Справа № 697/1392/24
Провадження № 2-о/697/77/2024
04 липня 2024 року м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Колісник Л.О.
за участю секретаря с/з Десятник О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Канівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті,-
ОСОБА_1 звернувся до Канівського міськрайонного суду Черкаської області з заявою про встановлення факту смерті. Свою заяву мотивує тим, що ОСОБА_2 , 1976 року народження помер ІНФОРМАЦІЯ_1 від серцево-судинного захворювання (зі слів родичів батька відірвався тромб) в м. Сватове Луганської області. Через неможливість приїхати на окуповану територію, він не мав можливості отримати оригінали підтверджуючих документів, а також прийняти участь в похованні батька. Через знайомих та родичів отримав сканкопію свідоцтва про смерть батька, виданого органами окупованої влади. Його тітка приймала участь у похованні, але через окупацію м. Сватове оригінали документів передати не змогла, однак зробила все, що від неї залежить та вислала дані документи, щоб смерть батька була належним чином зафіксована. Він вимушений звернутися до суду з цією заявою про встановлення факту смерті, адже не може отримати свідоцтво про смерть, так як не має відповідних документів для надання органам реєстрації цивільного стану. Встановлення даного факту необхідно для встановлення факту смерті та отримання свідоцтва про смерть з метою подальших дій щодо спадкування, вирішення інших пов'язаних із цим питань. Просить суд встановити факт смерті його батька, громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Сватове, Луганської області, Україна.
Заявник у судове засідання не з'явився, у поданій о суду заяві просив розгляд справи проводити за його відсутності, заяву підтримує повністю.
Представник заінтересованої особи - Канівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Київ), у судове засідання не з'явився, надано клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника, щодо розгляду справи покладаються на розсуд суду.
Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, приходить до наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України).
Відповідно ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 15.01.1998, виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану м. Сватове, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками є: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.7).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00045722879 від 27.06.2024, та повного Витягу Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00045722312 від 27.06.2024, ОСОБА_2 , який є батьком заявника, є громадянином України та народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Сватове Сватівського району, Луганської області, Україна, актовий запис про народження №62 від 16.03.1977 (а.с.8,9).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 01.03.2024, виданого так званим «99400025 Сватовским районным отделом записи актов гражданского состояния Департамента записи актов гражданского состояния Министерства юстиции Луганской Народной Республики», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Сватове, Сватівського району, ЛНР (а.с.17).
Статтею 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до п.1, 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі Закону), тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 4 цього ж Закону, на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
Ч.1 ст.17 цього ж Закону, передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону, громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами відповідно Наказу №254 від 22 вересня 2023 року), м. Сватове (Сватівська міська територіальна громада) Сватівського району Луганської області є тимчасово окупованою територією України.
Даючи оцінку допустимості у даній справі таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положеннями частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», - будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 1 ст.17 цього ж Закону, у разі порушення положень цього Закону, державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
В той же час з урахуванням висновків Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), a також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilacu and Others v. Moldova and Russia») та Консультативного висновку Міжнародного суду ООН у справі Намібії (Namibia case), суд, виходячи з інтересів громадян України, що проживають на окупованій території, а також того, що встановлення факту смерті особи має ключове значення для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, як виняток, під час розгляду справи в порядку ст. 317 ЦПК України, бере до уваги надані заявником документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України та оцінює їх разом з іншими доказами в сукупності та взаємозв'язку.
Вищезазначене свідоцтво про смерть згідно ч. 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним, відтак вказана обставина унеможливлює отримання свідоцтва про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином померлого ОСОБА_2 , звернувся до суду з даною заявою з метою захисту своїх спадкових прав, а тому суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Сватове, Сватівського району, Луганської області, Україна.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст.12, 13, 273, 293, 294, 317, 319, 354 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Канівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті - задовольнити повністю.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, який народився в м. Сватове, Луганської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сватове, Сватівського району, Луганської області, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Головуючий Л . О . Колісник