08 липня 2024 р. № 400/4051/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Устинова І.А. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаТериторіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області, вул. Фалєєвська, 14,м. Миколаїв,54001, вул. Миру, 5,с-ще Радісний Сад,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,57160
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області щодо відмови мені, ОСОБА_1 , зарахувати до стажу служби у Службі судової охорони часу попередньої роботи в державних органах;
- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Миколаївській області перерахувати мені, ОСОБА_1 , вислугу років в Службі судової охорони відповідно до п.5 розділу І Положення про проходження Служби співробітникам Служби судової охорони з урахуванням змін, внесених рішенням Вищої ради правосуддя № 2236/0/15-2 від 18.11.2021, та зарахувати до стажу служби у Службі судової охорони, що дає право на встановлення надбавки за стаж служби в Службі судової охорони, надання додаткової оплачуваної відпустки, час попередньої роботи в державних органах, а саме: час роботи з 14.10.1993р. по 03.11.1995р. в Миколаївській кінно-спортивній базі ( 02р.00міс.21дн.); час роботи з 21.03.1997 по 23.10.2017 в Миколаївській центральній районній лікарні (20р.7 міс.03 дн.); час роботи з 09.01.2019 по 31.01.2019 в Миколаївському обласному центрі паліативної допомоги та репродуктивних послуг Миколаївської обласної ради ( 00р.00 міс.23 дн.); час роботи з 08.04.2019 по 20.03.2020 в Управлінні соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації ( 00 р.11міс.15дн.); час роботи з 23.03.2020р. по 13.07.2020 в Територіальному управлінні Служби судової охорони ( 00р.03 міс.22дн.).
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що наказом її було прийнято на службу до Служби судової охорони, 26.04.2024 вона звернулась до керівництва територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області з рапортом щодо зарахування до стажу служби у Службі судової охорони стаж (час) роботи в державних органах, а саме: час роботи з 14.10.1993р. по 03.11.1995р. в Миколаївській кінно-спортивній базі ( 02р.00міс.21дн.); час роботи з 21.03.1997 по 23.10.2017 в Миколаївській центральній районній лікарні (20р.7 міс.03 дн.); час роботи з 09.01.2019 по 31.01.2019 в Миколаївському обласному центрі паліативної допомоги та репродуктивних послуг Миколаївської обласної ради ( 00р.00 міс.23 дн.); час роботи з 08.04.2019 по 20.03.2020 в Управлінні соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації ( 00 р.11міс.15дн.); час роботи з 23.03.2020р. по 13.07.2020 в Територіальному управлінні Служби судової охорони ( 00р.03 міс.22дн.). Однак, відповідач листом від 29.04.20.24 відмовив позивачці у зарахуванні зазначених періодів роботи до стажу служби в Службі судової охорони та зазначив, що посада позивачки не входить цього переліку, у зв'язку з чим зарахувати до стажу Служби судової охорони час роботи в державних органах не є можливим. Вважаючи бездіяльність відповідача незаконною, позивачка звернулась до суду з даним позовом за захистом порушеного права.
Ухвалою від 06.05.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивачки та зазначив, що рішенням Вищої ради правосуддя від 04.04.2019 №1052/0/15-19 затверджено Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони. Поряд з цим, рішенням Вищої ради правосуддя від 18.11.2021 №2236/0/15-21 внесені зміни до цього Положення, якими пункт 5 розділу І викладено у новій редакції, згідно з якою, зокрема, до стажу служби у Службі (у календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей”. У свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до вислуги років зараховується, зокрема, час роботи в державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони. Вказав, що такий перелік затверджений наказами Служби судової охорони від 24.10.2022 №454 та від 05.12.2022 №519 і включає лише керівні посади центрального органу управління Служби судової охорони. У зв'язку з вищезазначеним посада позивачки не входить до цього переліку, у зв'язку з чим зарахувати до стажу Служби судової охорони час роботи в державних органах не є можливим.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Позивачку прийнято на службу до Судової охорони з 23.03.2020.
Так, наказом територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області від 23.03.2020 № 4 о/с позивачку прийнято на посаду провідного бухгалтера фінансово-економічного відділу територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області.
З 14.07.2020 наказом територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області від 13.07.2020 № 44 о/с позивачка прийнята на службу до Служби судової охорони заступником начальника фінансово-економічного відділу та присвоєно перше спеціальне звання - лейтенант Служби судової охорони.
