Рішення від 08.07.2024 по справі 200/2365/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2024 року Справа№200/2365/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі відповідач), в якому просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не збільшення показника середньої зарплати, який застосовано для обчислення пенсії позивачу на коефіцієнти збільшення 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024.

Зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при обчисленні його пенсії (за 2019-2021 роки) на коефіцієнти збільшення 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Після проведеної індексації пенсії у 2024 році у особистому кабінеті Веб-порталу, він виявив, що його середній заробіток для розрахунку розміру пенсії розрахований невірно, а саме із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у 2017 році 3764,40 грн., збільшений на коефіцієнти підвищення 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796. Збільшений на коефіцієнт показника заробітної плати для розрахунку станом на 2024 рік складає 7994,47 грн.

В свою чергу у 2022 році при призначенні пенсії за віком застосовувалася середня заробітна плата (доход) в Україні, з якої сплачено страхові внески, у 2022 році за попередні три роки 2019-2021 роки - 10846,37 грн. Вказує, що саме його застосування вбачається з розпорядження про призначення пенсії підрозділ «Розрахунок заробітку для обчислення», що визнається відповідачем. З цього ж підрозділу вбачається, що він не збільшений на коефіцієнти збільшення 1,197 та 1,0796. Проте, для позивача саме показник середньої зарплати за 2019-2021 в розмірі 10846.37 грн., як складова пенсії, є базою для її збільшення на підставі ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV, а не той, який заснований відповідачем для цілей індексації у 2019 році.

Позивач звернувся до відповідача з даного питання на особистий прийом, де йому повідомили, що на даний час розмір пенсії розрахований із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у 2017 збільшений на коефіцієнт показника заробітної плати для розрахунку станом на 2024 рік складає 7994,47 грн., що є вищим за середню заробітну плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, у 2022 році за попередні три роки 2019-2021 роки - 10846,37 грн., при цьому повідомили, пенсію призначено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки в розмірі 10846,37 грн., тому провадити перерахунок пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024 недоцільно.

Позивач вважає, такі дії відповідача протиправними, оскільки вони не ґрунтовані на Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124.

Відзив на позовну заяву відповідачем не поданий.

Ухвалою суду від 29.04.2024 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 06.05.2024 відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Питання дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, а в разі, якщо такий строк пропущено, поважності причин його пропуску та наявності підстав для його поновлення, вирішено розглянути на стадії судового розгляду після встановлення відповідних фактичних обставин.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом громадянина України НОМЕР_1 .

Відповідно до рішення суду від 15.09.2023 у справі № 200/3435/23, яке набуло законної сили вбачається, що 06.06.2023 позивач, за допомогою Веб-порталу ПФУ, звернувся до відповідача із заявою про перехід на інший вид пенсії до якої долучив необхідний пакет документів.

Рішенням суду від 15.09.2023 у справі 200/3435/23 визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення відповідно до ч.5 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за результатами розгляду заяви позивача від 06.06.2023 про перехід на інший вид пенсії.

Зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.06.2023 про перехід на інший вид пенсії та прийняти рішення відповідно до ч.5 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З 04.07.2022 позивачу призначено пенсію за віком, розмір якої обчислений відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

08.03.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою у якій просив усунути порушення шляхом проведення перерахунку пенсії. У заяві вказано, що ознайомившись з розпорядженням по призначення пенсії встановлено, що показник середньої заробітної плати, який застосовано при обчисленні моєї пенсії (за 2019 - 2021 роки) не збільшено на коефіцієнти збільшення 1,197 з 1 березня 2023 року та 1,0796 з 1 березня 2024 року.

У відповідь на заяву позивача надано лист від 01.04.2024 №12051-10001/С-02/8-2600/24 у якій вказано, що при обчисленні пенсії був врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 10846.37 грн. за 2019-2021 роки.

Відповідач вказує, що з 01.03.2019 діє новий механізм щорічної індексації пенсій, призначених за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Для її забезпечення проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні (на 01.10.2017 в розмірі 3764,40 грн.), з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (із змінами) із застосуванням наступних коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати для обчислення пенсії: 1,17 - у 2019 році, 1,11 - у 2020 році, 1,11 - у 2021 році, 1,14 - у 2022 році, 1,197 - у 2023 році, 1.0796 - у 2024 році і відповідно заробіток для обчислення пенсії склав: з 01.03.2019 в розмірі 4404,35 грн. (3764,40 грн. х 1,17), з 01.05.2020 в розмірі 4888,83 грн. (4404,35 грн. х 1,11), з 01.03.2021 в розмірі 5426,60 грн. (4888,83 грн. х 1,11), з 01.03.2022 в розмірі 6186,32 грн. (5426,60 грн. х 1,14), з 01.03.2023 в розмірі 7405,03 грн. (6186,32 грн. х 1,197) з 01.03.2024 в розмірі 7994,47 грн. (7405,03 грн. х 1,0796).

Оскільки пенсію призначено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки в розмірі 10846.37 грн., тому провадити перерахунок пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024 недоцільно.

У відповіді також вказано, що з 01.03.2024 розмір пенсії за віком (ст.27) складає 5025.96 грн., надбавка 100 грн. на індексації 01.03.2023 - 100.00 грн., надбавка 100 грн. на індексації 01.03.2024 - 100.00 грн., розмір пенсії з надбавками - 5225.96 грн.

08.03.2024 подано скаргу до пенсійного фонду України, у відповідь на яку Пенсійний фонд України листом від 07.04.2024 № 13115-12832/С-03/8-2800/24 повідомив, що позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах, розмір якої обчислено за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням страхового стажу 30 років 10 місяців 19 днів та заробітної плати, визначеної за період з 01.08.1992 по 31.07.1997 та за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 30.11.2022, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки в розмірі 10846,37 грн.

