Ухвала від 02.07.2024 по справі 953/5636/24

Справа № 953/5636/24

н/п 1-кс/953/4834/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" липня 2024 р. м. Харків

Слідчий суддя Київського районного суду м. Харкова ОСОБА_1

секретар судового засідання - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваної:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка смт. Дворічна Дворічанського району Харківської області, громадянка України, українка, із вищою освітою, тимчасово не працююча, заміжня, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у кримінальному провадженні № 22023220000000233 від 13.02.2023,

учасники кримінального провадження та інші учасники судового провадження:

прокурор - ОСОБА_6

захисник - ОСОБА_7

УСТАНОВИВ:

До Київського районного суду м. Харкова надійшло клопотання, у якому слідчий просить надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023220000000233 від 13.02.2023 стосовно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

1. Зміст поданого клопотання.

Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим управлінням ГУНП в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023220000000233 від 13.02.2023 року, в якому: ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, тобто у колабораційній діяльності, а саме: здійсненні дій спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.

Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевськими конвенціями 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Діючи в порушення норм міжнародного гуманітарного права, президент російської федерації (далі - рф) ОСОБА_8 , а також інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням представники влади рф, всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), підготували та розв'язали агресивну війну та військовий конфлікт підрозділів зс рф на території України.

24.02.2022 на виконання вищевказаного злочинного наказу військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії, із загрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Харківській, Донецькій, Луганській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та вчинили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення, та вчинили окупацію частин зазначеної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває до теперішнього часу та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

У зв'язку з цим, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 90 діб.

Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

Воєнний стан неодноразово продовжувався, останній раз Указом Президента України від 06 травня 2024 № 271/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14.05.2024 строком на 90 діб.

Законом України від 08.05.2024 № 3684-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

Законом України від 22.05.2022 № 2265-ІХ «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» російська федерація визнана державою-терористом (державою-агресором).

З початку військової агресії російської федерації, на територіях, які опинилися в окупації, серед яких було і АДРЕСА_2 , представники держави-агресора, створили незаконні органи влади, які розпочали впроваджувати політичні та освітні стандарти російської федерації.

03.06.2022 на території м. Куп'янськ Харківської області групою осіб з числа громадян України було здійснено підписання протоколу засідання щодо створення окупаційної адміністрації держави-агресора на території Харківської області під назвою «тимчасова цивільна адміністрація Харківської області», що створена та функціонує в інтересах російської федерації, та обрання її керівника - громадянина України ОСОБА_9 . Надалі вказаний незаконний орган був перейменований в «тимчасову військово-цивільну адміністрацію Харківської області».

10.06.2022 головою т.зв «тимчасової військово-цивільної адміністрації Харківської області» ОСОБА_9 видано наказ № 9/22 від 10.06.2022, згідно з яким затверджено утворення районних окупаційних адміністрацій держави-агресора на тимчасово окупованій території Харківської області, а саме: т.зв. «тимчасової цивільної адміністрації Вовчанського району Харківської області» (адміністративний центр у м. Вовчанськ), т.зв. «тимчасової цивільної адміністрації Ізюмського району Харківської області» (адміністративний центр у м. Ізюм), т.зв. «тимчасової цивільної адміністрації Куп'янського району Харківської області» (адміністративний центр у м. Куп'янськ), т.зв. «тимчасової цивільної адміністрації Харківського району Харківської області» (адміністративний центр у сел. Козача Лопань).

18.07.2022 головою т.зв «тимчасової цивільної адміністрації Харківської області» ОСОБА_9 видано наказ № УГ-55/22 від 18.07.2022 щодо перейменування назви вказаного незаконного органу у «військово-цивільну адміністрацію Харківської області», згідно з п. 2 якого також перейменовано районні підрозділи вказаної окупаційної адміністрації держави-агресора на т.зв. «військово-цивільні адміністрації». Зміна назви органів здійснена з урахуванням повного правонаступництва із збереженням прийнятих ними реквізитів та організаційно-штатної структури відповідно до п. 3 вказаного наказу.

