов"язаний не перешкоджати Сервітуарію у праві обмеженого користування земельною ділянкою, на якій встановлено земельний сервітут. На основі отриманих Сервітурієм дозволів провести вирубку дерев у смузі відводу газового трубопроводу на частині земельної ділянки з кадастровим номером 6125588000:01:001:3050 площею 1,9485 га.

Вказаний Договір підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений відтисками печаток юридичних осіб.

Право земельного сервітуту зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 17.02.2022, реєстраційний номер об"єкта нерухомого майна 2231414661255.

21.10.2022 між ТзОВ "Радехівський цукор", як Сервітуарій та ДП "Чортківське лісове господарство", як Землекористувач укладено та підписано додаткову угоду №1 до Договору про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022, якою сторони погодили п.1.1 Договору викласти в наступній редакції: " 1.1 Землекористувач надає Сервітуарію невиключне право обмеженого користування частиною земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту на території Заводської територіальної громади Чортківського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125588000:01:001:3050, що перебуває в постійному користуванні ДП "Чортківське лісове господарство" з метою прокладання (розміщення) та експлуатації лінійних об'єктів трубопровідного транспорту (приєднання та підключення зовнішнього газопостачання до магістрального газопроводу "Союз") в строк до 31.12.2027 включно". Також, погодили п.5.1 Договору викласти в наступній редакції: "5.1 Цей Договір набирає чинності з дати державної реєстрації земельного сервітуту та діє до 31.12.2027 включно".

Продовження строку земельного сервітуту до 31.12.2027, який встановлений Додатковою угодою № 1 від 21.10.2022 до Договору про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022, зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 26.12.2022.

24.03.2023 між Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" в особі філії "Чортківське лісове господарство " (Землекористувач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" (Сервітуарій) укладено та підписано Додаткову угоду №2 до Договору про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022 та про внесення змін до Додаткової угоди №1 до Договору про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022 укладеної 21.10.2022 , якою внесли зміни в частині найменування Землекористувача, у зв"язку з реорганізацією ДП "Чортківське лісове господарство" правонаступником прав та обов"язків якого є Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі філії "Чортківське лісове господарство ".

Відповідні зміни внесені до Державного реєстру речових прав, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав від 05.04.2023.

Судом встановлено, що Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" є правонаступником прав та обов"язків Державного підприємства "Чортківське лісове господарство" на підставі наказу Державного агентства лісових ресурсів України №840 "Про припинення державного підприємства "Чортківське лісове господарство"".

Згідно Положення про філію "Чортківське лісове господарство "Держаного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" , Філія "Чортківське лісове господарство "Держаного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" є відокремленим підрозділом Держаного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" ( п.1.1 Положення).

Положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Аналогічне положення містить стаття 193 Господарського кодексу України.

Згідно зі статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Отже, однією із основних умовою виконання зобов'язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов'язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов'язання. Строк (термін) виконання зобов'язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.

Так, 01.12.2023 та 22.03.2024 ТзОВ "Радехівський цукор" зверталося з листами/вимогами відповідно № 812 та № 205 до Філії "Чортківське лісове господарство" ДП "Ліси України" з вимогою щодо розгляду звернення щодо вирубування дерев і чагарників та видати спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників на площі 0,9774 га, правовою підставою якого є договір про встановлення земельного сервітуту від 14.02.2022 із додатковими угодами № 1 від 21.10.2022 та № 2 від 24.03.2023, в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6125588000:01:001:3050, постійним землекористувачем якої є Філія "Чортківське лісове господарство".

Вказані вимоги відповідачем залишено без відповіді та без задоволення .

Доказів, які б підтверджували виконання умов Договору матеріали справи не містять.

Підстави припинення зобов'язання передбачені ст.ст. 202 - 205 ГК України, ст.ст. 599 - 601, 604 - 609 ЦК України, зокрема за ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Належним виконанням зобов'язання є виконання, прийняте кредитором, у результаті якого припиняються права та обов'язки сторін зобов'язання.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Слід зазначити, що 31 липня 2023 року для розчистки будівельної смуги від дерев та кущів площею 0,9711 га відповідачем оформлено спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників - лісорубний квиток ТЕ 008301.

У серпні-вересні 2023 року відповідачем проведено вирубування дерев та чагарників на земельній ділянці площею 0,9711 га для розчистки будівельної смуги шириною 10 м.