26.04.2024 позивачка звернулась до відповідача з рапортом щодо зарахування до стажу її служби у Службі судової охорони стажу (періоду) роботи в державних органах, а саме: час роботи з 14.10.1993р. по 03.11.1995р. в Миколаївській кінно-спортивній базі ( 02р.00міс.21дн.); час роботи з 21.03.1997 по 23.10.2017 в Миколаївській центральній районній лікарні (20р.7 міс.03 дн.); час роботи з 09.01.2019 по 31.01.2019 в Миколаївському обласному центрі паліативної допомоги та репродуктивних послуг Миколаївської обласної ради ( 00р.00 міс.23 дн.); час роботи з 08.04.2019 по 20.03.2020 в Управлінні соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації ( 00 р.11міс.15дн.); час роботи з 23.03.2020р. по 13.07.2020 в Територіальному управлінні Служби судової охорони ( 00р.03 міс.22дн.).
Листом від 9.04.2024 відповідач відмовив позивачці у зарахуванні до стажу її служби у Службі судової охорони стажу (періоду) роботи в державних органах, оскільки посада позивачки не входить до переліку, затвердженого наказом Служби судової охорони від 24.10.2022 №454.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивачка звернулась до суду із даним позовом.
Суд вирішуючи спір між сторонами, виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Законом України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 №1402-VIII (далі - Закон №1402-VIII) визначено, що Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах. Керівництво діяльністю Служби судової охорони здійснює Голова Служби судової охорони, який призначається на посаду за результатами відкритого конкурсу і звільняється з посади Вищою радою правосуддя. Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби. Структуру та штатну чисельність центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби судової охорони затверджує Голова Служби за погодженням з Державною судовою адміністрацією України. Територіальні підрозділи Служби судової охорони утворюються як юридичні особи (стаття 161.
Частиною четвертою статті 163 Закону №1402-VIII (у редакції Закону України від 12.07.2018 № 2509-VIII, який набрав чинності 05.08.2018) було передбачено, що до стажу служби у Службі судової охорони зараховується стаж служби в поліції, органах внутрішніх справ, військова служба в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону.
З метою вдосконалення існуючого порядку зарахування до стажу служби у Службі судової охорони окремих періодів військової служби та служби в правоохоронних й інших державних органах, який дозволяє встановлювати співробітникам надбавки за стаж служби, а також надання їм додаткової оплачуваної відпустки, Верховною Радою України прийнято Закон України від 27.04.2021 №1417-IX “Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законів України щодо врегулювання окремих питань правового статусу працівників Служби судової охорони”, яким Закон України “Про судоустрій і статус суддів” доповнено статтею 162-1 такого змісту:
“Стаття 162-1. Правовий статус працівників Служби судової охорони
1. До працівників Служби судової охорони належать особи, яким присвоєно спеціальні звання співробітників Служби судової охорони, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір із Службою судової охорони.
2. Порядок проходження служби співробітниками Служби судової охорони регулюється цим Законом та положенням, яке затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Голови Служби судової охорони, погодженим з Державною судовою адміністрацією України.
3. На державних службовців Служби судової охорони поширюється дія Закону України “Про державну службу”. Посади державних службовців Служби судової охорони відносяться до відповідних категорій посад державної служби в порядку, встановленому законодавством.
4. Повноваження керівника державної служби у Службі судової охорони здійснюють Голова Служби судової охорони та керівники територіальних підрозділів Служби судової охорони.
5. Трудові відносини працівників, які уклали трудовий договір із Службою судової охорони, регулюються законодавством України про працю.
6. Для захисту своїх прав та законних інтересів працівники Служби судової охорони можуть утворювати професійні об'єднання та професійні спілки відповідно до Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”. Професійним спілкам співробітників Служби судової охорони та їх членам заборонено організовувати страйки або брати в них участь”.
При цьому, статтю 163 Закону №1402-VIII після частини третьої доповнено новою частиною такого змісту:
“ 4. На співробітників Служби судової охорони поширюється дія Дисциплінарного статуту Національної поліції України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Порядок проведення службового розслідування стосовно співробітників Служби судової охорони та утворення дисциплінарних комісій, їх повноваження встановлюються Головою Служби судової охорони”.