Так, керівником т.зв. «тимчасової військово-цивільної адміністрації Куп'янського району Харківської області» призначено громадянина України ОСОБА_10 , яким у складі вказаного незаконного органу створено структурний підрозділ - відділ освіти Куп'янського району, керівником якого призначено громадянина України ОСОБА_11 . До завдань вказаного підрозділу входило створення закладів освіти на території Куп'янського району Харківської області, підбір та призначення на посаду їх директорів, загальна організаційна, матеріально-технічна, інформаційна підготовка новостворених закладів освіти до навчального процесу відповідно до стандартів російської федерації та надання відповідних консультацій та методично-рекомендаційних матеріалів їх керівникам.

Надалі, у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 01.07.2022, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації, т.зв. «Военно - гражданская администрация Харьковской области» створено заклад освіти під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , на основі приміщень та матеріальних цінностей КЗ «Дворічанський ліцей Дворічанської селищної ради Куп'янського району Харківської області».

У період тимчасової окупації смт. Дворічна Куп'янського району Харківської області окупаційною адміністрацією російської федерації всупереч законам України прийнято рішення про впровадження стандартів освіти російської федерації.

В ході досудового розслідування встановлено, що не пізніше 01.07.2022 у громадянки України ОСОБА_5 , працюючої на посаді директора КЗ «Дворічанський ліцей Дворічанської селищної ради Куп'янського району Харківської області», виник злочинний протиправний умисел спрямований на співпрацю з окупаційною адміністрацією російської федерації, шляхом вчинення дії на впровадження стандартів-освіти держави-агресора у Ліцеї, реалізуючи який, остання надала представникам окупаційної адміністрації російської федерації добровільну згоду, та була призначена на посаду в.о. директора т.зв. «Двуречанского лицея ВГА Купянского района Харьковской области», відповідно до трудового договору від 01.07.2022 укладеного між т.зв. «отделом образования временной Гражданской Администрации Купянского района Харьковской области, в лице и.о. Начальника ОСОБА_11 » та ОСОБА_5 , номер наказу про призначення та дата підписання на даний час не встановлена.

У період з липня 2022 року по вересень 2022 року, більш точної дати в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території смт. Дворічна Куп'янського району Харківської області, виконуючи покладені на неї обов'язки окупаційною владою рф, реалізуючи свій раніше виниклий кримінальний протиправний умисел, переслідуючи мету впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, діючи умисно та усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, здійснювала загальну організаційну, матеріально-технічну, інформаційну підготовку новоствореного т.зв. «Двуречанского лицея ВГА Купянского района Харьковской области», до навчального процесу відповідно до стандартів освіти держави-агресора.

З цією метою ОСОБА_5 систематично проводила наради із підлеглими педагогічними та технічними працівниками закладу освіти, у тому числі за участю представників окупаційної влади рф, здійснювала підбір кадрів, збирала та формувала списки працюючих працівників Ліцею, від імені окупаційної влади рф здійснювала оформлення трудових відносин із педагогічними та технічними працівниками Ліцею, видавала заробітну плату підлеглим працівникам, здійснювала контроль за матеріально-технічними та господарськими потребами Ліцею, звітувала перед вищим керівництвом, формувала та затверджувала списки на виплату грошової допомоги батькам учнів та трудовому колективу Ліцею, забезпечувала охочих випускників отриманням свідоцтва про закінчення закладу освіти російського зразку, формувала мережу класів, здійснювала організацію підвозу учнів, приймала від окупаційної влади освітніх програм за стандартами рф, надавала вказівки щодо вилучення підручників українського видавництва та вивісок із українською символікою з класів Ліцею, наголошувала про необхідність проходження педагогічними працівниками Ліцею курсів перекваліфікації за російськими програмами навчання на території РФ, а також почала розробляти устав Ліцею та учбовий план на 2022-2023 навчальний рік у відповідності до законів російської федерації та стандартів освіти держави -агресора.

