Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 2-а/733/11/24
Єдиний унікальний №733/1920/23
Рішення
Іменем України
19 березня 2024 року м.Ічня Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі: головуючого судді - Вовченка А.В.
при секретарі - Мошенець Л.М.
учасники справи: представника позивача - адвоката Владимирова В.В., в режимі відеоконференції
відповідача- Державної служби України з безпеки на транспорті,
представника відповідача - Муляра С.О., в режимі відеоконференції,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Ічня Чернігівської області
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Владимиров Володимир Володимирович, до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов №000019, №000020, №000021 та №000027 від 31.10.2023 року по справах про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті
В листопаді 2023 року ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Владимиров В.В. , звернувся до Ічнянського районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов у справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, №000019, №000020, №000021 та №000027 від 31.10.2023 року по справах про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті.
В обґрунтування позову представник ОСОБА_1 посилається на те, постановою № 000027 від 31 жовтня 2023 року останнього притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 132-2 КУпАП з накладенням адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 34000,00 грн., постановою № 000020 від 31 жовтня 2023 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-2 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 8500,00 грн., постановою № 000021 від 31 жовтня 2023 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 132-2 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 51 000,00 грн, постановою № 000019 від 31 жовтня 2023 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-2 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000,00 грн., з чим він не згоден, оскільки він не є суб'єктом відповідальності за вказаними вище статтями, так як згідно товарно-транспортних накладних вантажовідправниками в них зазначені філії ДП «Ліси України», які є належними суб'єктами відповідальності, а не він сам як керівник
ДП «Ліси України». Крім того в оскаржуваних постановах не вказано, який саме параметр зазначено недостовірно/неправильно, які графи можливо не містять необхідної інформації, та яку правильну інформацію необхідно було зазначити, оскільки інформація, що внесена, відрізняється від тієї, що повинна вноситися. З урахуванням викладеного у позові ставиться питання про скасування зазначених вище постанов та закриття провадження по них.
В постанові №000027 від 31.10.2023 зазначено, що 13.09.2023 року о 5 год. 14 хв., під час здійснення габаритно-вагового контролю на 16 км+200м а/дороги Т-1811 Клесів-Михалин-Березне_Антонівка Рівненська обл., під час зважування вантажного автомобіля DAF, р.н. НОМЕР_1 встановлено , що вантажовідправником філія «Рокитнівське лісове господарство» ДП «Ліси України» до ТТН ЮЛА №321381 від 12.09.2023 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові параметри понад 20%, але не більше 30% включно, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст. 132-2 КУпАП. ОСОБА_1 , як керівника ДП «Ліси України» визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.132-2 КУпАП та накладено на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 34 000,00 грн.
В постанові №000020 від 31.10.2023 зазначено, що 06.09.2023 року о 20 год. 10 хв., під час здійснення габаритно-вагового контролю на 16 км+200м а/дороги Т-1811 Клесів-Михалин-Березне-_Антонівка Рівненська обл., під час зважування вантажного автомобіля DAF, р.н. НОМЕР_2 встановлено , що вантажовідправником філія «Білокоровицьке лісове господарство» ДП «Ліси України» до ТТН ЮЖЕ №731367 від 06.09.2023 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові параметри понад 5%, до 10% включно, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 132-2 КУпАП. ОСОБА_1 , як керівника ДП «Ліси України» визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-2 КУпАП та накладено на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 8 500,00 грн.(т.2 а.с.6)
В постанові №000021 від 31.10.2023 зазначено, що 06.09.2023 року о 12 год. 25 хв., під час здійснення габаритно-вагового контролю на 16 км+200м а/дороги Т-1811 Клесів-Михалин-Березне-Антонівка Рівненська обл., під час зважування вантажного автомобіля DAF, р.н. НОМЕР_3 встановлено , що вантажовідправником філія «Олевське лісове господарство» ДП «Ліси України» до ТТН ЮЖЗ №391561 від 05.09.2023 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові параметри понад 30%, відповідальність за яке передбачена ч.4 ст. 132-2 КУпАП. ОСОБА_1 , як керівника ДП «Ліси України» визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.132-2 КУпАП та накладено на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 51 000,00 грн.(т.3 а.с.6).