В межах будівельної смуги підрядником ТОВ "Інженерно-технічний центр Рембудсервіс" виконано підрядні роботи та прокладено трубопровід, що підтверджується Актами приймання виконаних будівельних робіт та Довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати ( містяться в матеріалах справи).

Як зазначає відповідач у відзиві (вх. № 3623 від 07.05.2023), що на даний час підприємство працює в умовах воєнного стану, виконуючи мобілізаційне замовлення. Багато працівників підприємства мобілізовані до Збройних Сил України , у зв"язку з чим не має об"єктивної можливості видати спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників та провести відповідні роботи.

Відповідно до частини 1 статті 99 Земельного кодексу України одним із видів земельних сервітутів є право на розміщення об'єктів трубопровідного транспорту.

Статтею 11 Закону України "Про трубопровідний транспорт" передбачено, що до земель трубопровідного транспорту належать земельні ділянки, на яких збудовано наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також наземні споруди підземних трубопроводів. Уздовж трубопроводів встановлюються охоронні зони. Земля в межах охоронних зон не вилучається, а використовується з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до закону або договору. Порядок встановлення, розмір та режим використання охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту визначаються законодавством України.

Закон України "Про правовий режим охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів" визначає організаційні та правові засади встановлення та дотримання правового режиму земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів з метою забезпечення їх безперебійного функціонування, раціонального використання земель у межах встановлених охоронних зон, режиму ведення господарської та іншої діяльності, охорони довкілля та екологічної безпеки, а також безпечної життєдіяльності та захисту населення, господарських об'єктів від впливу можливих аварій (аварійних ситуацій).

Як визначено статтею 22 Закону України "Про правовий режим охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів" власники та користувачі земельних ділянок при здійсненні ними господарської та іншої діяльності на землях охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів зобов'язані дотримуватися особливого режиму господарської діяльності та обмежень, які поділяються на загальні обмеження, що діють в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів незалежно від внутрішніх зон безпеки, та особливі обмеження, що встановлюються в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів залежно від категорії зони безпеки. До особливих обмежень, що діють у межах охоронних зон об'єктів магістральних газопроводів, етиленопроводів, належить, зокрема, заборона висаджувати багаторічні насадження.

Судом встановлено, що 24 березня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" отримало технічні умови на зовнішнє газопостачання (приєднання та підключення) об'єкту Товариства - газоспоживаючого обладнання цукрового заводу ТзОВ "Радехівський цукор" (Чортківський підрозділ) до магістрального газопроводу (МГ) "Союз" в районі смт. Заводське Чортківського району Тернопільської області, з максимальною заявленою потужністю в місці приєднання 15 тис.н.м3/год та максимальним вихідним тиском газу 1,5 МПа, видані Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", для здійснення планованої діяльності з нового будівництва газопроводу до газоспоживаючого обладнання цукрового заводу ТзОВ "Радехівський цукор" (Чортківський підрозділ).

У зазначеному Висновку наведено екологічні умови провадження планованої діяльності (п.1.1. Висновку), зокрема: - дотримання вимог Земельного та Лісового кодексів України; - вирубку дерев проводити на підставі матеріалів відведення лісових насаджень в рубку та лісорубних квитків; - при прокладанні магістрального газопроводу на землях лісового фонду дотримання ширини будівельної смуги в межах 20 метрів, тощо .

26 лютого 2021 року Відділом містобудування та архітектури та житлово-комунального господарства Чортківської районної державної адміністрації затверджено Містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва, реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва MU01:5386-5588-9116-5303, про що свідчить наказ №2-од "Про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об"єкта будівництва".

В п.3 Містобудівних умов та обмежень наведено перелік земельних ділянок, на яких передбачено будівництво газопроводу, в тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 6125588000:01:001:3050, площа 33,04 га, цільове призначення: 09.01 для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, постійним користувачем якої є ДП "Чортківське лісове господарство".

В 2022 році проектантом ТОВ "НОРДІК-БУД" був розроблений робочий проект "Нове будівництво газопроводу до газоспоживаючого обладнання цукрового заводу ТзОВ "Радехівський цукор" (Чортківський підрозділ) на землях Заводської селищної ОТГ Чортківського району Тернопільської області. Зовнішнє газопостачання".

Державним підприємством "Укрдержбудекспертиза" проведено оцінку проекту "Нове будівництво газопроводу до газоспоживаючого обладнання цукрового заводу ТзОВ "Радехівський цукор" (Чортківський підрозділ) на землях Заводської селищної ОТГ Чортківського району Тернопільської області. Зовнішнє газопостачання" та видано Експертний звіт (позитивний) від 31.08.2022 за № 14-0054/01-21.