У подальшому, ОСОБА_5 розпочато навчальний рік у КЗ «Дворічанський ліцей Дворічанської селищної ради Куп'янського району Харківської області», та 1 вересня 2022 року, на подвір'ї якого за участю представників окупаційної адміністрації держави-агресора рф була проведена урочиста лінійка, в ході якої кожному першокласнику було подаровано ранець із зображенням прапору рф та написом «Единая Россия».

З метою доведення свого кримінально-протиправного наміру, направленого на колабораційну діяльність пов'язану із здійсненням дій спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у КЗ «Дворічанський ліцей Дворічанської селищної ради Куп'янського району Харківської області», ОСОБА_5 , приблизно на початку вересня 2022 року, більш точної дати в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим, було отримано у окупаційної адміністрації держави-агресора для ліцею навчальні підручники 2022 року випуску видавництва «Просвещение»» з навчальних предметів « ОСОБА_12 », « ОСОБА_13 », « ОСОБА_14 », «Обществознание», а також інші підручники, виготовлені на території РФ, за стандартами освіти країни-агресора.

На підставі одержаних результатів проведених слідчих (розшукових) дій слідчим за погодженням із процесуальним керівником 20 червня 2024 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні колабораційної діяльності, а саме у здійсненні дій спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 3 ст. 111-1 КК України.

З огляду вилученої документації (наказів про призначення, табелів обліку робочого часу, списків учнів, блокнот ОСОБА_5 , устав Ліцею та учбовий план на 2022-2023 навчальний рік за стандартами освіти держави -агресора), оглянутих підручників видавництва «Просвещение»» Москва 2022 року, оглянутих відеозаписів за участю ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , оглянутих фотознімків з урочистої лінійки Дворічанського ліцею, присвяченої святу 1 вересня 2022 року, огляду комп'ютерних даних, проведених судово- почеркознавчих експертиз, а також із свідчень вищевказаних свідків встановлено, що ОСОБА_5 працюючої на посаді директора КЗ «Дворічанський ліцей Дворічанської селищної ради Куп'янського району Харківської області», під час окупації Куп'янського району Харківської області, але не пізніше 01.07.2022 вступивши в злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації російської федерації була призначена на посаду в.о. директора т.зв. «Двуречанского лицея ВГА Купянского района Харьковской области», відповідно до трудового договору від 01.07.2022 укладеного між т.зв. «отделом образования временной Гражданской Администрации Купянского района Харьковской области, в лице и.о. Начальника ОСОБА_11 » та ОСОБА_5 , номер наказу про призначення та дата підписання на даний час не встановлена. Перебуваючи на посаді директора, ОСОБА_5 систематично проводила наради із підлеглими педагогічними та технічними працівниками закладу освіти, у тому числі за участю представників окупаційної влади рф, здійснювала підбір кадрів, збирала та формувала списки працюючих працівників Ліцею, від імені окупаційної влади рф здійснювала оформлення трудових відносин із педагогічними та технічними працівниками Ліцею, видавала заробітну плату підлеглим працівникам, здійснювала контроль за матеріально-технічними та господарськими потребами Ліцею, звітувала перед вищим керівництвом, формувала та затверджувала списки на виплату грошової допомоги батькам учнів та трудовому колективу Ліцею, забезпечувала охочих випускників отриманням свідоцтва про закінчення закладу освіти російського зразку, формувала мережу класів, здійснювала організацію підвозу учнів, приймала від окупаційної влади освітніх програм за стандартами рф, надавала вказівки щодо вилучення підручників українського видавництва та вивісок із українською символікою з класів Ліцею, наголошувала про необхідність проходження педагогічними працівниками Ліцею курсів перекваліфікації за російськими програмами навчання на території РФ, отримала від окупаційної влади підручники російського видавництва для Ліцею для навчання за російськими стандартами, а також почала розробляти устав Ліцею та учбовий план на 2022-2023 навчальний рік у відповідності до законів російської федерації та стандартів освіти держави -агресора.

