Рішення від 03.07.2024 по справі 240/18858/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/18858/22

категорія 106010000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), у якому просить: визнати протиправним та скасувати наказ № 37 (по стройовій частині) від 24.02.2022 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до Указу Президента України «Про оголошення загальної мобілізації» від 24 лютого 2022 року №69/2022 згідно з мобілізаційним призначенням.

Позивач обгрунтовує позовні вимоги тим, що на час виникнення спірних правовідносин був здобувачем вищої освіти з денною формою навчання та відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягав призову на військову службу під час мобілізації. Зауважив, що у червні 2022 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати йому відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією на період навчання в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Сікорського» на денній формі навчання, проте отримав відповідь ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якій зазначалося про неможливість задоволення його заяви. Позивач вважаючи, що відповідачем був винесений протиправний наказ про його мобілізацію, звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає, що на момент призову позивача у ІНФОРМАЦІЯ_4 відомостей і підтверджуючих документів про навчання ОСОБА_1 на першому курсі денного відділення Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Сікорського» він не надав. Тому підстав не призвати позивача на військову службу під час мобілізації не було.

У свою чергу, позивач подав відповідь на відзив, у якій стверджує, що відповідач ще до ухвалення оскаржуваного наказу отримав інформацію про те, що позивач є студентом на підтвердження чого пред'явив студенський квиток, проте, відповідач не перевірив такої інформації з позиції власного бачення.

Відповідач подав до суду заперечення на відповідь, у яких наголосив, що на день мобілізації в обліковій картці позивача були відсутні відомості з підтверджуючими документами про навчання ОСОБА_1 на першому курсі денного відділення Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Сікорського». Збирання відомостей, а також документів (доказів) щодо підтвердження права позивача на відстрочку від призову під час мобілізації не входило до обов'язку ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вважає, що діяв на підставі на у межах, наданих повноважень.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

24.02.2022 після оголошення в Україні військового стану через військову агресію рф до України позивача було призвано на військову службу внаслідок загальної мобілізації відповідно до Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 37-А 24.02.2022 позивача призначено та зараховано до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 на всі види забезпечення.

Разом з тим, позивач зазначає, що є студентом і навчається на денному відділенні Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Строк закінчення навчання - 30 червня 2023 року, що підтверджується довідкою, копію якої долучено до даної позовної заяви.

Як зазначає позивач, під час співбесіди в день фактичної мобілізації у ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомив про те, що є студентом і навіть пред'явив студентський квиток, проте йому повідомили, що в його особовій справі відсутні відомості про те, що він є студентом денної форми навчання і тому підлягає мобілізації.

У червні 2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати йому відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією на період навчання в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Сікорського» на денній формі навчання.

За результатами розгляду своєї заяви, позивач отримав письмову відповідь від 30.06.2022 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якій зазначалося про неможливість задоволення його заяви. Відмова була обґрунтована тим, що позивачем не було повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_6 про навчання на денному відділенні у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» довідку про навчання представлено відповідачу у квітні 2022 року. Оскільки у ІНФОРМАЦІЯ_7 була відсутня інформація та документів про його навчання, 24.02.2022 року позивача було призвано на військову службу під час мобілізації. Водночас, у відповіді зазначається про неможливість його звільнення з військової служби під час воєнного стану, оскільки він не підпадає під жодну категорію, зазначену у п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Вважаючи, що мобілізацію проведено відповідачем незаконно, з порушенням ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено в Україні воєнний стан.

Указом Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з вказаним Указом, мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-XII (далі - Закон №3543-XII в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 3543-XII:

мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначено статтею 22 Закону № 3543-XII.

Зокрема, приписами частини першої статті 22 Закону №3543-ХІІ встановлено, що громадяни України зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Згідно з частиною третьою статті 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (частина п'ята статті 22 Закону №3543-ХІІ).