21 жовтня 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" отримало дозвіл на виконання будівельних робіт, виданий Державною інспекцією архітектури та містобудування України.

Траса газопроводу слідує по землях лісового фонду (Колиндянське лісництво, ДП Чортківське лісове господарство). Такою земельною ділянкою є земельна ділянка з кадастровим номером 6125588000:01:001:3050, площа 33,04 га, цільове призначення: 09.01 для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, постійним користувачем якої є ДП "Чортківське лісове господарство".

В 2021 році ТОВ "Права на землю" розроблена технічна документація із землеустрою, кадастровий номер 6125588000:01:001:3050, Користувач: ДП "Чортківське лісове господарство", Сервітуарій: ТОВ "Радехівський цукор". Даною технічною документацією із землеустрою, на підставі статті 124-1 Земельного кодексу України, завдання на розробку документації із землеустрою, передбачено встановити межі частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту ТОВ "Радехівський цукор", площею 1,9485 га, яка знаходиться на території Угринської сільської ради Чортківського району Тернопільської області (за межами населеного пункту). Земельний сервітут встановлюється на право прокладання та експлуатації ліній електропередач, зв'язку, трубопроводів, інших ліній комунікацій - 07.03.

Відповідно до статті 18 Закон України "Про правовий режим охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів" використання лісових ресурсів, у тому числі проведення рубки дерев, крім технологічної розчистки (облаштування просік) лінійної частини магістральних трубопроводів в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів, здійснюється відповідно до Лісового кодексу України.

Статтею 1 Лісового кодексу України визначено, що ліс - тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище. Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (стаття 3 Лісового кодексу України).

Статтею 58 Лісового кодексу України передбачено вирішення питань про збереження або вирубування дерев і чагарників у разі зміни цільового призначення земельних лісових ділянок чи встановлення сервітуту з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства.

Порядок вирубування дерев і чагарників та використання одержаної при цьому деревини у разі зміни цільового призначення земельних лісових ділянок або встановлення сервітуту з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, та переведення земельних лісових ділянок до нелісових земель здійснюються в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Порядок вирубування дерев і чагарників та використання одержаної при цьому деревини у разі зміни цільового призначення земельних лісових ділянок або встановлення сервітуту з метою їх використання в цілях, не пов'язаних із веденням лісового господарства, та переведення земельних лісових ділянок до нелісових земель, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2023 року № 105 визначає процедуру вирубування дерев і чагарників та використання одержаної при цьому деревини у разі зміни цільового призначення земельних лісових ділянок або встановлення сервітуту з метою їх використання в цілях, не пов'язаних із веденням лісового господарства, та переведення земельних лісових ділянок до нелісових земель, що належать до лісового фонду України.

Пунктом 3 Порядку №105 встановлено, що у разі встановлення на земельні лісові ділянки земельного сервітуту з метою використання зазначених ділянок у цілях, не пов'язаних із веденням лісового господарства, без зміни їх цільового призначення право на вирубування дерев і чагарників надається постійному лісокористувачу, власнику лісів. На підставі договору з власниками лісів або постійними лісокористувачами заготівлю деревини можуть здійснювати громадяни та юридичні особи, яким надано земельні лісові ділянки в порядку встановлення земельного сервітуту.

Згідно пункту 5 Порядку №105 визначено, що підставою для звернення громадян та юридичних осіб до постійного лісокористувача або власника лісів щодо вирубування дерев і чагарників є наявність: установленого сервітуту на земельні лісові ділянки з метою, зазначеною у пункті 3 цього Порядку, без зміни цільового призначення земельних лісових ділянок; висновку з оцінки впливу на довкілля, у якому визначено допустимість провадження планованої діяльності відповідно до вимог Закону України "Про оцінку впливу на довкілля".

Так, як вже зазначалося, що 14.02.2022 між ТзОВ "Радехівський цукор", як Сервітуарій/позивач та ДП "Чортківське лісове господарство", як Землекористувач/відповідач укладено договір про встановлення земельного сервітуту , відповідно до умов якого Землекористувач надає Сервітуарію невиключне право обмеженого користування частиною земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту на території Заводської територіальної громади Чортківського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125588000:01:001:3050, що перебуває в постійному користуванні ДП "Чортківське лісове господарство" з метою прокладання (розміщення) та експлуатації лінійних об'єктів трубопровідного транспорту (приєднання та підключення зовнішнього газопостачання до магістрального газопроводу "Союз") в строк до 31.12.2022 (п.1.1 Договору).