Із свідчень свідка ОСОБА_15 встановлено, що її матір ОСОБА_5 та її батько ОСОБА_16 у 10 числах вересня 2022 року виїхали з Дворічанської громади Куп'янського району Харківської області на територію рф та по теперішній час перебувають на території держави- агресора рф. Із свідчень свідка ОСОБА_17 , яка обіймала посаду вихователя групи продовженого дню у КЗ «Дворічанський ліцей Дворічанської селищної ради Куп'янського району Харківської області» встановлено, що останній раз вона бачила ОСОБА_5 7 вересня 2022 року, та на початку деокупації смт. Дворічна, остання імовірно втекла до території держави - агресора російської федерації. Одночасно із свідчень ОСОБА_18 , яка обіймає посаду начальника Дворічанської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області та ОСОБА_19 , який обіймає посаду Комунального підприємства «Дворічна» Дворічанської селищної ради Куп'янського району Харківської області, встановлено, що з 8 вересня 2022 року ОСОБА_5 відсутня на території Дворічанської громади Куп'янського району Харківської області та на початку деокупації смт. Дворічна, остання імовірно виїхала до території держави - агресора Російської Федерації, та по цей час перебуває на непідконтрольній території України.

Згідно із матеріалів виконаного доручення слідчого у порядку ст. 40 КПК України оперативними працівниками Куп'янського РВ Управління СБ України в Харківській області встановлено, що громадянка ОСОБА_5 приблизно 08 вересня 2022 року перебуваючи на території смт. Дворічна, усвідомлюючи відповідальність за протиправну діяльність, виїхала в напрямку тимчасово окупованої території Куп'янського району, де неофіційно переткнула державний кордон України та виїхала на територію рф через непідконтрольний пропускний пункт. За отриманою оперативною інформацією відомо, що ОСОБА_5 разом зі своїм чоловіком ОСОБА_16 , на даний період часу перебувають за адресою: « АДРЕСА_3 » та використовує мобільний телефон з номером телефону НОМЕР_1 .

У зв'язку із перебуванням ОСОБА_5 на території держави - агресора РФ та неможливістю вручити їй письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, слідчим, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 112, 135, 276 - 278 КПК України, 20 червня 2024 повідомлено ОСОБА_5 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України, шляхом публікації повідомлення про підозру та повісток про виклики особи на ІНФОРМАЦІЯ_3 , на 26.06.2024, на 27.06.2024, на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_4 (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 ), та на офіційному сайті видання Кабінету Міністрів України у газеті «Урядовий кур'єр» за № НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) від ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Жодного разу у призначений час за зазначеною в повістках адресою для проведення слідчих дій, зокрема отримання письмово повідомлення про підозру, допиту у якості підозрюваної, інших процесуальних та слідчих дій, громадянка України ОСОБА_5 не з'явилася, про неможливість та поважні причини неприбуття не повідомила.

28 червня 2024 року, ураховуючи те, що всі слідчі (розшукові) дії, проведення яких необхідне та можливе у вказаному кримінальному провадженні, з метою встановлення місцезнаходження підозрюваної виконані, та у зв'язку з тим, що підозрювана ОСОБА_5 будучи належним чином та у спосіб, передбачений чинним КПК України повідомлена про необхідність прибуття на виклик до слідчого, жодного разу на виклик до слідчого у призначений час та місце не з'явилась, у відповідності до ст. 281 КПК України, підозрювану ОСОБА_5 оголошено у державний розшук, організацію якого доручено оперативним працівникам 7-го управління (з обслуговування Харківської області) ДСР Національної поліції України, та у міжнародний розшук, організацію якого доручено співробітникам відділу міжнародного поліцейського співробітництва Головного управління Національної поліції в Харківській області.

Відповідно до наказу Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій), селище Дворічне Дворічанської селищної територіальної громади входить до переліку територій, на яких ведуться бойові дії з 24.02.2022 по теперішній час.

У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до вимог ч. 2 ст. 135 КПК України, слідчим було вручено під розписку для передачі письмового повідомлення про підозру та повісток про виклик на 25.06.2024, на 26.06.2024, на 27.06.2024, начальнику Дворічанської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області та ОСОБА_15 , яка є рідною донькою підозрюваної ОСОБА_5 та зареєстрована із останньою за однією адресою.

