Справа № 212/5915/24
3/212/2517/24
10 липня 2024 року м. Кривий Ріг
Суддя Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Власенко М.Д., розглянувши матеріали, які надійшли з Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 548703 від 31 травня 2024 року, 31 травня 2024 року о 20.30 годині за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Електрозаводська, буд. 7, ОСОБА_1 виражався нецензурною лайкою, образливо чіплявся та погрожував фізичною розправою на адресу працівників поліції, внаслідок чого порушив громадський порядок та спокій громадян, чим вчинив дрібне хуліганство за яке передбачена адміністративна відповідальність за ст.173 КУпАП.
ОСОБА_1 у протоколом про адміністративне правопорушення не погодився, надав письмові пояснення, у яких вказав, що його забрали з дому правоохоронці через те, що вони грубили його матері і він почав з ними сваритись. Один із працівників поліції почав скручувати йому руки і одразу повезли до управління поліції та викликали ШМД, яка його оглянула і відвезла до лікарні. Після чого, вони підписали за взаємною згодою протокол і його відвезли додому.
Перевіривши та дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
З аналізу ст.ст.251, 252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст.251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи встановлюється доказами у справі, якими є: протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речові докази та інші документи.
Постанова судді згідно ст.283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Частиною 2 статті 251 КУпАП передбачає, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
За змістом ст.173 КУпАП дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
На підтвердження вини ОСОБА_1 суду надано: протокол про адміністративне правопорушення серії ГП № 548703 від 31 травня 2024 року, протокол про адміністративне затримання серії АЗ № 102900 від 31 травня 2024 року, а також рапорт інспектора взводу № 3 роти № 2 батальйону № 1 ППП в місті Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП.
Як вбачається зі змісту протоколу, ОСОБА_1 виражався нецензурною лайкою, образливо чіплявся та погрожував фізичною розправою на адресу працівників поліції, внаслідок чого порушив громадський порядок та спокій громадян, чим вчинив дрібне хуліганство.
Проте, матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про вчинення саме ОСОБА_1 дрібного хуліганства, проте жодна інформація про потерпілих від хуліганських дій у протоколі не зазначена, а також не зазначені і свідки вчинення ОСОБА_1 хуліганських дій, при цьому, виходячи з диспозиції ст.173 КУпАП під час вчинення хуліганських дій обов'язково мають бути присутні сторонні громадяни, спокій яких порушується. Крім того, згідно змісту протоколу про адміністративне правопорушення, події були зафіксовані на службову бодікамеру 475219, проте відеозапис до протоколу не долучено.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення містять документи, які були складені виключно представниками поліції, які не можуть бути беззаперечними доказами провини особи за відсутності свідків та відеодоказів.
Будь-яких інших належних та допустимих доказів на підтвердження порушення ОСОБА_1 громадського порядку та спокою громадян, матеріали справи не містять.
За правилами ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поза розумним сумнівом.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, відповідно до ст.252 КУпАП оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшов висновку, що матеріалами справи про адміністратвине правопорушення не підтверджується поза розумним сумнівом наявність події і складу адміністративного правопорушення, у зв'язку з чим провадження у справі належить закрити з підстав, передбачених п.1 ст.247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.173, 247 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її прийняття до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Суддя М.Д. Власенко