про повернення позовної заяви
08 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/6666/24
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Плахтій Н.Б., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову на військову службу під час мобілізації до військової частини НОМЕР_2 на підставі наказу №19-од від 28.02.2022 «Про призов військовозобов'язаних рядового та сержантського складу запасу на військову службу під час мобілізації»;
визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №19-од від 28.02.2022 року «Про призов військовозобов'язаних рядового та сержантського складу запасу на військову службу під час мобілізації» в частині призову на військову службу до військової частини НОМЕР_2 позивача;
визнання протиправними дій командира військової частини НОМЕР_1 про включення молодшого сержанта ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ;
зобов'язання військову частину НОМЕР_1 виключити позивача із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та звільнити його з військової служби.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.07.2024 позовну заяву було залишено без руху, оскільки вона подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України, та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, а саме: подати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із наведенням інших підстав (поважних причин) пропуску такого строку та надання доказів на підтвердження таких обставин.
03.07.2024 представником позивача - адвокатом Пилипчуком В.Ф. на усунення недоліків позовної заяви подано заяву про поновлення строку звернення до суду.
В обґрунтування вказаної заяви представник позивача посилається на те, що строк звернення до суду в даній справі з позовними вимогами до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 необхідно обчислювати з 07 червня 2024 року, з дати отримання копії оскаржуваного наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №19-09 від 28.02.2022 «Про призов військовозобов'язаних рядового та сержантського складу запасу на військову службу під час мобілізації», а строк звернення до суду з позовними вимогами до відповідача військової частини НОМЕР_1 необхідно обчислювати з дати отримання довідки №10490 від 10 червня 2024 року, яка видана начальником штабу - заступником командира в/ч НОМЕР_1 .
Крім того, представник позивача вказує, що з 01.03.2022 позивач був мобілізований до Збройних Сил України, є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_3 від 20.02.2023, тому вказані обставини можуть свідчити про пропуск строку звернення позивача до суду за захистом його прав з поважних причин та є підставою для поновлення судом строків, встановлених частиною другою статті 122 КАС України. Крім того, протягом усього періоду дії воєнного стану, запровадженого на території України у зв'язку із збройною агресією російської федерації, суворе застосування адміністративними судами процесуальних строків стосовно звернення до суду із позовними заявами, апеляційними і касаційними скаргами, іншими процесуальними документами може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції України, статтею 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З наведених підстав просив визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними та поновити даний строк.
Аналізуючи доводи, викладені у заяві про поновлення строку звернення до суду, суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із частиною другою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України публічна служба діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Отже, військова служба є різновидом публічної служби.
Частина п'ята статті 122 КАС України передбачає, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Таким чином, процесуальним законом визначено місячний строк звернення до суду у справах щодо проходження публічної служби, в тому числі і військової служби.
Як вбачається з адміністративного позову, предметом даного адміністративного спору є, зокрема, визнання протиправним та скасування в частині наказу від 28.02.2022 №19-од, яким ОСОБА_1 призвано на військову службу.
Адміністративний позов поданий до суду 26.06.2024, тобто з пропуском строку звернення до суду.
Доводи представника позивача про те, що в даному випадку строк звернення до суду слід обраховувати з дня отримання оскаржуваних рішень, суд відхиляє, позаяк позивач достеменно знав про свій призов та зарахування в штат військової частини, отже мав реальну можливість оскаржити такі дії в межах встановленого строку та отримати у відповідачів копії спірних рішень.
Суд зауважує, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини набувають ознак стабільності.
Законодавче закріплення строків звернення з адміністративним позовом до суду є гарантією стабільності публічно правових відносин, призначенням якої є забезпечення своєчасної реалізації права на звернення до суду, забезпечення стабільної діяльності суб'єктів владних повноважень при здійсненні управлінських функцій, дисциплінування учасників адміністративного судочинства.
Заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду повинна містити роз'яснення причин пропуску і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості, тобто, існували такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та підтверджені належними доказами.