Крім того, відповідно до листа Державної прикордонної служби України відомості про перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями підозрюваною ОСОБА_5 в базі відсутні. Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України, відомості у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб стосовно ОСОБА_5 відсутні. Відповідно до листа відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Харківській області актового запису про смерть відносно ОСОБА_5 відсутня.

Згідно із матеріалів виконаного доручення слідчого у порядку ст. 40 КПК України оперативними працівниками головного оперативно - розшукового відділу 4 прикордонного загону встановлено, що абонентський номер мобільного телефону оператору ПрАТ «ВФ Україна» із номером « НОМЕР_4 », яким користується ОСОБА_5 , вимкнений з травня 2022 року.

Згідно із матеріалів виконаного доручення слідчого у порядку ст. 40 КПК України оперативними працівниками 7-го управління (з обслуговування Харківської області) ДСР Національної поліції України встановлено, що а ні підозрювана ОСОБА_5 , а ні її чоловік ОСОБА_16 в період часу з 01.01.2022 року по теперішній час відповідно до бази «Аркан» кордон не перетинали, та за оперативною інформацію ОСОБА_5 наразі перебуває на території рф.

Таким чином, підозрювана ОСОБА_5 належним чином викликалася до органу досудового розслідування на 25.06.2024, 26.06.2024, 27.06.2024, в тому числі для вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, а також шляхом вручення під розписку для передачі письмового повідомлення про підозру та повісток про виклик начальнику Дворічанської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області та ОСОБА_15 , яка є рідною донькою ОСОБА_5 , та зареєстрована із підозрюваною за однією адресою, проте жодного разу не з'явилась у призначений час та про поважні причини свого неприбуття не повідомила.

Відповідно до матеріалів досудового розслідування, Золочевська після повномасштабного російського вторгнення перебуваючи на тимчасово окупованій території смт. Дворічна Куп'янського району Харківської області почала добровільно співпрацювати із окупаційною владою рф, та на початку де окупації АДРЕСА_2 , приблизно 8 вересня 2022 року виїхала з території громади через недіючий пункт пропуску на територію держави рф та залишається натепер на території, яка визнаної Верховною Радою України державою-агресором.

З урахуванням наведеного, у органу досудового розслідування є вагомі підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 переховується від органу досудового слідства та наразі перебуває на території держави - агресора російської федерації, з метою ухилення від кримінальної відповідальності за вчинений нею злочин.

Наведені вище обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрювана ОСОБА_5 перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, тобто на території російської федерації, та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.

Досудовим розслідуванням достовірно встановлено, що підозрювана ОСОБА_5 ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибула на виклик без поважної причини більше як три рази поспіль), перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у зв'язку із чим, її оголошено у розшук.

Таким чином, у кримінальному провадженні № 22023220000000233 від 13.02.2023 року стосовно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявні достатні підстави для проведення спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

2. Позиція учасників у судовому засіданні.

У судовому засіданні прокурор вимоги клопотання підтримала, яке просила задовольнити з підстав, наведених в його обґрунтування.

Захисник у судовому засіданні при вирішенні клопотання покладалася на розсуд суду.

3. Мотиви та оцінка слідчого судді.

3.1. Законодавчі підстави для здійснення спеціального досудового розслідування.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Згідно положень ч. 1, 2 ст. 297-4 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся. Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

3.2. Набуття статусу підозрюваного.

Запобіжні заходи на стадії досудового розслідування можуть застосовуватися лише до підозрюваного.

За змістом ч. 1 ст. 42 КПК України, статус підозрюваного має, зокрема, особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Статтею 278 КПК України передбачено порядок вручення письмового повідомлення про підозру - письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень (ч. 1 ст. 278 КПК України).

Частиною 1 статті 111 КПК України передбачено, що повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію.

Частиною 3 статті 111 КПК України передбачено, що повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.

Так, Глава 11 Розділу ІІ КПК України містить статтю 135, якою передбачено порядок здійснення виклику в кримінальному провадженні, а також статтю 136 КПК України, якою встановлено яким чином підтверджується отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом.