В постанові №000019 від 31.10.2023 зазначено, що 06.09.2023 року о 21 год. 15 хв., під час здійснення габаритно-вагового контролю на 16 км+200м а/дороги Т-1811 Клесів-Михалин-Березне-Антонівка Рівненська обл., під час зважування вантажного автомобіля DAF, р.н. НОМЕР_2 встановлено , що вантажовідправником філія «Білокоровицьке лісове господарство» ДП «Ліси України» до ТТН ЮЛЖ №750080 від 06.09.2023 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові параметри понад 10%, але не більше 20% включно, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 132-2 КУпАП. ОСОБА_1 , як керівника ДП «Ліси України» визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-2 КУпАП та накладено на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
В постанові №000019 від 31.10.2023 зазначено, що 06.09.2023 року о 21 год. 15 хв., під час
здійснення габаритно-вагового контролю на 16 км+200м а/дороги Т-1811 Клесів-Михалин-Березне-_Антонівка Рівненська обл., під час зважування вантажного автомобіля DAF, р.н. НОМЕР_4 встановлено , що вантажовідправником філія «Рокитнівське лісове господарство» ДП «Ліси України» до ТТН ЮЛЖ №750080 від 06.09.2023 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові параметри понад 10%, але не більше 20%, включно, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 132-2 КУпАП. ОСОБА_1 , як керівника ДП «Ліси України» визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-2 КУпАП та накладено на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн., оскільки він не є суб'єктом відповідальності за вказаними вище статтями, так як згідно товарно-транспортних накладних вантажовідправниками в них зазначені філії ДП «Ліси України», які є належними суб'єктами відповідальності, а не він сам, як керівник ДП «Ліси України». Крім того в оскаржуваних постановах не вказано, який саме параметр зазначено недостовірно/неправильно, які графи можливо не містять необхідної інформації, та яку правильну інформацію необхідно було зазначити, на скільки інформація, що внесена, відрізняється від тієї, що повинна вноситися. З урахуванням викладеного у позові ставиться питання про скасування зазначених вище постанов та закриття провадження по них.
Ухвалою судді від 05 лютого 2024 року відкрите провадження по справі, а ухвалою суду від 29 лютого 2024 року за клопотанням представника позивача справи за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення за №733/1919/23, №733/1920/23, №733/1921/23 та №733/1922/23 об'єднані в одне провадження та присвоєно спільний номер 733/1920/23.
Інших заяв та клопотань від учасників справи не надходило.
Згідно відзиву, поданого представником відповідача ОСОБА_2 , останній просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 з посиланням на те, що посадові особи Укртрансбезпеки під час винесення постанов про накладення стягнення на ОСОБА_1 діяли в межах повноважень визначених вимогами ст. 19 Конституції України та нормами КУпАП. Ст. 95 ЦК України визначено, що Філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філій та представництва не є юридичними особами Всі вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила і діють на підставі затвердженого нею положення. Згідно з ТТН вантажовідправником є філії державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», керівником якого є ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 70-74).
Визначаючись щодо суб'єкта відповідальності за ст. 132-2 КУпАП, як уповноваженої посадової особи вантажовідправника, відповідач виходив з витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до якого керівником ДП «Ліси України» був зазначений саме позивач.
Як убачається з відповіді на відзив представник позивач вказує, що враховуючи наявність організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій т керівників Філій та той факт, що Філії є вантажовідправниками, то саме посадові особи Філій є суб'єктами відповідальності за правопорушення, передбачені ст. 132-2 КУпАП (т. 1 а.с. 92-96).
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити із зазначених у ньому підстав.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні з підстав, зазначених у відзиві на позов та додаткових поясненнях.