У зв'язку з цим частини четверту - восьму вважати відповідно частинами п'ятою - дев'ятою;
Абзац другий частини п'ятої та частину сьому Закону №1402-VIII виключено.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 04.04.2019 №1052/0/15-19 “Про затвердження Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони”, затверджено Положення, яким визначено порядок проходження служби громадянами України у Службі судової охорони (далі - Положення).
Відповідно до пункту 5 розділу І Положення (зі змінами), час проходження служби у Службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, стажу служби в поліції, інших правоохоронних органах.
Стаж служби у Службі дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби у Службі (у календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей”.
З наведеного слід дійти висновку, що пункт 5 Положення містить бланкетну норму, яка слугує підставою для звернення до положень Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1999 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей” (далі - Постанова №393).
Так, згідно з пунктом “б” частини першої статті 1-2 Закону №2262-ХІІ, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Пунктом “и” частини першої статті 17 Закону №2262-ХІІ визначено, що особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах “б”-“д”, “з” статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.
У свою чергу, абзацом 12 пункту 1 Постанови №393 передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б”-“д”, “ж” і “з” статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.
Механізм виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони визначено Порядком виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 №384 (далі - Порядок №384).
За змістом пункту 3 розділу І Порядку №384 (зі змінами), грошове забезпечення співробітникам Служби визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби, інтенсивності та умов служби, почесного звання, спортивного звання.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення працівників Служби судової охорони, серед іншого, належить надбавка за стаж служби (підпункт 3 пункту 5 розділу І Порядку №384).
Грошове забезпечення виплачується співробітникам, які призначені на штатні посади, серед іншого, в територіальних органах Служби судової охорони. Підставою для виплати грошового забезпечення є наказ Служби або територіального управління Служби про призначення на посаду співробітника в Службі, територіальному управлінні Служби та встановлення розмірів посадового окладу, надбавок, доплат (пункти 8, 9 розділу І Порядку №384).
Положеннями пунктів 17-19 розділу ІІ цього Порядку визначено, що надбавка за стаж служби співробітникам виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №289 “Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони”.
Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби співробітникам проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи співробітника та оголошується відповідним наказом Служби або територіального управління Служби в разі призначення (переміщення) на посаду та щороку станом на 1 січня.
До вислуги років для виплати співробітникам надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Постановою №393.
Аналіз положень пункту “и” частини першої статті 17 Закону №2262-XII, абзацу 12 пункту 1 Постанови №393, пункту 5 Положення, пунктів 8, 9 розділу І та пунктів 17-19 розділу ІІ Порядку №384 дає підстави суду дійти висновку, що вказаними нормами права визначено за особою, у разі її переходу на службу до Служби судової охорони, право на зарахування до стажу в Службі судової охорони, періоду (часу) роботи в державних органах. При цьому, суд констатує, що таке право закріплене в Законі №2262-XII та Положенні, порядок його підтвердження та обчислення - у Постанові №393, а порядок його реалізації - у Порядку №384.
Матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами за змістом поданих ними заяв по суті спору, що на виконання вимог пункту “и” частини першої статті 17 Закону №2262-XII, абзацу 12 пункту 1 Постанови №393, наказом Служби судової охорони від 24.10.2022 №454 затверджено Перелік посад співробітників Служби судової охорони середнього і вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах.
Наказом Служби судової охорони від 05.12.2022 №519 до вказаного вище Переліку внесено зміни, у зв'язку з чим останній викладено у новій редакції, а саме:
“ 1. Перший заступник Голови Служби судової охорони, заступники Голови Служби судової охорони;
2. Начальники управлінь, відділів, служб, секторів та їх заступники центрального органу управління Служби судової охорони.”
Таким чином, суд погоджується з твердженнями відповідача про те, що перелік, затверджений наказом Служби судової охорони від 24.10.2022 №454 (зі змінами), включає лише керівні посади центрального органу управління Служби судової охорони.