Поновленню підлягає лише той строк, який пропущений з поважних, об'єктивних, непереборних, незалежних від волі та поведінки особи обставин. Причина пропуску строку є поважною, якщо вона відповідає одночасно таким критеріям: існують обставини, які унеможливлювали або ускладнили вчинення процесуальних дій у визначений законом строк і створювали об'єктивні перешкоди для звернення до суду; ця причина виникла протягом строку, який пропущено; ці обставини підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Отже, поважність причин пропуску строку звернення до суду може бути врахована судом лише у випадку наявності обставин, що є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.
В заяві про поновлення строку звернення до суду представник позивача також вказує на те, що позивач пропустив строк звернення до суду, оскільки був мобілізований до Збройних Сил України, є учасником бойових дій, при цьому покликається на воєнний стан, який запроваджений на території України у зв'язку із збройною агресією російської федерації.
Разом з тим, наведені обставини не є достатніми для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними, оскільки до заяви не долучено доказів, які б свідчили, що позивач постійно з моменту призову (з 01.03.2022) перебував в зоні бойових дій та йому протягом проходження військової служби не надавались відпустки, з огляду на що він не мав можливості звернутись до суду за захистом своїх прав в межах встановленого строку.
Суд зауважує, що з моменту мобілізації позивача, з 01.03.2022, що підтверджується довідкою військової частини від 10.06.2024 №334, пройшло більше двох років, тобто позивач почав вчиняти активні дії щодо захисту своїх прав за спливом тривалого часу і не наводить жодних обставин, які унеможливили його звернення до суду з даним позовом без зайвих зволікань.
Щодо введення воєнного стану в України, то, як зазначив Верховний Суд у постанові від 22 вересня 2022 року у справі № 500/1912/22, сам факт запровадження воєнного стану в Україні, без обґрунтування неможливості звернення до суду саме позивачем у встановлені строки, у зв'язку із запровадження такого, не може безумовно вважатись поважною причиною для безумовного поновлення цих строків. Для такого поновлення необхідним є клопотання, в якому будуть зазначені інші обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та перешкоджали вчиненню тих чи інших дій, а також докази, що підтверджують ці обставини.
Позивач не навів доказів того, що внаслідок запровадження воєнного стану він був позбавлений можливості вчасно звернутись до суду за захистом своїх прав. Більше того, суд наголошує, що Волинська область не перебувала в зоні активних бойових дій, Волинський окружний адміністративний суд безперебійно здійснював свою процесуальну діяльність з моменту введення воєнного стану.
Таким чином, наведені у заяві причини, з яких представник позивача просить поновити строк звернення до суду, не можна визнати поважними та об'єктивними причинами пропуску вказаного строку, оскільки наведені підстави для поновлення строку звернення до суду свідчать про те, що позивач не вчиняв будь-яких дій в межах встановленого строку для захисту свого порушеного права та інтересів, що свідчить про пасивність поведінки позивача у здійсненні права на пред'явлення позову.
Так, обставини, на які посилається представник позивача у заяві від 03.07.2024, не свідчать про існування будь-яких об'єктивних перешкод у реалізації права на судовий захист з метою відновлення порушених прав, свобод чи законних інтересів у публічно-правових відносинах.
Суд зазначає, що наведені у заяві причини пропуску строку звернення до суду не є поважними, оскільки обставин, що є об'єктивно непереборними, не залежали від волевиявлення позивача та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій, судом не встановлено.
З врахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про недостатність вказаних позивачем причин пропуску строку звернення до суду для визнання їх поважними, відтак у суду відсутні підстави для поновлення строку звернення до суду із заявлених підстав.
Згідно з пунктом 9 частини четвертої статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 123 КАС України передбачено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Оскільки з позовними вимогами позивач звернувся до суду поза межами встановленого частиною четвертою статті 122 КАС України строку, заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду не містить поважних причин пропуску такого строку, суд вважає за необхідне повернути адміністративний позов.
Керуючись пунктом 9 частини четвертої, частинами п'ятою - восьмою статті 169, статтею 248 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою і доданими до неї документами не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання.
Суддя Н.Б.Плахтій