Дослідивши усі докази по справі, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Судом установлено, що постановою № 000027 від 31 жовтня 2023 року накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за порушення ч. 3 ст. 132-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі 34 000,00 грн, за те, що 13.09.2023 року о 05 год.14 хв. під час здійснення габаритно-вагового контролю на 16 км+200м а/дороги Т-1811 Клесів-Михалин-Березне_Антонівка Рівненська обл., під час зважування вантажного автомобіля DAF, р.н. НОМЕР_1 встановлено , що вантажовідправником філія «Рокитнівське лісове господарство» ДП «Ліси України» до ТТН ЮЛА №321381 від 12.09.2023 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові параметри понад 20%, але не більше 30% включно, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст. 132-2 КУпАП ( т.1 ст.6).
Із товарно-транспортної накладної серії №321381 від 12.09.2023 від 12.09.2023 року вбачається, що автомобільним перевізником є ФОП « ОСОБА_3 », вантажовідправником деревини є Філія «Рокитнівське лісове господарство» ДП «Ліси України», вантажоодержувачем є ТОВ «Українські лісопильні» (т. 1 а.с. 7).
Постановою № 000020 від 31 жовтня 2023 року накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за порушення ч. 3 ст. 132-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі 8 500,00 грн, за те, що 13.09.2023 року о 20 год.10 хв. під час здійснення габаритно-вагового контролю на 16 км+200 м а/дороги Т-1811 Клесів-Михалин-Березне_Антонівка Рівненська обл., під час зважування вантажного автомобіля DAF, р.н. НОМЕР_2 встановлено, що вантажовідправником Філія «Білокоровицьке лісове господарство» ДП «Ліси України» до ТТН ЮЖН №731366 від 06.09.2023 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові параметри від 5%, до 10% включно, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 132-2 КУпАП ( т.2 а.с.6).
Із товарно-транспортної накладної серії №731366 від 12.09.2023 року вбачається, що автомобільним перевізником є ФОП « ОСОБА_4 », вантажовідправником деревини є Філія «Білокоровицьке лісове господарство» ДП «Ліси України», вантажоодержувачем є ТОВ «Костопільський фанерний завод» (т. 2 а.с. 7).
Постановою № 000021 від 31 жовтня 2023 року накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за порушення ч. 4 ст. 132-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі 51 000,00 грн, за те, що 06.09.2023 року о 12 год.25 хв. під час здійснення габаритно-вагового контролю на 16 км+200м а/дороги Т-1811 Клесів-Михалин-Березне_Антонівка Рівненська обл., під час зважування вантажного автомобіля DAF, р.н. НОМЕР_3 встановлено , що вантажовідправником Філія «Олевське лісове господарство» ДП «Ліси України» , до ТТН ЮЖЗ №391561 від 05.09.2023 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові параметри понад 30% включно, відповідальність за яке передбачена ч.4 ст. 132-2 КУпАП ( т.3 а.с.6).
Із товарно-транспортної накладної серії №321381 від 12.09.2023 року вбачається, що автомобільним перевізником є ФОП « ОСОБА_3 », вантажовідправником деревини є Філія «Олевське лісове господарство» ДП «Ліси України», вантажоодержувачем є ТОВ «Транссервісліс» (т. 3 а.с. 7).
Постановою № 000019 від 31 жовтня 2023 року накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за порушення ч. 2 ст. 132-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17 000,00 грн, за те, що 06.09.2023 року о 21 год.15 хв. під час здійснення габаритно-вагового контролю на 16 км+200м а/дороги Т-1811 Клесів-Михалин-Березне_Антонівка Рівненська обл., під час зважування вантажного автомобіля DAF, р.н. НОМЕР_4 встановлено , що вантажовідправником Філія «Рокитнівське лісове господарство» ДП «Ліси України» , до ТТН ЮЛЖ №750080 від 06.09.2023 року внесено відомості про масу вантажу, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені
законодавством вагові параметри понад 10% але не більше 20% включно, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 132-2 КУпАП ( т.4 а.с.6).