При цьому, суд зауважує, що перелік посад середнього і вищого складу територіальних управлінь Служби судової охорони, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах, станом на час виникнення спірних правовідносин, Головою Служби судової охорони не затверджено.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду сформував сталу судову практику під час вирішення питання щодо незатвердження державним органом списку посад, які зараховуються до стажу для обчислення вислуги років (постанови: від 18.11.2019 у справі №813/5876/15, від 20.09.2019 у справі №813/904/15, від 04.10.2018 у справі №819/1695/16 тощо). Зокрема, суд касаційної інстанції вказав, що Закон №2262-XII для окремих категорій осіб передбачає гарантії формування вислуги років, необхідної для призначення та нарахування пенсії. Реалізація зазначеної гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами, покладених на них обов'язків, зокрема, щодо створення та затвердження списку посад. Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на встановлену державою гарантію для окремих категорій осіб як складової їхнього правового статусу, будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Крім того, принцип юридичної визначеності, закріплений у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності - в даному випадку відсутність визначеного переліку посад середнього і вищого складу територіальних управлінь Служби судової охорони для обрахунку стажу.
Суд зазначає, що якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це надання для співробітників Служби судової охорони певних гарантій, а саме права на зарахування до вислуги років для призначення пенсії часу роботи в державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони за правилами, встановленими пунктом “и” частини першої статті 17 Закону №2262-ХІІ, держава, у даному випадку в особі Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області, безпідставно, відступаючи від гарантованих позивачці прав та правомірних сподівань, не зарахувала до її стажу службу в державних органах, як особі, на яку поширюється дія Закону №2262-ХІІ.
Також, Європейський Суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішеннях на тому, що принцип верховенства права зобов'язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створюючи правові й практичні умови для втілення їх в життя.
На переконання суду, реалізація зазначеної вище гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами покладених на них обов'язків, зокрема, щодо створення і затвердження списку (переліку) посад.
Як встановлено вище судом, до вислуги років для виплати співробітникам Служби судової охорони надбавки за стаж служби зараховуються періоди, визначені Законом №2262-ХІІ та Постановою №393 (пункт 19 розділу II Порядку №384).
Відповідно до пункту “и” частини першої статті 17 Закону №2262-XII та абзацу 12 пункту 1 Постанови КМУ №393, до стажу служби у Службі судової охорони зараховується час роботи в державних органах.
Відтак стаж роботи позивачки в державних органах підлягає зарахуванню до її стажу служби у Службі судової охорони, який дає право на встановлення співробітникам надбавки за стаж служби і надання додаткової оплачуваної відпустки.
На переконання позивачки до стажу служби у Службі судової охорони підлягають зарахуванню періоди її роботи на таких посадах:
- час роботи з 14.10.1993р. по 03.11.1995р. в Миколаївській кінно-спортивній базі ( 02р.00міс.21дн.);
- час роботи з 21.03.1997 по 23.10.2017 в Миколаївській центральній районній лікарні (20р.7 міс.03 дн.);
- час роботи з 09.01.2019 по 31.01.2019 в Миколаївському обласному центрі паліативної допомоги та репродуктивних послуг Миколаївської обласної ради ( 00р.00 міс.23 дн.);
- час роботи з 08.04.2019 по 20.03.2020 в Управлінні соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації ( 00 р.11міс.15дн.);
- час роботи з 23.03.2020р. по 13.07.2020 в Територіальному управлінні Служби судової охорони ( 00р.03 міс.22дн.)
При цьому, вищезазначений час роботи позивачки підтверджується записами трудової книжки позивачки серії НОМЕР_1 .
З приводу віднесення вказаних посад до посад роботи в державних органах, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першої статті 161 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах.
Таким чином, час роботи позивачки в Службі судової охорони на посадах державної служби і посадах працівників, які виконують функції з обслуговування, відноситься до часу роботи в державних органах, а саме:
- час роботи з 23.03.2020р. по 13.07.2020 в Територіальному управлінні Служби судової охорони ( 00р.03 міс.22дн.)
Статтею 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцеві державні адміністрації та їх місце в системі органів виконавчої влади. Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
При цьому, згідно Положення про Управлінні соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації (далі - управління) утворюється головою Миколаївської районної державної адміністрації, входить до складу районної державної адміністрації і в межах Миколаївського району забезпечує виконання визначених для цього підрозділу завдань.
Отже, час роботи позивачки в Управлінні соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації відноситься до часу роботи в державних органах, а саме:
- час роботи з 08.04.2019 по 20.03.2020 в Управлінні соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації ( 00 р.11міс.15дн.);
Відтак, відмова відповідача у зарахуванні до стажу служби у Службі судової охорони часу роботи з 23.03.2020р. по 13.07.2020 в Територіальному управлінні Служби судової охорони ( 00р.03 міс.22дн.) та часу роботи з 08.04.2019 по 20.03.2020 в Управлінні соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації ( 00 р.11міс.15дн.) є протиправною.
