Рішення від 08.07.2024 по справі 500/2884/24

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2884/24

08 липня 2024 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідач ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просив:

визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 , про відмову в надані мені документів про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу п'ятого частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , надати мені документи про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу п'ятого частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно військово-облікового документу позивача, а саме тимчасового посвідчення (взамін військового квитка) від 22 травня 2001 року №2474986 починаючи з 20 листопада 2002 року та по даний час він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , який є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Зазначає, що 04 квітня 2024 року, позивач особисто (письмово) звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання йому документів про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу п'ятого частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

У телефонній розмові представник ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив позивача, що відповідь було надіслано поштою, та вказав, що у відстрочці було відмовлено, оскільки позивач не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Аналогічну інформацію позивачу також повідомили за телефонним дзвінком на гарячу лінію ІНФОРМАЦІЯ_6 . Крім того також повідомили, що згідно єдиного реєстру військовозобов'язаних "Оберіг" позивач перебуває на військовому обліку в Другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Проте позивач вказує, що після прийняття на військовий облік з 20 листопада 2002 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 , який пізніше було реформовано в ІНФОРМАЦІЯ_3 ним не здійснювалось жодних звернень, щодо зміни місця його військового обліку.

Тому вважає відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у оформленні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації протиправним, що і слугувало підставою для звернення до суду із відповідним позовом.

Ухвалою судді від 08.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

10.05.2024 від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про зміну предмету позову, в якій позивач зазначає, що вважає за потрібне змінити предмет заявлених вимог, оскільки первинні вимоги не будуть забезпечувати чи не в повній мірі забезпечать захист його порушених прав та інтересів.

Тому, вважає за доцільне доповнити свої позовні вимоги, а саме:

визнати протиправними дії працівників ІНФОРМАЦІЯ_7 , щодо не оновлення моїх персональних даних військовозобов'язаного, які визначено у пункті 33 частини першої статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а саме не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про наявність у нього права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;

зобов'язати працівників ІНФОРМАЦІЯ_7 , оновити його персональні дані військовозобов'язаного, які визначено у пункті 33 частини першої статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а саме відомості про наявність у нього права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

13.05.2024 від ОСОБА_1 до суду надійшло клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Також 13.05.2024 від ОСОБА_1 до суду надійшло клопотання про залучення до участі у справі, в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Судом розцінено подану позивачем заяву про зміну предмету позову, як заяву про збільшення позовних вимог та ухвалою суду від 16.05.2024 прийнято заяву про збільшення позовних вимог від 10.05.2024. В задоволенні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом учасників справи відмовлено. Клопотання про залучення третьої особи задоволено. Залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 . Встановлено ІНФОРМАЦІЯ_2 десятиденний денний строк з дня вручення даної ухвали для подання пояснень по суті справи.

У вказаний строк пояснень від третьої особи до суду не надійшло.

31.05.2024 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що 09 квітня 2024 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 надійшла заява позивача про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Під час уточнення військово-облікових даних встановлено, що позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ). У зв'язку із зазначеним, ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 27.04.2024 з вих.№7320 повідомив позивача про те, що для оформлення відстрочки йому необхідно звертатись у ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини.

Позивач надіслав до відповідача заяву від 04 квітня 2024 року, в якій просив надати йому документи про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу п'ятого частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Відповідач листом від 27.04.2024 №7320 повідомив позивача про те, що за результатами розгляду його заяви встановлено, що він не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Та те, що для оформлення відстрочки із зазначеним ним підстав, йому необхідно звертатись до ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Позивач вказує, що не отримав даного листа, тому про нього йому стало відомо із розмови з представником ІНФОРМАЦІЯ_1 та з представником ІНФОРМАЦІЯ_6 за його дзвінком на гарячу лінію.

Позивач вважаючи таке рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправним, звернувся до суду із відповідним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон №2232-XII).

Згідно з частинами першою, другою статті 1 цього Закону, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-XII (тут і надалі, в редакції чинній на момент звернення позивача до відповідача із заявою від 04.04.2024) громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.

Пунктом 11 статті 38 Закону №2232-XII призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Крім цього, Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (додаток 2 до Порядку) також встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, зокрема повинні: особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Отже, з наведеного слідує, що у військовозобов'язаного наявний обов'язок повідомлення органу, саме в якому він перебуває на військовому обліку про зміну персональних даних, а також надання документів, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Як підтверджується матеріалами справи, а саме листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.05.2024 №5150 (третя особа), позивач перебуває на військовому обліку у Другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Оскільки позивач не перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 (відповідач), то листом від 27.04.2024 з вих.№7320 відповідач повідомив позивача про те, що для оформлення відстрочки йому необхідно звертатись у ІНФОРМАЦІЯ_7 .

З огляду на зазначене вище та з урахуванням того, що позивачем під час звернення до відповідача з метою отримання відстрочки від призову, не було дотримано вимог нормативних актів, які регулюють питання військового обліку, зокрема, в частині звернення до органу, в якому він перебуває на військовому обліку, позовні вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_7 є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Решта доводів позивача висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що дії відповідача узгоджуються з вимогами встановленими частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Оскільки в задоволенні позовних вимог відмовлено, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 08 липня 2024 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 );

третя особа:

- ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) .

Головуючий суддя Баб'юк П.М.