Із товарно-транспортної накладної серії №750080 від 06.09.2023 року вбачається, що автомобільним перевізником є ФОП « ОСОБА_5 », вантажовідправником деревини є Філія «Рокитнівське лісове господарство» ДП «Ліси України», вантажоодержувачем є ТОВ «Одек» (т. 4 а.с. 7).
Відповідно до статті 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Положеннями статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Нормами ч. 1-3ст. 73 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний довести правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, а позивач повинен заперечувати проти доводів суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про
вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, фактичні дані, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, встановлюються, зокрема, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, іншими визначеними законодавством доказами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», вантажовідправник фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж.
Статтею 51-1 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що вантажовідправник має право на: передачу вантажу перевізнику для перевезення; відшкодування збитків, що виникли внаслідок втрати чи пошкодження вантажу. Вантажовідправник зобов'язаний: вносити до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа вантажовідомості про масу або габарити вантажу, а також повне найменування вантажоодержувача та автомобільного перевізника(прізвище, ім'я, по батькові),код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті або відмітку у відповідному полі в ID-картці), прізвище, ім'я, по батькові, номер посвідчення водія, а також інші відомості, визначені законодавством; надавати перевізнику необхідні документи на вантаж, що містять достовірну інформацію; здійснювати в установленому порядку страхування відповідальності на випадок настання негативних наслідків під час перевезення вантажів; відшкодовувати витрати та збитки, заподіяні внаслідок порушення ним законодавства з питань перевезення вантажів.
Згідно ст. 132- 2 КУпАП внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 5 відсотків до 10 відсотків включно, крім вантажовідправника, який одночасно є перевізником цього вантажу, а так само внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 5 відсотків до 10 відсотків включно, за відсутності оформленого дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, - тягнуть засобою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб-підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені (зазначені) відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків включно, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб-підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені(зазначені)відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 20відсотків, але небільше 30 відсотків включно,- тягнуть за собою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб-підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії,
передбачені частиною першою цієї статті, у разі якщо фактичні дані вантажу або внесені (зазначені) відомості перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри понад 30 відсотків, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян, фізичних осіб - підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За диспозицією вказаної норми на вантажовідправника вантажу покладається відповідальність за внесення (зазначення) ним відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що не відповідають фактичним даним.
Оскільки представником позивача не надано обґрунтованих пояснень щодо не відповідності фактичним даним ваги вантажу, які спростовані дослідженими у суді доказами, тому посилання останнього про те, що в постановах про накладення адмінстягнення не вказано, який саме параметр зазначено недостовірно/неправильно, які графи можливо не містять необхідної інформації, та яку правильну інформацію необхідно було зазначити, на скільки інформація, що внесена, відрізняється від тієї, що повинна вноситися, суд відхиляє.
Разом з тим, визначаючись щодо суб'єкта відповідальності заст. 132-2 КУпАП, як уповноваженої посадової особи вантажовідправника то відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт», вантажовідправник - фізична особі-підприємець або фізична особа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості то ТТН або іншого визначеного законодавством документа на вантаж.
Статтею 51-1 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що вантажовідправник має право на: передачу вантажоперевізнику для перевезення; відшкодування збитків, що виникли внаслідок втрати чи пошкодження вантажу. Вантажовідправник зобов'язаний: вносити до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж відомості про масу або габарити вантажу, а також повне найменування вантажоодержувача та автомобільного перевізника(прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті або відмітку у відповідному полі в ID-картці),прізвище, ім'я, по батькові, номер посвідчення водія, а також інші відомості, визначені законодавством; надавати перевізнику необхідні документи на вантаж, що містять достовірну інформацію; здійснювати в установленому порядку страхування відповідальності на випадок настання негативних наслідків підчас перевезення вантажів; відшкодовувати витрати та збитки, заподіяні внаслідок порушення ним законодавства з питань перевезення вантажів.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ДП «Ліси України» у розділі «Дані про відокремлені підрозділи юридичної особи» значаться філії: Рокитнівське лісове господарство, Білокоровицьке лісове господарство, Олевське лісове господарство.
