Рішення від 04.07.2024 по справі 120/11551/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2024 року № 120/11551/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, а саме:

- визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо припинення виплати позивачу з 01.06.2022 щомісячної доплати в сумі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві поновити та виплатити з 01.06.2022 позивачу щомісячну доплату в сумі 2000 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду припинено виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 05.09.2023 адміністративну справу № 120/11551/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії передано за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.

Матеріали справи отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.01.2024 справа розподілена судді Колесніковій І.С.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 відкрито провадження в адміністративній справі №120/11551/23 та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечив, вказавши, що внаслідок перерахунку пенсії позивачу, проведеного на виконання рішення суду право на встановлення щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021 відсутнє.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.10.2021 у справі №640/12932/21, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 №21/3/2-9/878-114, виданої станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, з урахуванням виплачених сум»

З 01.07.2021 позивачу нараховувалася та виплачувалася доплата в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Відповідачем на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.10.2021 у справі №640/12932/21 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019.

Після проведення зазначеного перерахунку пенсії, позивачу припинено виплату щомісячної доплати до пенсій з 01.06.2022 у розмірі 2 000,00 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із відповідною заявою щодо виплати доплати, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, на яку відповідач листом від 08.03.2023 повідомив, що після виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.10.2021 у справі №640/12932/21 право на встановлення щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, позивачу не встановлюється.

Не погодившись з припиненням виплати щомісячної доплати, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» після здійсненого перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно частин 1, 2 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 713, пунктом 1 якої установлено: з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713, метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Відтак внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду, з 01.07.2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року, було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абз.абз.1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року.

Аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713, свідчать про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі № 420/2473/22, яку суд враховує в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оскільки у межах спірних правовідносин перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №320/10836/23 з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, є протиправними.

Відтак, з огляду на викладене, а також метою ефективного захисту порушеного права позивача, за захистом якого він звернувся до суду, належить зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити щомісячну доплату до його пенсії у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови № 713 з 01.07.2021 року.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів суду правомірність дій щодо припинення виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб.

Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема на професійну правничу допомогу (п.1 ч.3 ст.132 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивачем у зв'язку із розглядом даної адміністративної справи понесено судові витрати на професійну правничу допомогу у фіксованому розмірі 5000,00 грн.

З метою отримання правової допомоги щодо ведення справи, позивачем було укладено з Адвокатським об'єднанням «Юнікс» договір про надання правової (правничої) допомоги від 19.07.2023 №713-Г.

У відповідності до п.1.1. Договору, Об'єднання зобов'язується надавати правничу допомогу Клієнту щодо питання захисту його майнових і немайнових інтересів, які пов'язані із виплатою щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн. в обсязі та на умовах, передбачених чинним законодавством, цим Договором та додатковими угодами, що є невід'ємними частинами до нього.

У відповідності до п.2.1.4. Договору, «Правнича допомога» за цим договором означає надання правничих (юридичних) послуг, спрямованих на забезпечення реалізації прав Клієнту, захисту цих прав та їх відновлення, представництво інтересів в усіх органах та установах незалежно від форм власності, перед іншими органами державної влади, місцевого самоврядування, перед юридичними та фізичними особами, в судах усіх ланок та інстанцій.

У відповідності до п. п. 6.1, 6.2 Договору, вартість правничої допомоги за Договором складає 5000,00 (п'ять тисяч) гривень. Оплата здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Об'єднання авансу в розмірі 50% від в правничої допомоги, що становить 2500,00 (дві тисячі п'ятсот) грн, другу половину вартості правничої допомоги у розмірі 2 500,00(дві тисячі п'ятсот) грн. сплачується при отриманні позитивного результату у вигляді збільшеної пенсії на рахунок позивача протягом 2-х (двох) банківських днів.

З матеріалів справи відомо, що позивачем 19.07.2023 року було сплачено на поточний рахунок Об'єднання 2500,00 (дві тисячі п'ятсот) гривень за надання правничої допомоги згідно умов Договору.

Як відзначив КАС ВС у Постанові від 28.12.2020 по справі №640/18402/19 розмір гонорару адвоката, встановлений сторонами договору у фіксованому розмірі, не залежить від обсягу послуг та часу витраченого представником Позивача. Тому в цьому випадку подавати опис робіт, виконаних адвокатом, не обов'язково.

Гонорар може сплачуватись як до надання відповідних послуг адвокатом, так і після.

Порядок та строки його сплати визначаються договором про надання правової допомоги. І для цілей стягнення судових витрат це не повинно мати значення.

Верховний Суд дотримується позиції, відповідно до якої відшкодуванню підлягають як ті витрати, які вже були сплачені, так і ті, що мають бути сплачені відповідною стороною згідно з умовами договору. Такі висновки відображені, наприклад, у Постановах ОП КГС ВС від 03.10.2019 по справі №922/445/19, ОП КГС від 22.01.2021 по справі №925/1137/19.

Отже, вимоги позивача щодо відшкодування витрат на правову допомогу підлягають задоволенню у розмірі 5000,00 грн.

Також позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн, тому ці витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, cуд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови у здійсненні нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.06.2022 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.06.2022 доплату у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1073 грн. (одна тисяча сімдесят три) 60 коп. та витрати на правничу допомогу у розмірі 5000,00 (п'ять тисяч) гривень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Колеснікова І.С.