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

При цьому, статтею 23 Закону №3543-ХІІ визначено перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Так, відповідно до абзацу другого частини третьої статті 23 Закону №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Предметом судового контролю у цій справі є правомірність наказу № 37 (по стройовій частині) від 24.02.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 про призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до Указу Президента України «Про оголошення загальної мобілізації» від 24 лютого 2022 року №69/2022 згідно з мобілізаційним призначенням.

Аналіз наведених правових норм вказує на те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Своєю чергою, громадяни мають обов'язок з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки) або у строки, визначені командирами військових частин. Це також стосується військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, які повинні з'явитися на виклики керівників відповідних органів.

За текстом позовної заяви слідує, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 37-А 24.02.2022 позивача призначено та зараховано до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 на всі види забезпечення.

За змістом абзацу другого частини третьої статті 23 Закону №3543-XII особи, які отримують фахову передвищу або вищу освіту, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти, під час мобілізації не підлягають призову на військову службу.

З матеріалів справи вбачається, що на момент початку мобілізації позивач навчався на денному відділенні Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Строк закінчення навчання - 30 червня 2023 року.

Отже, на момент призову на військову службу позивач відповідно до абзацу другого частини третьої статті 23 Закону №3543-XII мав право на одержання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією.

При цьому, відповідач стверджує, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.

Матеріали справи не містять доказів того, що під час проведення мобілізаційних процедур, позивач надавав відповідачу будь-які документи для підтвердження наявності у нього статусу здобувача освіти за денною формою навчання та оформлення права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідач, у свою чергу, вказував на те, що жодних документів, які б підтвердили наявність підстав для надання позивачу відстрочки від призову на військову службу відповідно до абзацу другого частини третьої статті 23 Закону №3543-XII не надходило. Внаслідок цього, він не володів такою інформацією на час прийняття спірного наказу.

Надана позивачем до суду довідка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» від 19.03.2022 про те, що він у 2021 році вступив до Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» та навчається на 1 курсі денного відділення, суд відхиляє, оскільки таку було видано закладом освіти майже через місяць після його призову на військову службу, а тому не могла бути взята відповідачем до уваги.

Щодо доводів позивача про те, що обов'язок перевірки наявності підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації було покладено на відповідача, суд зазначає таке.

З аналізу пункту 11 Положення №154 слідує, що оформлення відстрочки від призову для військовозобов'язаних, резервістів під час мобілізації, особливого періоду чи воєнного часу належить до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Вони також ведуть спеціальний облік цих осіб.

При цьому, відповідно до частини одинадцятої статті 38 Закону №2232-XII призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Подібні положення відображено у пункті 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року №921, яким визначено, що призовники і військовозобов'язані повинні особисто повідомляти у семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади.

Тобто, з метою ведення районними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки спеціального обліку військовозобов'язаних, резервістів, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на останніх покладено обов'язок із своєчасного повідомлення органу, в якому вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади.

Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, особливого періоду, кореспондує з обов'язком військовозобов'язаного дотримуватися правил військового обліку, зокрема щодо своєчасного повідомлення органу про зміну рівня освіти.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 18 січня 2024 року у справі №280/6033/22.

В той же час, доказів звернення до відповідного органу щодо внесення змін до облікових даних у зв'язку із зарахування на денну форму навчання до Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» з наданням підтверджуючих документів, позивач до суду не надав.

Підсумовуючи вищевикладене, суд вказує, що відсутність в матеріалах справи відомостей про те, що позивач повідомляв відповідача про обставини, які надають йому право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, дозволяють дійти висновку, що позивач можливістю реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та оформлення його у відповідний спосіб не скористався.

Таким чином, суд погоджується з позицією відповідача, що наказ №37 (по стройовій частині) від 24.02.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 про призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до Указу Президента України «Про оголошення загальної мобілізації» від 24 лютого 2022 року №69/2022 згідно з мобілізаційним призначенням, прийнято правомірно та підстави для його скасування відсутні.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Питання про розподіл судових витрат, відповідно до ст. 139 КАС України, не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-243, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного суду ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 03 липня 2024 року.

Суддя Р.М.Шимонович