Рішення від 03.07.2024 по справі 200/2217/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2024 року Справа№200/2217/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії щодо невиплати з 01.12.2019 по теперішній час частини пенсії по інвалідності у сумі 233975 грн. 89 коп.;

- зобов'язати здійснити виплату частини пенсії по інвалідності у сумі 233975 грн. 89 коп., не виплаченої з 01.12.2019 по теперішній час;

- визнати протиправними дії щодо відмови у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, з 01.12.2019 по день фактичної виплати;

- зобов'язати виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.11.2021 у справі №200/10420/21, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, за весь час затримки виплати по день фактичної виплати пенсії, в сумі 101343 грн. 96 коп.

Ухвалою суду від 25 квітня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 03 липня 2024 року провадження в даній адміністративній справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо невиплати з 01.12.2019 по теперішній час частини пенсії по інвалідності у сумі 233975 грн. 89 коп. та зобов'язання здійснити виплату частини пенсії по інвалідності у сумі 233975 грн. 89 коп., не виплаченої з 01.12.2019 по теперішній час закрито.

Отже, предметом розгляду у даній справі є дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, з 01.12.2019 по день фактичної виплати, та зобов'язання його виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.11.2021 у справі №200/10420/21, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, за весь час затримки виплати по день фактичної виплати пенсії, в сумі 101343 грн. 96 коп.

В обґрунтування позовних вимог, що є предметом розгляду у даній справі, позивач посилається на те, що відповідач, здійснивши перерахунок його пенсії за рішенням суду від 05.11.2021 у справі №200/10420/21 та нарахувавши заборгованість, протиправно не здійснив розрахунок компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії на суму заборгованості, яка визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам в грати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України» від 21.02.2001 №159.

Позивач вважає ці дії відповідача протиправними і такими, що порушують його конституційні права.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами у зазначеній частині, надав до суду відзив на позовну заяву, вмотивований тим, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року у справі №200/10420/21 позивачу за результатами перерахунку нарахована сума доплати до пенсії з урахуванням виплачених сум за період з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року, що склала 233975 гривень 89 копійок.

Зазначає, що основними умовами для виплати суми компенсації є: 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії); 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації здійснюється в день виплати основної суми доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу. Оскільки сума доплати на виконання рішення суду Головним управлінням не виплачена, вважає, що позовні вимоги заявлені передчасно, оскільки вказану компенсацію діючі законодавство та нормативно-правові акти пов'язують з фактичною виплатою пенсії, чого на час розгляду справи ще не відбулось.

Справу розглянуто поза датою, визначеною в ухвалі суду від 25 квітня 2024 року, з огляду на введення в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який, наразі, триває.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , про що свідчить наявна в матеріалах справи копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 .

Відповідач в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

З програми «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено наступне.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року у справі №200/10420/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості з пенсії - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 02 серпня 2021 року №125 «Про відмову в перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 ». Зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 02 липня 2021 року №33/25-1598 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Вказане рішення суду набрало законної сили.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2023 року у справі №200/10420/21 виправлено описку, допущену в пункті 3 резолютивної частини рішення від 05 листопада 2021 року, шляхом зазначення після фрази «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії» слів «по інвалідності» замість помилково вказаних - «за вислугу років».

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

08 березня 2024 року позивачем до Головного управління ПФУ в Донецькій області подана заява про здійснення нарахування компенсації втрати частини доходів.

Листом Головного управління ПФУ в Донецькій області від 04 квітня 2024 року №7694-5569/О-02/8-0500/24 позивача повідомлено, що виплата коштів на виконання рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Зазначено, що будь-яких зобов'язань щодо нарахування та виплати індексації або компенсації втрати частини доходів з 01.12.2019 рішеннями суду на Головне управління не покладено, підстави для перегляду пенсії відсутні.

З автоматизованої системи розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №0503019631 ОСОБА_1 вбачається, що нарахована сума доплати за результатом перерахунку згідно рішення суду склала 233975,89 грн.