Повідомлено, що порядок проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.42 Закону № 1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (далі - Порядок).

Пунктом 5 Порядку передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 (3764,40 грн) на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку (1,17).

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Постановами Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році”, від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році”, від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” та від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” (далі - постанова № 185) передбачено, що у 2020- 2024 роках перерахунки пенсій відповідно до ч.2 ст. 42 Закону № 1058 проводяться згідно з Порядком, із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 відповідно. Тобто, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, з 01.03.2024 становить 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).

Проведення перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати 7994,47 грн не приводить до збільшення розміру пенсії. Згідно з постановами № 168, № 185 з 01.03.2023, з 01.03.2024 до пенсії встановлено доплати в розмірі 100,00 грн відповідно.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).

Згідно з п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закону №1058-ІV).

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (далі - Порядок №124).

Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону України №1058-IV.

Відповідно до п.4 Порядку №124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

К= [(ЗСЦ + ЗСЗ) х 50%] : 100% + 1

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100 % - 100 %,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Згідно з п.5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону, пункту 4 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян” , щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п. 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст.25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” (далі - Постанова №168) установлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” […] за зверненнями, що надійшли до 31.12.2022 включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень […].

Отже, до пенсій, призначених відповідно до Закону №1058-ІV з 01.01.2020 до 31.12.2022 включно, з 1 березня 2023 року встановлювалася щомісячна доплата в розмірі 100,00 гривень.

Ці пенсії у 2023 році не індексувалися, оскільки пенсії для тих, хто досяг пенсійного віку, починаючи з 2020 року, обраховані з вищої, ніж в попередні роки, середньої заробітної плати. А тому, індексація пенсійних виплат для таких пенсіонерів призвела б до збільшення розриву між розміром пенсії для людей, які мають однаковий стаж, однакове співвідношення їхньої заробітної плати до середньої заробітної плати в країні, але які вийшли на пенсію в різні роки.

Судом встановлено, що позивачу пенсія за віком була призначена 04.07.2022, а тому, оскільки індексація такої пенсії у 2023 році не здійснювалася відповідно до вимог Постанови №168, відповідач правомірно установив позивачу доплату в сумі 100,00 гривень.

Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при обчисленні його пенсії (за 2019-2021 роки) на коефіцієнти збільшення 1,197 з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, заявлені безпідставно і задоволенню не підлягають.

Щодо індексації пенсії з 01 березня 2024 року.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” (далі - Постанова №185) установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Коефіцієнт 1,0796 - це визначений відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-ІV розмір підвищення, який відповідає 50% індексу інфляції у 2023 році (105,1%) і 50% зростання середнього показника середньої заробітної плати (10,81%) за останні три роки (2021-2023) порівняно з попередніми трьома роками (2020-2022).

Відповідно до Закону №1058-ІV індексація пенсій проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсій, на встановлений Урядом коефіцієнт.

Згідно з п.5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року, на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Для індексації пенсій застосовується показник середньої заробітної плати в Україні за 2017 рік, який становив 3764,40 гривень, збільшений у наступні роки на визначені для індексації пенсій коефіцієнти (1,17 - 2019 рік, 1,11 - 2020 рік, 1,11 - 2021 рік, 1,14 - 2022 рік, 1,197 - 2023 рік) і який наростаючим підсумком у 2023 році становив 7405,03 гривень.

З 1 березня 2024 року цей показник підвищується з урахуванням коефіцієнта 1,0796 і становить 7994,47 грн.

Судом встановлено, що лютому 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дарницький район) рішенням №262240016641 перерахувало призначену позивачу пенсію за віком у зв'язку із масовою індексацією заробітку і її розмір з 01.03.2024 становить 5225,96 гривень.

При цьому показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, був обчислений за формулою:

3764,40 * 1,17 * 1,11 * 1,11 *1,14 * 1,197 * 1,0769 = 7994,47 гривень.

Таким чином, проведення перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати 7994,47 грн не приводить до збільшення розміру пенсії позивача, та відповідачем правомірно було встановлено доплату у розмірі 100 грн.

Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при обчисленні його пенсії (за 2019-2021 роки) на коефіцієнти збільшення 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” із врахуванням раніше виплачених сум, заявлені безпідставно і задоволенню не підлягають.

Суд звертає увагу позивача на такі приписи чинного пенсійного законодавства України.

Для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (стаття 40 Закону №1058-ІV).

Для індексації пенсій застосовується показник середньої заробітної плати в Україні за 2017 рік (який становив 3764,40 гривень) збільшений у наступні роки на визначені для індексації пенсій коефіцієнти: 1,17 - 2019 рік, 1,11 - 2020 рік, 1,11 - 2021 рік, 1,14 - 2022 рік, 1,197 - 2023 рік, 1,0796 - 2024 рік (стаття 42 Закону №1058-ІV і Порядок №124).

Щодо шестимісячного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до ч.2 ст. 121 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Тобто, у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

Системний аналіз зазначених положень ст. 46 Закону №1058-IV свідчить про те, що в Україні не існує на сьогодні жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини держави в особі її компетентних органів.

Таким чином, порушення позивачем строку звернення до суду за захистом порушеного права не встановлено.

Ч. 2 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

Ч.2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За приписами ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).

Згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Зважаючи на те, що в задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не збільшення показника середньої зарплати, який застосовано для обчислення пенсії позивачу на коефіцієнти збільшення 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024 та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при обчисленні його пенсії (за 2019-2021 роки) на коефіцієнти збільшення 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024, відмовити повністю.

Повний текст рішення складений 08.07.2024.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Шинкарьова