Долинський районний суд Кіровоградської області
05.07.2024 Справа №: 388/940/24
05.07.2024 рокум. Долинська
Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., за участю потерпілого ОСОБА_1 , розглянув матеріали, що надійшли від Відділення поліції № 1 (м. Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,
за ч. 1 ст. 130, ч. 1 ст. 130, ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_2 обвинувачується в тому, що 01 травня 2024 року о 21.42 годині по пров.М.Міхновського, 3 в м.Долинська Кропивницького району Кіровоградської області керував транспортним засобом «MAZDA 626», державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи у стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку, у медичному закладі, у лікаря-нарколога, що підтверджується висновком медичного закладу № 6 від 01 травня 2024 року. Від керування транспортним засобом відсторонений, чим порушив вимоги п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, 14 травня 2024 року о 10.00 годині по вул.Центральна, 92 в м.Долинська Кропивницького району Кіровоградської області ОСОБА_2 керував транспортним засобом «Volkswagen Jetta», державний номерний знак НОМЕР_3 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, які не реагують на світло, підвищена жвавість ходи та мови, неприродна блідість). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, вчиняючи дії по ухиленню, а саме зачинився у власному автомобілі та відмовився проїхати до медичного закладу, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, 14 травня 2024 року о 10.00 годині по вул.Центральна, 92 в м.Долинська Кропивницького району Кіровоградської області ОСОБА_2 керував транспортним засобом «Volkswagen Jetta», державний номерний знак НОМЕР_3 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб постійно його контролювати та безпечно керувати ним, не дотримався безпечної дистанції, у результаті чого здійснив зіткнення з транспортним засобом «Mitsubishi L 200» державний номерний знак НОМЕР_4 , під керуванням ОСОБА_1 , який рухався попереду. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження з завданням матеріальних збитків, чим порушив вимоги пунктів 13.1 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_2 не з'явився, повідомлявся про місце та час розгляду справи належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про отримання судового виклику, про причини неявки не повідомив, будь-яких заяв щодо провадження у цій справі не надіслав, у зв'язку з чим, суд вважає за можливе провести розгляд справи за його відсутності.
У судовому засіданні потерпілий ОСОБА_1 суду пояснив, що дійсно 14 травня 2024 року о 10.00 годині по вул.Центральна, 92 в м.Долинська Кропивницького району Кіровоградської області він рухався транспортним засобом «Mitsubishi L 200» державний номерний знак НОМЕР_4 . Рухаючись включив лівий поворот та мав намір повертати, але відчув удар транспортного засобу ззаду. У подальшому викликав поліцію.
Заслухавши пояснення потерпілого, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя доходить до такого висновку.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 544463 від 01 травня 2024 року, цього ж дня о 21.42 годині по пров.М.Міхновського, 3 в м.Долинська Кропивницького району Кіровоградської області ОСОБА_2 керував транспортним засобом «MAZDA 626», державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи у стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку, у медичному закладі, у лікаря-нарколога, що підтверджується висновком медичного закладу № 6 від 01 травня 2024 року. Від керування транспортним засобом відсторонений, чим порушив вимоги п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 544439 від 14 травня 2024 року, цього ж дня о 10.00 годині по вул.Центральна, 92 в м.Долинська Кропивницького району Кіровоградської області ОСОБА_2 керував транспортним засобом «Volkswagen Jetta», державний номерний знак НОМЕР_3 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, які не реагують на світло, підвищена жвавість ходи та мови, неприродна блідість). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, вчиняючи дії по ухиленню, а саме зачинився у власному автомобілі та відмовився проїхати до медичного закладу, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 541206 від 14 травня 2024 року, цього ж дня о 10.00 годині по вул.Центральна, 92 в м.Долинська Кропивницького району Кіровоградської області ОСОБА_2 керував транспортним засобом «Volkswagen Jetta», державний номерний знак НОМЕР_3 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб постійно його контролювати та безпечно керувати ним, не дотримався безпечної дистанції, у результаті чого здійснив зіткнення з транспортним засобом «Mitsubishi L 200» державний номерний знак НОМЕР_4 , під керуванням ОСОБА_1 , який рухався попереду. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження з завданням матеріальних збитків, чим порушив вимоги пунктів 13.1 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На відеозаписі з місця події, що доданий до протоколу про адміністративне правопорушення від 01 травня 2024 року, який був відтворений у судовому засіданні, відображено рух транспортного засобу «MAZDA 626», державний номерний знак НОМЕР_2 . З автомобіля вийшов водій, який надав поліцейському, на його вимогу, посвідчення водія на ім'я ОСОБА_2 .
Після зупинки цього транспортного засобу поліцейський попередив водія, що ведеться відеофіксація з місця події.