Статтею 95 ЦК України визначає, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, діють на підставі затвердженого нею положення.
Відповідно до пункту 3.1 Положення про філії державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» передбачено, що філія є відокремленим підрозділом підприємства,
який не має статусу юридичної особи. Філія діє від імені підприємства та в його інтересах, здійснює делеговані функції відповідно до мети, завдань та предмету діяльності підприємства.
Пунктом 11.5 вказаних Положень визначено, що контроль за дотриманням філією законодавства, розпоряджень, наказів, інструкцій та інших внутрішніх документів підприємства і методичне забезпечення діяльності філії здійснюють відповідні структурні підрозділи підприємства в особі їх керівників та уповноважених ними осіб самостійно або за наказом Генерального директора підприємства.
Як визначає Статут ДП «Ліси України» підприємство в порядку, встановленому законодавством, цим Статутом та внутрішніми документами має право утворювати на території України та за її межами філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами (пункт 4.8).
Управління підприємством здійснюється Генеральним директором, який підзвітний Органу управління (пункт 8.2).
Керівником ДП «Ліси України» є ОСОБА_1 .
Згідно з товарно-транспортними накладними, які містяться в матеріалах справ, вантажовідправником є філії державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», керівником якого є ОСОБА_1 .
Статтею 279-5 КУпАП передбачено, що у разі якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2,частинами другою, третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлюють відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.
Статтею 132-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність у виді штрафу, що накладається на спеціального суб'єкта - уповноважену посадову особу вантажовідправника.
У свою чергу, відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення зв'язані недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до службових обов'язків.
Відтак, ст. 132-2 КУпАП підлягає застосуванню в сукупності із ст.14 КУпАП.
Відповідно до положень вказаних вище філій, філія має печатку зі своїм найменуванням, відкриває рахунки в установах банків, керівництво філії відповідно до статуту Підприємства та положення здійснюється директором Філії, який здійснює поточне керівництво та управління діяльністю філії, відповідно до планів, затверджених Підприємством. Керівники філій наділені організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а тому є посадовими особами.
Філії уповноважені на укладення договорів купівлі-продажу необробленої деревини між керівниками філій ДП «Ліси України» з вантажоодержувачами.
Водночас, філії не є окремими юридичними особами ні в силу закону, ні згідно Статуту та Положень, тому, виходячи з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань уповноважені особи Укртрансбезпеки відповідно до положень ч.1 ст. 279-5 КУпАП при складанні актів правильно встановили відповідальну особу вантажовідправника - ОСОБА_1 .
Отже, позивач помилково вважає, що він не повинен нести відповідальність за статтею 132-2 КУпАП.
Суд вважає, що доводи адміністративного позову є необґрунтованими, вони спростовуються наявними у справі доказами та нормами чинного законодавства, які наведені у відзиві на позовну заяву, оскаржувані позивачем постанови в цій справі повністю відповідають вимогам вищезазначених нормативно-правових актів та містять необхідну інформацію, згідно якої уповноваженою посадовою особою відповідача було встановлено подію, склад адміністративного правопорушення та правомірно притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.132-2, ч.2 ст. 132-2 КУпАП, ч. 3 ст.132-2 КУпАП та ч.4 ст.132-2 КУпАП у постановах від 31.10.2023 року, а тому позов задоволенню не підлягає.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 159, 241, 242, 244 - 246, 250, 262 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування Постанови про накладення адміністративного стягнення за №000019 за ч.2 ст.132-2 КУпАП, №000020 за ч.1 ст.132-2, №000021за ч.4 ст.132-2 КУпАП та №000027 за ч.3 ст.132-2 від 31.10.2023 року по справах про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП- НОМЕР_5 .
Відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті, код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження за адресою: вул. Антоновича,51 м. Київ.
Повне судове рішення складено 19.03.2024 року.
Суддя А. В. Вовченко