з питання роз'яснення судового рішення
03 липня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/10636/23 пров. № А/857/17592/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р. Й.,
суддів Гуляка В. В.,
Носа С. П.,
з участю секретаря судового засідання Ханащак С. І.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Назаркевича С. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2024 року, прийнятої за результатами розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року (ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження у м. Львові суддею Москалем Р. М.) в адміністративній справі № 380/10636/23 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У травні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вказаним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати пункт 5 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги від 10.02.2023 № 2/в;
- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути питання щодо призначення і виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з участю у бойових діях при виконанні обов'язків військової служби.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року в адміністративній справі № 380/10636/23 скасовано і прийнято постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправним та скасовано пункт 5 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги від 10.02.2023 № 2/в.
Зобов'язано Міністерство оборони України (далі також - МО України) повторно розглянути питання щодо призначення і виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з участю у бойових діях при виконанні обов'язків військової служби.
09 травня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Восьмого апеляційного адміністративного суду із заявою про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2024 року в адміністративній справі № 380/10636/23 з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення щодо неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню.
З покликанням на приписи статті 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заявник вказує, що згідно протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 09.02.2024 № 4/с його документи щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги повернуто на доопрацювання у зв'язку з відсутністю документа, що свідчить про причини та обставини поранення (травми, каліцтва), враховуючи, що у постанові суду від 22.01.2024, в тому числі резолютивній частині, вказано що інвалідність встановлено внаслідок захворювання, пов'язаного з участю у бойових діях при виконанні обов'язків військової служби.
Вказаний факт створює перешкоди в отримані одноразової грошової допомоги та інших передбачених Державою соціальний гарантій та пільг як учаснику бойових дій та особі з інвалідністю.
Тому існує необхідність роз'яснити чи постанову Восьмого апеляційного суду від 22.01.2024 у справі № 380/10636/23 можна ототожнювати з документом, який свідчить про причини та обставини поранення (травми, каліцтва, захворювання).
Відтак, просить роз'яснити постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № 380/10636/23 в частині прив'язки встановлення інвалідності до захисту Батьківщини та документом про причини та обставини поранення (травми, каліцтва, захворювання).
Представники відповідача та третьої особи, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибули, що відповідно до приписів частини другої статті 313 КАС України не перешкоджає розгляду справи.
У судовому засіданні позивач (заявник) та його представник підтримали вимоги заяви про роз'яснення судового рішення з аналогічних підстав; просять заяву задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що заява про роз'яснення судового рішення не може бути задоволена, з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Згідно із частиною другою статті 254 КАС подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Системне тлумачення положень вказаної статті дозволяє дійти висновку, що рішення суду може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тобто, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.
Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
А за змістом цієї статті роз'яснено може бути лише рішення, яке ще не виконано.
Роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом не дотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.
Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.
Тобто, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Як зазначено у пункті 19 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 р. № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» за правовою природою роз'яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз'яснення є його складовою, тому заява про роз'яснення судового рішення розглядається у тому ж провадженні, в якому було ухвалене судове рішення, про роз'яснення якого ставиться питання. В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Отже, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співпадають з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.
Верховний Суд в ухвалі від 01.02.2018 (справа № 591/3321/17) зазначив, що незрозумілість судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання. Тобто, це стосується випадків, коли недотримано вимоги ясності, визначеності такого рішення адміністративного суду. Невизначеність судового рішення означає, що воно містить положення, що викликають суперечки щодо його розуміння під час виконання.
На переконання суду апеляційної інстанції резолютивна частина постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2024 року відповідає вимогам частини п'ятої статті 246 КАС України, є чіткою та зрозумілою, а в мотивувальній частині, з урахуванням доводів сторін, чітко зазначено, чому суд дійшов відповідного висновку та яким законом керувався при винесенні такого.
Тобто, зазначена вище постанова є чіткою та зрозумілою, а відтак заява ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 229, 243, 254, 311, 321, 325, 328 КАС України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2024 року в адміністративній справі № 380/10636/23 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль
судді В. В. Гуляк
С. П. Нос
Ухвала складена в повному обсязі 03 липня 2024 року.