Відповідно до ч. 1 ст. 135 КПК України, особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.

У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи (ч. 2 ст. 135 КПК України).

Повістка про виклик вручається особі працівником органу зв'язку, працівником правоохоронного органу, слідчим, прокурором, а також секретарем судового засідання, якщо таке вручення здійснюється в приміщенні суду.

Повістка про виклик особи, яка проживає за кордоном, вручається згідно з міжнародним договором про правову допомогу, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а за відсутності такого - за допомогою дипломатичного (консульського) представництва (ч.ч. 6, 7 ст. 135 КПК України).

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

Отже, з огляду на наведені положення закону, стаття 278 КПК України покладає на слідчого/прокурора обов'язок вручити підозрюваному в кримінальному провадженні письмове повідомлення про підозру в день його складення, однак, якщо це зробити неможливо, повідомлення про підозру вручається у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень у кримінальному провадженні (ст. 111 КПК України), тобто, - у порядку здійснення виклику в кримінальному провадженні (ст. 135 КПК України) - у тому числі шляхом публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, у разі, якщо існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті.

При цьому, зважаючи на приписи ч. 1 ст. 42 та ст. 135 КПК України, можна дійти до висновку, що дотримання прав особи при врученні їй складеного щодо неї повідомлення про підозру, у разі тимчасової відсутності такої особи за місцем її проживання, полягає не у фактичному врученні такого повідомлення (процесуального документа), а у вжитті органом досудового розслідування усіх можливих заходів для того, щоб така особа могла дізнатися про факт складення такого повідомлення про підозру щодо неї та суть викладених у ньому обставин з усіх доступних для неї джерел, що і було здійснено слідчим та підтверджується матеріалами клопотання.

Крім того, КПК України не передбачає обов'язку і права слідчого відкласти вручення повідомлення про підозру та чекати настання сприятливих обставин для його вручення особі, яка тимчасово відсутня за місцем проживання. В свою чергу, органом досудового розслідування вчинено всі можливі передбачені законом дії для того, щоб особа, якій повідомляється про підозру, була обізнана про це.

Враховуючи, що повідомлення про підозру, як процесуальний документ, складено та підписано з дотриманням норм кримінального процесуального законодавства і стороною обвинувачення вжито заходів для його вручення підозрюваній у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, що підтверджується доказами, наданими стороною обвинувачення та дослідженими слідчим суддею, за такого, стороною обвинувачення доведено, що ОСОБА_5 набула статусу підозрюваного у кримінальному провадженні відповідно до положень ч. 1 ст. 42 КПК України.

3.3. Наявність достатніх доказів для підозри у вчиненні кримінального правопорушення .

Під час розгляду клопотання прокурор обґрунтував на основі наданих слідчому судді копій матеріалів кримінального провадження (протокол допиту свідка ОСОБА_20 від 28.03.2023; протокол допиту свідка ОСОБА_21 від 06.04.2023; протокол допиту свідка ОСОБА_17 від 03.04.2023 та протокол додаткового допиту вказаного свідка від 19.06.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_22 від 07.11.2023; протокол допиту свідка ОСОБА_23 від 27.01.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_24 від 02.02.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_25 від 02.02.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_26 від 04.01.2024 та протокол додаткового допиту вказаного свідка від 08.02.2024; протокол огляду речей і документів за участю свідка ОСОБА_26 від 08.02.2024; протокол огляду комп'ютерних даних за участю свідка ОСОБА_26 від 04.01.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_27 від 23.02.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_28 від 27.02.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_29 від 04.03.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_30 від 05.03.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_31 від 07.03.2024; протокол огляду предмету (фотознімків) за участю свідка ОСОБА_31 від 07.03.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_32 від 06.06.2024; протокол огляду комп'ютерних даних від 04.01.2024; протокол огляду речей і документів від 08.01.2024; висновки експертів за результатами проведених судово - почеркознавчих експертиз: № СЕ-19/121-24/7913-ПЧ від 11.04.2024, № СЕ-19/121-24/7914-ПЧ від 15.04.2024, № СЕ-19/121-24/7920-ПЧ від 22.04.2024, № СЕ-19/121-24/7912-ПЧ від 08.04.2024, № СЕ-19/121-24/7919-ПЧ від 19.04.2024, № СЕ- 19/121-24/7923-ПЧ від 25.04.2024, № СЕ-19/121-24/7922-ПЧ від 24.04.2024, № СЕ-19/121-24/7921-ПЧ від 23.04.2024, № СЕ-19/121-24/8262-ПЧ від 26.04.2024; матеріали головного оперативно - розшукового відділу 4 прикордонного загону ДПС України; матеріали 7-го управління (з обслуговування Харківської області) ДСР Національної поліції України; матеріали Куп'янського РВ Управління СБ України в Харківській області.) наявність достатніх доказів для підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 1111 КК України, тобто досліджені слідчим суддею докази в своїй сукупності та взаємозв'язку об'єктивно підтверджують, що існують достатні факти та інформація, які переконують у тому, що ОСОБА_5 пов'язана із вчиненням злочину за наведених вище обставин.