Відповідачем не заперечується той факт, що станом на квітень 2024 року сума доплати до пенсії, нарахована на виконання рішення суду у справі №200/10420/21, Головним управлінням не виплачена.

Позивач, не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходу за затримку виплати пенсії, нарахованої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року у справі №200/10420/21, за весь період її невиплати, звернувся з даним позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Водночас, у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати врегульовані Законом України від 19.10.2000 №2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон №2050-III) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі - Порядок №159).

Статтею 1 Закону №2050-III передбачено, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до статті 2 Закону №2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Дія Закону поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру.

Пункти 1, 2 Порядку №159 відтворюють положення Закону та конкретизують підстави і механізм виплати компенсацій.

Згідно з пунктом 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Отже, основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону №2050-III та Порядком №159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії. При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу (пенсії) проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Приписи пункту 4 Порядку №159 визначають, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

З автоматизованої системи розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №0503019631 ОСОБА_1 вбачається, що нарахована сума доплати за результатом перерахунку згідно рішення суду склала 233975,89 грн.

Листом Головного управління ПФУ в Донецькій області від 11 січня 2024 року №754-26144/О-02/8-0500/24 позивача повідомлено про те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.11.2021 у справі 200/10420/21, яке набрало законної сили 17.01.2022, у лютому 2022 року проведено перерахунок його пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.07.2021 №33/25-1598. Доплата до пенсії за період з 01.12.2019 по 28.02.2022 у загальній сумі 233975,89 грн. Виплата коштів на виконання рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Відповідачем у відзиві на позов підтверджено, що станом на травень 2024 року сума доплати до пенсії, нарахована на виконання рішення суду у справі №200/10420/21, Головним управлінням не виплачена. Матеріали справи також не містять доказів виплати позивачу заборгованості з пенсії, нарахованої на виконання рішення суду у справі №200/10420/21.

Як зазначалось судом вище по тексту, основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону №2050-III та Порядком №159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії.

Відповідно до статті 4 Закону №2050-III виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

З аналізу зазначеної норми слідує, що виплата компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати здійснюється одночасно із сумою заборгованості.

Таким чином, суд зауважує, що компенсація нараховується та виплачується при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу, строк виплати якого порушено.

При цьому, слід враховувати, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої положеннями зазначеного Закону компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.

Таким чином, обов'язок здійснити компенсацію втрати частини доходів настає лише у випадку порушення встановлених строків їх виплати. Тобто, право на компенсацію особа набуває в момент отримання доходу, оскільки компенсація нараховується та проводиться саме при виплаті доходу.

У даному випадку позивач, зокрема, просить нарахувати і виплатити компенсацію на ще не виплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом №2050-III, за порушення строків виплати яких сплачується компенсація.

Слід також зазначити, що у постановах Верховного Суду від 04 березня 2021 року №520/34/17 та від 01 квітня 2021 року у справі №120/4555/18-а зазначено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині виплати позивачу компенсації втрати частини доходів, враховуючи їх передчасність, оскільки у матеріалах справи відсутні докази виплати позивачу доплати до перерахованої пенсії, тобто відсутня виплата основної суми доходу в розумінні Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», за наявності якої можлива виплата суми компенсації.

З огляду на викладене вище, враховуючи, що станом на момент розгляду цієї справи відповідачем ще не здійснено виплату перерахованої суми пенсії на виконання судового рішення від 05.11.2021 у справі №200/10420/21, тому підстави вважати, що права позивача при здійсненні такої виплати будуть порушені, відсутні, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити компенсацію втрати частини доходу за час затримки виплати пенсії, нарахованої на виконання рішення у справі №200/10420/21.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з нормами частини другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені позовні вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Нормами статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи вищенаведені обставини справи та норми діючого законодавства, які регулюють спірні правовідносини, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 262, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Ушенко