Також, Управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації проведено оцінку впливу на довкілля, за результатами якої складено Висновок з оцінки впливу на довкілля від 03.12.2020.

Використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання (стаття 65 Лісового кодексу України).

Відповідно до статті 67 Лісового кодексу України у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: 1) заготівля деревини; 2) заготівля другорядних лісових матеріалів; 3) побічні лісові користування; 4) використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт. Законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів. Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети. Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 Порядку №105 визначено, що постійний лісокористувач або власник лісів за результатами розгляду звернення громадян та юридичних осіб протягом 10 календарних днів видає спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників на земельних лісових ділянках відповідно до статті 69 Лісового кодексу України.

Статтею 69 Лісового кодексу України передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України. Рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів приймається протягом одного місяця з дня подання документів власником лісу або лісокористувачем.

Згідно пункту 7 Порядку №105 зазначено, що спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників на земельних лісових ділянках видається у випадках, передбачених: пунктами 2 і 3 цього Порядку, - на проведення інших рубок, не пов'язаних з веденням лісового господарства.

Порядок спеціального використання лісових ресурсів, врегульований постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 №761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів".

Цей Порядок визначає умови і механізм спеціального використання лісових ресурсів - заготівлі деревини під час проведення рубок головного користування, другорядних лісових матеріалів, побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів (п.1 Порядку №761).

Також, постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 №761 затверджено "Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів", який визначає умови і механізм видачі лісорубного або лісового квитка як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (п.1 Порядку №761).

Лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів (п.2 Порядку №761).

Пунктом 13 Порядку №761 зазначено, що рішення про видачу, відмову у видачі лісорубного або лісового квитка приймається у строки, встановлені законом.

Всупереч наведеного, відповідачем не видано спеціального дозволу на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників на земельній ділянці площею 0,9774 га - лісорубний квиток у зв"язку з чим не проведено вирубування дерев та чагарників на вказаній ділянці.

Крім того, ТзОВ "Радехівський цукор", на виконання вимог ст.ст. 156, 157 Земельного кодексу України, Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284, Порядку визначення втрат лісогосподарського виробництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2023 № 588, здійснило відшкодування збитків та лісогосподарських втрат згідно отриманих розрахунків, що підтверджується платіжними інструкціями № 1С5592 від 21.03.2024 на суму 58 155,00 грн, № 1С5595 від 21.03.2024 на суму 339 180,64 грн.

Висновок суду.

Згідно статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Верховенство права - це панування права в суспільстві, що вимагає від держави його втілення в правотворчу та правозастосовчу діяльність, зокрема в закони, зміст яких має відповідати критеріям соціальної справедливості, рівності тощо.

Справедливість - одна з основних засад права - є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальних вимірів права.

Принципи права - це основні ідеї, вихідні положення, які закріплені в законі, мають загальну значущість, вищу імперативність (веління) і відображають суттєві положення права.

Верховний Суд у справі № 521/17654/15-ц (постанова від 16 січня 2019 року) при вирішенні спору застосував загальні засади цивільного права - принцип справедливості, добросовісності та розумності, а також керувався однією з аксіом цивільного судочинства: "Placuit in omnibus rebus praecipuum esse iustitiae aequitatisque quam stricti iuris rationem", що означає: "У всіх юридичних справах правосуддя й справедливість мають перевагу перед строгим розумінням права".

При цьому Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.

Отже, національне законодавство має тлумачитися таким чином, щоб результат тлумачення відповідав принципам справедливості, розумності та узгоджувався з положеннями Конвенції.

Статтею 3 Цивільного кодексу України визначено, що однією з основоположних засад цивільного законодавства є добросовісність.

Отже, дії учасників цивільних правовідносин мають бути добросовісними. Тобто відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю й повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.

Так, згідно статті 13 Цивільного кодексу України встановлено, що при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.

Частиною 1 статті 2 ГПК України передбачено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно частин 2-3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Як визначено статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (стаття 77 Господарського процесуального кодексу України).

Приписами статті 79 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Пунктами 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною 4 статті 236 ГПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини 6 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Позивач, стверджуючи про існування певної обставини подає відповідні докази, а відповідач може спростувати цю обставину, подавши власні докази. Про перевагу однієї позиції над іншою суд і виносить власне рішення.

Правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18.

При аналізі доводів сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, який у рішенні "Трофимчук проти України" зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не слід розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід (рішення від 28.10.2010, заява № 4241/03).

Всі інші доводи та заперечення сторін не приймаються судом до уваги, оскільки спростовуються вищевикладеними висновками суду.

Необхідність доводити обставини, на які учасник справи посилається як на підставу своїх вимог і заперечень в господарському процесі, є складовою обов'язку сприяти всебічному, повному та об'єктивному встановленню усіх обставин справи, що передбачає, зокрема, подання належних доказів, тобто таких, що підтверджують обставини, які входять у предмет доказування у справі, з відповідним посиланням на те, які обставини цей доказ підтверджує.

Правова позиція, наведена у постановах Верховного суду від 05.02.2019 у справі № 914/1131/18, від 26.02.2019 у справі № 914/385/18, від 10.04.2019 у справі № 904/6455/17, від 05.11.2019 у справі № 915/641/18.

Одним з основних принципів господарського судочинства є принцип змагальності. Названий принцип полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається на підтвердження чи заперечення вимог.

Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.

З огляду на викладене, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності власної правової позиції. Спір повинен вирішуватись на користь тієї сторони, яка за допомогою відповідних процесуальних засобів переконала суд в обґрунтованості своїх вимог чи заперечень. Відповідно до принципу змагальності сторони, інші особи, які беруть участь у справі, якщо вони бажають досягти бажаного для себе, або осіб, на захист прав яких подано позов, найбільш сприятливого рішення, зобов'язані повідомити суду усі юридичні факти, що мають значення для справи, вказати або надати докази, які підтверджують чи спростовують ці факти, а також вчинити інші передбачені законом дії, спрямовані на те, аби переконати суд у своїй правоті.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову, зобов'язавши Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі Філії "Чортківське лісове господарство" ДП "Ліси України", вул. Шевченка, 42, м. Чортків, Чортківський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 45150708 вчинити певні дії на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор", проспект Юності, 39, с. Павлів, Червоноградський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 36153189, а саме: видати спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників на земельній лісовій ділянці площею 0,9774 га - лісорубний квиток та провести вирубування дерев та чагарників на виділеній лісовій ділянці площею 0,9774 га.

Судові витрати.

При ухваленні рішення в справі, суд, у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами (пункт 5 частини 1 статті 237 ГПК України).

Як передбачено пунктом 2 частини 5 статті 238 ГПК України, в резолютивній частині рішення зазначається про розподіл судових витрат.

Щодо судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Відповідно до частини 2 статті 9 Закону України "Про судовий збір" суд перед відкриттям провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Факт зарахування сплаченого позивачем при зверненні до суду з даним позовом судового збору в сумі 3028,00 грн до спеціального фонду державного бюджету України підтверджується Випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України, сформованою Господарським судом Тернопільської області ( міститься в матеріалах справи).

В силу приписів статті 129 ГПК України, судовий збір у розмірі 3028,00 грн покладається на відповідача.

Керуючись статтями 7, 13, 42, 86, 129, 210, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Судові витрати у складі судового збору у розмірі 3028,00 грн покласти на відповідача.

3. Зобов'язати Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі Філії "Чортківське лісове господарство" ДП "Ліси України", вул. Шевченка, 42, м. Чортків, Чортківський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 45150708 вчинити певні дії на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор", проспект Юності, 39, с. Павлів, Червоноградський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 36153189, а саме: видати спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів для вирубування дерев і чагарників на земельній лісовій ділянці площею 0,9774 га - лісорубний квиток та провести вирубування дерев та чагарників на виділеній лісовій ділянці площею 0,9774 га.

4. Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Чортківське лісове господарство" ДП "Ліси України", вул. Шевченка, 42, м. Чортків, Чортківський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 45150708 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор", проспект Юності, 39, с. Павлів, Червоноградський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 36153189 - 3028,00 грн судового збору.

5. Видати наказ стягувачеві після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду в порядку статті 256 -257 ГПК України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Примірник рішення надіслати позивачу та відповідачу до електронного кабінету в електронній формі із застосуванням ЄСІТС в порядку, визначеному ГПК України

Учасники справи можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Повне рішення складено та підписано "11" липня 2024 року.

Суддя Я.Я. Боровець