Таким чином, на даному етапі досудового розслідування сторона обвинувачення зібрала та надала слідчому судді достатні та переконливі матеріали кримінального провадження, які вказують на те, що внаслідок дій, що інкримінуються ОСОБА_5 могло відбутися добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто могло бути вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 1111 КК України.

Отже, не вирішуючи питання про доведеність вини та остаточної кваліфікації дій ОСОБА_5 зважаючи на надані матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов до висновку про наявність такої сукупності доказів, якої достатньо для підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення за викладених у клопотанні слідчого обставин.

3.4. Переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Зверненням до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII Російську Федерацію визнано країною-агресором.

Як установлено судовим розглядом, є достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на території держави-агресора Російської Федерації.

Відповідно до ч. 1 ст. 281 КПК України, якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або він виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України чи за межами України та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик, слідчий, прокурор оголошує розшук такого підозрюваного. До оголошення підозрюваного в розшук слідчий, прокурор зобов'язаний вжити заходів щодо встановлення його місцезнаходження.

Так, винесена слідчим або прокурором на підставі ст. 281 КПК України постанова про оголошення розшуку підозрюваного у подальшому є підставою для здійснення оперативним підрозділом, якому доручено здійснювати розшук підозрюваного, усіх необхідних розшукових заходів, зокрема, таких видів розшуку: державного, міждержавного, міжнародного, тобто оголошення розшуку підозрюваного на підставі ст. 281 КПК України не має будь-якого обмеження за територією в межах держави або за межами України.

3.5. Висновки за результатами розгляду клопотання.

На підставі наведеного вище, враховуючи, що КПК України передбачає спеціальне досудове розслідування щодо кримінальних правопорушень, які розслідуються у межах кримінального провадження, зокрема злочину, передбаченого ч. 3 ст. 1111 КК України, ОСОБА_5 є повнолітньою, набула статусу підозрюваного у вказаному кримінальному провадженні, наявні достатні докази для її підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 1111 КК України, шляхом добровільного зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, враховуючи, що оголошений розшук підозрюваної, зважаючи, що стороною обвинувачення обґрунтовано клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування щодо підозрюваної саме фактом перебування останньої у такому розшуці, слідчий суддя дійшов до висновку про задоволення клопотання слідчого, у зв'язку із доведеністю всіх обставин, які обумовлюють застосування спеціального досудового розслідування щодо підозрюваної у цьому кримінальному провадженні.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 297-1, 297-3, 297-4, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_3 , - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023220000000233 від 13.02.2023 стосовно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023220000000233 від 13.02.2023 стосовно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань і публікувати в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестануть існувати, подальше досудове розслідування стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснювати згідно із загальними правилами, передбаченими Кримінальним процесуальним кодексом України.

Копію ухвали (резолютивної частини) невідкладно направити до Офісу Генерального прокурора для організації виконання в частині внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення відповідних публікацій.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Слідчий суддя - ОСОБА_1