Суд звертає увагу, що позивачка в позовній заяві просить визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області щодо відмови мені, ОСОБА_1 , зарахувати до стажу служби у Службі судової охорони часу попередньої роботи в державних органах.
Але бездіяльність - це пасивна поведінка органу, яка виражається у формі невчинення дії, яку він зобов'язаний був і міг вчинити.
Відмова відповідача у зарахуванні стажу не може бути визнана як бездіяльність, оскільки на рапорт позивачки відповідач здійснив активні дії - надав відповідь (лист), якою відмовив у зарахуванні стажу.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Тому, суд вважає за необхідне задовольнити вимогу шляхом визнання протиправною відмови Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області у зарахуванні до стажу служби у Службі судової охорони часу попередньої роботи в державних органах, а саме часу роботи з 23.03.2020р. по 13.07.2020 в Територіальному управлінні Служби судової охорони ( 00р.03 міс.22дн.) та часу роботи з 08.04.2019 по 20.03.2020 в Управлінні соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації ( 00 р.11міс.15дн.).
Щодо часу роботи з 14.10.1993р. по 03.11.1995р. в Миколаївській кінно-спортивній базі ( 02р.00міс.21дн.); часу роботи з 21.03.1997 по 23.10.2017 в Миколаївській центральній районній лікарні (20р.7 міс.03 дн.); часу роботи з 09.01.2019 по 31.01.2019 в Миколаївському обласному центрі паліативної допомоги та репродуктивних послуг Миколаївської обласної ради ( 00р.00 міс.23 дн.), то суд зазначає, що ці періоди не підлягають зарахуванню до стажу служби у Службі судової охорони, оскільки зазначений в зазначений час позивачка не працювала в державних органах, адже Миколаївська кінно-спортивна база, Миколаївська центральна районна лікарня та Миколаївський обласний центр паліативної допомоги та репродуктивних послуг Миколаївської обласної ради є юридичними особами (комунальними організаціями (установами, закладами)), що належить до сфери управління міської чи обласної рад, однак вони не є органом державної влади чи територіальними органами органу державної влади.
Як наслідок, час роботи з 14.10.1993р. по 03.11.1995р. в Миколаївській кінно-спортивній базі ( 02р.00міс.21дн.); час роботи з 21.03.1997 по 23.10.2017 в Миколаївській центральній районній лікарні (20р.7 міс.03 дн.); час роботи з 09.01.2019 по 31.01.2019 в Миколаївському обласному центрі паліативної допомоги та репродуктивних послуг Миколаївської обласної ради ( 00р.00 міс.23 дн.) не відносять до часу роботи в державних органах, а тому відповідач правомірно не зарахував його до стажу служби позивачки у Службі судової охорони.
Тому, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Нормами статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Позов задовольнити частково.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області (вул. Фалєєвська, 14,м. Миколаїв,54001 43562808) задовольнити частково.
1. Визнати протиправною відмову Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області (вул. Фалєєвська, 14, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 43562808) у зарахуванні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до стажу служби у Службі судової охорони час роботи з 08.04.2019 по 20.03.2020 в Управлінні соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації ( 00 р.11міс.15дн.); час роботи з 23.03.2020р. по 13.07.2020 в Територіальному управлінні Служби судової охорони ( 00р.03 міс.22дн.).
2. Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Миколаївській області (вул. Фалєєвська, 14, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 43562808) перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) вислугу років в Службі судової охорони відповідно до п.5 розділу І Положення про проходження Служби співробітникам Служби судової охорони з урахуванням змін, внесених рішенням Вищої ради правосуддя № 2236/0/15-2 від 18.11.2021, зарахувавши до стажу служби у Службі судової охорони, що дає право на встановлення надбавки за стаж служби в Службі судової охорони, надання додаткової оплачуваної відпустки, час роботи з 08.04.2019 по 20.03.2020 в Управлінні соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації ( 00 р.11міс.15дн.); час роботи з 23.03.2020р. по 13.07.2020 в Територіальному управлінні Служби судової охорони ( 00р.03 міс.22дн.).
3. В решті позовних вимог відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області (вул. Фалєєвська, 14,м. Миколаїв,54001 43562808) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) судовий збір в сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя І. А. Устинов