Водію роз'яснено його права. Водій зазначив, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Поліцейський повідомив водієві, що він виявляє ознаки наркотичного сп'яніння та запропонував пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі. Водій погодився пройти такий огляд.
Далі ОСОБА_2 доставлено до медичного закладу з метою проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. Водій, будучи в медичному закладі пояснив, лікарю-наркологу, що декілька днів тому, вживав якийсь напій, від якого йому було погано.
За результатами медичного огляду, ОСОБА_2 перебуває в стані наркотичного сп'яніння.
Згідно з висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 6 від 01 травня 2024 року, ОСОБА_2 перебуває у стані наркотичного сп'яніння.
Водій особисто поставив свій підпис у протоколі про адміністративне правопорушення та отримав його копію, а також поставив свій підпис у висновку про ознайомлення з результатами його огляду.
Водію повідомлено, що стосовно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП та буде направлено до суду.
На відеозаписі з місця події, що доданий до протоколу про адміністративне правопорушення від 14 травня 2024 року, водію зачитано поліцейським його права та попереджено, що ведеться відеофіксація з місця події.
Поліцейський продемонстрував водіям схему дорожньо-транспортної пригоди та роз'яснив її зміст. Обидва водії без зауважень підписали схему місця дорожньо-транспортної пригоди.
Поліцейський повідомив водієві, що він виявляє ознаки наркотичного сп'яніння, а саме звужені зіниці очей, які не реагують на світло, підвищена жвавість ходи та мови, неприродна блідість.та запропонував пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі. Водій погодився пройти такий огляд. Далі водій попрямував до свого транспортного засобу та сів на пасажирське переднє сидіння. Поліцейський підійшов до водія та повторно запитав про проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, при цьому зазначивши, що якщо він не вчинить цих дій, то поліцейський розцінить його поведінку як відмову від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. Водій пояснив, щоб поліцейський розцінював це як йому завгодно та зачинив вікно автомобіля через яке спілкувався з поліцейським. Водій так і не вийшов зі свого транспортного засобу.
Дії водія свідчать про його ухилення від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Поліцейський повідомив водію про розгляд справ в Долинському районному суду.
Зі змісту відеозаписів чітко можливо прослідкувати, що відеозйомка має безперервний характер, у тому числі та частина, яка підтверджує винні дії водія.
Відеозйомка працівниками поліції здійснена згідно з положеннями Закону України «Про Національну поліцію», а відеозапис є додатком до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з п. 2.1 (а) Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306 (далі - Правила дорожнього руху) водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Згідно з п. 1.3 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306 передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 2.9 (а) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306 передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. 13.1 Правил дорожнього руху, водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає за керування транспортними засобами особами в стані наркотичного сп'яніння, а також за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
За змістом пунктів 2-4, 6, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року N 1103, огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до пунктів 2, 4 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 9 листопада 2015 року N 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за N 1413/27858 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Отже, оглядові на стан наркотичного сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані наркотичного сп'яніння згідно з ознаками такого стану, тобто внаслідок, зокрема підвищеної жвавості чи рухливості ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродної блідості.
Саме за наявності у ОСОБА_2 ознак наркотичного сп'яніння, поліцейським йому запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння у спеціалізованому медичному закладі.
Відповідно до чч. 1-5 ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Наявність носія відеозапису з місця події є достатнім самостійним доказом проведення огляду особи на стан наркотичного сп'яніння.
За п. 12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Таким чином, огляд осіб на стан наркотичного сп'яніння здійснюється виключно в закладі охорони здоров'я. Окремо слід звернути увагу, що огляд на стан наркотичного сп'яніння здійснювався згідно з установленими правилами, що на переконання суду в цій справі були дотримані.
У цій справі наявними доказами підтверджується, що 01 травня 2024 року в м.Долинська Кропивницького району Кіровоградської області ОСОБА_2 керував транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння.
Таким чином, можливо дійти висновку про наявність у діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто керування транспортними засобами особами в стані наркотичного сп'яніння, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Згідно ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи зазначене правило, вважаю накласти на ОСОБА_2 стягнення у межах санкції ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Призначаючи адміністративне стягнення суд враховує особу правопорушника, обставини правопорушення, характер і тяжкість учиненого.
Відповідно до чч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, з ОСОБА_2 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн, тобто 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 23, 33-35, 38, ст.124, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 221, 247, 251, 252, 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч. 1 ст. 130, ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно зі ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення у межах санкції ч. ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) судового збору (рахунок для сплати: UA908999980313111256000026001, банк: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код: 37993783, код класифікації бюджетів: 22030106).
Стягувач судового збору: Державна судова адміністрація України (місцезнаходження за адресою: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01021, код ЄДРПОУ: 26255795).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено (ч. 2 ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Суддя Долинського районного судуД. М. Баранський