про зупинення провадження
10 липня 2024 року справа № 340/3980/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області (далі - Управління), Державної судової адміністрації України (далі - Адміністрація) (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Ленінський районний суд м.Кіровограда) про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду зі заявою про визнання протиправною бездіяльності Адміністрації щодо забезпечення Управління в повному обсязі бюджетними асигнуваннями для проведення видатків з виплати суддівської винагороди за травень 2024 року.
Водночас просить суд зобов'язати Адміністрацію вчинити такі дії.
Також просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління щодо нарахування і виплати суддівської винагороди.
ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Управління нарахувати і виплатити кошти з урахуванням виплачених сум та із проведенням відрахування загальнообов'язкових платежів.
Відповідачі заперечили щодо задоволення позову, подавши відзиви на нього (а.с.36-40, 53-56).
Адміністрація подала клопотання про зупинення провадження до прийняття рішення Конституційним Судом України у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 (№18/18 від 22 січня 2024 року) і ОСОБА_3 (№18/66 від 27 лютого 2024 року) (а.с.66-67).
Адміністрація повідомила суд, що на розгляді Конституційного Суду України перебуває об'єднане конституційне провадження у справі за конституційними скаргами ОСОБА_3 (№ 18/66 від 27 лютого 2024 року) і ОСОБА_2 (№ 18/18 від 22 січня 2024 року) про визнання таким, що не відповідає статтям 22, 58 Конституції України (є неконституційним), підпункт 17 пункту 1 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 1 липня 2022 року № 2352-ІХ (далі - Закон), яким у частині третій статті 119 Кодексу законів про працю України слова «зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток» замінено словами «зберігаються місце роботи і посада».
Суб'єкти права стверджують, що оспорюваний припис Закону суперечить приписам статті 22 Конституції України, оскільки «скасовує право мобілізованих військовослужбовців на збереження середнього заробітку за місцем роботи, чим звужує існуюче право на його збереження»; суперечить частині п'ятій статті 17, частині першій статті 46 Конституції України у зв'язку з тим, що «звужує та порушує право мобілізованих військовослужбовців на соціальний захист».
Також вважають, що підпункт 17 пункту 1 розділу І Закону звужує зміст та обсяг існуючих прав працівників, які стали (або вже стояли) на захисті суверенітету і територіальної цілісності України, оскільки дозволяють не нараховувати і не виплачувати їм середній заробіток за місцем роботи під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.
Предметом розгляду позову є питання нарахування і виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди як судді, який перебуває у складі Збройних Сил України, за травень 2024 року.
Адміністрація стверджує, що рішення Конституційного Суду України вплине на рішення у справі.
01 липня 2024 року ОСОБА_1 подав клопотання про зупинення провадження у справі на підставі приписів пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України (а.с.52).
Зазначив, що проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про зупинення провадження у справі з таких підстав.
Так, 15 квітня 2024 року Конституційний Суд України об'єднав конституційні провадження у справі за конституційними скаргами ОСОБА_3 (№ 18/66 від 27 лютого 2024 року) і ОСОБА_2 (№ 18/18 від 22 січня 2024 року) про визнання таким, що не відповідає статтям 22, 58 Конституції України (є неконституційним), підпункт 17 пункту 1 розділу І Закону (а.с.71-74).
Рішення Конституційного Суду України буде мати значення для вирішення позову.
Приписами пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України передбачено, що суд зупиняє провадження у справі у разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Тому суд задовільняє клопотання Адміністрації.
Водночас суд зазначає, що 24 лютого 2022 року Президентом України прийнято Указ №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” (далі - Указ).
Відповідно до приписів пункту 1 Указу введено в дію воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 12 серпня 2022 року №573/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 06 лютого 2023 року №58/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 01 травня 2023 року №254/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 26 липня 2023 року №451/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 06 листопада 2023 року №734/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 05 лютого 2024 року №49/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 06 травня 2024 року №271/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Відповідно до приписів пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Позивач проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_1 і заявив клопотання про зупинення провадження у справі з цієї підстави (а.с.53).
Тому його теж належить задовільнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовільнити клопотання Державної судової адміністрації України про зупинення провадження у справі.
Задовільнити клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі.
Зупинити провадження у справі до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, які переведені на воєнний стан, і прийняття рішення Конституційним Судом України у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 (№18/18 від 22 січня 2024 року) і ОСОБА_3 (№18/66 від 27 лютого 2024 року).
Ухвала може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом п'ятнадцяти днів з дня складення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