Справа №750/8777/24
Провадження №3/750/2825/24
09 липня 2024 року Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Самусь Л.В., розглянувши у ході підготовки до розгляду матеріли, які надійшли від ЧРУП ГУНП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , - за ч.1 ст. 161-1 КУпАП
до Деснянського районного суду м. Чернігова надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №185405, складений 18.06.2024 року старшим ДОП СДОП ВП ЧРУП ГУНП в Чернігівській області капітаном поліції Петуновим В.Л., відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 161-1 КУпАП.
Відповідно до п.2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст.251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Зазначений протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, де передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Так, згідно з протоколом серії ВАД №185405 від 18.0.62024, ОСОБА_1 18.06.2024 о 14 год. 55 хв. за адресою: м. Чернігів, вул. Шевченка, 162-А на території «Сільгосптехніки» здійснював роздрібну торгівлю пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання, тобто вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст. 161-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Диспозиція сформульованих в ч.1 ст.161-1 КУпАП норм є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність, тому у даному випадку, посилання на конкретні нормативні акти, якими визначаються порядок торгівлі пальним є обов'язковим, а отже у протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначена відповідна стаття певного нормативного акту (частина, пункт) та має бути викладено їх зміст, натомість у протоколі у відношенні ОСОБА_1 зазначено лише про вчинення останнім правопорушення, передбаченого ч.1 ст.161-1 КУпАП, без посилання на конкретну статтю, пункт чи розділ відповідного нормативного акту (актів), який встановлює (-ють) порядок (правила) торгівлі пальним, зокрема передбачає відповідну реєстрацію суб'єктом господарювання та одержання документа дозвільного характеру.
Положеннями статей 251, 252 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконання, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні обставин справи у їх сукупності, керуючись законом, правосвідомістю.
Разом з тим, у протоколі не зазначено про свідків вказаної події, не долучено і письмових пояснень таких, відсутні документи, які підтверджують відсутність у ОСОБА_1 реєстрації як суб'єкта господарювання та одержання документа дозвільного характеру, вилучення у того грошових коштів за торгівлю пальним.
Зважаючи на принципи змагальності та диспозитивності даного виду судочинства, відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.
У зв'язку з викладеним вище, враховуючи невідповідність зазначених матеріалів про адміністративне правопорушення вимогам ст. 256 КУпАП, суд без усунення вищевказаних недоліків, позбавлений можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення по справі, а тому даний адміністративний матеріал підлягає поверненню відповідному правоохоронному органу для доопрацювання.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 268, 283, 256 КУпАП
повернути адміністративний матеріал за ч.1 ст. 161-1 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 для належного оформлення начальнику Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В. Самусь